Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Orasan cu tendinte village

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Salutare,imi cer scuze pentru noul topic creat insa nu stiam unde anume sa-l creez sau in care subtopic sa scriu.Sunt un orasean(Bucuresti) care doreste sa se mute la tara.
Pana aici nimic nou probabil insa nu vreau sa renunt de tot la cele stranse pe aici adica doua apartamente momentan inchiriate cu un venit de 620 euro/luna, ci doar sa incep achizitia unei proprietati cu teren la tara/munte cu teren minim 5000 mp cu o suma modica stransa la ciorap(nu mai lucrez cu bancile).

Suma care as dori sa o investesc initial ar fi de 5000 euro.

Exista proprietati cu teren si casute modeste la sume asemanatoare deci teoretic se poate.

Mentionez ca am vrut sa fac un camping insa cerintele statului erau cam mari pentru posibilitatile mele gen: minim 1 hectar, plus firma, plus autorizarea obligatorie pentru numarul de stele/margarete etc.

Deci prin urmare a ramas doar gandul si dorinta de a ma muta la tara/munte si a trai daca se poate din roadele pamantului plus cateva animale.

Multumesc anticipat pentru intelegere si accept sfaturi cu placere.

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai te pun ăștia primar cu asa venit la țară.
Nu știu ce ai văzut cu 5000eur o casa de paianta ceva...
În alta ordine de idei cu 5000eur și o cocioaba de casa cam o sa bagi vo 10 ani bani.
În spatele casei ca sa faci ceva costa și alea...
Rău nu ai sa o duci oricum, dar nici prea multe nu o sa poți face asa fulger.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
5000mp e enorm... la asa suprafata ai nevoie de utilaje imo

Munca pamantului e grea, cu animalele la fel, stai dupa ele, nu poti pleca de acasa mai mult de cateva ore...tot felul de probleme...as zice sa te mai (raz)gandesti.

Sau macar mergi si vezi cum e, sigur ai rude la tara pe undeva, ... dai la animale, pui mana pe sapa - nu cateva minute ci cateva ore, 5000m nu se sapa singuri
Sper ca ai spatele bun !!

Edited by sirgoofy, 05 September 2017 - 17:21.


#4
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Mulumesc de incurajari...
5000 mp nu este mult pentru ce as vrea eu...
Da,chiar daca este o casa de paianta fara utilitati gen canalizare,apa curenta,(APA NOVA),internet,cablu,wc in casa si cam tot ce este indispensabil omului modern eu asta doresc(si nu fumez legale).Oferte sunt pe piata libera vezi olx si dupa un calcul simplu cu 5000 euro intr-o cocioaba investiti si alti 5-8 mii euro investiti ulterior as putea sa-mi ofer o minima independenta si energetica prin panori solare,acumulator si invertor (modeste) dar faptul ca sunt independent de oras imi creeaza o stare de bine.Nu vreau multe animale,m-am gandit la 10 gaini,2-3 caprite si 2 oi,2 porci.La vaci nu ma bag ca este mai complicat.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
3 zile de ingrijit animale + carat + sapa si fugi mancand pamantul.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Viata la tara trebuie intai experimentata; nu e pentru oricine, iar realitatea este ca viata la tara si casa e grea.
"Daca munca era usoara, o luau boierii".

2. Cu 5000 EUR nu iti iei decat o casa de paianta, iar cei 5000mp sunt vise.
Roadele pamantului se obtin greu, daca se obtin, dar se vand ieftin.

#7
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
venitul constant al familiei aici in oras momentan este de 1200 euro(mentionez ca am un copil insa nu domiciliaza cu mine deci anumite griji se reduc)

ahh..nu de munca este problema,am cochetat cu administrarea unei locatii timp de un an de zile si le-am cam facut pe toate,de la acte si marketing pe ce eram angajat ajunsesem sa spal cotete de porci,vaci,sa cosesc iarba cu coasa manuala,sa culeg legumele,sa car rahatul(compost),sa etc...deci nu imi displace mirosul sau munca...problema era ca vreau sa scap de oras si tot ce reprezinta el chiar si anumite taxe.

momentan pentru cele doua apartamente cu doua camere am gasit o firma care se ocupa de ele in sistem mentenanta,adica platesc o suma lunara modica si indiferent de problemele aparute gen(pleaca chiriasii,strica bateria la baie,sparge vreo teava)nu ma mai intereseaza si am timp sa-mi fac raul acesta pe care il denumiti voi ca fiind plecatul la tara(dusul cu pluta)

nu ma gandesc ca imi cumpar o cocioaba si gata...maine ies pe profit...defapt nici nu as prea vrea sa vand ceva ci sa-mi asigur independenta.

ma gandeam asa:primul an-investitia cu obtinerea proprietatii(si mici imbunatatiri ale terenului)
-al 2-lea an investit intr-o casuta pe piloni mobili(8-10mii euro_)
-al 3 lea an investit in sisteme fotovoltaice cu tot ce trebuie.(panou solar,acumulatori,invertor--sau eoliana)
-al 4 lea an cateva animalute si mutat efectiv acolo.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Adm, on 05 septembrie 2017 - 17:20, said:

...2. Cu 5000 EUR nu iti iei decat o casa de paianta...
Nici aia nu-s singur că o mai ia, în picioare dacă-i încă...

@taxi1234:
În paralel cu discuția asta, ți-aș recomanda să citești și experiențele așa cum au fost trăite/simțite în urmă cu numai câțiva ani de o colegă de forum și familia domniei sale.
Îți vei forma o imagine puțintel mai clară despre mutatul și viața la țară.

le: am editat link-ul, era spre partea a doua.

Edited by scaiba, 05 September 2017 - 17:46.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Stii de ce oamenii nu incearca sa devina independenti complet fata de civilizatie?

1. Costa prea mult
2. Nu se amortizeaza niciodata
3. Nu merita

Tu esti prea utopic, nu ai bani si ai teluri mari.

Inteleg ca 1200 EUR sunt din chirii.
E un venit bun, daca ai deja in spate ceva pe care sa construiesti/mentii.
Ca sa o iei de la 0, fara obligatii, este total insuficient.

Ai 5000mp. Te-ai gandit cu ce il lucrezi? Ce faci daca te imbolnavesti?

#10
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
nu am singur 1200 euro ci impreuna cu prietena,eu singur dispun doar de 620 euro insa ne-am hotarat sa facem asta impreuna.
-da stiu cat costa sa muncesti pamantul...daca nu ati mai fi rai intentionati ati percepe ca 5000mp nu inseamna 5 hectare ci un pogon/juma de hectar.

nu vreau sa amortizez nici o investitie ci doar sa ma mut la tara...nu caut profit ci hrana pt suflet..

ce vreau eu sa spun este ca si daca nu produc nimic 4 ani sau oricati ani de zile eu am acelasi venit constant.

si nu,nu ma inhamez la lucruri sa le cumpar sau sa ma indatorez mai mult de cat este plapuma.

pentru cine a intrebat ce fac daca ma imbolnavesc...
Pai tu ce ai face daca te doare maseaua si esti cu masina/bicicleta/scuter/motor?..le arunci?

Edited by taxi1234, 05 September 2017 - 18:05.


#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 taxi1234, on 05 septembrie 2017 - 18:00, said:

...daca nu ati mai fi rai intentionati ati percepe ca 5000mp nu inseamna 5 hectare...
Nu-i nimeni rău intenționat, cel mult știm prețurile Posted Image
Extravilanul lipit de sate, se vinde pe la 8-10 mii E
Și satul nu chiar lângă un oraș mare.

Să citești și aici.

#12
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
@scaiba...am citit acel link mai demult...acolo acea doamna s-a mutat cu totul si are o gandire gen legea pietei/cerere si oferta adica face un mic "bisnis" din acea proprietate.eu nu dispun cash asa mult,defapt nu vreau o ruptura asa mare de oras.Plus ca nu am copil in intretinere ci doar moderat cateva saptamani(deh divort).NU caut profit ci caut un loc unde sa stau spre batranete cum se zice incepand de acum.Oricum frumoasa experienta doamnei insa neahh nu se potriveste cu ce vreau eu.Nu as vrea sa fiu sclavul animalelor sau proprietatii ci mai degraba sa fiu genul putin cate putin.

#13
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Gresesti! Ai un venit constant dar cheltuelile vor fi mai mari. Te-ai gandit cati bani vei baga in casuta de la tara? ca sa ai un minim de confort trebuiesc multe, o baie, o fosa, casa cu reparatii de tot felul de la ferestre la acoperis , pod , ai nevoie de trotuare , betoane turnate si toate astea costa bani.
5000 de metri? eu am 1900 de metri din care 1000m in spatele casei cu livada si anul asta am reusit sa dau doar o coasa la iarba intre pomi, acum balariile si puieti de pomi ,vrejuri si alte plante sunt cat mine de parca nu am cosit deloc anul acesta.
O mica gradina de legume de 9m /11m mi-a luat o groaza de timp si bani (3-400lei) dati pe rasaduri, pe araci , sirma si multa munca.Daca cumparam legume de 300lei aveam tot ce este necesar pentru ''conservele'' pentru iarna.
Nu vreau sa te descurajez dar asta este experienta mea din ultimii 3 ani cu o casa facuta pe un teren cu ceva pomi la doar 28Km de Bucuresti.

Edited by nico123, 05 September 2017 - 18:24.


#14
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
aha...am sa citesc si acel link...merci..stii cum este...inceputul este cu mult entuziasm.

#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu are nimeni nimic cu entiziasmul tău, este chiar fain.
Încercăm care cum putem să te ajutăm.
Atât și nimic mai mult.

#16
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
inteleg [email protected] cat te-ai ocupat de gradina?

#17
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015

Quote

nu vreau sa amortizez nici o investitie ci doar sa ma mut la tara...nu caut profit ci hrana pt suflet..

Esti liber sa faci ce vrei, dar...

Animalele alea au nevoie de ingrijire si supraveghere continua
Munca pamantului te va imbatrîni accelerat si iti va aduce niste boli interesante.
Vei avea de reparat casa aia aproape in fiecare an.
Taranii nu sunt niste ingerasi ci de multe ori lenesi, lenti la minte, alcoolici si cam brutali( asta cam depinde si de ce noroc ai)

#18
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
merci scaiba@...

 adrian919, on 05 septembrie 2017 - 18:19, said:

Esti liber sa faci ce vrei, dar...

Animalele alea au nevoie de ingrijire si supraveghere continua
Munca pamantului te va imbatrîni accelerat si iti va aduce niste boli interesante.
Vei avea de reparat casa aia aproape in fiecare an.
Taranii nu sunt niste ingerasi ci de multe ori lenesi, lenti la minte, alcoolici si cam brutali( asta cam depinde si de ce noroc ai)
Multam...cunosc lumea satului ca am facut ceva cicloturism si prin Romania si pe afara si cam le stiu hobby-urile..
Eu ma limitez doar la ce pot face eu....nu la lucrat hectare cu tractoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate