Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Dezvoltarea Capacitatilor.

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#55
solvent

solvent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2017

View PostTestosteron, on 01 septembrie 2017 - 18:19, said:

Sa strabati, sa observi si sa intelegi ceea ce se intampla cu tine si in jurul tau.


de acord,

am efectuat, cum s-ar zice...

#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Băieți,
sunteți mult prea vagi, reveniți în plan concret.

#57
solvent

solvent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2017

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 18:53, said:

Băieți,
sunteți mult prea vagi, reveniți în plan concret.


tu ai norocul ca esti o femeie de toata isprava

in sensul ca te tii numai de idei fixe., bune, probabil verificate in timp

#58
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsolvent, on 01 septembrie 2017 - 18:15, said:

poi, vad ca faci referire la meditatie (sau rugagiuni)...

pentru cine/ sau pentru ce?

Meditatia ofera acces la resurse pe care le avem si nu stim ca le avem. Meditatia nu trebuie sa aiba un scop. In momentul in care fixezi un scop si il cauti nu mai poti avea acces la o stare profunda a meditatiei. Rugaciunea in care adresezi cereri zeilor este pierdere de vreme (te alegi cel mult cu o stare pozitiva, de relaxare, de bine si care este ruinata la aparitia primei probleme). In meditatie trebuie sa abandonezi egoul si dorintele lui. Deci nu trebuie sa existe o finalitate (de urmarit) sau un beneficiar (de satisfacut).

#59
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-_, on 01 septembrie 2017 - 22:00, said:


In meditatie trebuie sa abandonezi egoul si dorintele lui.
Da, si cine-i cel care trebuie sa abandoneze egoul?

#60
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Iti merge rau cand ploua? Tocmai am intrat in toamna, sezonul ploilor  :) . Mie imi place la nebunie cand e furtuna afara, imi da o senzatie de liniste, pot contempla/medita mai profund. Raspunsul tau e la un post mai sus, perseverent sa fii.

#61
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostTestosteron, on 02 septembrie 2017 - 21:04, said:

Da, si cine-i cel care trebuie sa abandoneze egoul?

Daca intelegi ce este ego-ul, atunci raspunsul vine de la sine. Ce ramane (sau cine ramane) daca te detasezi fata de ego in starea de meditate?
Raspunsuri: constientizarea starii de existenta pura, constiinta pura, starea in care individualitatea ta, planeta, galaxia devin nesemnificative, expansiunea constiintei asupra intregului univers, contopirea esentei fiintei tale cu divinitatea, starea de non-cauzalitate (in care realizezi acea parte a fiintei care nu se mai supune cauzalitatii si nevoilor, dorintelor), starea in care nu mai exista nicio separare intre fiinta ta si intreaga fiinta (in care fiintele individuale, fie ei zei sau dumnezeu devin nesemnificative), nirvana, golirea ta de tot ceea ce este pamantesc pentru a-ti imbratisa zeul etc.
Raspunsurile depind de cunoasterea fiecaruia, religia fiecaruia si pot parea contradictorii intre ele, deoarece nu se supun logicii formale. Nu este ceva ce poate fi prins in cuvinte, ci doar sugerat prin mijlocirea cuvintelor. Este o experienta pur individuala si care nu poate fi explicata in cuvinte. Deci revin la intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui: Ce ramane sau cine ramane daca abandonezi ego-ul? Daca gasesti raspunsul, atunci descoperi ca ai acces si la "capacitatile" care fac obiectul acestui topic. Ele nu apartin ego-ului si nu sunt o caracteristica a ego-ului. Ego-ul reprezinta doar un obstacol in calea lor. :)

#62
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Putem sau nu să luăm legătura cu spiritele ? Posted Image

#63
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postdark, on 03 septembrie 2017 - 08:58, said:

Putem sau nu să luăm legătura cu spiritele ? Posted Image
Cui ii pasa de spirite? De ce am lua legatura cu ele?

View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 08:31, said:

Daca intelegi ce este ego-ul, atunci raspunsul vine de la sine. Ce ramane (sau cine ramane) daca te detasezi fata de ego in starea de meditate?
Raspunsuri: constientizarea starii de existenta pura, constiinta pura, starea in care individualitatea ta, planeta, galaxia devin nesemnificative, expansiunea constiintei asupra intregului univers, contopirea esentei fiintei tale cu divinitatea, starea de non-cauzalitate (in care realizezi acea parte a fiintei care nu se mai supune cauzalitatii si nevoilor, dorintelor), starea in care nu mai exista nicio separare intre fiinta ta si intreaga fiinta (in care fiintele individuale, fie ei zei sau dumnezeu devin nesemnificative), nirvana, golirea ta de tot ceea ce este pamantesc pentru a-ti imbratisa zeul etc.

1.Cine se detaseaza de ego in starea de meditatie?
2.Cine constientizeaza starea de existenta pura, constiinta pura etc etc?

View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 08:31, said:

Deci revin la intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui: Ce ramane sau cine ramane daca abandonezi ego-ul?
Da asta este intrebarea pe care ti-o pun si eu tie. Ce/cine ramane cand egoul dispare? Este cea mai importanta intrebare care poate fi pusa ever.

View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 08:31, said:


Daca gasesti raspunsul, atunci descoperi ca ai acces si la "capacitatile" care fac obiectul acestui topic. Ele nu apartin ego-ului si nu sunt o caracteristica a ego-ului. Ego-ul reprezinta doar un obstacol in calea lor. Posted Image
Cine are nevoie de aceste capacitati? Cui ar folosi ele?

Edited by Testosteron, 03 September 2017 - 09:45.


#64
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 09:46, said:

Da asta este intrebarea pe care ti-o pun si eu tie. Ce/cine ramane cand egoul dispare? Este cea mai importanta intrebare care poate fi pusa ever.

Este intrebarea pe care trebuie sa si-o puna fiecare. Raspunsul la aceasta intrebare poate veni doar din interior. Asta este ceea ce am spus mai sus.
Probabil ca aceasta este si esenta interogatiei socratice: "Cine sunt eu?". Deci nu iti pot recomanda decat ceea ce recomanda Socrate: "Cunoaste-te pe tine insuti!".
Intr-un dialog al lui Platon, Platon definea omul ca find altceva decat trupul si tot ceea ce constituie personalitatea (ca realitate bio-psiho-socio-culturala), adica find doar "suflet" (acel suflet din lumea ideilor care ia forma pamanteasca de-a lungul renasterilor). Ego-ul este personalitatea, adica cea care dispare dupa moarte si care nu este de esenta vesnica. Daca tii neaparat sa botezi ceea ce ramane dupa ce inlaturi ego-ul, atunci ii poti zice "Eu pur" sau "Supra-Eu" sau "Super-Ego" etc.

#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 09:46, said:

Cui ii pasa de spirite? De ce am lua legatura cu ele?

Inițiatorul topicului pretinde că a luat legătura cu ele și dorește să capete mai multă pricepere în domeniu.
Dealtfel, nimic paranormal nu poate avea loc, fără aportul spiritelor.

#66
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 10:19, said:

Raspunsul la aceasta intrebare poate veni doar din interior.
Ce este acest "interior"?



View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 10:19, said:

Daca tii neaparat sa botezi ceea ce ramane dupa ce inlaturi ego-ul, atunci ii poti zice "Eu pur" sau "Supra-Eu" sau "Super-Ego" etc.
Eul pur, Supra Eul etc nu sunt decat variante deghizate ale egoului. Deci ramane totusi intrebarea, ce ramane atunci cand atat eul cat si variantele lui deghizate dispar?

View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 10:19, said:

Ego-ul este personalitatea, adica cea care dispare dupa moarte si care nu este de esenta vesnica.
Si ce este atunci de esenta vesnica? Exista ceva de esenta vesnica?

View Postdark, on 03 septembrie 2017 - 10:36, said:

Inițiatorul topicului pretinde că a luat legătura cu ele și dorește să capete mai multă pricepere în domeniu.
Dealtfel, nimic paranormal nu poate avea loc, fără aportul spiritelor.
Atunci inseamna ca nici n-avem nevoie decat de normal si nicidecum de paranormal. La ce ne-ar folosi paranormalul? Doar ca sa ne dam mari talente?

Edited by Testosteron, 03 September 2017 - 10:44.


#67
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012


View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 10:44, said:

Ce este acest "interior"?




Eul pur, Supra Eul etc nu sunt decat variante deghizate ale egoului. Deci ramane totusi intrebarea, ce ramane atunci cand atat eul cat si variantele lui deghizate dispar?

Si ce este atunci de esenta vesnica? Exista ceva de esenta vesnica?


Atunci inseamna ca nici n-avem nevoie decat de normal si nicidecum de paranormal. La ce ne-ar folosi paranormalul? Doar ca sa ne dam mari talente?

Tocmai de aceea nu avem acces la unele lucruri, pentru ca nu am evoluat pe o treapta verticala, superioara. Ne gandim cum sa evoluam personal numai in scop materialistic. Cel mai important e sa scapi de ego, sinele-insusi, eul personificat.

#68
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCossta, on 03 septembrie 2017 - 10:50, said:

Cel mai important e sa scapi de ego, sinele-insusi, eul personificat.
Cine este cel care vrea sa scape de ego?

#69
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 10:44, said:

Ce este acest "interior"?

In contextul de mai sus reprezinta o sursa diferita fata de cele din mediul exterior, social. Raspunsurile definitiveble obtii doar in urma experientei proprii.

View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 10:44, said:

Eul pur, Supra Eul etc nu sunt decat variante deghizate ale egoului. Deci ramane totusi intrebarea, ce ramane atunci cand atat eul cat si variantele lui deghizate dispar?

Cata vreme le consideri asa ramai agatat de acel Ego.

View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 10:44, said:

Si ce este atunci de esenta vesnica? Exista ceva de esenta vesnica?

Universul insusi este de esenta vesnica, deoarece este necreat. Chiar daca este adevarata teoria cosmogonica hindusa (care alimenteaza partial anumite teorii cosmogonice stiintifice moderne) conform caruia existenta se repeta ciclic, lumea trecand prin perioade de manifestare si nemanifestare, cosmosul suferind o perioada de expansiune si o perioada de absorbtie, incadrate de repaus (somnul lui Brahman) in care spatiul si timpul se deformeaza, in esenta este vorba de o realitate continua care nu are un inceput si pentru care nu este de conceput un sfarsit. Eu-l despre care se vorbeste in anumite traditii spirituale (si care nu este totuna cu Ego-ul) este vesnic, adica necreat si nemuritor (exista dintotdeauna si va exista intotdeauna). Ceva care a fost creat sau altfel spus, care a aparut intr-un anumit moment (incluzand aici si Ego-ul), nu poate fi vesnic.

View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 10:44, said:

Atunci inseamna ca nici n-avem nevoie decat de normal si nicidecum de paranormal. La ce ne-ar folosi paranormalul? Doar ca sa ne dam mari talente?

Daca spui ca nu ai nevoie si crezi asta, atunci nu ai nevoie. :)

Explicatiile pe care ti le-am dat nu stiu daca inseamna ceva pentru tine. Oricum, esti liber sa le ignori. Nu are valoare decat adevarul la care ajungi tu insuti. Si nu uita, ca oricand, orice adevar poate fi rasturnat! :D

#70
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 13:54, said:

Tu vrei să fii prietenă doar cu spiritele rele?
De unde a venit asta? Nu. Am zis ca aia era o replica. Toti o folosesc si ca am o parere despre ce e Dumnezeu si am zis intr-un alt post.. De unde a reiesit ca vreau sa fiu prietena cu spiritele rele?


View Postsolvent, on 01 septembrie 2017 - 18:15, said:

deci, ideea este sa strabati singur cu toate riscurile, ceea ce gindesti
Mai exact care sunt acele riscuri?


View PostTestosteron, on 01 septembrie 2017 - 18:19, said:

Sa strabati, sa observi si sa intelegi ceea ce se intampla cu tine si in jurul tau.
Si mai exact cum iti dai seama ce se intampla cu tine?



View PostCossta, on 02 septembrie 2017 - 21:10, said:

Iti merge rau cand ploua? Tocmai am intrat in toamna, sezonul ploilor  :) . Mie imi place la nebunie cand e furtuna afara, imi da o senzatie de liniste, pot contempla/medita mai profund. Raspunsul tau e la un post mai sus, perseverent sa fii.
Nu imi dau seama exact ce vrei sa spui ca raspunsul meu e cu un post mai sus. Eu nu l-am vazut, sau nu mi-am dat seama. Si eu as vrea sa stau linistita in casa cand ploua si doar sa ma simt cozy si bine in patut. Totusi ce e ciudat.. E prima data cand am primit o veste proasta cand afara era soare [acum 2-3 zile]. Cand am iesit afara chiar credeam ca o sa fie o zi buna, pana cand m-am trezit cu bomba in cap. Nu stiu exact cum de s-a intamplat asta.Pana acum de exemplu in toata vara asta s-a intamplat ceva nasol doar cand ploua.



View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 08:31, said:

Ce ramane sau cine ramane daca abandonezi ego-ul?
Eu una din ce stiu ego vine de la orgoliu. Acea parte a omului care ne face sa fim rai si sa ne dorim chestii doar pentru noi sau sa facem chestii doar ca sa parem intr-un fel in fata persoanelor din jurul nostru. Din punctul meu de vedere uneori ego-ul e atat de mare incat devine acea "masca" de care toata lumea vorbeste.
Daca elimini orgoliu nu iti lasi la iveala adevaratul tu? Personalitatea ta adevarata, iubirea, dorinta de grija fata de oricine? Automat nu renunti la ura?



View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 09:46, said:

Cui ii pasa de spirite? De ce am lua legatura cu ele?
Eu am vrut si daca ar exista  metoda safe as folosi-o. De ce? Pentru ca as vrea sa cunosc tainele universului si sa descopar secretele care stau in in spatele acestei lumi materiale. Asa as putea probabil sa primesc si raspunsuri cum ar fi: De ce traim? Care e scopul nostru? Care imi ste scopul? Sti? ca un fel de ghidare..



View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 10:44, said:

Eul pur, Supra Eul etc nu sunt decat variante deghizate ale egoului. Deci ramane totusi intrebarea, ce ramane atunci cand atat eul cat si variantele lui deghizate dispar?
Hmmm. E-ul stiam ca e spiritul omului. E-ul si ego-ul din ce stiu eu sunt 2 chestii total diferite. Defapt cam da. Dupa ce ego-ul dispare ramane doar E-ul. Fiinta asa cum e ea pura. Nu stiu exact cum sa explic ceea ce vreau sa spun.



View PostTestosteron, on 03 septembrie 2017 - 10:44, said:

Atunci inseamna ca nici n-avem nevoie decat de normal si nicidecum de paranormal. La ce ne-ar folosi paranormalul? Doar ca sa ne dam mari talente?
Ok. eu una nu am gasit acel post la care ai raspuns cu asta.. Asa ca am sa ii dau coppy/paste aici:
Inițiatorul topicului pretinde că a luat legătura cu ele și dorește să capete mai multă pricepere în domeniu.
Dealtfel, nimic paranormal nu poate avea loc, fără aportul spiritelor.
Chiar sunt curioasa, de unde a reiesit asta? Am zis ca am facut o pentagrama cand eram mica pe covorr care nu se mai stergea si ca intradevar dupa au fost niste faze dubioase rau [plus faza cu persoana X]. Iar acum o luna sau cat a trecut ca habar nu am am folosit tabla ouija dar nu s-a intamplat nimic. Nu am zis ca am vorbit cu fantome vreodata sau spirite. Si nu am zis ca vreau sa capat pricepere in comunicarea cu spiritele. Eu ma refeream strict la capacitati gen al 6-lea simt sau al 3-lea ochii sau ceva de genu. As mai adauga ceva dar ma abtin acum

#71
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostArishia, on 03 septembrie 2017 - 17:35, said:

Eu una din ce stiu ego vine de la orgoliu. Acea parte a omului care ne face sa fim rai si sa ne dorim chestii doar pentru noi sau sa facem chestii doar ca sa parem intr-un fel in fata persoanelor din jurul nostru. Din punctul meu de vedere uneori ego-ul e atat de mare incat devine acea "masca" de care toata lumea vorbeste.
Daca elimini orgoliu nu iti lasi la iveala adevaratul tu? Personalitatea ta adevarata, iubirea, dorinta de grija fata de oricine? Automat nu renunti la ura?

Este unul dintre sensurile lui "Ego" (un caz de polisemantism).
Intr-adevar, daca reduci "dimensiunile" acelui Ego umflat care simbolizeaza mandria de sine si egocentrismul, atunci ramane loc pentru umilinta si altruism care reprezinta unii dintre primii pasi ai oricarei cai spirituale ce conduce spre ceea ce se numeste "realizare a sinelui".

#72
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

View Post_-_, on 03 septembrie 2017 - 18:08, said:


Este unul dintre sensurile lui "Ego" (un caz de polisemantism).
Intr-adevar, daca reduci "dimensiunile" acelui Ego umflat care simbolizeaza mandria de sine si egocentrismul, atunci ramane loc pentru umilinta si altruism care reprezinta unii dintre primii pasi ai oricarei cai spirituale ce conduce spre ceea ce se numeste "realizare a sinelui".
Sincera sa fiu la mine ego-ul [exact asa cum ai spus tu] e aproape inexistent. Sincer mi-as dori sa fie mai mare numai sa nu ma mai trezesc ranita si dezamagita de fiecare persoana din viata mea mereu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate