Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#73
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ia doua boxe de podea sanatoase ce coboara bine in frecventa si mai mult ca sigur o sa scapi de fixatia cu subwooferul. Daca nu te pricepi sa integrezi corect un subwoofer intr-un sistem mai mult te incurca.
http://www.audioholi...ngs-made-simple

#74
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
La ce am cumparat 7.2 daca iau 2 boxe?
In primul rand e pentru filme si apoi pt. muzica. Chiar tin sa am o experienta surround la vizionarea filmelor. Si oricat de complicat ar fi sa gasesc si sa setez un sub nu renunt la asta. Mersi pt. link.

La ce am cumparat 7.2 daca iau 2 boxe?
In primul rand e pentru filme si apoi pt. muzica. Chiar tin sa am o experienta surround la vizionarea filmelor. Si oricat de complicat ar fi sa gasesc si sa setez un sub nu renunt la asta. Mersi pt. link.

La ce am cumparat 7.2 daca iau 2 boxe?
In primul rand e pentru filme si apoi pt. muzica. Chiar tin sa am o experienta surround la vizionarea filmelor. Si oricat de complicat ar fi sa gasesc si sa setez un sub nu renunt la asta. Mersi pt. link.

#75
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 Calinuus, on 13 octombrie 2017 - 15:25, said:

La ce am cumparat 7.2 daca iau 2 boxe?
In primul rand e pentru filme si apoi pt. muzica. Chiar tin sa am o experienta surround la vizionarea filmelor. Si oricat de complicat ar fi sa gasesc si sa setez un sub nu renunt la asta. Mersi pt. link.

La ce am cumparat 7.2 daca iau 2 boxe?
In primul rand e pentru filme si apoi pt. muzica. Chiar tin sa am o experienta surround la vizionarea filmelor. Si oricat de complicat ar fi sa gasesc si sa setez un sub nu renunt la asta. Mersi pt. link.

La ce am cumparat 7.2 daca iau 2 boxe?
In primul rand e pentru filme si apoi pt. muzica. Chiar tin sa am o experienta surround la vizionarea filmelor. Si oricat de complicat ar fi sa gasesc si sa setez un sub nu renunt la asta. Mersi pt. link.

Începi cu două, și când mai aduni bani, completezi... 3000 de lei e puțin pentru 9 boxe de calitate. Nu uita de regula că boxele trebuie să coste de trei ori prețul amplificatorului. Nu suntem atât de fanatici să te împingem la așa cheltuială, dar la banii ăștia dacă vrei neapărat 9 boxe, s-ar putea să te mulțumească doar la filme...

#76
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
scuze pt. postarea repetata dar sunt pe telefon. nu vreau din start 9 boxe. dar trebuie sa incep cu un 5.1.

scuze pt. postarea repetata dar sunt pe telefon. nu vreau din start 9 boxe. dar trebuie sa incep cu un 5.1.

scuze pt. postarea repetata dar sunt pe telefon. nu vreau din start 9 boxe. dar trebuie sa incep cu un 5.1.

#77
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce ,,trebuie''? Toata lumea incepe cu doua boxe si receiver dupa care completeaza sistemul. Exceptie fac, desigur, cei care au din start un buget foarte mare si nu simt ca le lipseste din buzunar o suma de 1500-2000 de euro.

Edited by razor01, 14 October 2017 - 12:16.


#78
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Hai sa explic din nou obsesia mea cu sub-ul, si de ce am ales sa incep cu asta.
Pana reusesc sa-mi completez un sistem voi folosi 5 boxe satelit JVC (pe care le am deja) de 30W, de la vechiul meu all-in-one. Vechiul meu sub e unul pasiv si nu-l pot folosi, iata de ce imi trebuie prima data un sub.
Dupa aia voi cumpara pe rand, cele doua boxe fata, centralul si in final cele doua surround.

#79
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Pentru fundamentaliștii care spun ”subwooferul să fie doar din aceeași familie cu sateliții”, uite, de exemplu REL produce numai subwoofere (și încă foarte bune). Din câte-mi amintesc, aveau parcă o listă cu boxele cu care merge împerecheat. Poate găsești pe site-ul lor ceva care să te ajute...

Edited by cutinastefan, 14 October 2017 - 13:41.


#80
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ideea din spatele afirmatiei cu subwoferul trebuie din aceeasi familie cu satelitii se referera la faptul ca se integreaza perfect la cel mai mic cost, fara risc de nepotrivire.
Normal ca un subwoofer de 2-3000 euro poate suna mai bine si se poate integra bine cu sisteme de la diferiti producatori.
Partea proasta este ca utilizatorii au tendinta sa caute cel mai ieftin subwoofer de la orice producator sa il adauge la un sistem 5.0 existent fara sa inteleaga cat gresesc cu asta.Gasesc chestii de 1-2000 lei care suna decent doar cu incintele lor, in alte combinatii fiind praf.

#81
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 FC72, on 14 octombrie 2017 - 15:53, said:

Ideea din spatele afirmatiei cu subwoferul trebuie din aceeasi familie cu satelitii se referera la faptul ca se integreaza perfect la cel mai mic cost, fara risc de nepotrivire.
Normal ca un subwoofer de 2-3000 euro poate suna mai bine si se poate integra bine cu sisteme de la diferiti producatori.
Partea proasta este ca utilizatorii au tendinta sa caute cel mai ieftin subwoofer de la orice producator sa il adauge la un sistem 5.0 existent fara sa inteleaga cat gresesc cu asta.Gasesc chestii de 1-2000 lei care suna decent doar cu incintele lor, in alte combinatii fiind praf.
Păi nu așa, dacă ce oferă producătorul sateliților în materie de subwoofere, e praf (cazul cu Indiana) atunci un REL T5 la 2000 de lei eu cred că rezolvă problema. (e unul dintre cele mai bune subwoofere pentru muzică și încăperi mici/medii)

#82
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am invatat multe pe acest forum despre sistemele de sunet. Cel putin teoretic, doar fizica e o stiinta exacta, am inteles cum functioneaza. Desigur, felul in care auzim poate fi diferit de la persoana la persoana, ba chiar poate sa tina de gust.
Cert e ca imi doresc un sub care sa coboare in jurul valorii de  30Hz, tinand cont ca boxele frontale pe care le am in vedere coboara la 48, boxa centrală coboara la 60, iar cele surround la 54. Fiindca vizionarea filmelor va ocupa 75% din utilizarea sistemului, un bas profund e necesar.
Puterea sub-ului ar trebui sa fie cel putin egala cu a boxelor, ori superioara daca are un buton de volum (cele bune au acest buton). Tinand cont ca producatorul Denon da o putere de 80W la 8 ohmi si 120W la 6 ohmi, in mod stereo, cred ca ar fi bine ca sub-ul sa aiba macar 100W putere nominala. Probabil o sa ascult la 25-30% din volum, actualmente am sateliti de 30W si subwoofer de 55W iar volumul ajunge maximum la nivelul 30, pe o scara de la 1 la 50 (adica 60%), iar asta imi e suficient.

Deci, caut un sub cu putere nominala undeva intre 100-150W si o plaja a frecventelor care sa coboare in jurul valorii de 30Hz. Am deja o lista scurta, dar nu ma grabesc.

#83
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
sunetele alea care sa coboare pe la 30 Hz o sa dai de ele in materialele A/V cam o data pe saptamana. Atat de rare sunt.
In primul rand ,ca sa presteze bine impreuna cu satelitii aia mici trebuie avut in vedere un subwoofer care sa presteze bine si pe la 100Hz. Probabil acolo vei face taierile de frecventa. Stii despre ce vorbesc daca ai citit despre managementul de bas.

#84
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Numarul de W si Hz nu are nici cea mai mica relevanta in a aprecia calitatea sau intensitatea sunetului oricarui produs sau sistem.Sunt doar niste parametrii electrici care ar ajuta teoretic la dimensionarea cablurilor si a sistemului de alimentare cu energie electrica.
Daca cineva pretentios iti va spune ca se poate calcula ceva dupa acele cifre, se inseala pentru ca producatorii dau niste valori considerate de ei fara nici o legatura cu realitatea masuratorilor de laborator.
Doar punctual in cazul tau, subwofere care au nominal 100W pot avea intensitati acustice ce pot varia de la simplu la triplu iar extensia de frecventa declarata este doar cat suporta hartia, nu exista in sistem unitar de masura care sa fie comun si pe baza caruia poti compara produse.

#85
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Asa este, Watt-ii nu dau  decat consumul. E drept ca unele boxe sunt mai eficiente decat altele. Despre frecventa nu stiu ce sa spun, te poti pacali, dar ma gandesc ca daca nu e data o anumita frecventa nici pe hartie e clar ca nu poate cobora pana acolo.
In schimb sesnsitivitatea data in Db ar putea spune ceva despre boxe, la sub-uri insa nu e data aceasta cifra, asa ca nu prea ai ce sa iei in considerare.
Din pacate eu nu pot sa ascult inainte sa cumpar si trebuie sa gasesc cumva o metoda de selectie.

#86
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 Calinuus, on 15 octombrie 2017 - 20:37, said:

Asa este, Watt-ii nu dau  decat consumul. E drept ca unele boxe sunt mai eficiente decat altele. Despre frecventa nu stiu ce sa spun, te poti pacali, dar ma gandesc ca daca nu e data o anumita frecventa nici pe hartie e clar ca nu poate cobora pana acolo.
In schimb sesnsitivitatea data in Db ar putea spune ceva despre boxe, la sub-uri insa nu e data aceasta cifra, asa ca nu prea ai ce sa iei in considerare.
Din pacate eu nu pot sa ascult inainte sa cumpar si trebuie sa gasesc cumva o metoda de selectie.
Standardul HIFI stabilește + / - 3db de la 40 Hz până la 20.000 Hz de exemplu. Dacă frecvența minimă specificată pe boxe e de 54 Hz, boxele ar trebui să o poată reda cu o atenuare de cel mult 3 db.

#87
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
+ / - 3db de la 40 Hz până la 20.000 Hz este deja hi-end nu hi-fi si nu cred ca vei gasi ceva cu astfel de specificatii reale la un pret pamantean.
Deobicei producatorii dau specificatii la +/- 10dB iar sensitivitatea o dau la o frecventa care ii avantajeaza, astfel de specificatii sunt special pentru cumparatorii de pe internet sau dupa cataloage.
Astfel de produse cu specificatii grozave se adreseaza acestor cumparatori, cei cu pretentii, cunoscatori nu citesc niciodata prospectele deoarece specificatiile nu releva nimic, pur si simplu merg si asculta.

#88
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 FC72, on 16 octombrie 2017 - 10:07, said:

+ / - 3db de la 40 Hz până la 20.000 Hz este deja hi-end nu hi-fi si nu cred ca vei gasi ceva cu astfel de specificatii reale la un pret pamantean.
Deobicei producatorii dau specificatii la +/- 10dB iar sensitivitatea o dau la o frecventa care ii avantajeaza, astfel de specificatii sunt special pentru cumparatorii de pe internet sau dupa cataloage.
Astfel de produse cu specificatii grozave se adreseaza acestor cumparatori, cei cu pretentii, cunoscatori nu citesc niciodata prospectele deoarece specificatiile nu releva nimic, pur si simplu merg si asculta.
Așa este. Dar producătorii serioși ar trebui să spună clar că ce vând ei nu corespunde standardului HIFI de care chiar ei fac atâta caz !

#89
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Vedeti, tocmai de aia am pus atat de multe intrebari. Eu nu pot sa ascult inainte sa cumpar. Asa ca informatiile de pe acest forum imi sunt de un real folos.

Revenind, Indiana line nu da aceasta informatie (cei 3 decibeli +-). Inteleg totusi ca sunt niste boxe foarte bune. Ce altceva imi recomandati pentru receiverul pe care l-am cumparat (denon 1400h)?

#90
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Este posibil ca sateliții să facă față si fără subwoofer pe muzică.  Cel puțin până vei achiziționa și subwooferul. Mai vezi și pe la Monitor Audio, Heco, Wharfedale sau chiar Klipsch ce pachete au pentru multicanal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate