Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Evaluare corecta?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
44 răspunsuri în acest subiect

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut.

Mă pregătesc de o lucrare compusă din:
- scos toate obiectele sanitare din cele doua băi dintr-un apartament de bloc (baie mare de 4mp + wc serviciu de 3mp)
- înlocuire instalații in ambele băi și în bucatarie (acum e pexal, se va trece pe cupru)
- montaj obiecte sanitare noi in ambele bai (chiuvete, lavoare, baterii, cada normala + cădiță și cabină de duș, vase WC cu rezervoare încastrate)
- înlocuire 5 calorifere in camere

Pentru tot pachetul, un instalator mi-a avansat prețul de 4.850 de lei, cu materiale incluse (țevi cupru, robineți, racorduri etc). Defalcat ar fi 250 de lei per calorifer, 1.200 de lei de refăcut instalația in fiecare baie (repet, cu tot cu materiale), 200 de lei bucătăria și 1.000 de lei montat / demontat toate obiectele sanitare.

Cum vi se pare prețul?

PS. Lucrarea este in București.

Editat de Tepesh, 24 august 2017 - 00:14.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Ti-a dat si un termen ?
Ti-a cerut si avans ?
Cum e cu garantia lucrarilor ?
Cine face reparatiile cand termina instalatorul ?
Poate sparge si strica la buna sa discretie ?

Cam ramane fara profit respectivul daca este PFA sau firma, insa daca este la negru......

4850 lei.... de ce nu 4849,99 sa fie ca oferta... ?

Editat de keta, 24 august 2017 - 00:25.


#3
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Apartamentul e in renovare completă, deci deranjul făcut de instalator nu ar fi o problema - oricum se sparg pereți și alte de-astea ...

Nici un termen exact nu am discutat, pentru că lucrarea va fi in etape. Mai întâi trebuie scoase obiectele sanitare, apoi intră zugravii in băi să decoperteze și să refacă nișele etc și abia după aia reintră instalatorul la țevi. Nu e grabă, va fi șantier vreo două luni acolo ...

Am povestit in postul inițial cum se compune prețul final de 4.850. Și nu, nu se face cu factură, că nu este pe firmă sau PFA. Mă interesa dacă prețul e cât de cât aproape de realitate sau dacă, din contră, pare  umflat. Mulțam.

Editat de Tepesh, 24 august 2017 - 07:33.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu e mult,dar materialele sa fie cat de cat de calitate,vezi la calorifere sa nu fie refurbished.

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
In mod normal asa ceva se face intr-o saptamina, maxim doua. Vezi daca nu poti sa faci dusul fara cadita, adica direct la nivelul podelei. Este mult mai misto ;)

#6
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View PostdaniMMM, on 24 august 2017 - 07:52, said:

vezi la calorifere sa nu fie refurbished.

Ce sa fie refurbished? Caloriferele le cumpăr eu, in prețul cerut de instalator intră manopera și materialele gen țevi, racorduri etc

#7
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Nu face greseala sa bagi teava de cupru in baie Posted Image. daca toate piesele promise de el sunt NOi pretul de 4.850 de lei nu este mare

Editat de mariancristea1982, 24 august 2017 - 07:59.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.289
  • Înscris: 30.10.2006
E pe acolo ...plus/minus . Mai poti trage ceva in jos. Daca ii oferi 4500 accepta .

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde si de calitatea materialelor .

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmariancristea1982, on 24 august 2017 - 07:58, said:

Nu face greseala sa bagi teava de cupru in baie Posted Image. daca toate piesele promise de el sunt NOi pretul de 4.850 de lei nu este mare

De ce????

Citeva idei. Bine, se poate face fara perete, doar in sticla

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostTepesh, on 24 august 2017 - 07:57, said:

Ce sa fie refurbished? Caloriferele le cumpăr eu, in prețul cerut de instalator intră manopera și materialele gen țevi, racorduri etc
Exista calorifere noi la vanzare,dar refurbished,varul nevesti-mii lucreaza la Romstal,el imi face intretinerea la instalatii,si mi-a aratat prin magazine,nu stiu dupa ce isi da seama,ceva legat de imbinari,suduri,mesterul ar trebui sa stie.

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
As face mai degraba incalzirea in pardoseala

LE: poate ar mai fi o chestie de studiat. Spatiul este mic si se pune intrebarea, daca intr-adevar iti trebuie o cada, adica o folosesti realmente??? Daca nu, iti iese o nisa de dus spatioasa, o placere ;)

Editat de vata_pa_batz, 24 august 2017 - 08:37.


#13
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Sunt doua băi. Într-una pun cadă, in cealaltă cabină de duș. Ca să acoperim toate preferințele din casă (ori de pe forum :))

#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
Pe jos ce pui?

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008
De pe forum e mai important...

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
Apropo de chestia asta, parerile de pe forum inseamna intre altele si idei. Mie mi-au curs mucii peste un an, pina cind mi-am gasit solutiile finale. De ce? Ca sa formulez cu grija, baia este una dintre cele mai importante incaperi, daca nu cumva chiar cea mai importanta. Acolo incepe si acolo se termina ziua. De baie depinde tonusul;
In plus, daca dupa lucrare vei observa zilnic fiecare greseala, o sa te manince treaba asta, pina cind nu o vei face din nou. Nu cred ca pretul este mai important decit calitatea lucrarii. In cazul de fata mi se pare extrem de ieftin. Sa nu fie "ieftin dai, ieftin ai".
Si inca ceva, inainte de a da drumul la lucrare studiaza cit mai multe idei, culori samd

#17
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View Postvata_pa_batz, on 24 august 2017 - 08:49, said:

Pe jos ce pui?

Gresie. Dar nu înțeleg ce legătura are asta cu prețul instalatorului :) Nu vreau nici încălzire in pardoseala, nici cabină de duș fără cădiță, nici altceva. Vreau doar să îmi spună cei care se pricep dacă prețul pe care l-am primit este corect / rezonabil.

#18
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.434
  • Înscris: 08.05.2017
E foarte mult, banii aia nu se cer nici daca reface toata instalatia de alimentare plus instalatia centralei termice.
1200 lei pentru o instalatie in baie e enorm.

Cred ca baiatul crede ca a gasit fraierul si incearca sa il stoarca la maxim.
Apropo de asta, eu cupru nu iti recomand, mai ales in baie. PPR e net superior.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate