Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#91
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Eu nici nu ma gandeam sa instalez fara subwoofer. De de 4 zile ma uit la el. Dupa masa il instalez.
O sa arunc o privire si peste recomandarile de mai sus. Wharfedale mi-a fost recomandat si de un prieten bun.

Eu nici nu ma gandeam sa instalez fara subwoofer. De de 4 zile ma uit la el. Dupa masa il instalez.
O sa arunc o privire si peste recomandarile de mai sus. Wharfedale mi-a fost recomandat si de un prieten bun.

#92
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Cu ce îl instalezi ? Cu sateliții cât pumnul al fostului home cinema JVC ? Dacă da, normal că vei simți nevoia unui subwoofer. Eu mă referean la două boxe de podea care s-ar putea descurca excelent și fără subwoofer.

#93
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am reusit sa-mi fac timp si am instalat receiverul. Desigur, doar cu satelitii mei de 30W, fara subwoofer, am un sunet nesatisfacator. Totusi observ ca s-a imbunatatit claritatea, in special pe partea de sunete inalte.
Nu am reusit inca sa-i explorez toate posibilitatile. Insa primele impresii sunt bune.
Setup-ul a fost usor, dirijat pe ecranul TV. Testul de sunet cu microfonul a mers relativ repede.
Am facut conexiunea la internet prin Wi-Fi, iar prin aplicatiile pe care le-am descarcat de pe net pe telefonul mobil am ascultat radio online. Merge foarte bine.
Meniul mi se pare usor, iar telecomanda, dincolo de faptul ca e cam mare, are toate scurtaturile utile.

Revin cu mai multe impresii dupa ce reusesc sa-l folosesc macar cateva zile. Azi am avut timp doar de aprox. 20 de minute.

#94
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Ca sa obtii performante bune cu un receiver entry level neaparat boxe cu randament mare, klipsch de exemplu si daca ai merge pe aceasta directie de preferat ar fi seria RP (sunet mult mai precis), plus ca la aceste boxe nu mai ai sigur nevoie de subwoofer, le am ascultat si stiu ce spun...

#95
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am fost extrem de incantat sa descopar ca boxele mele vechi pot sa scoata asemenea sunete detaliate.
Am ascultat in seara asta ceva muzica de pe Deezer. Nu se compara cu radio. E foarte tare ca pot controla de pe mobil receiverul si alege sursa, regal volumul etc. Sunt si alte servicii insa eu n-am testat decat Deezer pt. ca aveam deja cont.
Este evidenta superioritatea acestui rceiver. Sunet extrem de curat si detaliat cu medii pline si inalte mult mai bine definite decat inainte. S-a simtit putin lipsa unui subwoofer, dar nu la toate melodiile. Am ascultat in principal muzica clasica si acustica.
Abia astept sa cumpar un sub si apoi boxele.

#96
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ai acultat muzica clasica sau acustica stereo pe 5.1?

#97
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Chiar asa? Nu cred ca a ascultat 5.0 (lipsa sub) si oricum la satelitii aceia ca e 2.0 ca e 5.0 nu prea mai conteaza, probabil ca a testat modurile scena, e normal cand ai receiver pentru prima data.
Pur si simplu nu imi dau seama de unde atitudinea asta de superioritate, si intrebari capcana daca a ascultat muzica clasica sau acustica stereo pe 5.0, cand era mai simplu sa reiterezi ca muzica se asculta cu predilectie stereo, domnule edigee ?
Mai inainte o alta recomandare care deja era axioma, cum ca toata lumea isi ia odata cu un receiver doua boxe doar..In realitate situatia e exact pe dos, adica receiver cu 5 boxe iar ulterior sub, daca e nevoie.

#98
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am ascultat si in modul stereo 2.0, dar si stereo multichanel 5.0. Da, suna mai bine multichanel pt. ca umple tot spatiul cu muzica. Aveam acest mod si pe vechiul jvc dar nu functiona cum trebuie, parca se auzea infundat. La Denon acest mod creaza spatialitate, sunetul e amplu. Cand ai doi sateliti amarati (difuzor de 7 cm) n-are cum sa sune bine stereo. Modul 5.0 compenseaza foarte bine limitele acestor sateliti.

#99
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Pai ideal ar fi asa sa ia doua boxe de podea si apoi restul cand are bani... nu intai subwoofer ul si apoi restul.. Eu folosesc la receiver doua boxe bookshelf ca front uri si au bass destul pt muzica, la filme nu prea fac fata daca ridic volumul.. oricum subwoofer ul meu e pe off tot timpul.. de asta tot iti zic colegii ca poate ramai cu el in brate...
Daca ai merge pe klipsh r28f sigur nu ai avea nevoie de sub!!

#100
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 maddogg, on 19 octombrie 2017 - 01:38, said:


Pur si simplu nu imi dau seama de unde atitudinea asta de superioritate, si intrebari capcana daca a ascultat muzica clasica sau acustica stereo pe 5.0, cand era mai simplu sa reiterezi ca muzica se asculta cu predilectie stereo, domnule edigee ?

Stay chill!
Oare de ce va alegeti username-uri care se potrivesc manusa cu atitudinea postarilor?

#101
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Nu o sa cumpar boxe de podea. Nu insistati pt. ca eu vreau 5.1, poate chiar 7.1, altfel as fi cumparat un amplificator stereo de 2000 de lei si doua boxe de podea. As fi iesit mai ieftin.

Desi am spus de la inceput o sa repet.
Ideea e ca vreau un sistem pe care-l voi folosi 75% pt. filme restul pt. muzica. Imi doresc boxe cat mai discrete, conteaza enorm si cum arata, pentru ca nu vreau sa atraga privirile. De aia am fost incantat de Indiana Line pt. ca au un design frumos si se integraza cu mobilierul meu (comoda tv, masuta) de lemn de cires din living. Vreau sa aud sunetul fara sa stiu de unde vine.

#102
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă îți iei prima dată subwooferul, parcă văd că așa se va potrivi că vei mulțumit de combinația cu ragaliile de la JVC și așa va rămâne...

Dacă îți iei prima dată subwooferul, parcă văd că așa se va potrivi că vei mulțumit de combinația cu ragaliile de la JVC și așa va rămâne...

#103
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004

 edigee, on 19 octombrie 2017 - 09:43, said:


Stay chill!
Oare de ce va alegeti username-uri care se potrivesc manusa cu atitudinea postarilor?

Sunt chill, insa cand te simti cu musca pe caciula o dai ca la ploiesti.
Totusi, erai interesat ce gusturi are in materie de muzica sau voiai sa iti demonstrezi profesionalismul in materie de audiofilie prin intrebarea aia ?
Omul asculta sau face probe cu ce are la indemana, iar pe viitor urmeaza sa-si achizitioneze 5.1 potent, stai chill bossulica.

#104
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
N-am intrebat niciunde de gusturi in materie de muzica chilly willy! E greu de citit ,nu-i nimic scoala mai dureaza.....

On topic: Initaiatorul dorea mai intai un receiver cu intrare de pick-up ,deci se intelege ca in mare majoritate pentru muzica. Apoi a inceput o intreaga foilozofie cu un eventual subwoofer pentru un  sistem de micuti sateliti JVC(BTW e aproape imposibil de gasit un subwoofer care sa presteze decent in gama asa mare ,de la 30-40Hz pana la vreo 200Hz ,asta pt. ca satelitii aia sunt foarte mici). Muzica stereo o asculta multicanal si i se pare ca suna mai bine. Mai nou sistemul va fi folosit 75% pt. filme. Ce putem noi sa intelegem?

Edited by edigee, 19 October 2017 - 13:59.


#105
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Eu am înțeles că (citez) : "pe unele piese nu se simte nevoia de subwoofer"... Deci acei sateliți JVC cu difuzoare de 7 cm sunt absolut bestiali !!! Cred totuși că omului nu-i place basul la muzică... Ci doar la filme... cu două boxe de podea un central și două boxe de rear, ar avea 5 canale, și probabil nici nu i-ar mai trebui subwoofer! Poate chiar și  acei 5 sateliți Indiana l-ar mulțumi fără subwoofer! Gustul omului contează... Eu mici "Audiophile Classic" nu pot asculta fără subwoofer, și am două boxe cu difuzoare de 17 cm...

#106
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am spus de la inceput ca vreau un sistem 5.1 si ca pe langa filme o sa ascult si muzica. Mai tarziu, prin primavara am de gand sa adaug si un pick-up. Dar toate adtea le vreau in sistem 5.1 pentru ca la filme imi place basul profund care te face sa vibrezi. Ca sa nu mentionez concertele de orga unde avem frecvente foarte joase.

Ideea e ca eu nu am initiat topicul asta, considerand ca nu e nevoie de un nou topic pe aceiasi tema din moment ce cautam exact ce cauta si initiatorul lui.
Am cerut sfaturi, si le-am primit, multumesc, despre asamblarea unui sistem 5.1.

Satelitii mei nu sunt bestiali dar suna mai bine cu noul receiver. Nu am intrat in discutii doar de dragul discutiilor, ci pt. ca vreau un sistem nou5.1. O sa cumpar pana la urma atat boxele (Indiana Line ori ceva similar) cat si sub-ul. De aceea am avut in vedere un sub cate sa coboare cat mai jos in frecventa.

Am spus de la inceput ca vreau un sistem 5.1 si ca pe langa filme o sa ascult si muzica. Mai tarziu, prin primavara am de gand sa adaug si un pick-up. Dar toate adtea le vreau in sistem 5.1 pentru ca la filme imi place basul profund care te face sa vibrezi. Ca sa nu mentionez concertele de orga unde avem frecvente foarte joase.

Ideea e ca eu nu am initiat topicul asta, considerand ca nu e nevoie de un nou topic pe aceiasi tema din moment ce cautam exact ce cauta si initiatorul lui.
Am cerut sfaturi, si le-am primit, multumesc, despre asamblarea unui sistem 5.1.

Satelitii mei nu sunt bestiali dar suna mai bine cu noul receiver. Nu am intrat in discutii doar de dragul discutiilor, ci pt. ca vreau un sistem nou5.1. O sa cumpar pana la urma atat boxele (Indiana Line ori ceva similar) cat si sub-ul. De aceea am avut in vedere un sub cate sa coboare cat mai jos in frecventa.

#107
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004

 edigee, on 19 octombrie 2017 - 13:55, said:

N-am intrebat niciunde de gusturi in materie de muzica chilly willy! E greu de citit ,nu-i nimic scoala mai dureaza.....

On topic: Initaiatorul dorea mai intai un receiver cu intrare de pick-up ,deci se intelege ca in mare majoritate pentru muzica. Apoi a inceput o intreaga foilozofie cu un eventual subwoofer pentru un  sistem de micuti sateliti JVC(BTW e aproape imposibil de gasit un subwoofer care sa presteze decent in gama asa mare ,de la 30-40Hz pana la vreo 200Hz ,asta pt. ca satelitii aia sunt foarte mici). Muzica stereo o asculta multicanal si i se pare ca suna mai bine. Mai nou sistemul va fi folosit 75% pt. filme. Ce putem noi sa intelegem?

Te incapatanezi sa imi raspunzi mereu elucubrand la greu. Apropo de citit mai arunca inca o data un ochi pe titlul topicului, vei descoperi ca e vorba de multicanal pe aici, asta ca sa nu mai faci afirmatii gratuite legate de citit.
Iar initiatorul asta isi doreste un sistem multicanal dedicat majoritar filmelor, muzica pe locul doi. Are deja un sistem de boxe mai vechi iar acum analizeaza daca i-ar adauga si un subwoofer ar putea sa scape de achizitie noua de 5.1.
Cam asta-i saga dezbatuta aici, sincer ar putea merge pe achizitia unui sub acum, insa atentie la ce cumpara, sa poata fi re-utilizat pe viitor.

#108
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Bu ,si unde-i intrebarea cu gusturile/genurile de muzica puiu?

Edited by edigee, 19 October 2017 - 18:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate