Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Orasan cu tendinte village

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015

View Postscaiba, on 06 septembrie 2017 - 12:41, said:

Ai voie orice consideri că este de folos discuției și te ajută în a te face mai bine înțeles.
Poți pune chiar și fotografii cu prietena ta, dacă sunt relevante Posted Image

Nu mai fi așa crispat, chiar n-ai motive.

le:
Arată fain acea căsuță, mi-e că prețul final depășește cei 8,000E
Pune link la modul ăsta, ne scapi de un copy/paste.

[ http://casedinlemn.com/wp-content/uploads/Ontario-copie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am incercat cu poze si nu-mi iese(e grele cu butoanele astea)zice ca nu pot uploada poze mai mari de 32mb...ehh nu stiu cum sa le fac micute si nici atata rabdare nu am.
-http://casedinlemn.com/casa-5-700-euro-ontario/
-cam asa se prezinta firma respectiva......Tipul de lemn: brad,uscat.
Dimensiuni casa: 6m x 6m
Suprafata: 60 mp
Grosime pereti:  45 mm, îmbinarea prin dublu nut și dublu feder. Exista varianta de perete dublu: 45mm perete exterior + 100 mm spatiu pentru izolatie + 45mm perete interior ( sau un lambriu de 22mm).
Prețul pentru “Kit-ul casei din lemn” – include toata partea din lemn prelucrata în fabrica, uși, ferestre (fara sticla), scara interioara si proiect tehnic. Standart, casele nu au podea la parter.
Beneficiarul asigura masa si cazarea echipei de montaj.
Garantie – 15 ani.
Oferta noastra:
Kit casa din lemn 5.900 euro
Montaj 1.470 euro
Invelitoare de acoperis 750 euro
Transport 5 ron/km
TOTAL 8.120 euro+transport
Metoda de plata:
50% din costul materialelor: avans
50% din costul materialelor:  la livrare
costul montajului: cel tarziu in ultima zi de montaj

Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 12:50.


#38
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 12:43, said:

...si nici atata rabdare nu am...
Ăsta-i încă un lucru pe care trebuie să îl înveți la sat.
Să ai răbdare, nici măcar netul nu vine pe țeavă de 110, vine pe PPR de 16 Posted Image

#39
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
hi hi...pai de la net si cablu tv imi iau adio...de tv am in vedere cumpararea unei antene satelit fara abonament.
Nu ma deranjaza lipsa gadgeturilor sau net-ului...cam asta este si ideea sa merg sa-mi lipezesc ochisorii la iazul propriu,nu sa pun lumea la curent pe facebook cu ce cotete am mai facut eu

Cam asa as descrie saturatia mea fata de oras.Si un motto personal...
-Opriti ba planeta ca vreau sa cobor.

Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 13:00.


#40
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 12:56, said:

...antene satelit fara abonament...
Și pentru un share de C-line ai nevoie de net Posted Image

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 12:56, said:

...nu sa pun lumea la curent pe facebook cu ce cotete am mai facut eu
Pe bucile alea nu, da' pe SP tot trebuie să mai poți veni.
Ba' nu ouă găina, ba mai dă vreo boală în tomate, ba trebuie stropiți caișii și nu știi cu ce; nu poți acoperi chiar totul, trebuie să mai și întrebi.

Cât de mare faci iazul?

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 13:03, said:

...-Opriti ba planeta ca vreau sa cobor.
La's că nu ni-s chiar toți duși cu pluta și numai matale cu țiglele drepte.
Unii, nici nu mai avem plută Posted Image

#41
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Ma gandeam la un 6x8 sau 10x8 sau 4x12 depinde ce folie gasesc.adancime treptata de la 20cm pana la 1,2m..Este un concept pe afara am un lapsus momentan.Ceva gen piscina eco adica te balacesti printre trestii si nuferi.
De internet ma descurc eu nu-i problema...ete merg la 200km sa gasesc un peco ca sa-mi platesc niscaiva facturi si sa bea si gura mea cafea de aparat si fur si niste wi-fi gratis ca fara furtisaguri nu se poate dehh...

Attached Files


Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 13:34.


#42
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
io-te ca am reusit si cu poze..desfaceti mo sampania si aplaudati-ma.Multumesc la fanii mei.
Deci...asa vad eu planul parterului si al mansardei care mi-ar satisface nevoile.

Attached Files


Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 13:37.


#43
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 13:18, said:

Ma gandeam la un 6x8 sau 10x8 sau 4x12 ...
Te gândeai, da' pui photo cu 15+/40+...
Așa arată 11/6 (aproximativ, dată fiind forma).

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 13:18, said:

...Ceva gen piscina eco adica te balacesti printre trestii si nuferi...
...broaște, șerpi, tritoni, mda.
Ai idee cât costă un sistem de filtrare la volumul pe care ți l-ai propus?
Așa, în mare...

#44
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
te referi la filtrare apa de nisip (pompa,filtru) sau la ce filtrare te referi?ca ozonificare nu fac in iaz.O pompa de denisipare pentru un volum mic de 10x5 este cam 7-8 sute lei.
-P.S..pentru raioase si alte sperietori imi iau un arici...(hi..hi) si il plimb cu lesa.
Am gandit dimensiunile acelea scrise de mine pentru ca nu am o imagine clara in cap cum va arata ca forma geometrica.Poza am pus-o orientativ ca sa intelegi conceptul nu dimensiunea.Mea Culpa Mo.
In functie de care folie gasesc si ce dimensiuni minime are latimea o sa imi fac ulterior o schita.

Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 14:05.


#45
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Tocmai, că am înțeles conceptul, cum îi spui...
Numai că eu mai știu ceva, ce tu nu știi.
Că pentru a avea apa ca și cristalul, (să poți crește koi) ai nevoie de un sistem de filtrare.
Care sistem constă în cu muuult mai multe decât o pompă de opt sute...

Ce treabă are deznisipatul puțului cu băltoaca, numai tu știi.

În fine, îți doresc spor la treabă...

#46
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Merci @scaiba...nu pun Koi ca nu stiu la ce temperaturi rezista.

#47
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Posttaxi1234, on 05 septembrie 2017 - 16:43, said:

Salutare,imi cer scuze pentru noul topic creat insa nu stiam unde anume sa-l creez sau in care subtopic sa scriu.Sunt un orasean(Bucuresti) care doreste sa se mute la tara.
Pana aici nimic nou probabil insa nu vreau sa renunt de tot la cele stranse pe aici adica doua apartamente momentan inchiriate cu un venit de 620 euro/luna, ci doar sa incep achizitia unei proprietati cu teren la tara/munte cu teren minim 5000 mp cu o suma modica stransa la ciorap(nu mai lucrez cu bancile).

Suma care as dori sa o investesc initial ar fi de 5000 euro.

Exista proprietati cu teren si casute modeste la sume asemanatoare deci teoretic se poate.

Mentionez ca am vrut sa fac un camping insa cerintele statului erau cam mari pentru posibilitatile mele gen: minim 1 hectar, plus firma, plus autorizarea obligatorie pentru numarul de stele/margarete etc.

Deci prin urmare a ramas doar gandul si dorinta de a ma muta la tara/munte si a trai daca se poate din roadele pamantului plus cateva animale.

Multumesc anticipat pentru intelegere si accept sfaturi cu placere.
Bravo! Posted Image Eu am facut pasul asta, deja, si ma simt foarte bine. In septembrie implinesc 1 an de cand m-am relocat Posted Image

Eram deja destul de acomodata cu locul, fiind o fosta casa de vacanta, devenita acum sediul central Posted Image

Felicitari pentru initiativa! Posted Image

PS: ca idee, sa fii atent la ce utilitati ai la teren, daca sunt proiecte la Primarie pt apa/canalizare (de ex), cu ce se incalzeste lumea, cum e cu lemnele, etc.


View Postsirgoofy, on 05 septembrie 2017 - 17:03, said:

5000mp e enorm... la asa suprafata ai nevoie de utilaje imo

Munca pamantului e grea, cu animalele la fel, stai dupa ele, nu poti pleca de acasa mai mult de cateva ore...tot felul de probleme...as zice sa te mai (raz)gandesti.

Sau macar mergi si vezi cum e, sigur ai rude la tara pe undeva, ... dai la animale, pui mana pe sapa - nu cateva minute ci cateva ore, 5000m nu se sapa singuri
Sper ca ai spatele bun !!
Corect! Trebuie sa iti placa si sa si poti. Daca nu, sa ai ajutoare (cu plata) care sa si vrea sa faca treaba.
Ex concert: am aproape 7000mp la casa, faneata cu pomi fructiferi pe ea. Greu, greu de tot cu cositul ierbii: de abia in iulie a venit cineva sa o coseasca si sa o ia (pe gratis, are cai). La otava din septembrie, nici vorba.

Mi-am luat o motocoasa  FS 90, dar sa vedem la anul pe cine gasesc (si cu cat) sa o coseasca pe toata.

Edited by irina2014, 07 September 2017 - 09:55.


#48
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Posttaxi1234, on 05 septembrie 2017 - 18:15, said:

aha...am sa citesc si acel link...merci..stii cum este...inceputul este cu mult entuziasm.
Si asa sa ramana! :)

Atata timp cat ai alte surse de venit si nu iti propui ceva utopic, cum ar fi sa traiesti doar din ce produci, e un plan realist!
Unde e/va fi casa?

View PostPlaton, on 06 septembrie 2017 - 12:19, said:


Si eu sunt interesat de o casa de lemn, ca nu o sa traiesc cat cioara, cei 8200 sunt la cheie sau la rosu ? imi puteti da un link pe privat va rog frumos? In rest va felicit pentru idee, eu vreau sa fug de Bucuresti si probabil ca mi-ar placea un pic de teren, dar nu 5000mp, poate undeva la 1500 ar fi ok pentru nebuniile mele si ale lui Salam Posted Image
Salam? :) nice! :)

#49
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
O autorulota? Cred că ar fi realizabil cu un asa venit

#50
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postirina2014, on 07 septembrie 2017 - 09:43, said:

Bravo! Posted Image Eu am facut pasul asta, deja, si ma simt foarte bine. In septembrie implinesc 1 an de cand m-am relocat Posted Image

Eram deja destul de acomodata cu locul, fiind o fosta casa de vacanta, devenita acum sediul central Posted Image

Felicitari pentru initiativa! Posted Image

PS: ca idee, sa fii atent la ce utilitati ai la teren, daca sunt proiecte la Primarie pt apa/canalizare (de ex), cu ce se incalzeste lumea, cum e cu lemnele, etc.



Corect! Trebuie sa iti placa si sa si poti. Daca nu, sa ai ajutoare (cu plata) care sa si vrea sa faca treaba.
Ex concert: am aproape 7000mp la casa, faneata cu pomi fructiferi pe ea. Greu, greu de tot cu cositul ierbii: de abia in iulie a venit cineva sa o coseasca si sa o ia (pe gratis, are cai). La otava din septembrie, nici vorba.

Mi-am luat o motocoasa  FS 90, dar sa vedem la anul pe cine gasesc (si cu cat) sa o coseasca pe toata.

LE: apropos de animale, ca am trecut si eu prin faza asta (si inca trec! :)) )): legat de capre/oi: e o problema cu ciobanii, nu prea iti aduc inapoi ce le-ai dat ;), daca e oaia buna, o fura ursul, moare etc, si iti da inapoi vreo minune cu care nu prea mai ai ce face. A inceput sa prinda contur ideea unor ciobani "particulari", care au in grija animalele a 2-3-4 persoane.

Ma rog, astea sunt chestii pe care o sa le prinzi in timp, cunosti oameni, te imprietenesti si mai afli una-alta la o tuica ;)

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Parerea mea . ( si eu urmeaza sa fac o treaba de asta )
Daca vrei sa scapi de taxe inutile nu-ti faci casa pe pamant ! Iei terenul si iti construiesti casa mobila pe care o poti lasa pe teren fara autorizatii si impozite insa vei fi limitat ca spatiu locativ ( dar tot mai ok decat orice casa de paianta in care sa pompezi neincetat bani si frustrari ) .Cel mai important este sa ai posibilitatea sa iti tragi un bransament de curent pentru ca prostiile de panouri &shit  te vor costa prea mult si puterea instalata va fi zero barat . Daca doresti mai multe info despre ideile mele ( nastrusnice ) intreaba-ma punctual Posted Image
Terenul , cauta , negociaza si ia cat mai mult ( teren ) cu putiinta in banii alocati !

Edited by Baxon, 07 September 2017 - 10:28.


#52
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostBaxon, on 07 septembrie 2017 - 10:25, said:

Parerea mea . ( si eu urmeaza sa fac o treaba de asta )
Daca vrei sa scapi de taxe inutile nu-ti faci casa pe pamant ! Iei terenul si iti construiesti casa mobila pe care o poti lasa pe teren fara autorizatii si impozite insa vei fi limitat ca spatiu locativ ( dar tot mai ok decat orice casa de paianta in care sa pompezi neincetat bani si frustrari ) .Cel mai important este sa ai posibilitatea sa iti tragi un bransament de curent pentru ca prostiile de panouri &shit  te vor costa prea mult si puterea instalata va fi zero barat . Daca doresti mai multe info despre ideile mele ( nastrusnice ) intreaba-ma punctual Posted Image
Terenul , cauta , negociaza si ia cat mai mult ( teren ) cu putiinta in banii alocati !
La terenul intravilan platesti un impozit calculat ca si cel pentru curti-constructii chiar daca nu ai nimic construit pe el, pentru o suprafata de 400mp din total intravilan.

ma rog, nu ca e relevant :)

Edited by irina2014, 07 September 2017 - 10:42.


#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe teren , da , normal ca platesti impozit indiferent de destinatia si felul acestuia insa pentru casa mobila nu platesti nimic ( nu ai nevoie de autorizatie , proiect si nici nu esti pus sa platesti impozit anual ) . Insa la o casa indiferent ca e pe piloni sau fundatie continua ai nevoie de autorizatie si proiect si in plus platesti impozit pe suprafata construita .
Case mobile sunt gata facute sau daca te pricepi poti s-o construiesti tu ( eu asa am intentia ) .
Ce am vazut mai sus in link-uri mise pare o risipa de bani grava , pereti subtirei in care iarna cu tot focul din soba stai cu outele in causul palmei si te rogi sa nu-ti piara graiul ...

#54
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostBaxon, on 07 septembrie 2017 - 10:42, said:

Pe teren , da , normal ca platesti impozit indiferent de destinatia si felul acestuia insa pentru casa mobila nu platesti nimic ( nu ai nevoie de autorizatie , proiect si nici nu esti pus sa platesti impozit anual ) . Insa la o casa indiferent ca e pe piloni sau fundatie continua ai nevoie de autorizatie si proiect si in plus platesti impozit pe suprafata construita .
Case mobile sunt gata facute sau daca te pricepi poti s-o construiesti tu ( eu asa am intentia ) .
Ce am vazut mai sus in link-uri mise pare o risipa de bani grava , pereti subtirei in care iarna cu tot focul din soba stai cu outele in causul palmei si te rogi sa nu-ti piara graiul ...
:))) hahaha!

asa e! :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate