Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

O vedeta de televiziune din Romania si-a inchiriat casa unor refugiati sirieni. Nu a avut parte de experiente placute

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
187 replies to this topic

#145
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 samebo, on 21 august 2017 - 10:28, said:

Eu nu stiu unde gaseau aia arabi asa multi.
Am si eu, am si prieteni care au de inchiriat, si maxim ce am vazut personal a fost turc (sau cel putin parea turc) ce dorea sa inchirieze apartament pentru amanta Posted Image
Dar arabi 0, nu am auzit de nici un caz de arab. Tiggani in schimb am vazut mai multi, atat eu cat si cunostintele. Pana si negri am vazut mai multi Posted Image
Tu nu esti un etalon, din fericire.Daca tu nu stii, nu inseamna ca nu exista. In Timisoara vin la studii (a se citi belit timpul de pomana)

Maccip, nu ai inteles ca exemplele tale de minimalizare a fenomenului nu sunt relevante pentru o grupa de oameni (proprietarii) care s-a lovit de aceste probleme facute in special de o anumita natie.
"Deci problema tine mai degraba de piata chiriilor de la noi, de respectul partilor contractante pentru celalalt".
Când arabii iti fac mai multe necazuri constant comparativ cu europenii, valoarea enuntului de mai sus pentru mine e doar de generalizare si de a ascunde rahatul sub pres.

#146
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Hai sa va spun eu experiente....

Inchiriez un apartament unui libanez....toate bune si frumoase 3 ani de zile...

Se muta omul ca si-a cumparat si el ceva....a plecat cu toate tacimurile, farfuriile, a lasat un cutit si o cana....asa un nebun...
Dar privind global....socoteala e cum zice Catalina...dupa 36 de luni cu 300.E...te mai uiti la o furculita si o galeata de lavabila...da-o incolo de treaba....

Plus ca madam cu articolul nu trebuia sa precizeze natia oamenilor....puteau sa fie si de ai nostri...

#147
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dar de ce nu scrie ,,o prezentatoare de stiri “ si scrie „o vedetã de televiziune“ ???

#148
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Pana nu iti pleca din chirie cu chiuveta si linoleul de pe jos, cum am avut eu experiente cu niste romani, nu te prea poti plange de 1-2 experiente avute cu sirieni.

#149
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,412
  • Înscris: 06.01.2007
Pai a scris, nu-i asta problema.
Problema e ca face sa para ca araboii aia au fost ceva extraordinari, cu mult peste practica de la noi.
Problema nu e ca ar fi aia cinstiti sau nu. Tre sa faci comparatia cu ce avem noi, nu cu ce isi inchipuie unii ca ar trebui sa fie.
Si mie nu mi se pare nimic anormal, si la noi chiriasii fac tot asa, ba chiar mai rau, deci nu vad unde e problema ca aia sunt araboi.
Si inca 2 chestii...
Vedeta spune punctul ei de vedere, nu cunoastem si celalalt punct de vedere. Ca in orice chestie.. poate lucrurile nu stau chiar asa.
A doua chestie, nu cunoastem detaliile care tin de contract(vorba Cataliniei) sau de calitatea mobilei pe care a inchiriat-o. Ca.. vezi tu.. aprecierea se schimba radical cand ai de a face cu un rumegus de proasta calitate,sau cu mobila de buna calitate. Nu-i tot una, nu se distrug balamalele la fel, nu se umfla blatul la fel, etc.. Noi nu cunoastem aceste aspecte, nu am vazut poze.

Dar.. ca idee, nu mise pare ceva iesit din comun ca dupa 5 ani sa se distruga 2 balamale, sa se umfle blatul si ce-o mai fi facut aia pe-acolo.
Unele se strica, altele rezista, asa se intampla oricui. In plus tre sa comparam cu ce ar face altii de-ai nostri, non-araboi. Si ai nostri distrug de rup, unii dintre ei mai mult, altii mai putin, deci araboii aia se inscriu in toleranta.
Mai grav mi se pare ce a zis dadi cu luatul lingurilor, dar.. ma rog.. se intampla si de astea. Astea deja sunt facute cu clara intentie.

Vededa sa zica cat a incasat chirie pe anii aia 5. Si apoi sa estimeze costul distrugerillor sa vedem si noi, cadreaza sau nu cadreaza? E problema de la faptul ca aia sunt araboi, sau se putea intampla si cu non-araboi?
Ca asa se face o comparatie cinstita.
Nu compari araboii cu idealul, ii compari cu astia ai nostri daca vrei sa scoti ceva in evidenta.

#150
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008
bad post

Edited by Bega, 21 August 2017 - 13:06.


#151
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,412
  • Înscris: 06.01.2007
In general aia care inchiriaza araboiluo, chinejilor, etc se plang de altceva. Se plang ca pute a araboi, a chinez in casa dupa ce elibereaza.
Dar. asta tine de tipul de condimente pe care le folosesc astia la mancare.
Pana si transpiratia le miroase a bambus la chinejii astia.
Ce sa le faci? Daca asta mananca ei. Nici plangerea asta nu mi se pare justificata.
Noi cica mirosim a gaini oparite. Plm.. asa o fi, eu nu-mi dau seama.
Dar miroase si pe la noi in casa a cimbru si a ce mai mancam noi.
Care foloseste scortisoara, miroase aia de te trosneste. Mie nu-mi place mirosul de scortisoara.

De aia e cam nasol sa inchiriezi la straini, in general dupa ce pleaca aia, pute ciudat. Asa am auzit, eu nu am inchiriat nimic nimanui.

Bre... daca gasea vedeta 20 de saci cu azotat de amoniu, atunci era o problema. Asta nu se mai inscria in niciun standard, in nicio normalitate, ai nostri intr-adevar, nu tin azotat de amoniu in casa, eu cel putin nu am auzit de asa ceva.
Dar n-a gasit.

#152
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Poate erau fermieri si deaceea aveau sacii :D

Ce iti pare asa anormal?
Eu am vazut oameni romani care au saci de asa ceva, insinuezi cumva ca sunt teroristi domestici?
Ba mai mult, se vand la taraba :D

#153
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,412
  • Înscris: 06.01.2007
La bloc? N-as crede.
Normal ca acasa la tara, lumea mai are si azotati, dar nu-i tine pe balcon.

#154
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Sunt tarani care au si apartamente si in mod evident mai depoziteaza si in apartamente lucruri personale :D

#155
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 samebo, on 20 august 2017 - 21:25, said:

Eu din ce povesteste ea inteleg ca avea o casa varza, de proasta calitate, si normal ca acele consumabile s-au facut varza...
Sa te vaiti ca dai cu trafaletul dupa in chirias e ceva penibil, prin strainatate asta e un must inainte de a scoate proprietatea pe piata.



Cine te-a informat asa prost   ?
In strainatatea aia  unde stau eu , chiriasul inainte de a pleca spala si plateste eventualele stricaciuni facute !
Nici pomeneala de prostiile care le insiri tu . Astea se intampla doar in Romania.

Edited by mihaela5, 21 August 2017 - 17:39.


#156
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,839
  • Înscris: 11.03.2006

 maccip, on 21 august 2017 - 10:52, said:

Si aici se cere garantie 1 luna pe care i-o platesti la semnarea contract5ului
E clar ca nu acopera riscurile, mai ales pentru o inchiriere de 2 luni de zile in care chiriasul poa sa-ti faca praf totul prin casa apoi sa puna palma in cur si sa plece.
Dar e o garantie. Cred ca daca vrei sa obtii mai mult tre sa-l dai in judecata.

Acolo garantia este de aproximativ 2000 EUR. Daca distrug blatul de bucatarie il platesc. Daca sparg chiuveta, o platesc de asemenea.

#157
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 gdans, on 20 august 2017 - 21:34, said:

Singurul caz in care romanii (si est-europenii, in general) nu ar aparea retrograzi in fata lor, ar fi sa trecem in masa la islam.
Caz in care te baga direct la razboi civil, ca ai secta gresita.

#158
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Belea....au plecat chiriasii de la o garsoniera....foarte seriosi oameni....

Mi-au lasat astia si ceasul de masa...nu mai zic de tacimuri si alte cele....
Lumea e ciudata....care pleaca cu farfuriile, care le lasa pe ale lor....ce draq sa fac cu ele?....unde sa le mai duc?....

#159
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,740
  • Înscris: 06.08.2004
Trebuia sa-i cazeze pe migrantii astia:
[ https://i.imgur.com/ChIWMFc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://static.independent.co.uk/s3fs-public/styles/story_medium/public/thumbnails/image/2017/08/21/15/screen-shot-2017-08-21-at-15.25.48.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astia din ajutorul de 35 de euro fac cumparaturi la Vuitton.

#160
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu te gindi Cristi ca nu mi-au ramas de la haine de piele pina la perne si pilote....

#161
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
au fost razboaiele din fosta Iugoslavie, din Ucraina... si  nu au fost valuri de milioane de refugiati...

insa acum sunt valuri de milioane de falsi refugiati care vin din tari in care nu este niciun razboi... majoritatea din tari africane si musulmane (Maroc, Tunisia de exemplu)

si isi incep ei propriul razboi de exterminare al europenilor, cum ati observat majoritatea crimelor in masa recente au fost facute de atacatori nou "refugiati" din Maroc si Tunisia...

#162
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 mIRaJj, on 24 august 2017 - 10:08, said:

au fost razboaiele din fosta Iugoslavie, din Ucraina... si  nu au fost valuri de milioane de refugiati...

insa acum sunt valuri de milioane de falsi refugiati care vin din tari in care nu este niciun razboi... majoritatea din tari africane si musulmane (Maroc, Tunisia de exemplu)

si isi incep ei propriul razboi de exterminare al europenilor, cum ati observat majoritatea crimelor in masa recente au fost facute de atacatori nou "refugiati" din Maroc si Tunisia...

Legatura cu topicul ????

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate