Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cultura a doua de legume din solar sau sera

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#19
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cartea spune: maxim 3 frunze taiate dintr un sut..si defolierea se face de pe tulpina, nu se lasa cioturi. Taietura cat mai curata, pentru ca suprafata ce urmeaza a se cicatriza sa fie cat mai mica. De asemenea, lucrarile in verde se executa pe o vreme cat mai uscata din motive lesne de inteles...botrytis and co. Este de.preferat ca plantele sa fie sub incidenta unui fungicid in momentul defolierii, pentru a nu risca mare lucru.

#20
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc @serrifu, stiam de cele maxim 3 frunze, de obicei defoliez una - doua, dar nu stiam ca trebuie sa tai de la tulpina. Am studiat mai atent niste poze postate de tine recent si m-am lamurit.
Vremea este uscata in zona mea in aceasta perioada, insa despre fungicid ma cam abtin in perioada aceasta, sunt in plin cules. ma risc putin, merg pe faptul ca fac o aerisire si irigare corespunzatoare si volumul mare din sera.
Numai bine!

#21
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postserrifu, on 06 septembrie 2017 - 22:43, said:

cartea spune... defolierea se face de pe tulpina, nu se lasa cioturi.

Eu cu treaba asta n`am fost niciodata de acord pt. ca urmatoarele argumente:
Cu cat tai mai aproape de tulpina cu atat zona care trebuie sa se cicatrizeze este mai mare iar riscul de a intra boala direct in tulpina, de unde poti zice papa, este crescut.
Daca tai la 2-3 cm de tulpina suprafata de risc este mult mai mica, riscul de a intra ceva direct in tulpina este zero iar ciotul se usuca cu timpul si cade, lasand in urma o cicatrice curata in tulpina.
Daca exista vre`un motiv important pentru taietura cat mai aproape de tulpina, chiar as dori sa`l stiu.

#22
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
N are pe ce se face si n are pe ce sta condensul...practic suprafata tulpinii e mai mica fara cioturi.  nu s eu exemplu...nici macar student inca:). Uita ti va pe youtube la cei cu hidroponice sa vedeti..au cioturi sau n au cioturi. Nu aproape de tulpina ci razant...cate sfori am taiat eu in regimul asta, o Doamne, chiar si astazi doua...

#23
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
La hidroponice e farmacie, isi permit ce vor ei.
M`am gandit si eu ca suprafata tulpinii e mai mica fara cioturi, dar alimentarea catre ele se opreste oricum pt. ca cioturile intotdeauna se usuca si cad.

Cum ti`au mers ardeii anul asta, serifule? Au legat la fel de slab ca si pe aici ?:)

#24
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Prin "aici" se înțelege ardeii de la tine sau?

#25
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Eu stiam ca runzele se rup, nu se taie ca sa nu se transmita bolile de la o planta la alta cu foarfecele. Adica boli vasculare/virusi (poate si bacterii?). In general daca se ridica brusc in sus de la baza se rup usor, dar depinde si de soi, unele se mai opun. Nu stiu exact de unde auzisem asta dar suna rezonabil.

#26
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Bolile se transmit si cu mana nu doar cu foarfeca. Dupa ploaie sau irigare cand planta acumuleaza apa se manifesta turgescenta si o simpla indoire a copilului e suficienta pentru a-l rupe. Dar asta nu e o garantie ca nu raspandesti boli in cultura. Eu in unele cazuri am folosit foarfecele pentru ca am avut timp de copilit ziua pe canicula cand plata e pleostita si o incercare de indepartare prin rupere a copililor se lasa cu rani mai mari decat cele cauzate de foarfece. La fiecare rand terminat daca nu am avut semne de boala am pulverizat domestos peste foarfeca, lasat 3 minute si am clatit foarfeca. Daca am ajuns la o planta care mi-a parut cu inceput de boala am sarit peste ea si la final de rand m-am intors sa o copilesc si apoi am bagat foarfeca la dezinfectie iar manusile de unica folosinta la gunoi. Nu mi-e rusine sa se stie ca muncesc la gradina dimpotriva ma laud  cu asta dar nu-mi plac degetele innegrite in urma copilirii. In al treilea an de legumicultura aplicand modul acesta de lucru am am constatat ca presiunea bolilor e mult mai mica decat la inceput. Da, am acum si cateva plante bolnave dar nu e nici  o problema, pentru ca oricum, la stadiul in care se afla vor mai avea timp sa coaca rod, chiar daca prima bruma cel putin teoretic e la distanta de 3-4 saptamani.

Edited by cotzi, 07 September 2017 - 22:52.


#27
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Metoda 'safe' e forfecica muiata in paharelul de alcool medicinal...

#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Forfecici si paharele...gradinari seriosi :D  :D

O foarfeca de acest gen
https://www.dedeman....86-mm/p/7033095

Si un pulverizator de plastic de la un vechi " parfum" spre exemplu, sau de pe la jumbo ca aia au toate rahaturile... 100-200 ml.
In pulverizator alcool tehnic de 95%, ala mov, ca sa nu va apuce tentatia sa il gustati :D

Pulverizati pe foarfeca si la multa revedere, daca exista seva mai uscata o stergeti dupa 5 secunde cu o carpa.
Bolile bacteriene sau virotice la pomi sunt infinit mai ingrijoratoare decat la o saracie de rosie fie si doar prin prisma faptului ca pomul mai are nspe ani de produs, nu doar cateva luni maxim.
Daca la pomi functioneaza astfel, de ce la rosii nu ar merge?

Edited by parintele, 08 September 2017 - 06:50.


#29
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007

View Postsubway_guru, on 08 septembrie 2017 - 00:28, said:

Metoda 'safe' e forfecica muiata in paharelul de alcool medicinal...

Foarfeca de unica folosinta :))))))))))

#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, si eu tot o foarfeca asemanatoare folosesc, am luat-o din Lidl, nemteasca.
;)

#31
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Spirt sanitar nu este bun,   ?

#32
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
mie nu mi-a iesit mai nimic din cultura a doua de tomate. am mers pe varianta coptililor si a unor rasaduri din piata plantate "in paralel" cu cele vechi. la anul incep cu semanatul la sfarsitul lui decembrie, bagate in sera incalzita in martie, lasat maxim 4-5 etaje si apoi cultura numarul doi clasic din seminte dupa ce le scot pe cele vechi si sap pamantul. topicul acesta va fi unul foarte interesant pentru mine. trebuie doar sa-mi fac calcule pe hartie sa vad cand incep cultura a doua.

Attached Files



#33
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Eu am plantat pe 21.06, puțin cam târziu, cred că la început de iunie este perfect. Deocamdată la mine este bine, am stropit astăzi cu Affirm, aveam problema cu tuta absolută. Înainte de stropire am cules tot ce era copt.

#34
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mai repeți tratamentul cu Affirm sau e de ajuns o singura stropire?
După câte zile de la tratament poți culege?

#35
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Sper sa nu mai fie nevoie sa repet tratamentul, atacul este izolat, mai putin de 10 plante din 360. Timpul de pauza este de 3 zile, cu siguranta il respect.

#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
La mine nu e in solar sau sera dar cam asa arata 'negresele' mele indigo de ciclul doi...
Posted Image
La astea negru-idigo e destul de greu sa-ti dai seama cand s-au copt...le tot 'pipai' si ma uit sa dispara verdele de gogonea...alea ultimele trei sunt coapte-coapte din ciclul 1+1/2

Attached Files


Edited by subway_guru, 10 September 2017 - 21:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate