Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

O vedeta de televiziune din Romania si-a inchiriat casa unor refugiati sirieni. Nu a avut parte de experiente placute

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
187 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
O vedeta de televiziune din Romania si-a inchiriat casa unor refugiati sirieni. Nu a avut parte de experiente placute


Paula Rusu, fosta realizatoare si prezentatoare de stiri la Realitatea TV, Antena 3 si Romania TV, relateaza prin ce experiente a trecut dupa ce si-a inchiriat casa unei familii de refuigiati din Siria. Ea a ajuns la concluzia ca, din punct de vedere cultural, „suntem precum apa si uleiul”.

Am avut niste chiriasi sirieni, el a facut scoala in Romania si a ramas pe aici. Profund marcat de razboiul din Siria. Avea o sotie draguta ce nu vorbea deloc cu alti barbati si doua fetite la fel de dragute. N-am avut probleme cu ei (cel putin asa am crezut) pana cand au inceput sa ma tot amane cu platile. In fine, am intrerupt contractul fiindca nu ne mai intelegeam. Desi am fost in fiecare luna pe la ei si casa parea bine intretinuta, cand au plecat de tot am ramas cu gura cascata.

Mobilierul din bucatarie era atat de stricat: balamale, blatul de la bucatarie era umflat de cata apa a curs pe el (cred ca l-au spalat cu hidrantul, ca blatul e facut special ca sa rezisre la apa); robinetele din ambele bai erau stricate, prizele iesite din pereti, doua lusrte sparte, o bucata de parchet lipsa, iar intr-una din camere aveam abtibilduri lipite pe pereti pana sus. Am fost nevoiti sa zugravim, sa schimbam mobila din bucatarie si sa reparam instalatiile sanitare”, a povestit Paula Rusu pe Facebook.
Ea nu crede ca este posibil ca refugiatii din Orientul Mijlociu sa se integreze in societatile europene.
„Ce vreau sa spun: sotia nu vorbea romaneste. Fetitele, una de 8 si una de 6 ani mergeau la gradinita respectiv scoala siriana, unde merg majoritatea copiilor sirieni din Romania. Asadar integrarea e doar o teorie, nicidecum o practica.
Care e concluzia?
Cred sincer ca oprirea exodului se poate numai cu oprirea razboiului. Nu cred ca oamenii astia pleaca pribegi in lume de bine, asa cum nu cred ca isi vor gasi binele in Europa. Nu vorbesc despre teroristi ci despre incapacitatea adaptarii la norme sociale altele decat cele pe care le cunosc.
Nu cred ca abolirea simbolurilor Craciunului ii face fericiti pe musulmanii din Occident, dar cred ca ii nemultumeste pe buna dreptate pe crestinii care le-au oferit adapost.
Cred ca orice manifestare ostila nu trebuie indreptata impotriva civililor pribegi ci impotriva celor care intretin razboiul. Nu cred in alta solutie decat aceea in care fiecare poate sa-si implineasca viata acolo unde ii sunt radacinile.
Cultural suntem precum apa si uleiul, drept dovada comunitatile musulmane care s-au ghetoizat (poate inventez cuvinte, nu stiu) in lumea crestina, in loc sa se integreze, iar consecintele sunt dureroase”, a mai spus Rusu.
http://www.aktual24.ro/o-vedeta-de-televiziune-din-romania-si-a-inchiriat-casa-unor-refugiati-sirieni-nu-a-avut-parte-de-experiente-placute/

Trebuie retinuta afirmatia privind compatibilitatea cultura dintre europeni si arabi, chiar daca acestia au trait cativa ani in Romania ,,Cultural suntem precum apa si uleiul, drept dovada comunitatile musulmane care s-au ghetoizat (poate inventez cuvinte, nu stiu) in lumea crestina, in loc sa se integreze, iar consecintele sunt dureroase”.Inca o dovada ca musulmanii nu doresc sa se integreze in tarile de adoptie europene si incearca sa isi recreeze aici, conditiile culturale din tara de origine.

#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Si in UK la fel. Urmeaza scoli afiliate centrelor culturale islamice, deci integrare aproape zero.
Numai orbii nu vad, sau se fac ca nu vad. Fisa postului...

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
lumea araba e compusa din multe natii, triburi si clanuri...

#4
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu sunt pro-refugiati dar nu inteleg de ce se primesc barbati.
Barbatii au o datorie primara de a lupta. Stiu ca e naspa cand iti este atacata tara pt ca ai ceva ceva altii vor, dar asta se intampla de cand e lumea. Daca crezi ca nu faci fata te muti cativa km mai departe si astepti ocazia sa te razbuni, dar nu fugi pe alt continent si lasi balta tot ca si cum e in regula

Edited by AlexaLesby, 20 August 2017 - 21:16.


#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dar ea ce vroia, sa închirieze o perioada și după aia sa primească apartamentul ca nou cu garanție pe 10 ani...
Pentru asemenea nereguli exista gaj (garantie).Sunt bani care se pun intr-un cont, după predare când se fac plățile și regularizarea se trag bani de acolo, la fel și alte daune.

Edited by ddaannii, 20 August 2017 - 21:17.


#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sa bage emisiuni la tv din greu pe tema asta a neintegrarii musulmanilor
e cel mai bun lucru care il poate face pentru societatea romaneasca

View Postarg, on 20 august 2017 - 21:14, said:

lumea araba e compusa din multe natii, triburi si clanuri...
Toate de un barbarism iesit din comun

Edited by I2O, 20 August 2017 - 21:16.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asta drama . Au lasat-o pe biata Paula Rusu in chiloti musulmanii astia . Dovada :

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postddaannii, on 20 august 2017 - 21:15, said:

Dar ea ce vroia, sa închirieze o perioada și după aia sa primească apartamentul ca nou cu garanție pe 10 ani...
Pentru asemenea nereguli exista gaj (garantie).Sunt bani care se pun intr-un cont, după predare când se fac plățile și regularizarea se trag bani de acolo, la fel și alte daune.
Deci tu daca inchiriezi un apartament sau o casa te apuci de stricaciuni?

Edited by I2O, 20 August 2017 - 21:18.


#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Instalatia sanitara, este in sarcina celui ce inchiriaza.....

fata spune povesti...
Daca a verificat periodic si totul a fost OK, ce a verificat ?
Poarta pe afara ??


Iar faptul ca sursa este Aktual 24 ma duce cu gandul ca a fost platita sa le dea o west storry
Ca vedeta .....este cum sunt eu peste....

Sirian stabilit la Bucuresti, despre teama de imigranti: „Romania are mentalitate RETROGRADA”

Edited by vio69a, 20 August 2017 - 21:33.


#10
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Se bate de mult moneda pe "integrarea" refugiatilor si imigrantilor, adica sa coexiste diverse natii sub acelasi acoperis. Urmarea e previzibila: in loc sa se amestece, fiecare natie s-a izolat in obiceiurile si religia ei si chiar am vazut intr-un reportaj facut de o televiziune din UK, cum erau blocuri in care vecinii de diverse nationalitati/religii nu-si vorbeau de zeci de ani. Nu din ura, ci pur si simplu pentru ca nu aveau nimic in comun, erau, cum zice aceasta femeie, ca "apa si uleiul".

Edited by Manasu, 20 August 2017 - 21:20.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si cica i-au dat si tuberculoza ....nu pun poze ...pana si eu am o limita ( cine ar fi crezut ? ) .

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAlexaLesby, on 20 august 2017 - 21:15, said:

Eu sunt pro-refugiati dar nu inteleg de ce se primesc barbati.
Barbatii au o datorie primara de a lupta. Stiu ca e naspa cand iti este atacata tara pt ca ai ceva ceva altii vor, dar asta se intampla de cand e lumea. Daca crezi ca nu faci fata te muti cativa km mai departe si astepti ocazia sa te razbuni, dar nu fugi pe alt continent si lasi balta tot ca si cum e in regula
Chiar crezi ca sunt refugiati?

Era pe vremuri un banc.
Cum cuceresc chinejii un oras? Simplu trimit 2milione de turisti...

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu din ce povesteste ea inteleg ca avea o casa varza, de proasta calitate, si normal ca acele consumabile s-au facut varza...
Sa te vaiti ca dai cu trafaletul dupa in chirias e ceva penibil, prin strainatate asta e un must inainte de a scoate proprietatea pe piata.

Tipic astora care se apuca de inchiriat, iau ce e mai ieftin, pe principiul, lasa ca merge, doar il bag la inchiriere... normal ca balamalele alea cedeaza dupa 1 an cand faci mobila la un Gigi SRL care lucreaza in atelier improvizat in garaj sau intr-o hala parasita cu niste angajati semianalfabeti.

Edited by samebo, 20 August 2017 - 21:26.


#14
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postarg, on 20 august 2017 - 21:14, said:

lumea araba e compusa din multe natii, triburi si clanuri...

Aici as vrea sa subliniez cuvintele triburi si clanuri pentru a le defini nivelul mental al acestor popoare.

Edited by Daian95, 20 August 2017 - 21:26.


#15
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Pe tampeniile astea nu trebuie generalizat, voi cred ca stiti ca sunt multe tari mai la vest unde daca te vad ca esti roman si nu ai o munca de top sau nu iti permiti sa le dai o fideiusiune pe care si-o inventeaza imediat nu pui mana pe o casa decenta.

#16
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,379
  • Înscris: 20.05.2005

View Postmax_01, on 20 august 2017 - 21:06, said:

O vedeta de televiziune din Romania si-a inchiriat casa unor refugiati sirieni. Nu a avut parte de experiente placute

Aceasta este o experienta care ar trebui sa o reia si colegii nostri forumisti care sunt adeptii invaziei musulmane.
Si sa ne dea exemple frumoase de integrare reusita, ca numai pe vorbe nu-i cred.

View PostJurasikMan, on 20 august 2017 - 21:17, said:

Asta drama . Au lasat-o pe biata Paula Rusu in chiloti musulmanii astia . Dovada :

Poate, dar gestul inseamna "mi se falfaie !" :D

Edited by gdans, 20 August 2017 - 21:31.


#17
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Probabil pentru ca au fost dati afara din casa, s-au razbunat si au facut stricaciuni in casa, musulmanii sunt foarte razbunatori, ei nu uita si nu iarta !

#18
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,112
  • Înscris: 04.08.2007

View Postvio69a, on 20 august 2017 - 21:18, said:

Instalatia sanitara, este in sarcina celui ce inchiriaza.....

fata spune povesti...
Daca a verificat periodic si totul a fost OK, ce a verificat ?
Poarta pe afara ??


Iar faptul ca sursa este Aktual 24 ma duce cu gandul ca a fost platita sa le dea o west storry


Sirian stabilit la Bucuresti, despre teama de imigranti: „Romania are mentalitate RETROGRADA”
corect. Sa stea acasa, sa ne lase pe noi asa retrograzi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate