Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Orasan cu tendinte village

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
@Viorelsolar
Daca instalatia de acum este fotovoltaica,
cum va asigurati energia electrica iarna, atunci cand este innorat iar ziua este foarte scurta ? Capacitatea acumulatorilor nu poate fi mai mare de cateva zile (asta la un consum minimal...)...

#92
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
@Viorelsolar....."8 acumulatori SH plumb AGM 90€ buc., egalizator acumulatori 70€, desulfator 120€ , regulator MPPT 60A 400€"
-Intrebare:se poate cumpara acumulatori si sa-i inseriez precum panourile solare?sau mai trebuie ceva?Adica as cumpara panourile solare,acumulator,si invertor pt 220 si nu as mai lua altceva...si daca vreau sa maresc puterea instalata sa maresc doar mp de panou solar si nr acumulatori...se poate?
Tu ai 12x240 adica undeva la 3kw deci suficient pentru o locuinta.Adica sistemul acesta se poate up-grade doar din panou si acumulator sau mai trebuie si altceva?

 alex1vasile, on 10 septembrie 2017 - 17:13, said:

@Viorelsolar
Daca instalatia de acum este fotovoltaica,
cum va asigurati energia electrica iarna, atunci cand este innorat iar ziua este foarte scurta ? Capacitatea acumulatorilor nu poate fi mai mare de cateva zile (asta la un consum minimal...)...
Cred ca vrea sa alternizeze cumva panourile solare cu o eoliana si cu o turbina pentru rau.Ar fi interesant de vazut cum ar putea fi facuta instalatia pentru turbina pe rau ...mai nasol e ca vede lumea sau este cumva expusa instalatia.

Edited by taxi1234, 11 September 2017 - 12:09.


#93
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@taxi1234 panouri fotovoltaice poți înseria câte vrei și eșalonat în timp, problema este să aibă aceeași parametri ( putere, curent, tensiune Voc ) în schimb la acumulatori nu te sfătuiesc să înseriezi acumulatori dacă nu sunt identici ca model și au aceeași dată de fabricație pentru că sunt dezechilibre majore chiar și între acumulatori noi din același lot, tocmai de aceea se folosesc egalizatoare pentru a minimaliza pierderile de consum între acumulatori cu rezistențe diferite ! Eu voi investi cca. 5000€ în acumulatori LTO ( lithium titanate ), nu mai devreme de anul 2020, dar sunt acumulatori care rezistă o viață ( 50+ ) având avantajul că pot fi descărcați zeci de mii de cicluri 80% DOD și faptul că pot fi încărcați ultrarapid dintr-o sursă de curent externă ( generator ).Posted Image

#94
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
@Viorelsolar...Merci de raspuns.Inteleg ca daca am doua panouri solare sau 20 dar de aceiasi w si structura si ii conectez la unul sau mai multi acumulatori,intre astea doua imi trebuie un egalizator si apoi din unul sau mai multi acumulatori trimit voltajul intr-un invertor.Zic bine sau mai tre sa lucrez la logica?

#95
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
În principiu da, dar mai sunt multe variabile care intră în discuție !

#96
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Invertoarele astea au cumva si vreo protectie la sub tensiunea de lucru sau iti trebuiesc sigurante ceva?
Stiu ca amperajul la circuitul de lumina(becuri )tre sa fie 10 amperi si la prize 12 amperi...oare tre facuta o diferentiere undeva sau 10 amperi la tot sistemul este de ajuns...adica sa pun siguranta de 10 amperi in speranta ca decupleaza daca nu are tensiune suficienta...sau prea mare.
Sau are invertorul in el toate astea?

Edited by taxi1234, 14 September 2017 - 10:32.


#97
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
invertorul are protecție de supra și tensiune minimă,vorbesc de invertoare dedicate, dar acești parametri se pot programa în funcție de acumulatorii folosiți. Sigurațele nu au legătură cu decuplarea invertorului le pui pe ieșire la 230V~ în funcție de putere și consumatori, la iluminatul cu led în funcție de câte becuri cu led folosești este suficient chiar și siguranță de 5A, prizele 16A/32A cu diferențiale separate pentru mașina de spălat, plită inducție și ceilalți consumatori împreună pe un diferențial.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate