Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Permis retinut pentru depasire limita viteza,redobandire

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Post20cmrecords, on 02 septembrie 2017 - 22:19, said:

@zzhunt : imi recunoasc vina,nu am scuze dar cand suna seful/clientul si intreaba de ce nu am ajuns in intervalul stabilit la destinatie,deja incep sa apara problemele: reclamatii de la clientii nemultumiti,avertisment verbal/scris de la sef,retinere din salariu,etc .Dar asta e deja vina companiei unde lucrez deoarece programul este foarte incarcat si prost pus la punct.
off-topic: pacat ca in cazuri de astea nu exista macar posibilitatea ca amenda sa fie trecuta direct in contul firmei. Daca din cauza lor trebuie sa te grabesti atunci tot ei sa si plateasca.

Eu totusi ti-as recomanda sa-ti cauti cat mai repede alt job (chiar daca ar fi mai prost platit), fiindca firmele astea nu dau doi bani pe angajati, si de obicei ii concediaza cand (tot din cauza lor) angajatii raman fara permis.

Edited by Hider141, 03 September 2017 - 14:53.


#20
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
@myshyk  - Vroiam sa spun doar ca nici sistemul nu este perfect,ne face si pe noi sa incalcam legea fara sa vrem

Este cam greu cu modificarea programului,trebuie respectate orele de livrare si timpii de sosire/intoarcere

@dorin_2k si pustiu_22 - sa inteleg ca trebuie sa rezolv toata situatia la Udristei,acolo unde am primit si istoricul cazierului rutier,ce mi a fost necesar la intomirea dosarului de angajare.

@cristalqw - ai luat faptele asa cum ai vrut,din perspectiva ta ,nu am vrut sa merg cu 103kmh si in alte situatii,nu circul asa zi de zi,cursa de cursa,a fost un caz unicat,dupa trecerea celor 30 de zile voi circula cat mai corect cum am precizat anterior

@Hider141 amenda din nefericire am platit-o din buzunarul propriu,raspunsul sefului a fost "Trebuia sa mergi mai incet" ,perfect spus dar nu m-am grabit in scop personal ci in scopul firmei,nu ma grabeam sa-mi iau tigari de la "non-stop",ma grabeam sa ajung in timp,care oricum il depaseam chiar daca ma oprea sau nu politia.

@izometric - esti genul de om care ia lucrurile prea personal,daca am gresit platesc,mi-am asumat vina si nu spun ca ce am facut era ceva normal,am achitat amenda si voi sta cel putin 30 zile fara permis,probabil tu esti tipul de participant in trafic care niciodata nu a incalcat regulile de circulatie,din momentul eliberarii permisului si pana la momentul actual nu ai incalcat nici o regula,ai condus perfect,esti un exemplu de urmat pentru noi si societate

Cauze de deces pot fi oricare,nu doar ca am circulat eu cu 103kmh in localitate,nu eram eu singurul,nu am depasit pe trecere,nu am depasit pe linie continua simpla/dubla,nu eram in curba,nu era pe timp de ploaie/furtuna/ninsoare/ceata,polei/etc

Probabil nu te-ai grabit niciodata,sau sa fi avut vreo urgenta care sa te faca sa apesi pedala mai tare decat de obicei,acea "urgenta" personala nu era probabil si "urgenta" altora,de exemplu sa ajungi in timp util sa iei copii de la scoala,asta ca ai fost retinut de sef la sedinta la munca...si exemplele ar putea sa continua la nesfarsit,dar trebuie sa se gaseasca cineva sa taie in carne vie la orice caz sesizat.

Edited by 20cmrecords, 03 September 2017 - 15:27.


#21
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Post20cmrecords, on 03 septembrie 2017 - 15:26, said:


@cristalqw - ai luat faptele asa cum ai vrut,din perspectiva ta ,nu am vrut sa merg cu 103kmh si in alte situatii,nu circul asa zi de zi,cursa de cursa,a fost un caz unicat,dupa trecerea celor 30 de zile voi circula cat mai corect cum am precizat anterior

@izometric - esti genul de om care ia lucrurile prea personal,daca am gresit platesc,mi-am asumat vina si nu spun ca ce am facut era ceva normal,am achitat amenda si voi sta cel putin 30 zile fara permis,probabil tu esti tipul de participant in trafic care niciodata nu a incalcat regulile de circulatie,din momentul eliberarii permisului si pana la momentul actual nu ai incalcat nici o regula,ai condus perfect,esti un exemplu de urmat pentru noi si societate

Cauze de deces pot fi oricare,nu doar ca am circulat eu cu 103kmh in localitate,nu eram eu singurul,nu am depasit pe trecere,nu am depasit pe linie continua simpla/dubla,nu eram in curba,nu era pe timp de ploaie/furtuna/ninsoare/ceata,polei/etc

Probabil nu te-ai grabit niciodata,sau sa fi avut vreo urgenta care sa te faca sa apesi pedala mai tare decat de obicei,acea "urgenta" personala nu era probabil si "urgenta" altora,de exemplu sa ajungi in timp util sa iei copii de la scoala,asta ca ai fost retinut de sef la sedinta la munca...si exemplele ar putea sa continua la nesfarsit,dar trebuie sa se gaseasca cineva sa taie in carne vie la orice caz sesizat.

Am luat faptele cum le vad eu asa cum si tu si luat faptele cum le vezi tu, insa asta cu nu am vrut sa merg cu 103km/h e antologica. Mergi cu viteza fiindca stii ca nu ti se intampla nimic in Romania, uite ca de data asta nu a fost asa. Te felicit ca vrei sa schimbi ceva, insa nu vei schimba nimic fiindca tu crezi in mizeria tuturor infractorilor ca daca ei fac ceva, toti ceilalti fac la fel. Nu stiu de ce tot cauti tot scuze penibile, asta esti. Totul e bine cand se termina cu bine. Sper sa nu ai niciodata accidente grave.

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014

View Post20cmrecords, on 02 septembrie 2017 - 20:24, said:


Stiu ca pare un cliseu dar din pricina jobului sunt nevoit sa ma grabesc putin uneori.

Ai incerat sa pleci mai devreme?  De obicei functioneaza. Pleci mai devreme ajungi mai repede :)

#23
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
....sau mai tarziu cu 90 de zile ;)

#24
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
@cristalqw - nu am vrut sa para ca o scuza,doar ca o paranteza la cazul deja petrecut

@PoeOvidiu - rutele sunt fixe,programul de livrare este strict(8:05-11:05 ,11:05-13:20,13:20-15:50,etc),daca plec mai devreme pot ramane produse nepreluate,nu le pot preda la cursa urmatoare deoarece vor avea intarzieri foarte mari pe ruta

@izometric - ramane de vazut

#25
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Acum scapi sigur cu 30 de zile, dar daca recidivezi stai 3 luni pieton fara drept de apel.

View Post20cmrecords, on 03 septembrie 2017 - 18:15, said:

@PoeOvidiu - rutele sunt fixe,programul de livrare este strict(8:05-11:05 ,11:05-13:20,13:20-15:50,etc),daca plec mai devreme pot ramane produse nepreluate,nu le pot preda la cursa urmatoare deoarece vor avea intarzieri foarte mari pe ruta


Si acum ce predai 30 de zile? Te duci cu taxiul?

#26
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Intentia si scopul meu este sa nu repet greseala comisa anterior.

Nu este obligatia sau sarcina mea sa gasesc inlocuitor pentru functia mea.Mi s-a promis ca atat timp cat reduc de la 90 la 30 zile perioada de suspendare nu mi se va desface contractul de munca.De aceea incerc sa rezolv cat mai repede.

O sa imi iau cateva zile de concediu si restul timpului ramas voi incerca sa ajut la "completarea" altor sarcini de munca din sediu cat stau in asteptare pana la restituirea permisului.

#27
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Astazi am fost si am dat sala la Udriste,admis cu 15/15.Procedura fiind foarte simpla:
-se face inscrierea la ghiseul nr5,inscrierea si re-examinarea sunt gratuite,se preda dovada la ghiseu,tot in aceasi zi dupa inscriere se da si sala propriu zis intr-o alta cladire alatura(Corp D,et 1)
-examenul pentru redobandire se da in format scris pe un formular clasic A4 tiparit,raspunsul la intrebari se bifeaza in casute cu X,nu este in format electronic pe PC ca si la "sala" pentru Scoala,timp de rezolvare 20 minute
-dupa verificare si bineinteles rezultat Admis,dovada se restituie tot de la Ghiseul nr 5,stampilata si completata cu pix rosu "Admis",data si seria formularului de re-examinare de catre examinator


Ulterior am fost si am depus cererea si copiile actelor aferente la IPJ Ilfov si anume:
-cerere tip,care se gaseste pe site-ul Brigazii rutiere Udriste https://bpr.politiar... 1 sau la ghiseu informatii IPJ Ilfov
-copie dovada actualizata dupa re-examinare(cu stampila si datele precizate mai sus)
-copie proces verbal primit la retinerea permisului
-copie chitanta plata amenda
-copie C.I

Dupa spusele celor de la Udriste si IPJ Ilfov, dupa 31 zile de la expirarea dovezii ma pot duce sa ridic permisul suspendat fara nici o alta confirmare/instiintare prealabila tot de la sediul din Udriste de la ghiseul nr 2.Dupa calculele mele ar fi undeva in jurul datei de 7 octombrie

Multumesc tuturor pentru lamuriri,ajutor si informatii.

Edited by 20cmrecords, 07 September 2017 - 17:02.


#28
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Respect ca ai revenit si cu deznodamantul din teren.

#29
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

View Posttehnics, on 03 septembrie 2017 - 09:31, said:

Asta trebuie sa le-o explici lor in sensul ca: ori faceti un program corect ori voi ajunge sa nu mai circul...si veti pierde mai mult decat veti castiga.
Corect si bine spus....
Sunt deja destule firme care au inteles ca este mult mai important ca marfa sa ajunga la destinatie ,decat sa nu ajunga deloc....

Acum ceva ani in urma,am lucrat 2 ani la parlament,pentru un senator,....si la un inceput de asa zis campanie electorala,am avut de ales....sa alerg prin tara/localitati cu 160--180/km/h(chiar si mai mult...) sau sa-mi vad de drum in alta parte....

Cu toate avantajele finaciare sau de alta natura,am ales a doua varianta fara sa clipesc.

Edited by valecris16, 16 September 2017 - 10:59.


#30
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Si cine era senatorul Kamikaze?

#31
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salut ! Luni 09.10 am revenit la sediul Brigazii Rutiere din str Udriste,ghiseul 2,unde am predat dovada si am reusit sa imi recuperez permisul,in aceasi zi revenind la volan.A trecut cu greu acea luna cat am fost pieton,atat din punct de vedere personal cat si din cel al job-ului.De luat aminte sa fiu foarte prudent pe viitor incat sa nu il mai pierd.

Inca o data tin sa multumesc tuturor ce m-au ajutat cu sfaturi si pareri. Toate cele bune !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate