Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gard electric

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Treaba de care-ti ziceam nu are 2 cm inaltime ... are minim 1 metru inaltime si este montata la distanta de 50-70 cm  de tulpina , circular/ patrat . Poti sa faci si din lemn ( laturoaie ) , sigur nu-si lungeste gatul capra peste 50 cm ... , exista solutii ieftine fata de plasa de gard (  ce stiu eu cati ml ai tu parcela ) .
Oricum caprele alea ale cui naiba is ? Pune o capcana doua pt animale mari sa vezi ce rapid , proprietarul caprelor nu le va mai lasa de izbeliste . Pe terenul tau , fara acordul tau nu au ce " pasuna " animalele altuia . Io asa as face , fara jena , dupa o discutie in prealabil cu " caprarul " ...

Edited by Baxon, 29 August 2017 - 10:27.


#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 razvan_mereu, on 29 august 2017 - 07:41, said:

Gardul imi trebuie impotriva caprelor

Eu cred ca iti trebuie impotriva caprioarelor,capriorilor,ciutelor si cerbilor,nu a caprelor.

 razvan_mereu, on 29 august 2017 - 10:15, said:

nu ai cum sa faci protectie la pom pt capre ca il mananca de sus de unde nu mai este acoperit

Ba poti face.
Invelesti tulpina de sus pana jos.

#21
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Caprele stiu ale cui sunt , am fost la politie, si acum le mai scapa ocazional :)) cand se imbata (ala a mai facut puscarie pt asta ''distrugere de bunuri'' si a fost alungat din acel sat si ca...tul asta de primar ia dat pasuni acolo . Nu pot sa ingradesc fiecare pom ca bucata are 70 ari 320 pomi iar unii pomi pe anul 3 au sarpantele de la 40cm de sol si lungimea lor ajunge la 1 m deci ar trebui sa ingradesc un diametru de 3 m . Deci m-am gandit ca cea mai buna varianta este sa incerc si cu gard electric , poate prind frica daca le curenteaza bine . (dupa mine le-as curenta pana ies pastrama :))

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cam mare investitia pt niste pomi cu atata amar de plasa de gard indiferent ca o faci sau nu , electrificata . Oricum trebuie sa-ti ingradesti terenul deci .. bafta :)

#23
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cauta un spray cu vopsea ecologic si vopseste caprele in roz. Asa vei sti ale cui sunt. Treaba e ca trebuie sa stai la panda.

#24
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
da cine are gard electric ce poate sa imi zica de cel cu baterie si panou solar ? sau cel cu alimentare la 220 v ?

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai citeste si tu alte topicuri, pe la cultura mare baietii sunt topiti de mistreti si tot spun despre solutii e genul asta.

In alta ordine de idei, niciodata o chitimie de panou solar nu va oferi energie cat poate da reteaua ( la cost rezonabil al investitiei) asa ca evident e sa " crezi" ca solutiile offfgrid sunt pt zone unde nu ai retea, mai bune decat nimic, unde ai retea alimemtezi de la retea.

https://r.tapatalk.c...50&share_type=t

Combaterea mistretilor - metode eficiente

#26
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Parerea mea este sa cauti un "pastor electric" cu alimentare la 12V (verifica cat de mare este acumulatorul necesar in poza ca asa va faceti idee cat consuma si ce putere are) si sa cumperi 2 acumulatori de 12V/4,5Ah, unul in functie si celalat la incarcat. Odata la cateva zile il inlocuiesti. Firul de sarma il legi pe pari de lemn sau ppr dar cat mai la culoarea zonei,  si ceva mai gros ca sa reziste la vreme si la eventualele ruperi.
PS: vezi ca sunt si cu bobina de inductie atasata la circuit. Fereste-te de ele ca alea au o capabilitate de curent foarte mare iar producatorul nu ofera garantie (sau raspundere legala) cand atasezi bobina de inductie.
PS1: de exemplu, AURES-3 are un consum de 19mA si un acumulator de 4,5Ah te va tine si o saptamana, poate si mai mult daca nu ai "vizitatori". Citeste bine regulile de utilizare.

Edited by The Stressmaker, 30 August 2017 - 09:18.


#27
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Un cerc cu diametru de 63 cm necesita 1m de plasa circumferinta...deci 320 pomi = 320m liniari de plasa. Adica 32 role de 66 lei plasa impletita 1.2 X10 M din Dedeman = total 2100 lei + 2 pari per copac ..640 m par lemn...probabil mai ieftin cu gard electric.

Sau daca terenul de 70 ari e prin magir patrat , 7000 mp inseaman laturaa de 83m X 4 = 334 m liniari plasa...aceasi treaba ca pret.

Mai bine dai cu pensonul cu otrava pe scoarta si pa. Sau laxativ si apoi vezi in curtea cui e plin de kkt :)))))
http://www.treesandh...dzoomimg893.jpg[ http://www.treesandhedging.co.uk/prodzoomimg893.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by IVANV, 08 December 2017 - 01:40.


#28
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 razvan_mereu, on 30 august 2017 - 07:21, said:

da cine are gard electric ce poate sa imi zica de cel cu baterie si panou solar ? sau cel cu alimentare la 220 v ?
Gardul cu baterie si panou costa mai scump. Daca ai posibilitatea sa alimentezi la 220v este perfect.
La oi si capre nu prea are efect daca atinge lina.
Ai nevoie de mai multe fire la inaltimi diferite pentru ca animalul sa atinga firul cu zone unde are lina putina.
Am urcat tensiunea pina la 30kv si oaia se curenta doar cind atingea anumite parti ale corpului si cam raminea jos pina era indepartata de pe fir.
Caprele se sprijina cu picioarele din fata. Asta ar fi punctul slab.

#29
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
M-ar intersa si pe mine un gard electric . Am mai departe de casa, langa padure un teren unde am plantat acum cativa ani pruni si nuci. Au disparut cu tot cu radacina toti pomii, mai putin un nuc care cand a avut 3 ani, cineva a sapat frumos de jur imprejur si l-a luat si pe ala . Nu m-as mai fi gandit ca o sa ia cineva nucul acela. Este foame mare. Acuma ma gandesc la un gard electric macar pentru 2 ani . In timpul asta vreau sa pun pe langa gard catina sa fie ceva cu tepi. Poate in felul asta o sa ii descurajez.

#30
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 sidsilviu, on 11 decembrie 2017 - 08:44, said:

M-ar intersa si pe mine un gard electric............Poate in felul asta o sa ii descurajez.
O sa-ti fure si gardul si catina si fructele, daca ajung pina acolo.

#31
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salutare,

Am si eu o problema cu pomisorii din livada. Am gasit vre-o trei sferturi din pomisorii cu mugurii de rod sistematic  rupti pe aproape tot trunchiul multi aveau si  crengutele rupte. Mentionez ca livada e in intravilan are gard din plasa, lemn si sarma. Am atasat poze nu stiu cat de bine se vad...daca puteti sa imi spuneti si mie o parere credeti ca acest dezastru care distruge cel putin un an de munca e facut de catre un animal ceva sau e un om cel care a facut asta?

Attached Files



#32
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
E posibil sa fie om dar poti supraveghea macar o zi daca nu sunt vrabii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate