Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Orasan cu tendinte village

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
si inca nu ai petrecut o iarna la tara , undeva la munte sau pe baragan, la marginea satului.Atunci vei intelege ce inseamna GER.

#20
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Posttaxi1234, on 05 septembrie 2017 - 18:18, said:

inteleg [email protected] cat te-ai ocupat de gradina?
3 zile pe saptamana, vineri ,simbata si duminica daca mai puteam ca eram deja destul de obosit. In restul saptamanii am servici.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Taxi, vintage in not the same with village.

#22
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
buna asta...da,asa trebuia sa scriu.

pai sa modifice cineva/careva dintre moderatori.

#23
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@taxi1234
Intelegi engleza?
Cauta articole, blog uri despre " living of grid" , "healthy living", living the rat race" etc. Acolo vei gasi multe raspunsuri mai apropiate nevoile tale.
Lumea pe aici e cam indoctrinata si virusata de consumerism; Unii Nu pot concepe a trai bine si sanatos cu un consum de bani minim.
Asemanatore situatie ne confruntam noi acum.
Suntem in proces de a lasa viata de Rat race din Londra in schimbul unei vietii mai sanatoase din toate privintele,in Moldova.
Deocamdata , foarte multumiti .

#24
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Posttaxi1234, on 05 septembrie 2017 - 17:17, said:

un calcul simplu cu 5000 euro intr-o cocioaba investiti si alti 5-8 mii euro investiti ulterior as putea.......
Mai calculează, știi cat costa un acoperiș cu toate accesoriile?
Stii cat costa o eventuala termoizolare a fațadei?
Stii cat costa o baie, cu put hidrofor, plus un decantor?
Stii cat costa o bucătărie?
Stii cat costa renovare generala la interior, începând de la turnare de betoane căci casa aia nu are placa?
Nu mai continui ca sunt scumpe materialele...
Părerea mea e ca cei 5-8000eur o sa-i bagi doar în acoperiș mai ales ca o sa decopertezi și o sa vezi nevoia de a pune pana și structura acestuia noua, deci.....
Zece ani am estimat investiții în o casa de paianta raportat la venitul prezentat....ca doar intre timp mai trebuie și gura ta sa mance ceva.

Sau, poți face acoperișul vintage, aduni stuf și faci totul împreună cu prietena, la final nu te costa nimic.
La fațada o dai cu var stins, cel mai ieftin.
Baia, o lași în fundul grădinii sa vezi ce cool este iarna.

Edited by ddaannii, 05 September 2017 - 19:11.


#25
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postadrian919, on 05 septembrie 2017 - 18:19, said:

Esti liber sa faci ce vrei, dar...

Animalele alea au nevoie de ingrijire si supraveghere continua
Munca pamantului te va imbatrîni accelerat si iti va aduce niste boli interesante.
Vei avea de reparat casa aia aproape in fiecare an.
Taranii nu sunt niste ingerasi ci de multe ori lenesi, lenti la minte, alcoolici si cam brutali( asta cam depinde si de ce noroc ai)
Daca ai animale nu mai ai concediu , nu mai vezi marea sau alte meleaguri, esti legat de ''glie''
Munca pamantului te imbatraneste daca o faci ca acum 100-200 de ani dar acum sunt motocultoarele si motosapele dupa care poti agata cam toate utilajele necesare.
Eu am diabet de tip 2 si cand sunt la tara ma scol cu glicemia 200-240 si ma culc cu 100-120 dar foarte obosit si fara nici un medicament. Ce am observat la oamenii din zona mea este ca batranii sar usor de 80-90 de ani si au lucrat in agricultura toata viata ba mai lucreaza si acum ca nu le ajung pensiile cei care au.
Taranii mai tineri fug la oras si lucreaza in constructii  sau pe unde apuca dar ai vezi simbata, duminica la birt.

Edited by nico123, 05 September 2017 - 19:07.


#26
hermes79

hermes79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.06.2015
Daca ai un venit deja nu-ti trebuie asa mult pamant, ia 3000 m si va fi ok. Planteaza pomi fructiferi, e mai simplu decat livada, porumb etc. Despre animale ai grija, cei care au comentat mai sus au mare dreptate, incearca cu un caine mai intai, oricum vei avea nevoie, si ai sa vezi ca si cu acela e greu (mancare, veterinar etc). Constructia se poate face din lemn, este ieftin  dar oricum te va duce la cel putin 30 000 euro

#27
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Ca traitor la tara de cand ma stiu, cu 1500 mp, fara a face agricultura, sunt satul de munca! Primavara, in aprilie/mai, cand sunt ploi dese, abia apuc sa tund iarba ca deja a crescut in partea de unde am inceput!
Garduri de facut/reparat/intretinut.
la 5000mp ai undeva spre 300m de gard! (perimetru).
eu am refacut un gard la strada(am pastrat fundatia si stalpii) ai am scos cam 100ron/m.
ce vrei tu e fain, dar e pe termen lung si cu siguranta nu cu acei bani!

#28
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Revin cu precizari.
-Achizitionare proprietate-(5000 euro )
-anul doi-constructie casa de lemn fara fundatie(pe piloni)45-50mp-(7-8mii euro)
-anul trei-achizitionare sistem energetic solar sau eolian,forare put pentru apa in caz ca trebuie,hidrofor,fosa plus alte indispensabile vietii moderne.-(5-7mii euro)-(sistemul voltaic de max 2kw cu posibilitate de extindere la 4-6kw)
-anul patru-achizitionare cateva animale domestice(gaini,caprite,porci) pentru satisfacerea propriilor nevoi(nu pentru a vinde sub produse care rezulta din cresterea animalelor)
Asadar nu as vrea sa merg la tara ca sa incep iar cu betoane ci constructii usoare,imprejmuirea terenului il vad cu barne rotunde de lemn(8-10 cm diametru per 1,5-1,8 m lungime) ca idee asa.
Am dorit un teren de minim 5000 mp pentru ca in una din zilele planului meu cincinal sa fac un iaz pentru ca legumele necesare unei familii nu le cultiv pe mai mult de 200mp.
Ideea mea ar fi ca in timp sa reusesc sa o fac (casa) total independenta de sistemul clasic.

Ca tot m-ati inebunit cu iarna ce fac....iarna incalzesc cu radiator electric cu voltaj de la retea asta pana reusesc sa pun la punct un sistem de incalzire tip semineu clasic facut cu focar din piatra care sa foloseasca culmea (lemn)pentru ardere.

Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 09:16.


#29
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
uite acia. E unde a intarcat mutu iapa, dar zona e superba daca vreo s-o arzi bio/intoarcere la origini.
Saracie mare, preturi mici, multa marfa de contrabanda de peste Prut, ajungi repede acolo pentru cumparaturi ultra ieftine.
Cu 1200 EUR pe luna din chiriile de Bucuresti esti rege.
Poti sa cultivi si iarba daca vrei, nimeni nu te va deranja.
Dar munca efectiva te va intoarce inapoi la Bucuresti destul de repede, daca nu ai facut niciodata asa ceva. Desi daca reusesti sa lucrezi ceva la distanta sa mai completezi venitul poate te descurci de ceva utilaje pentru micul agricultor gen tractoras cu atasamente, masina serioasa de tuns iarba, etc si asa ai mai scapa de munca fizica cu scule de la rascoala de la Capalna.

#30
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
aha..merci @danX
Momentan am stransi 8000 euro insa limita care vreau sa o ating la cumpararea unei proprietati este de 5000 euro(restul ii pastrez pentru cheltuieli neprevazute gen taxa notar sau alte cheltuieli urgente)
Nu am nimic cu moldova sau moldovenii insa nu vreau nici gratis o locatie intre Buzau si Botosani.(dehh fixul meu)
Ca zona caut o locatie sub montana max 500-600 m altitudine nicidecum in extravilanul unui sat de campie.
De investit mi-am planificat sa investesc doar jumatate din veniturile fixe si constante ale familiei adica 600 euro /per luna.(ma refer la suma care o pot da afara fara a mi afecta comfortul traiului).Exista si venituri sporadice insa nu le mai pun la calcul.
Am uitat sa mentionez si faptul ca nu ma voi muta efectiv in acea casa imediat dupa achizitie ci "transhumanta" va fi treptata in 2-3 ani.Mi-am luat in calcul si plata facturilor sau taxelor aferente pentru locatia unde stau acum(ap bloc prietena) si pentru noile costuri cu noua proprietate.
Probabil ca suma de investit ar ajunge undeva la 6500 euro/an plus minus o mie euro.Asta fara a-mi afecta comfortul zilnic.

Nu stiu daca este mult sau putin insa eu atat sunt dispus sa cheltui fara hazard si hei-rupism.

Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 10:47.


#31
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Posttaxi1234, on 05 septembrie 2017 - 18:46, said:

buna asta...da,asa trebuia sa scriu.

pai sa modifice cineva/careva dintre moderatori.
Spune cum vrei sa fie noul nume al topicului

#32
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015

View Postggelu, on 06 septembrie 2017 - 11:32, said:

Spune cum vrei sa fie noul nume al topicului
Cred ca ar fi mai corect sau logic village...nu am o problema cu titlul topicului insa sunt capabil sa inteleg ca suna cam aiurea vintage si village ar fi mai potrivit.Multumesc.

Am cateva idei conturate si le exprim aici.
-Casa care ar exista pe proprietate nu va fi renovata ci este importanta pentru ca ar avea curentul,ceva adapost de ploaie,si eventual o fantana sau o sursa de apa chiar si nepotabila(pentru uzul extern sau tehnic).
-Am facut cateva cercetari si am gasit un model de casa din lemn care mi-ar satisface nevoile mele.Are suprafata de 60mp construiti pe un plan de parter plus mansarda.
Pretul ar fi undeva la 8200 euro fara fundatie.
Instalatia electrica cu prize si tablou ajunge undeva la 4000 de lei dupa calculele mele.
3 seminee cu doua cosuri separate de fum nustiu cat costa de construit insa vor fi puse in vedere la planul casutei .
Imprejmuirea terenului am spus-o ca o voi face cu barne(capriori de lemn rotund)..parca vreo 200 ron mc.
Sigur voi cumpara un bazin de 1000l pentru ape meteorice care vor fi colectate in el si apoi prin cadere,apa o voi folosi la diverse...(300-500 ron)
Si cu timpul m-am gandit la un kit fotovoltaic de 2kw cu invertor,acumulator si panouri de 7mp la suma de 2400 euro..(off grid)
Si uite asa imi cheltui banutii in urmatorul cincinal.Poate sunt obtimist.

Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 12:27.


#33
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 12:07, said:

Cred ca ar fi mai corect sau logic village...nu am o problema cu titlul topicului insa sunt capabil sa inteleg ca suna cam aiurea vintage si village ar fi mai potrivit.Multumesc.

Am cateva idei conturate si le exprim aici.
-Casa care ar exista pe proprietate nu va fi renovata ci este importanta pentru ca ar avea curentul,ceva adapost de ploaie,si eventual o fantana sau o sursa de apa chiar si nepotabila(pentru uzul extern sau tehnic).
-Am facut cateva cercetari si am gasit un model de casa din lemn care mi-ar satisface nevoile mele.Are suprafata de 60mp construiti pe un plan de parter plus mansarda.
Pretul ar fi undeva la 8200 euro fara fundatie.

Si eu sunt interesat de o casa de lemn, ca nu o sa traiesc cat cioara, cei 8200 sunt la cheie sau la rosu ? imi puteti da un link pe privat va rog frumos? In rest va felicit pentru idee, eu vreau sa fug de Bucuresti si probabil ca mi-ar placea un pic de teren, dar nu 5000mp, poate undeva la 1500 ar fi ok pentru nebuniile mele si ale lui Salam :)

#34
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttaxi1234, on 06 septembrie 2017 - 12:07, said:

... suprafata de 60mp construiti pe un plan de parter plus mansarda.
Pretul ar fi undeva la 8200 euro fara fundatie.
Iaca ceva chiar mai ieftin, poate ar fi pe gustul matale.
Undeva la 5,000E.

#35
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Nu prea ma pricep la link-uri..am sa incerc ...dar daca pun link probabil este reclama si stiu ca nu merge pe aici..Sa-mi zica careva daca am voie

@scaiba merci....totusi vreau cand ma aplec sa nu dau cu fundul in usa.
-
-Pentru cine a intrebat de link...http://casedinlemn.com/wp-content/uploads/Ontario-copie.jpg
Daca am gresit punand link-ul aici rog sa fie sters.

Edited by taxi1234, 06 September 2017 - 12:36.


#36
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ai voie orice consideri că este de folos discuției și te ajută în a te face mai bine înțeles.
Poți pune chiar și fotografii cu prietena ta, dacă sunt relevante Posted Image

Nu mai fi așa crispat, chiar n-ai motive.

le:
Arată fain acea căsuță, mi-e că prețul final depășește cei 8,000E
Pune link la modul ăsta, ne scapi de un copy/paste.

[ http://casedinlemn.com/wp-content/uploads/Ontario-copie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate