Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#487
kristian2020

kristian2020

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2018
Va rugam frumos, cei care au incheiat actele de vanzare-cumparare si au intrat in posesia apartamentelor, sa ne comunice daca apartamentele corespund
calitativ si daca sunt probleme de executie. Cei care au facut contract pt parcari subterane sunt multumiti cu tva de 19% ?

#488
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Eu am semnat undeva în iunie. Nu m-am mutat, încă mobilez.
Calitatea e mediocra , dar era ceea ce ma așteptam. Dacă și agentul de vânzări mi-a zis în 2017 când am dat avansul ceva de genul "finisajele sunt de calitate medie".
Toți pereții structural, toți stâlpii și toate plafoanele sunt placați cu gips carton. Pereții cu rol nestructural sunt de asemenea din gips carton. Asta era în contract și mie mi se pare o soluție mult mai ok pt pereți despărțitori decât bca. Dar vad ca pe forum lumea e anti rigips din principiu.
Mie mi se pare ok realizat, dar eu am pretenții mici și înțeleg ca 90% din preț este zona, nu gresia - btw am o gresie gri în apartament și multi vecini zic ca e urata și o sa o schimbe. Mie nu îmi pasa.
In legătură cu parcarea, dacă întrebarea este "va convine sa plătiți 19% taxe pentru ca un psdist sa își ia vila și Mercedes" răspunsul este NU dar nu am.putut evita situația.

#489
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Poate lumea se gandeste ca e cam greu sa prinzi mobila de un perete din rigips. Si e maxim de frustrant sa te chinui sa pui o lustra pe un tavan cu rigips de 10 cm pentru ca le-a fost lene sa faca tavanul drept (sau incompetenta).

#490
-MARlN

-MARlN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 01.08.2019
Poate ieșea tavanul cu burtă și trebuia mult tencuit, așa cu rigips pe tavan merge și mai repede și acoperă toate defectele de la turnarea betonului.

#491
kristian2020

kristian2020

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2018
Deci sa inteleg ca cei care au ocupat apartamentele si locuiesc efectiv, nu au probleme privind instalatiile sanitare, electrice, precum si cu alimentarea cu apa rece si calda.
Daca ar fi probleme in urmatorii cativa ani, cine s-ar ocupa de remediere si care este perioada de garantie a lucrarilor, instalatiilor sus mentionate?
Are cunostinta cineva cand se vor incheia actele de vanzare cumparare pentru apartamentele din faza II?

#492
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017

View Postkristian2020, on 21 august 2019 - 16:56, said:

Deci sa inteleg ca cei care au ocupat apartamentele si locuiesc efectiv, nu au probleme privind instalatiile sanitare, electrice, precum si cu alimentarea cu apa rece si calda.

ce probleme sa fie cu apa calda, fiecare isi face apa calda ca in comuna primitiva cu centrala termica, asta este tot!

#493
kristian2020

kristian2020

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2018
Domnule kopac, daca ai tu idee că in comuna primitivă existau centrale termice, inseamna ca ai trait acolo. Eu vorbeam despre instalații de apă rece, apă caldă. Cum sunt realizate calitativ. Dacă sunt scurgeri sau alte probleme. Să nu vorbim despre căldură pentru că bănuiesc că inainte se fac probe pe coloane. dar bănuiesc că in comuna primitivă tu nu aveai căldură de la centrală de apartament. Tu te incălzeai ziua de la soare ca să iți țină noaptea de cald. ca anumite reptile. poate. Daca esti din Capitală și esti racordat la RADET, și nu ar mai subvenționa statul pierderile care sunt prin subteran, cam cît ai plati la caldură și apa caldă? cred ca ai incălzi pe aragaz și te incălzești iarna cu bricheta.

#494
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017

View Postkristian2020, on 21 august 2019 - 18:35, said:

Daca esti din Capitală și esti racordat la RADET, și nu ar mai subvenționa statul pierderile care sunt prin subteran, cam cît ai plati la caldură și apa caldă? cred ca ai incălzi pe aragaz și te incălzești iarna cu bricheta.

daca bucurestiul ar primi centralele  termice - CET si banii pe care-i produce pe baze mai echitabile, n-am discuta problema asta. si veniturile mele sunt mult peste medie, deci nu mi-as face decat marginal probleme!

#495
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postkristian2020, on 21 august 2019 - 16:56, said:

Deci sa inteleg ca cei care au ocupat apartamentele si locuiesc efectiv, nu au probleme privind instalatiile sanitare, electrice, precum si cu alimentarea cu apa rece si calda.
Daca ar fi probleme in urmatorii cativa ani, cine s-ar ocupa de remediere si care este perioada de garantie a lucrarilor, instalatiilor sus mentionate?
Are cunostinta cineva cand se vor incheia actele de vanzare cumparare pentru apartamentele din faza II?

Inca n-a bubuit nici o teava la mine, din ce am vazut la distribuitorul de la centrala instalatia este rehau pe-xa, instalatia electrica (legrand) pare si ea ok cu sigurante separate cam pentru fiecare consumator mare gen: masina spalat, masina spalat vase, cuptor, centrala, aer conditionat, la un apartament de 2 camere sunt in jur de vreo 15 sigurante.
In caz de vreo problema la instalatii vor intra probabil la vicii ascunse unde garantia este undeva la 10 ani.
In legatura cu actele pentru faza 2 cred ca cel mai optimist termen ar fi undeva la sf anului

#496
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
iar am trecut pe acolo, plin de incantare. Pe strada lor, n-ai loc sa arunci un ac de masini, iar in curand se va merge in sir indian spre metrou. mult succes la vizionari!

#497
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Multumim de update kopac. Abia asteptam sa ne mutam cu totii in decembrie/ianuarie/februarie si sa ne impingem cu totii :)) Am mai zis eu .. hai ca mai folosim si mijloace de transport alternative, ca sunt destule si nu se moare daca nu se merge doar cu masina personala.

#498
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.02.2005

 sunflower26, on 25 iulie 2019 - 16:28, said:

Ce a făcut dezvolratorul pe Eufrosina? În afara faptului ca a ținut strada săpată și cu cratere vreo 2 luni de zile? Ca a asfaltat la loc sau ca a refăcut trotuarul tot de ei distrus,  unde parcheaza in continuare mașinile muncitorilor sau ale celor care nu si-au luat loc de parcare în complex?!?! Locuiesc în blocul vechi de vizavi și în afară faptului ca locul meu de parcare e aproape mereu ocupat de cineva de la complex, nu am văzut imbunatatiri

Nici piramidele nu s-au facut peste noapte. Dar la aceasta locatie chiar se vad lucrari de la o luna la alta. Rautatea unora este fara margini. Ma intreb, de cand nu si-au facut ceva in casa, zugravit, schimbat un obertain sau bateri, chiar si un flotor la WC. Am intrat in acest nou complex, este impecabil, doar daca sunteti pricinosi puteti sa aveti reprosuri. Daca aveti ceva de comentat puteti sa reclamati. Nu cred ca "mama voastra" v-a crescut in asa confort, doar daca nu ati locuit la bloc. Suprafete generoase, bucatarie ce poate sa fie dotata cu ce va permiteti, baie cu echipamente din secolul nostru. Am fost surprins sa vad ca parcarea subterana este peste tot complexul, nu numai peste fiecare "bloc" in parte. Liftul duce direct in parcarea subterana. Daca aveti 10.000 Euro +TVA puteati sa nu va faceti probleme cu parcarea, (unii au aceasa problema cu parcarea "personala platita la ADP") dar este o problema temporara. Rampele pentru persoanele cu handicap NU SE COMPARA cu cele de la AUTORITATI. Usor accesibile si chiar pot sa fie considerate ca un loc de alergare pentru copii. Incinta complexului are cateva iesiri ceea ce usureaza circulatia. Eu stiu ca a fost greu in perioada constructiei cu parcarea in zona, dar a trecut si chiar a meritat. Strada a fost brazdata, dar alimentarile cu apa au venit in 2 parti, ceea ce nu creaza probleme cu alimentarea in zona in orele de varf. Strada a fost refacuta si chiar mai mult (trotoar pe parte complexului si zona verde). Acum mai incurca drumul numai cei care nu au cumparat parcare subterana sau supraterana (6.000Euro + TVA) Politia comunitara ii arde cu amenzi usturatoare care ii fac sa evite zona. Pentru sunflower26, telefonul unde se poate plange de locul lui de parcare platit la ADP si ocupat este 0215943. Vin in 5 min si le da cam 4000 lei amenda. Fac poze, proces verbal, dar .......... masina nu le-o muta. Stiu toate acestea pe propria piele.

Postez si niste poze facute (pe 17 Ianuarie 2020) pentru cei care considera ca nu se face nimic in zona pe banii dezvoltatorului. Este straduta dintre blocuri in care dezvoltatorul a cedat trotuarul. Ce m-as bucura sa nu se mai lase masinile la bordura sau pe trotuar.

Attached Files


Edited by Grig, 18 January 2020 - 11:48.


#499
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.02.2005

 gmanu, on 11 august 2019 - 13:25, said:

Eu am semnat undeva în iunie. Nu m-am mutat, încă mobilez.
Calitatea e mediocra , dar era ceea ce ma așteptam. Dacă și agentul de vânzări mi-a zis în 2017 când am dat avansul ceva de genul "finisajele sunt de calitate medie".
Toți pereții structural, toți stâlpii și toate plafoanele sunt placați cu gips carton. Pereții cu rol nestructural sunt de asemenea din gips carton. Asta era în contract și mie mi se pare o soluție mult mai ok pt pereți despărțitori decât bca. Dar vad ca pe forum lumea e anti rigips din principiu.
Mie mi se pare ok realizat, dar eu am pretenții mici și înțeleg ca 90% din preț este zona, nu gresia - btw am o gresie gri în apartament și multi vecini zic ca e urata și o sa o schimbe. Mie nu îmi pasa.
In legătură cu parcarea, dacă întrebarea este "va convine sa plătiți 19% taxe pentru ca un psdist sa își ia vila și Mercedes" răspunsul este NU dar nu am.putut evita situația.

Nu ai mai scris nimic din ce probleme ai intampinat. Chiar asteptam sa vedm cu ce te confrunti.
Crezi ca era mai bina sa blochezi cu masina locurile deja platite, sau iesirile din garaj? De ce spui ca "Nu ai putut evita situatia" si ai achitat un loc de parcare. Poate era mai bine sa iti lasi masina la intrarea in Bucuresti sau acolo de unde ai locuit inainte??? Asteptam si comentariile tale legate de "cum te simti in apartament"

Edited by Grig, 18 January 2020 - 12:07.


#500
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Cred ca tu nu ai înțeles discuția. Am fost întrebat dacă am plătit 19% tva și am răspuns ca da, nu am putut evita situația, pentru ca, știi tu, cetățenii corecți plătesc taxe.
Înainte am locuit mai spre centrul orașului. Vezi ca faci risipa de semne de întrebare.
Locuiesc de 3 luni in apartament, nu am întâmpinat probleme majore, ma simt foarte bine, mulțumesc.

Later edit: eu nu cunosc pe nimeni din acest complex care sa aibă mașină și sa nu aibă loc de parcare în interiorul complexului. Și știu destul de multi vecini. Deci pe trotuare, care într-adevăr nici nu existau înainte sa fie făcute odată cu acest complex, parchează vecinii de la blocurile alăturate.

Edited by gmanu, 18 January 2020 - 13:20.


#501
Mihai_19xx

Mihai_19xx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2020
Salutare tuturor.
Am intalnit la un moment dat citing forumul mentiunea legata de o clauza de evictiune.
Imi poate spune cineva despre ce este vorba?

Multumesc,
Mihai

#502
sika86

sika86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2014
,, Ce m-as bucura sa nu se mai lase masinile la bordura sau pe trotuar''
Nu cumva tu esti ala care rupe bratele stergatoarelor masinilor parcate pe trotuar?

#503
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
De ce sa rupa bratele stergatoarelor? Se intampla asa ceva?
Eu stiam ca, daca vezi o masina parcata pe trotuar si nu ai loc de ea, sari peste. Dar nu rupi stergatoarele.

#504
Lucian1989

Lucian1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2019
Salutare, am va rog cateva intrebari: cam care sunt costrurile cu intretinerea ; care e relatia post vanzare cu dezvoltatorul-adica daca ati avut de remediat cv in garantie si cum a raspuns;
Ma intereseaza un apartament in complex,2 sau 3 cam ;aveti idee daca vinde cineva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate