Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Dezvoltarea Capacitatilor.

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017
Buna.

Revin cu un nou topic despre dezvoltarea capacitatilor paranormale.

De ce?

Aseara am avut o discutie cu un prieten si ne intrebam ce se intampla si cum putem controla anumite chestii.

Ca exemplu el are o capacitate destul de interesanta: I se arata intotdeauna cand urmeaza un pericol, ori in vis ori prin senzatii de frig si spaima inexplicabila. Insa mereu functioneaza corect acest lucru iar visele pe care le are se adeveresc.

Chestia asta mi se intampla si mie. In momentul de fata imi amintesc de 4 vise de alungul vietii care au devenit complet realitate mai incolo.

Inca nu stim exact daca e o capacitate normala, dar sa vezi viitorul cumva printr-un vis nu suna tocmai normal si mai repede paranormal.

Iar eu spuneam pe postul anterior ca pot vedea aura si energiile din jurul meu.

Ei bine si eu si el am dori sa invatam sa folosim aceste chestii in scopuri benefice ..

Si inca o chestie despre mine: nu stiu de ce parca as fi conectata cu vremea intr-un fel. practic starea mea de spirit a fost tot timpul in concordanta cu vremea, sau mai bine spus ploaia. De fiecare data, dar de absolut fiecare data cand ploua trebuie sa se intample ceva nasol.

Asa ca eu si prietenul meu ne-am dori tare mult sa incercam sa aflam cum se pot controla si dezvolta aceste chestii.

Pareri? XD Multumim frumos

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Da-ne un exemplu de pericol pe care l-a visat el in prealabil. Eu cred ca la fel ca zodiacul, se aplica mai multor situatii dupa cum ai chef sa interpretezi.

#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Trebuie sa va apucati de Yoga sau Qigong sub indrumarea unui maestru.

#4
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

 Mizu, on 29 august 2017 - 11:22, said:

Da-ne un exemplu de pericol pe care l-a visat el in prealabil. Eu cred ca la fel ca zodiacul, se aplica mai multor situatii dupa cum ai chef sa interpretezi.


pai de exemplu el a visat o data cum o sa moara bunica lui, si asta s-a si intamplat exact ca in vis.

eu de exemplu am visat o data cum o sa se desparta un tip de bine si exact cum am visat identic s-a intamplat si in realitate.

Ca un alt exemplu de al meu am visat o data ca moare bunicul unei colege, pe care il vazusem cu 2 ani in urma 5 min si urmatoarea zi am aflat ca a intrat in spital. Am visat iar ca moare si a 3-a zi a murit cu adevarat.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 Arishia, on 29 august 2017 - 11:11, said:

De fiecare data, dar de absolut fiecare data cand ploua trebuie sa se intample ceva nasol.

Este in engleza o expresie care descrie foarte bine situatia asta: self fulfilling prophecy.
Tradus cuvant cu cuvant inseamna predictie care devine adevarata prin ea insasi. Daca tu crezi ca e o legatura directa intre ploaie si intamplarile nasoale, atunci de fiecare data cand ploua vor avea loc intamplari nasoale. Probabil ca ar trebui sa te uiti la vreme de fiecare data cand sunt intamplari nasoale ca sa iti dai seama care e legatura intre cele doua.

#6
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

 AlexEn, on 29 august 2017 - 11:40, said:

Este in engleza o expresie care descrie foarte bine situatia asta: self fulfilling prophecy.
Tradus cuvant cu cuvant inseamna predictie care devine adevarata prin ea insasi. Daca tu crezi ca e o legatura directa intre ploaie si intamplarile nasoale, atunci de fiecare data cand ploua vor avea loc intamplari nasoale. Probabil ca ar trebui sa te uiti la vreme de fiecare data cand sunt intamplari nasoale ca sa iti dai seama care e legatura intre cele doua.

nu sunt foarte sigura daca am inteles ce ai vrut sa spui pentru ca am inteles 2 chestii care se bat cap ca in cap.

Deci o sa raspund la ce am inteles.

Am incercat sa nu ma mai gandesc ca aca ploua se intampla ceva. O perioada de timp am incercat sa uit dar se tot intampla. Vre-o 2 ani nici nu am dat importanta acestui lucru iar cand s-a intamplat ceva nasol si am realizat ca e nasol si afara mi-am reamintit de chestia cu ploaia. Am stat si m-am gandit la cei 2 ani si am realizat ca de fiecare data cand ploua ceva nasol de intampla. Deci eu nu bagam in seama vremea. De aceea am tras concluzia ca e o legatura pentru ca si eu m-am gandit la posibilitatea ca daca nu cred asta nu se v-a intampla si totusi s-a intamplat de fiecare data.

Legat de legatura dintre cele doua. Pai cam imi dau seama. e de ajuns sa zica la meteo ca v-a fi nasol maine si v-a ploua ca deja ma intreb: ce se v-a intampla de e nasol? Iar daca spune ca dupa rasare soarele cum e acum cazul, eu ma intreb in momentul asta ce se v-a intampla in weekend de v-a rasari soarele si v-a fi mai ok?

cumva mi-as dori sa nu mai am legatura cu vremea. ca sa ma pot bucura si eu de ploaie citind o carte fiind calma cand ploua.. dar nu imi iese pt ca de fiecare data cand ploua exista ceva ce ma face suparata, trista si fara chef de viata.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
1. cand folosesti verbele la viitor, particul este 'va' si nu 'v-a'
2. daca ti-a intrat in cap ca se va intampla ceva rau cand ploua, atunci asa va fi, indiferent ca realizezi ca te gandesti la asta sau nu
3. si eu sunt adormita (si la propriu, si la figurat) cand e vreme ploioasa, dar e din cauza lipsei soarelui, foarte posibil corelata cu o lipsa de vitamina D

Ce incercam sa spun este ca daca tu ai asociat constient ploaia cu intamplarile nefericite, atunci ramane asocierea si inconstient (sinapsele s-au format).
Daca intamplarile astea nefericite au loc DOAR cand ploua atunci este valida legatura pe care o descrii, altfel nu.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ma poti ajuta cu cele 6 norocoase de la extragerea de joi ? Daca nu tu , poate prietenul ala al tau ? Daca nici el nu poate  ...apucati-va de ceva ca lumea . Inseamna ca-s " decat " inchipuiri .

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Pragmatismul omoara viziunea, colegu'
Dupa aia o sa ceri si rezultatele din UFC sa pariezi Posted Image

 AlexEn, on 29 august 2017 - 13:19, said:


2. daca ti-a intrat in cap ca se va intampla ceva rau cand ploua, atunci asa va fi, indiferent ca realizezi ca te gandesti la asta sau nu

Mie mi-a intrat in cap ca li se intampla ceva rau dusmanilor mei cand ploua.

#10
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
practic, cand afara ploua iti este somn..wow si mie..dar nu cred ca sunt X-men:)))
Eu incerc sa-mi dezvolt abilitatea de a schimba canalul la televizor cu mintea..(nu gasesc telecomanda)

 AlexEn, on 29 august 2017 - 11:40, said:

Este in engleza o expresie care descrie foarte bine situatia asta: self fulfilling prophecy.
Tradus cuvant cu cuvant inseamna predictie care devine adevarata prin ea insasi. Daca tu crezi ca e o legatura directa intre ploaie si intamplarile nasoale, atunci de fiecare data cand ploua vor avea loc intamplari nasoale. Probabil ca ar trebui sa te uiti la vreme de fiecare data cand sunt intamplari nasoale ca sa iti dai seama care e legatura intre cele doua.

efectul placebo:)

Edited by jimmyboy9111, 29 August 2017 - 14:03.


#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,433
  • Înscris: 16.03.2004
După ce ai pățit până acum, tot dorești să explorezi acest domeniu atât de periculos?Posted Image

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 overseas, on 29 august 2017 - 13:57, said:

Mie mi-a intrat in cap ca li se intampla ceva rau dusmanilor mei cand ploua.

 Arishia, on 29 august 2017 - 11:11, said:

De fiecare data, dar de absolut fiecare data cand ploua trebuie sa se intample ceva nasol.

Interesant, foaaarte interesant.

Edited by AlexEn, 29 August 2017 - 14:18.


#13
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

 AlexEn, on 29 august 2017 - 13:19, said:

1. cand folosesti verbele la viitor, particul este 'va' si nu 'v-a'
2. daca ti-a intrat in cap ca se va intampla ceva rau cand ploua, atunci asa va fi, indiferent ca realizezi ca te gandesti la asta sau nu
3. si eu sunt adormita (si la propriu, si la figurat) cand e vreme ploioasa, dar e din cauza lipsei soarelui, foarte posibil corelata cu o lipsa de vitamina D

Ce incercam sa spun este ca daca tu ai asociat constient ploaia cu intamplarile nefericite, atunci ramane asocierea si inconstient (sinapsele s-au format).
Daca intamplarile astea nefericite au loc DOAR cand ploua atunci este valida legatura pe care o descrii, altfel nu.

1. Multumesc ca m-ati corectat, apreciez asta insa nu suntem la ora de gramatica. Se mai intampla greseli. Totusi multumesc.
3. Nu am zis ca sunt adormita. Se intampla chestii nasoale.  De exemplu: intr-o zi a fost nasol. Si nu intelegeam ce o sa mearga prost dat fiind faptul ca ploua. Pana am ajuns acasa, am incercat sa ii mint pe parinti cu o nota mica de la scoala insa ei deja vorbisera cu diriga si aflase de nota. Faptul ca i-am mintit a agravat problema. Cumva ca un avertisment de ai grija. Nush cum sa explic. Sau auzeam ca peste o saptamana ploua. In ziua in care a plouat [desi relatia mergea super bine] m-am trezit ca sunt parasita. Alt exemplu.

 JurasikMan, on 29 august 2017 - 13:22, said:

Ma poti ajuta cu cele 6 norocoase de la extragerea de joi ? Daca nu tu , poate prietenul ala al tau ? Daca nici el nu poate  ...apucati-va de ceva ca lumea . Inseamna ca-s " decat " inchipuiri .

Amuzant ca noi aseara discutam de chestia asta. Daca ar putea sa invete sa isi controleze aceasta capacitate chiar ar incerca sa ghiceasca numerele de la loto pe principiul: daca e gresita v-a fi avertizat si incearca asta cu fiecare ana gaseste toate numerele. Insa nu stie cum sa controleze aceasta capacitate pe care o are. Pur si simplu ori viseaza ori din senin se simte ca si cum ar fi in cusca unul leu desi nu stie de unde. Si asa intelege ca ceva o sa mearga prost cat de curand.

 dark, on 29 august 2017 - 14:12, said:

După ce ai pățit până acum, tot dorești să explorezi acest domeniu atât de periculos?Posted Image

Sincer nici eu nu stiu. Ma gandeam ca daca as putea sa descopar cum functioneaza chestiile astea as invata sa ma feresc de probleme. Sincer in momentul asta sunt cam disperata, nervoasa, suparata si nu mai zic... Apelez la orice m-ar putea ajuta cumva.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 Arishia, on 29 august 2017 - 14:30, said:

1. Multumesc ca m-ati corectat, apreciez asta insa nu suntem la ora de gramatica. Se mai intampla greseli. Totusi multumesc.
3. Nu am zis ca sunt adormita. Se intampla chestii nasoale.  De exemplu: intr-o zi a fost nasol. Si nu intelegeam ce o sa mearga prost dat fiind faptul ca ploua. Pana am ajuns acasa, am incercat sa ii mint pe parinti cu o nota mica de la scoala insa ei deja vorbisera cu diriga si aflase de nota. Faptul ca i-am mintit a agravat problema.

1. E o greseala cand o faci o data, nu cand scrii de fiecare data la fel. Sa scrii corect dpdv gramatical e o dovada de respect fata de membrii forumului.
2. Nu am zis ca esti tu adormita ci ca sunt eu adormita. Mai citeste o data.
3. Faptul ca iti minti parintii nu are nicio treaba cu ploaia. Daca era soare inteleg ca nu incercai sa ii minti sau cum? Tu ori ai 10 ani, ori esti pusa pe trolat.

#15
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Tu iti dai seama ce ar insemna controlarea unor astfel de lucruri? Oricum, aceste lucruri sunt imaginare oricum. Dar chiar daca ar exista, cineva care le-ar putea controla probabil le-ar controla in interesul personal. Si nici nu am cuvinte sa descriu catastrofa care ar urma

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,433
  • Înscris: 16.03.2004

 Arishia, on 29 august 2017 - 14:30, said:

Sincer nici eu nu stiu. Ma gandeam ca daca as putea sa descopar cum functioneaza chestiile astea as invata sa ma feresc de probleme. Sincer in momentul asta sunt cam disperata, nervoasa, suparata si nu mai zic... Apelez la orice m-ar putea ajuta cumva.

Nu crezi că riști să te afunzi și mai mult?Posted Image

#17
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

 AlexEn, on 29 august 2017 - 14:37, said:

1. E o greseala cand o faci o data, nu cand scrii de fiecare data la fel. Sa scrii corect dpdv gramatical e o dovada de respect fata de membrii forumului.
2. Nu am zis ca esti tu adormita ci ca sunt eu adormita. Mai citeste o data.
3. Faptul ca iti minti parintii nu are nicio treaba cu ploaia. Daca era soare inteleg ca nu incercai sa ii minti sau cum? Tu ori ai 10 ani, ori esti pusa pe trolat.

Ok. Unele chestii din gramatica nu le stiu. Nu mi-a placut gramatica niciodata si nu am sa stiu niciodata sa scriu corect 100%. Nu e lipsa de respect fata de voi faptul ca nu stiu eu anumite chestii de gramatica. Lipsa de respect era daca scriam ceva gen: Sh akm n vl3@u $... habar nu am. A-ti inteles ideea, chestii pe care nu le poti citii nici dupa o jumatate de ora de chin.

Scuze. A-ti spus "si eu sunt adormita" credeam ca faceti referire ca eu sunt adormita cand e ploaie.

Stiu ca nu are nici o treaba. A fost un exemplu. Mai e si al 2-lea exemplu care nu are nici o treaba. Bun sa incerc sa mai dau cateva:

a. O zi perfecta, ma trezesc bine, sunt happy si incepe sa ploua. Iar peste 10 min aflu ca a murit cineva.
b. Aflu la tv ca maine ploua dar nu imi pot imagina ce ar putea sa mearga prost pentru ca totul e perfect. iar maine cand ploua aflu ca am fost concediata.

chestii de genu.

Ultima chestie. Nu am 10 ani. ci 23. Pusa pe trolat nu sunt. Puteti citi celalalt topic deschis de mine "ganduri negre si amintiri care nu s-au intamplat defapt" tot cin aceasta categorie.

 R10, on 29 august 2017 - 14:46, said:

Tu iti dai seama ce ar insemna controlarea unor astfel de lucruri? Oricum, aceste lucruri sunt imaginare oricum. Dar chiar daca ar exista, cineva care le-ar putea controla probabil le-ar controla in interesul personal. Si nici nu am cuvinte sa descriu catastrofa care ar urma

Da.. sincer m-am gandit ca fiecare ar folosi chestia asta in interes personal.

 dark, on 29 august 2017 - 14:52, said:

Nu crezi că riști să te afunzi și mai mult?Posted Image

Pentru ca incerc sa aflu cum se controleaza chestiile astea ca sa imi ma pot feri mai bine de necazuri pe viitor? Si sincer. deja cred ca sunt afundata prea mult. Nu mai am obtiuni si nu stiu ce sa mai fac.

Mai exact de ce m-as afunda de data asta? Nu e ca si cum m-as apuca de demonologie sau voodoo sau mai stiu eu ce..

Edited by Arishia, 29 August 2017 - 15:14.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Gandeste-te la toate vestile rele pe care le-ai primit cand nu ploua.

Atat mai zic: 'ati' nu 'a-ti'. Zgarie retina greselile astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate