Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Gard electric

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Salutare , vreau sa cumpar un gard electric si vreau sa intreb pe cei care au care este mai eficient , cel cu baterii ? Cat tine bateria ? Sau cel alimentat la 220 v ?

#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 15.07.2017

 razvan_mereu, on 28 august 2017 - 20:28, said:

vreau sa cumpar un gard electric
Îți cumperi unul pe baterie dacă-l dispui în câmp sau în pădure.
Dacă-i lângă casă, îl alimentezi la 230V (dacă și casa are 230 Posted Image).

Edited by Rubin1977, 28 August 2017 - 20:42.


#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cel cu energie mai mare, desigur.
Musai cu acumulator, şi la fel de musai şi cu un încarcător bun pentru acel acumulator, nu din cel făcut pe genunchi.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai e normal ca cel alimentat direct de la retea merge non-stop,doar ca depinde de locul in care vrei sa-l instalezi: Daca e pe imas, la 2 km de casa,.... Deci o prima intrebare: UNDE vrei sa-l instalezi? Lamga casa, sau pe imas?

#5
fullspeed_momo

fullspeed_momo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 23.04.2007

 razvan_mereu, on 28 august 2017 - 20:28, said:

Salutare , vreau sa cumpar un gard electric si vreau sa intreb pe cei care au care este mai eficient , cel cu baterii ? Cat tine bateria ? Sau cel alimentat la 220 v ?

Pe cine vrei sa curentezi / fugaresti ???

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Da'...,pt animalele cu 2 picioare nu se poate folosi?!....In urma cu 2 ani,mi-au luat parii de la vie(teava de 60x6mm),din curte;catelul nu a avut unghi vizibilitate din cauza solarului si astia au fost pe silentios...

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 gcom61, on 28 august 2017 - 20:48, said:

Da'...,pt animalele cu 2 picioare nu se poate folosi?!....In urma cu 2 ani,mi-au luat parii de la vie(teava de 60x6mm),din curte;catelul nu a avut unghi vizibilitate din cauza solarului si astia au fost pe silentios...
Se poate, doar ca alea mai si gandesc, la curentul ala. Dar daca maresti nitel curentul,( nu tensiunea, ca aia e destula), ajungi in situatia ca nu mai gandesc cat traiesc. Doar ca asta e nitel penal.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Energia-i mică de tot, cei care fac la noi în țară asemenea, folosesc bobine de inducție.
Și acelea de scutere, mici cât un pumn de nou-născut.
În rest, sunt jucării simple, un oscilator încarcă un condensator, printr-un tiristor condensatorul este descărcat la 1-4 sec pe primar.

Problema apare la izolatori, inclusiv la numărul acestora.
La vreme de toamnă (ceață multă) abia mai pișcă...

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce animale iti dau batai de cap ? In functie de raspuns poti sa primesti un raspuns avizat.

Edited by pasilla, 28 August 2017 - 21:35.


#10
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Treaba e penala daca este impotriva animalelor cu 2 picioare. Au mai incercat si altii si au dat cu subsemnatul ca animalului biped i-a crapat inima ca era slab de inima cand a pus mana pe gard.
Mai degraba cumperi cuie de 50 sau 70mm si le bati in sipci asezate cu varful cuielor in sus, cuiele rasfirate cam la 10cm cam la 1-2 m de la gard. Efect garantat. Cine intreaba: "este grebla pentru frunze".

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Pai si piroanele alea costa o caruta de bani...
:(
Mai bine plantezi niste dracile tzepoase de la naturelul lor...

Edited by subway_guru, 28 August 2017 - 22:03.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti montezi bariere fotoelectrice cu impulsuri IR exterior si niste goarne , pui pe fuga orice intrus .

#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Zici matale.
Sunt locuri în ţara asta faină, unde a doua zi ți-ar dispărea și goarnele.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Goarnele le pui pe casa/sura sus ( s-auda toti vecinii zarva ) .
Daca e sa fure te fura cu casa si alarma cu tot ...

Edited by Baxon, 28 August 2017 - 22:37.


#15
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu e mai bine un caine gen mioritic ciobanesc sau alt caine mare? Daca e dresat cum trebuie, de mic, nu ai nevoie de altceva. Riscul este ca animalul cu doua picioare sa-l impuste/otraveasca daca ce este in gradina ii atrage atentia prea mult.
E buna ideea cu plantele tepoase. Un gard din maracini ar fi mai bun, ceva care sa lase urme adanci pe o piele tabacita.

Se poate incerca si cu bariere ir dar trebuie gasit un laser ir (cel de cd nu dvd e foarte bun) ca sa puteti acoperi toata curtea. Cateva oglinzi pentru schimbarea directiei (bine fixate) si asa puteti acoperi toata suprafata curtii. Amplasati raza la 2m de gard si la o inaltime cu putin mai mare decat a cainelui. Nu activati alarma exterioara sau aprinsul luminii. Iesiti direct cu bata si inca cineva (in grup ca daca iesiti singur au curaj) apoi aprindeti luminile. Am vazut metoda cu bariera ir aplicata la oras dar cu senzorii montati cam la 20-30cm deasupra gardului. Problema este ceata si fumul.
Daca nu vreti varianta cu laser se poate folosi un fir de cupru subtire cu acelasi efect doar ca trebuie sustinut pe suporti din 2 in 2 metri. Cand se rupe firul atunci va avertizeaza. Problema este vantul.

#16
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Gardul imi trebuie impotriva caprelor ,am o livada de pruni in care tot intra in general toamna dupa ce se culeg de pe camp toate si primavara . problema e ca imi rod copacii nu ca pasc in livada. Acum am un gard de sarma ghimpata impletit cu spini de macies si porumbele dar tot nu am oprit caprele si ma gandesc sa pun un gard electic (omologat). Distanta dintre livada si casa este de cca 150 m (acesta distanta este tot pe bucata mea unde are batranul meu porumb ) si as trece cu firul pe hatul porumbului pana in livada , asa mai pazesc si porumbul.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu-mi zice sa trec caprele prin sarma ghimpata ca prin iarba inalta .
Mai simplu ar fi sa faci separare de protectie la tulpina fiecarui pom decat sa imprejmuiesti cu plasa de gard si electrificare ( electrificare daca  ai sursa permanenta , nu pe acumulatori )

Edited by Baxon, 29 August 2017 - 07:55.


#18
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
nu ai cum sa faci protectie la pom pt capre ca il mananca de sus de unde nu mai este acoperit

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate