Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Debransare RADET Bucuresti 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Poate eu sunt in caz izolat dar la mine apa calda vine in cateva secunde la o temperatura atat de mare ca nu se poate utiliza decat combinata cu rece, etaj 1/4.
Cea mai mare factura de la caldura a fost in jur de 200 lei pentru 3 camere 5 calorifere unde toti peretii sunt de caramida, blocul nevand izolare suplimentara.
1 tona de apa calda costa 11 lei, nu cred ca s-a inventat centrala cara care consuma gaz de 11 lei sa produca o tona de apa la 60 grade.
Pretul gazului este la jumate din cat at trebui si la cat  va ajunge in curand.Eu nu vad fezabila ideea de a gaurii apartamentul a monta tevi, centrala cand din constructie toate tevile sunt in pereti si ies doar la calorifere.
De 2 ani, de cand locuiesc aici, nu a exista nici o avarie care sa dureze mai mult de 24 ore iar in caz extrem am aer conditionat cu toate ca nu imi amintesc de un astfel de episod.O avarie electrica poate  scoate din uz orice centrala pe gaz.
Binenteles ca exista situatii la polul opus unde apa nu vine nici dupa jumate de ora, unde pretul este umflat, calculat aiurea, unde sunt avarii dese, etc.

#74
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostFC72, on 31 decembrie 2017 - 16:52, said:

1 tona de apa calda costa 11 lei, nu cred ca s-a inventat centrala cara care consuma gaz de 11 lei sa produca o tona de apa la 60 grade.
Ma indoiesc ca ai tu apa calda la 60C, da hai sa-ti fac un calcul:
Pentru o tona de apa calda incalzita de la 10 la 60C ai nevoie de o cantitate de caldura
Q= 1000*1*(60-10)=50000[kcal]
50000[kcal]/860=58.14[kWh]
Pe ultima factura de gaz am 1kWh la pretul de 0.12713lei, deci 0.1512847lei cu tot cu TVA.
Sa zicem ca avem un randamne de numai 0.75 la centrala (unul slab), o sa platesti cam:
58.14*0.1512847/0.75=11.727589944Lei
Are rost sa-ti explic ca astia is chiar banii pe care ii platesc pe factura pentru gaz, nu 40-50% din valoarea reala a combustibilului consumat?



View PostFC72, on 31 decembrie 2017 - 16:52, said:

Pretul gazului este la jumate din cat at trebui si la cat  va ajunge in curand.Eu nu vad fezabila ideea de a gaurii apartamentul a monta tevi, centrala cand din constructie toate tevile sunt in pereti si ies doar la calorifere.
De 2 ani, de cand locuiesc aici, nu a exista nici o avarie care sa dureze mai mult de 24 ore iar in caz extrem am aer conditionat cu toate ca nu imi amintesc de un astfel de episod.O avarie electrica poate  scoate din uz orice centrala pe gaz.
Pretul la gaz nu-i subventionat cum ii agentul termic la RADET. Oricum, nu-i avantaj nici pentru voi sa creasca , ca si buzile care va dau caldura tot gaz ard, da din pomana!
Stai sa vezi la cat o sa ajunga agentul termic si apa calda la RADET din primavara cand o sa fie musai sa elimine subventiile si pe urma mai blastamam aici pe forum! Posted Image

#75
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostFC72, on 31 decembrie 2017 - 16:52, said:

Poate eu sunt in caz izolat dar la mine apa calda vine in cateva secunde la o temperatura atat de mare ca nu se poate utiliza decat combinata cu rece, etaj 1/4.
Cea mai mare factura de la caldura a fost in jur de 200 lei pentru 3 camere 5 calorifere unde toti peretii sunt de caramida, blocul nevand izolare suplimentara.
1 tona de apa calda costa 11 lei, nu cred ca s-a inventat centrala cara care consuma gaz de 11 lei sa produca o tona de apa la 60 grade.
Pretul gazului este la jumate din cat at trebui si la cat  va ajunge in curand.Eu nu vad fezabila ideea de a gaurii apartamentul a monta tevi, centrala cand din constructie toate tevile sunt in pereti si ies doar la calorifere.
De 2 ani, de cand locuiesc aici, nu a exista nici o avarie care sa dureze mai mult de 24 ore iar in caz extrem am aer conditionat cu toate ca nu imi amintesc de un astfel de episod.O avarie electrica poate  scoate din uz orice centrala pe gaz.
Binenteles ca exista situatii la polul opus unde apa nu vine nici dupa jumate de ora, unde pretul este umflat, calculat aiurea, unde sunt avarii dese, etc.
ce pacat ca nu ai voie sa spui cuiva pe forum ca minte!!!

#76
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostFC72, on 31 decembrie 2017 - 16:52, said:

1 tona de apa calda costa 11 lei, nu cred ca s-a inventat centrala cara care consuma gaz de 11 lei sa produca o tona de apa la 60 grade.

11 lei e tona de apa......caldura din tona aia de apa se factureaza separat....

Edited by Clovis, 01 January 2018 - 18:56.


#77
Cici_roxy

Cici_roxy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2018
Buna ziua,
Si eu incerc debransarea oficiala de la Radet. Am referatul tehnic, obtinut dupa un lung sir de abuzuri.Asociatia refuza intocmirea unui proces verbal de constatare a debransarii. Motivul: este ilegal.
Este cineva care a fost amendat pt debransare. Ce proces verbal intocmesc cei de la Radet ? Este suficient pt asociatie ?
Si dc aveti o recomandare pt un avocat cu experienta in astfel de spete. Nu exclud a merge in instanta.
Multumesc frumos!

#78
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Asociatia ar trebui sa dea in scris motivul refuzului. Pentru asta cred ca va trebui sa faceti dvs. o solicitare scrisa in acest sens, cu numar de inregistrare la asociatie.
Daca e ilegal, dupa mintea mea insamna ca este impotriva unei legi. Care ar fi legea?

#79
alyn20

alyn20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.12.2004
Ieri am reușit să ridic pv-ul dupa un an de alergat, timp pierdut și energie irosită. Mult succes / multă răbdare si insistenta tuturor care incep acest proces cu mirificul RADET.

#80
Romyoo

Romyoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.06.2018
Salut Alin. Am o mare rugăminte. As vrea sa te rog sa ne auzim la un telefon cateva minute. Si eu am incercat anul trecut fără succes sa ma debransez si acum doresc sa reiau procesul. Nr meu este 0734288018.
Multumesc frumos.

#81
die007

die007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2009
Salutare, se pare ca proiectul de lege prin care se intarzicea debransarea de la RADET a fost respins de presedinte.
Asta ma face sa sper ca aceasta lege “comunista” nu o sa fie adoptata si drept urmare sa finalizez procesul de debransare.
Nu vrea sa intru in detalii, eu cred ca solutia unei centrale termice este mult mai buna decat ce ne ofera baietii astia.
Am deja acordul proprietarilor vecini precum si cel de la asociatie.
Imi lipseste insa redactarea proiectului tehnic de debransare care e o mare nebuloasa.

Imi puteti spune, va rog, cu cine ati intocmit acel proiect?
Multumesc!

#82
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Se mai pot face debransari de la RADET in 2019 in Bucuresti ?

S-a mai adoptat legea aia tampita care interzicea debransarea ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate