Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#73
criss129

criss129

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.03.2018

 ae_aex, on 27 iunie 2018 - 14:14, said:

Legat de reduceri la avans mare .. procedura nu prevede asta .. probabil trebuie sa ai ceva abilitati de negociator ca sa se miste ceva la pret in jos, dar ei lucrand cu asta zi de zi .. mai greu sa ii misti

Si de ce avansul cerut e de 34k la un total de 130k pentru apartament + parcare?  15% * 130k = 20k.

#74
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
37k. Nu am idee .. poate pt ca m-a mancat in dos sa spun ca ii am? Faza 3 se aude ca ar fi gata la sfarsitul lui august 2019. In primele doua blocuri se lucreaza cu spor din ce am vazut. Au usi la intrare, cazile, gresie, faianta etc. eu unu sunt hotarat sa merg mai departe si cu conditiile pe care le-am tot zis

#75
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

 greywolfact, on 27 iunie 2018 - 15:45, said:

Pe simplul fapt ca nu e nimic facut inca, e faza 1 abia si e o mica loterie ce potentiale probleme ar avea.



Uite ce nu mi-a placut fata de alte complexe, strict legat de dept de vanzari/contract:
- nu se negociaza pret/curs indiferent de avans (desi blocul mai avea 8-9 luni pana sa fie gata)
- un cunoscut al unuia din cei care vand a rezervat ca apoi sa vanda la suprapret
- apartamentul la care ma uitam statea de 2 luni minim nevandut + fazele ca tot are cumparator si sa ma grabesc
- nici o clauza nu se negociaza + antecontractul e practic luat din engleza si tradus cuvant cu cuvant
- faza 3 se termina mijloc de anul viitor maxim (nu mai stiu daca nu cumva chiar Aprilie) si nici nu era pusa in vanzare inca - ptr ca nu au vandut inca destule in faza2 (asta acu 1 luna cel putin)
Ai citit antecontractul? Ce clauze, mai exact, te deranjeaza/prejudiciaza?
Cursul e cel dat de BNR, vrei un curs mai mic decat al Bancii Nationale?
Zona e cu potential, nu se mai poate ridica nimic in zona pentru simplul fapt ca nu mai exista teren pentru asa ceva. Asa ca, iti asumi daca vrei apartament aici cu 1 an inainte de a te muta in el.
Cei care fac acest complex sunt firme bune si foarte bune ce si au castigat respectul pe piata constructiilor.

Aici nu e Popesti sa fuga antreprenorul cu banii din antecontracte Posted Image. Relax.

Edited by barbat, 28 June 2018 - 09:13.


#76
cristivirlan

cristivirlan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.01.2007
Garsonierele de la faza 3 s-au dat intr-o singura zi. In prima zi de la lansarea fazei 3.

#77
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 barbat, on 28 iunie 2018 - 09:11, said:

Cursul e cel dat de BNR, vrei un curs mai mic decat al Bancii Nationale?

Ia-o altfel - la un curs de 4.5 eur/ron azi vs 4.7 eur/ron cand cumpar, pentru o suma de 80k eur => diferenta de 16000 RON.
Nu ma intereseaza in ce moneda are credit firma care face blocul sau de unde cumpara materiale si la ce pret/curs.
Pe mine ma intereseaza sa imi reduc riscurile financiare, anume sa exista intelegere si pentru mine - daca e sa imi asum, cum ar fi fost in acest caz.

 barbat, on 28 iunie 2018 - 09:11, said:

Zona e cu potential, nu se mai poate ridica nimic in zona pentru simplul fapt ca nu mai exista teren pentru asa ceva. Asa ca, iti asumi daca vrei apartament aici cu 1 an inainte de a te muta in el. Cei care fac acest complex sunt firme bune si foarte bune ce si au castigat respectul pe piata constructiilor.

Zona cred ca si-a atins potentialul maxim sau e foarte aproape de asta. Deasemenea nu pot sa zic ca m-au dat pe spate apartamentele (compartimentarea gandita bine, dar cam atat).

Edited by greywolfact, 28 June 2018 - 12:48.


#78
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Inseamna ca ansamblul rezidential nu-i de tine ori tu de el. Cauta ce ti se potriveste.
Tu poti sa intelegi ca toate garsonierele din faza 3 s-au dat in cateva zile ? Intelegi care iti e competitia?!

La chestia cu cursul valutar esti amuzant.

Edited by barbat, 28 June 2018 - 13:17.


#79
cristivirlan

cristivirlan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.01.2007
Daca stie cineva mai multe despre finisaje (optiuni gresie, parchet, inchideri balcon, usi, sanitare, etc.) il rog sa posteze.

#80
schumy83

schumy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.11.2007

 cristivirlan, on 28 iunie 2018 - 18:01, said:

Daca stie cineva mai multe despre finisaje (optiuni gresie, parchet, inchideri balcon, usi, sanitare, etc.) il rog sa posteze.
le gasesti pe site, e un link Finisaje in dreapta jos. Nu prea sunt multe optiuni din pacate

#81
cristivirlan

cristivirlan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.01.2007
Multumesc, am gasit link-ul.

Edited by cristivirlan, 28 June 2018 - 18:31.


#82
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Usile din interior sunt toate albe, usa de la intrare e si ea alba pe interior, pe exterior nu. Pentru bai primesti 3 modele gata facute, alegi o varianta. Sunt 3 culori la gresie/faianta: gri inchis, gri mai putin inchis si gri deschis deschis. La parchet ai 2 culori:  deschis care arata asa si mai inchis (toate le gasesti in baraca, unde sunt agentii de vanzari).

#83
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007

 barbat, on 28 iunie 2018 - 13:13, said:

Inseamna ca ansamblul rezidential nu-i de tine ori tu de el. Cauta ce ti se potriveste.
Tu poti sa intelegi ca toate garsonierele din faza 3 s-au dat in cateva zile ? Intelegi care iti e competitia?!

La chestia cu cursul valutar esti amuzant.

Sper ca ai veniturile in EUR (si intentionezi sa iei imprumutul in EUR) sau ai deja suma in EUR in banca, altfel tu esti cel amuzant daca nu intelegi riscul pe care dezvoltatorul ti-l transfera tie in loc sa si-l asume si sa se protejeze el impotriva lui. Daca nu, nu ar strica sa analizezi varianta unui contract forward, in cazul in care bancile oferta acest produs persoanelor fizice.

#84
criss129

criss129

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.03.2018
Cateva review-uri la niste apartamente din BNR:
- B6: http://radunegoita.r...l-sariti-pe-el/
- B13: http://radunegoita.r...ovac-residence/
- C1: https://www.facebook...852263718382072
- C8 (se aplica si la C7): https://www.facebook...788106054797839
- D1: https://www.facebook...924744004467376

Se pare ca in acest complex apartamentele cu 3 camere nu sunt cele mai reusite.  Jumatate sunt semidecomandate (= semiconfortabile), iar cele decomandate au niste scapari in ceea ce priveste baile (masina de spalat e cam inghesuita) si spatiile de depositare.  De asemenea, suprafetele utile sunt comparabile cu cele practicate in perioada comunista.  Nu inteleg de ce apartamentele semidecomandate au acelasi pret pe mp ca cele decomandate.  Celelalte tipuri de apartamente, cu 2 si 4 camere, par mai bune.  Finisajele sunt medii iar tamplaria exterioara este obisnuita, adica Rehau 5 camere cu geam bipan, nimic spectaculos.  Am mai reparcat faptul ca aproape toti peretii de compartimentare sunt din gips-carton, cu grosime de 10 cm, solutia nefiind nici cea mai proasta, dar nici cea mai buna.  Il va ajuta pe dezvoltator sa obtina un raport mp util/construit cat mai mare, adica profit cat mai mare.  In rest totul e bine: zona, constructie, regim de inaltime, distanta intre blocuri, spatii verzi (daca le fac).

Edited by criss129, 30 June 2018 - 16:48.


#85
ovidiu2012

ovidiu2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2009
Cateva poze de pe santier. http://targulimobili...a-de-02-08-2018

#86
Broscoi

Broscoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 02.09.2009
Pozitia e buna , dar din ce am vazut pe harta , cimitirul Izvorul Nou e aproape de aceste blocuri . Nu cumva au vedere in cimitir apartamentele de la etajele superioare ?

#87
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Ba da, cred ca unele dau spre cimitir, insa ia partea buna, e loc cu verdeață :)
Si o alta parte buna este ca nu o sa construiască altcineva un bloc acolo sa iti ia vederea.

Am văzut si eu azi blocurile, mie personal nu îmi prea plac, aduc a blocuri anvelopate asa cum.sunt pe exterior, si nu a ceva modern. Nu știu insa cum sunt finisajele etc.

#88
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Intrebarea e cum va fi iesirea de acolo. Strada aia pare mica in comparatie cu numarul de potentiali locatari.

#89
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
Vedeți că sunt niște probleme cu DIAFRAGMELE din beton la clădirile alea - unele AU unele NU AU. Studiați mai bine problema. Am pus eu o poză dar am șters-o pe alt topic. Plimbați-vă mai MULT prin jurul complexului și priviți cu ATENȚIE blocurile înainte să vă hotărâți în care să luați dar făceți-o repede până să fie tencuite blocurile ca să vedeți ce vă interesează.

Edited by marin-ion, 20 August 2018 - 14:11.


#90
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

 Broscoi, on 20 august 2018 - 13:42, said:

Pozitia e buna , dar din ce am vazut pe harta , cimitirul Izvorul Nou e aproape de aceste blocuri . Nu cumva au vedere in cimitir apartamentele de la etajele superioare ?

Nici un bloc nu are vedere la cimitir :)

 marin-ion, on 20 august 2018 - 14:05, said:

Vedeți că sunt niște probleme cu DIAFRAGMELE din beton la clădirile alea - unele AU unele NU AU. Studiați mai bine problema. Am pus eu o poză dar am șters-o pe alt topic. Plimbați-vă mai MULT prin jurul complexului și priviți cu ATENȚIE blocurile înainte să vă hotărâți în care să luați dar făceți-o repede până să fie tencuite blocurile ca să vedeți ce vă interesează.
Asta e o prostie :) Nici tu nu stii ce scrii acolo.

 mihaigerard, on 20 august 2018 - 13:56, said:

Intrebarea e cum va fi iesirea de acolo. Strada aia pare mica in comparatie cu numarul de potentiali locatari.

Iesiri/intrari din parcarea complexului vor fi atat spre Baba Novac cat si spre Eufrosina Popescu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate