Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#7975
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Cum combat alternarioza, sau ce masuri sa iau?
Am avut cultivate in solar cateva randuri de tomate care au ajuns sa fie atacate de boala asta.
Acum am curatat solarul iar tulpinele au fost scoase afara si arse.
Ce masuri preventive ar trebui luate pana la plantarea din primavara urmatoare.

#7976
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postsilesax, on 03 decembrie 2016 - 07:02, said:

Corsica o fi terminat solarul ?
Solarul este (aproape) gata, mai am maruntisuri de pus la punct. Maine seara voi face postarea de final insotita de multe poze, cu lucrarea de la A la Z.
PS: va las, trebuie sa merg la un Sf. Nicolae, cumnatul meu.

Attached Files



#7977
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Super ideea cu arcadele facute din grinzi cu zabrele in descrestere.


#7978
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Corsica sa pozezi si o persoana in interiorul solarului, nu imi prea dau seama ce dimensiuni are, incepe sa-mi placa solarul tau mai mult ca cel al Managerului (al tau poate fi un vis realizabil pentru mine Posted Image ).

Edited by PhoeniXman, 03 December 2016 - 19:07.


#7979
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Phoenixman
Poti spune ca iti place la fel ca cel al Managerului dar la scara mai micuta.
Eu am curaj sa fac pariu pe 10.000 de lei ca nimeni nu reuseste sa faca ce a facut corsica. Sau Marian cum stim noi ca il cheama.
Mergem cand vreti voi la notar si facem actul respectiv. Pun si eu si voi banii jos.  Daca nu va fii exact in termen de 6 luni ati pierdut banii. Iorgu se va bucura de ei sa faca si el un solarel nitel mai amarat. De cand l-am dat jos, am resentimente multiple. Si sotia nu prea este in apele ei. Dar poate, poate renaste vreunul.
Fratiorilor, nu ati gandit si voi cat a fost Marian in vizita la Matca, cate foto a facut, cate intrebari a pus? Oare dupa cate multe apeluri telefonice date acolo?
Oare cate calcule, masuratori, dimensionari, cautari de materiale, neprezenta in viata familiara, seri, nopti, zile pierdute.
Noi acum dorim sa ne spuna cat l-a costat. Eu sincer sa fiu pretul finalizarii solarului pe care l-a facut, sunt sigur ca este de 300-400% mai mare. De ce?
Prietenii stiu de ce!
Mariane, eram sigur ca stii ce vrei, dar ai depasit asteptarile ...ma opresc aici.

#7980
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Phoenixman
Motocultorul este un foarte bun reper

@Iorgu
Ai mare dreptate. Si pe Corsica daca il pui nu si-l mai poate face la fel ;)

#7981
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View PostdoarUNom, on 03 decembrie 2016 - 18:31, said:

Super ideea cu arcadele facute din grinzi cu zabrele in descrestere.
Corect, a fost ideea proiectantului, asta mi-a placut din start.

View Post1orgu, on 03 decembrie 2016 - 21:39, said:

Oare cate calcule, masuratori, dimensionari, cautari de materiale, neprezenta in viata familiara, seri, nopti, zile pierdute.
Sunt de acord cu tine, sotia a preluat multe din sarcinile mele de cap de familie. Daca va spun ca nu am fost la cumparaturi din iulie ma credeti? Norocul meu ca sotia are permis de conducere din 1991 si cunoaste si codul PIN de la cardul meu.

View PostPhoeniXman, on 03 decembrie 2016 - 19:06, said:

incepe sa-mi placa solarul tau mai mult ca cel al Managerului (al tau poate fi un vis realizabil pentru mine ).
Va rog eu sa nu mai comparati solarelul meu cu al menegerului, acolo vorbim de o megaconstructie, eu am fost acolo cu prietenul Vicris si am ramas impresionat. Solarul meu nu are lungimea cat are latimea al menegerului (parca am mai spus asta).

View Postmeganedoi, on 03 decembrie 2016 - 22:10, said:

Si pe Corsica daca il pui nu si-l mai poate face la fel Posted Image
Te cam inseli, altul ar iesi mult mai bine dar imi este teama ca la sfarsitul lucrarii sa nu patesc ca mesterul Manole, faza cu schela.

Attached Files



#7982
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Stiind cat de stramt e locul la tine, ma intreb unde ai facut 'organizarea de santier'!
;)

#7983
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014

View Postleomagic44, on 03 decembrie 2016 - 18:13, said:

Cum combat alternarioza, sau ce masuri sa iau?
Am avut cultivate in solar cateva randuri de tomate care au ajuns sa fie atacate de boala asta.
Acum am curatat solarul iar tulpinele au fost scoase afara si arse.
Ce masuri preventive ar trebui luate pana la plantarea din primavara urmatoare.
basamid ! cel mai bun dar cam scump, depinde de suprafata!

#7984
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ai dreptate Corsica. Experienta ne ajuta de fiecare data sa facem mai bine a doua oara. ☺

#7985
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postremus112, on 04 decembrie 2016 - 06:23, said:

basamid ! cel mai bun dar cam scump, depinde de suprafata!
Multumesc, am 40m2 solar, cred ca un kg e suficient.

Edited by leomagic44, 04 December 2016 - 09:13.


#7986
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcorsica, on 03 decembrie 2016 - 23:51, said:

Va rog eu sa nu mai comparati solarelul meu cu al menegerului, acolo vorbim de o megaconstructie, eu am fost acolo cu prietenul Vicris si am ramas impresionat. Solarul meu nu are lungimea cat are latimea al menegerului (parca am mai spus asta).
La cum e gandit solarul ai fi putut merge cu o latime mai mare (apropo poate oferi niste date tehnice - dimensiuni si sectiuni folosite).
Si inca o rugaminte - unde se poate vedea acel solar al Managerului ..ca e  cicalitor :D sa vorbiti de ceva , iar lumea (cititorii "ambulantii" ) sa nu inteleaga despre ce e vorba ? :)
Multumesc.

Edited by doarUNom, 04 December 2016 - 11:12.


#7987
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014

View Postleomagic44, on 04 decembrie 2016 - 09:12, said:

Multumesc, am 40m2 solar, cred ca un kg e suficient.
la 90 m patrati am folosit 3 kg

View PostdoarUNom, on 04 decembrie 2016 - 11:09, said:

La cum e gandit solarul ai fi putut merge cu o latime mai mare (apropo poate oferi niste date tehnice - dimensiuni si sectiuni folosite).
Si inca o rugaminte - unde se poate vedea acel solar al Managerului ..ca e  cicalitor Posted Image sa vorbiti de ceva , iar lumea (cititorii "ambulantii" ) sa nu inteleaga despre ce e vorba ? Posted Image
Multumesc.
pe you tube il gasesti!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I1XSs4dl_7Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sera metalica 225m

#7988
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Super tare ideea ! E de apreciat curajul si ambitia realizarii unei astfel de constructii inedite pentru adapostirea leguminoaselor.



#7989
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postsubway_guru, on 04 decembrie 2016 - 00:02, said:

Stiind cat de stramt e locul la tine, ma intreb unde ai facut 'organizarea de santier'!
;)

Are poze mai in urma!
Garaj. Ca hint!

@corsica
A fost soare si frumos azi, asteptam pozele...si filmul...

#7990
Yankeu

Yankeu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2016

View Postrodanny, on 08 aprilie 2013 - 16:15, said:

Salutari
Fain sectiunea..
Pacat ca au fsot dezbateri aprige pe alocuri
Sunt pe la pagina 25..
Am o intrebare...
Ca alternativa la irigarea prin picurare...cu banda....

Cum vi se pare irigarea cu "Picurator Spike - Ø 3" sau "Picurator exterior" . Sistem de iricare cu microtube.

Pot sa pun un link catre 2 siteuri?

Daca e aiurea va rog sa le stearga moderatorul...

http://pepiniera-emm...atasati-dripere

http://www.silvera.r...or-exterior.php

Am urmatoarea problema la tara....prin pamant se "plimba" libere tot felul de soricei de camp si coropisnite.....
Aceastea imi taie banda de picurare.... Posted Image
Ma gandeam ca folosind microtube cu picurator de tip SPIKE, acestea fiind legate la o teava de dn 20mm de PE as rezolva problema..
Insa e un pic cam scump....
Danny

Acuma sa inteleg ca ai banda de picurare ingropata ?Daca nu, si pentru soricei si pentru coropisnite e simplu. Sunt granule ( le gasesti la fitofarmacii sau si pe net ), le administrezi cum scrie pe punga si scapi de musafiri rapid.

#7991
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

*
POPULAR

Va salut,
Asadar a sosit ziua cand sera/solarul este aproape gata. Prea multe nu mai sunt de spus, am tot discutat pe aici. Am promis ca pun o lista cu toate cheltuielile, mai putin manopera, pentru dimensiunile 16,24 x 7,64 x 4,62 m:
-   arcade , teava patrata 40 x 40 x 2 mm, 40 buc x 40 lei = 1600 lei
-   zabrele, teava rectangulara 15 x 15 x 1,5 mm, 20 buc x 12 lei = 240 lei
-   axe longitudinale, teava rectangulara 40 x 20 x 2 mm, 14 buc x 30 lei = 420 lei
-   teava bagheta jos, teava rectangulara 40 x 20 x 2 mm, 8 buc x 30 lei = 240 lei
-   contravantuiri, teava patrata 40 x 40 x 3 mm, 6 buc x 55 lei = 330 lei
-   stalpi, teava rectangulara 80 x 40 x 3 mm, 3 buc x 92 lei = 276 lei
-   aerisire la coama, teava rectangulara 40 x 20 x 2 mm, 8 buc x 30 lei = 240 lei
-   usi, teava patrata 20 x 20 x 2 mm, 7 buc x 19 lei = 133 lei
-   teava bagheta aerisire, teava patrata 20 x 20 x 2 mm, 3 buc x 19 lei = 57 lei
-   teava actionare aerisire, teava rotunda 1’’, 3 buc x 25 lei = 75 lei
-   capete si rame usi, teava patrata 40 x 40 x 2 mm, 4 buc x 40 lei = 1600 lei
-   contravantuiri bara cultura, teava rectangulara 40 x 20 x 2 mm, 5 buc x 30 lei = 150 lei
-   roluit teava patrata arcade, 40 buc x 15 lei = 60 lei (operatie executata de firma de unde am cumparat teava)
-   TOTAL teava = 4521 lei, transportul la domiciliu inclus in pret
-   cremaliere, 10 buc x 72 lei = 720 lei
-   motor cu reductor la 230 V = 300 lei
-   motorase 24 VCC = 700 lei
-   otel beton = 130 lei
-   platbanda =  45 lei
-   bagheta tip ‘’C’’, 25 buc x 29,40 lei = 735 lei
-   sarma ondulata ptr. bagheta = 100 buc x 1,92 lei = 192 lei
-   folie PATI/Italia, 200 microni, latime 14 m x 22 m = 1550 lei
-   folie termica 40 microni = 217 lei
-   vopsea epoxidica 3 in 1 = 500 lei
-   policarbonat usi = 150 lei
-   suruburi, piulite, saibe = 300 lei
-   polistiren extrudat 5 cm =  500 lei
-   piatra si ciment = 150 lei
-   electrozi supertitfin 2,50 mm = 200 lei
-   profil CD 75 mm = <a name="OLE_LINK1">125 lei
-   lant bicicleta si pinioane = 50 lei
-   manopera strungar = 100 lei
-   cablu electric, intrerupatoare, etc. = 200 lei
-   leduri = 150 lei
-   sarma galvanizata = 150 lei
-   alte cheltuieli = 300
-   TOTAL  = 12000 lei (sper ca nu am uitat nimic)
-   Manopera nu m-a costat nimic, toate lucrarile, cu exceptia ridicarii arcadelor si invelitul cu folie,  le-am executat singur.
Nu intra in calcul automatizarea, la care inca se lucreaza, va fi ceva nou,  total diferit.
Deasemenea la sistemul de incalzire nu am un pret, il voi face singur in perioada urmatoare.
Greseli:
-   teava de actionare a aerisirii trebuia sa fie galvanizata si mai groasa in carne, are numai 2 mm
-   am gresit atunci cand am taiat folia, nu am tinut cont ca aerisirea se petrece peste folia dinspre est cu 20 cm, asa ca am fost nevoit sa ridic cu cativa cm. teava rectangulara de care este prinsa bagheta de tip ‘’C’’
-   nu am scos ardeii la timp, atunci cand am ridicat arcadele a fost foarte greu de manevrat; normal arcadele trebuiau prinse de jos, aliniamentul se facea mult mai repede
-   am intarziat cca. doua saptamani cu demararea lucrarilor, m-a prins frigul
-   m-am incapatanat si nu am apelat la ajutoare, de fapt nici nu prea gaseam si eu sunt un tip care nu prea vrea sa vada in curte pe altcineva, majoritatea ‘’filmeaza’’ si sunt pusi pe furat (vorbesc de salahori)
-   nu am pastrat in totalitate regulile de protectia muncii, cand taiam cu flexul purtam ochelarii de citit, mi-a sarit ceva in ochi si m-am dus la doctor dupa cateva zile (cea mai mare greseala); deasemenea nu am purtat intotdeauna sort si manusi de sudura, in special la lucrarile din solar, nu a fost cazul in garaj, am avut mainile ‘’ciuruite’’
-   bagheta de la partea de jos, pe laterale, a fost prinsa pe rectangulara de 40 x 20 mm pe centrul acesteia, trebuia prinsa la partea de sus, astfel ca apa de la condens care se scurge pe folie, la interior, sa nu mai ramana in acel spatiu de cativa mm
-   acolo unde bagheta se petrece una peste alta trebuia sa etansez cu ceva, silicon, etc., in special bagheta de pe coama; ma felicit ca am fost eu dupa bagheta si nu am fost nevoit sa o tai la 3 m
-   urmeaza acum sa prind folia termica, sa incep sa lucrez la sistemul de incalzire (soba artizanala pe lemne si acumulator de caldura de 1000 litri din conducta de otel DN 800 mm)
-   cel mai dificil a fost sa prind folia pe capete, la partea de sus, nu am avut loc cu schela pe exterior,  iar cel mai greu a fost montarea polistirenului, de fapt saparea santului. In final l-am ingropat numai la 60 cm, cat are o foaie latimea. Tot pamantul de la sapaturi (fundatie si polistiren) l-am carat cu motosapa si remorca.  Foarte dificil a fost si cand am sapat cu motosapa, din cauza ca pamantul s-a tasat foarte rau, am fost nevoit sa fac 3-4 treceri, dupa ce voi baga mranita voi mai trece de vreo doua ori.
-   a fost o perioada, la sfarsitul lunii noiembrie, cand nu am avut cu ce face poze, am reusit sa sparg display-ul la vechiul telefon (la serviciu) , reparatia ma costa aproape cat unul nou, asa ca tot raul spre bine, am primit cadou altul nou, mult mai performant (nu prea mi-au iesit setarile de la poze, la 16 MP altfel trebuia sa se vada). Chiar daca unele poze au mai fost postate am vrut sa arat lucrarile de la inceput, cand erau +30 gr. C si pana la final, cu - 10 gr. C.
Cam asta e, nu prea sunt un tip vorbaret, ma descurc mai bine muncind. Poate vi se pare pretul de final prea mare dar a fost alegerea mea, am vrut sa fac o sera mai deosebita.
In final vreau sa multumesc tuturor colegilor de aici care m-au ajutat cu un sfat, proiect, vizita, etc. Daca vreodata pot ajuta pe cineva va stau la dispozitie cu cea mai mare placere, aici sau pe privat.
Inca ceva foarte important pentru cei care doresc sa-si construiasca un solar, nu neaparat ca al meu: toata informatia am avut-o de pe acest topic, conditia este sa cititi cu atentie si sa selectati informatia. Multumesc Softpedia!
Numai bine!
Marian Radu, Brazi, Prahova
Pozele si filmuletul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hda3kCo0oGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#7992
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Mariane, esti cel mai tare! Bravo! :)
Sa faci o asa bijuterie de solar este mare lucru. Nu-ti fa probleme din cauza costurilor pentru ca "damblaua" este mai importanta decat economia. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate