Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Cultura a doua de legume din solar sau sera

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Buna seara,
Am cautat pe aria de legumicultura si nu prea am gasit multe informatii despre cultura a doua de legume din solar sau sera.
Se vrea ca acest topic sa fie adresat in primul rand colegilor de pe aria de legumicultura dar asta nu inseamna ca ceilalti colegi de forum nu-si pot da cu parerea, in  ideea ca toti vrem sa mancam cat se poate de sanatos.
Asadar, dupa ce anul trecut  am construit sera  (complet automatizata – inclusiv plasa de umbrire)  am vrut sa produc rasaduri si legume cat sa amortizez investitia initiala intr-un timp record, chiar daca multi s-au indoit de acest lucru. Se pare ca am reusit si acum toata atentia mea este indreptata catre cultura a doua de legume.
In urma cu doua luni, dupa ce am defrisat cultura timpurie de tomate (care a fost una cu succes – in ciuda temperaturilor negative din primavara) am plantat cultura a doua (21.06.2017) care  s-a vrut sa fie numai pentru consumul familiei, dar surplusul va pleca catre cei care mi-au fost clienti in primavara la rasaduri sau tomate timpurii si au stiut sa aprecieze (si financiar) ce insemna sa mananci o leguma sanatoasa.
Ideea este ca nu am nicio experienta cu a doua cultura, invat din mers, si orice idee este binevenita.
Va prezint cateva poze cu cea de-a doua cultura si sper sa invatam din experienta colegilor cu mai multa experienta, bineinteles cu multumirile de rigoare.
In rest numai bine, ganditi pozitiv si repectati-va semenii!

Attached Files


Edited by corsica, 19 August 2017 - 23:11.


#2
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Adică au inceput sa se coacă  deja ?
Bravo ție !

#3
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Deja sotia a pregatit prima ''sarja'' de bulion.

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,427
  • Înscris: 27.01.2012
Alea 'capsunica' sunt Tomatoberry?
Eu am cautat sfaturi privind culturi de toamna semanate in gradina dar feed-backul a fost subtirel de tot...

#5
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007

 subway_guru, on 19 august 2017 - 23:13, said:

Alea 'capsunica' sunt Tomatoberry?
Da, multumesc pentru seminte.

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,427
  • Înscris: 27.01.2012
Lasa-le sa se inroseasca bine-bine de tot ca sa dea toata dulceata de care sunt capabile...rosu lucios inchis-sangeriu!

#7
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Vinetele..ce soi?Rămâne acelasi sistem de încălzire?

#8
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
cand au fost semanate semintele pt rasadul culturii a II-a?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Felicitari pentru munca depusa!  Arata ca-n carte.

#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007

 decoservicestil, on 19 august 2017 - 23:38, said:

Vinetele..ce soi?
Vinetele sunt Aragon F1 insa nu au legat asa bine chiar daca am stropit cu Borocal si Calciamec plus Calcinit prin fertilizare.

 decoservicestil, on 19 august 2017 - 23:38, said:

Rămâne acelasi sistem de încălzire?
Sunt in negocieri avansate pentru achizitia unei centrale pe lemne cu gazeificare SH, sper sa reusesc.

 peticel31, on 19 august 2017 - 23:48, said:

cand au fost semanate semintele pt rasadul culturii a II-a?
Semintele au fost semanate in 4 aprilie, in ideea ca trebuia sa plantez la inceputul lunii iunie, insa stiti cu totii ca a fost o primavara capricioasa si am intarziat plantarea cu cca. doua saptamani.

 _R_A_D_U, on 20 august 2017 - 07:36, said:

Felicitari pentru munca depusa!  Arata ca-n carte.
Multumesc, pun multa pasiune, chiar daca e un hobby dupa orele de program.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
Foarte ingrijit solarul. Se vede ca faceti treaba cu pasiune.
Felicitari

#12
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
In gradina suprapusa ce este?

#13
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Daca te referi la ultima poza, sunt capsuni, soiul Albion.

#14
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Cultura a doua la inceput de septembrie si saptamana a X-a de de la plantare. Sunt super multumit, arata destul de bine, chiar daca nu au legat foarte bine din cauza caldurii, plasa de umbrire m-a ajutat foarte mult dar trebuia montata mult mai devreme, la plantare. Mi-as dori sa mai pot pune poze la fiecare inceput de luna din anul asta.
PS: ca sa fiu sincer, ma cam speriase @parintele pe aici.

Attached Files



#15
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Astazi am defoliat tomatele la greu, pana pe la rodul 3, vremea a inceput sa se raceasca, unele plante au ajuns la bara de cultura (2,60 m). Am multe necunoscute referitoare la carnire, temperaturi de aerisire, etc. Am sperat ca cei care au experienta cu cea de-a doua cultura vor posta pe aici, dar inclin sa-i dau dreptate colegului Hapy, greii de pe aici s-au retras din activitate, unii voit, altii nevoiti, nimeni nu se intreaba de ce, poate ne convine asa, important este ca am ajuns la 700 de pagini pe cea mai dezbatuta arie de pe agricultura. Mergem inainte, astia putini care am ramas... Cateva poze, stiu ca se poarta si multi au ce invata:
PS: nici eu nu ma consider un user premium, invat din mers, daca mai am de la cine.

Attached Files



#16
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Dupa 15 octombrie cresterea plantelor devine foarte lenta .Sa spunem ,in cazul cel mai optimist sfarsit  de octombrie  daca vor fi zile frumoase in special fără ceata.Dupa acest interval spera sa le coci pe cele ajunse cat de cat la maturitate.Aerisire se face normal zilnic daca se poate. Se urmareste  schimbul de gaze in perioada cu soare pentru a favoriza cresterea plantelor .Grija mare la Botrytis.

#17
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Aerisirea o fac in fiecare zi, ma gandesc sa pun si un ventilator cum m-a sfatuit @serrifu. Cred ca peste o saptamana rup varful atat la tomate cat si la ardei. Multumesc.

#18
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Desigur ventilator dar pentru mai târziu. Teviile de încălzire le-as distanta de zona umeda de la baza plantelor sa nu mai producă umiditate in plus - asta in perioada cu ceata si temperaturi negative

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate