Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Casa de marcat autonoma - self checkout

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In general, nu ne intereseaza cum merge organismul de la care ne primim salariul.
Patronul are masina de lux, deci merge bine!

In ultimul timp insa lucrurile se precipita peste tot in lume: statul social are nevoie de cat mai multi bani, salariile minime tot cresc, taxele la fel, iar per total angajatii sunt in general o mare cheltuiala, daca nu cea mai mare in unele domenii.
Nu doar ca sunt o cheltuiala mare, dar uite ca la noi e si foarte greu sa ii mai gasesti, asa ca incerci sa automatizezi.

Cum din ce in ce mai multa lumea "stie sa faca nimic", jobul de vanzator/casier e destul de cautat, adica un fel de job de refugiu pana la aparitia unei oportunitati de a pleca afara la cules capsuni.

Costul total muncii a facut ca afara sa fie inlocuiti partial sau total casierii, mai ales in supermarketuri.

Da, se fura, dar pierderile sunt mai mici decat castigurile.

Inlocuiesti 10 case de marcat in 2-3 schimburi si angajezi doi agenti de paza => esti pe plus, iar lucrurile merg mai repede, pentru ca acolo cam toti platesc cu cardul.

Cum functioneaza procesul?

1. Alegi ce iti doresti si pui in cosul de cumapraturi.
2. Mergi la casa automata, pui in suport punga si scanezi fiecare produs.
Suportul simte modificarea de greutate, deci daca ai scanat 5 produse, trebuie sa simta variatia de greutate pt 5 produse, altfel tipa.
3. La sfarsit platesti cu cardul si pleci voios.
Merge mai repede, pt ca in mod normal mai luai odata la mana produsele cand le puneai pe banda si adesea lua extrem de mult timp cand cumparatorul plateste numerar.

In fine, ideea este ca acum, la Auchan Cotroceni s-a implementat acest sistem.
E un inceput care in 10 ani va fi normal in supermarket.

Spoiler

Tu cand vei fi inlocuit de o masina? Crezi ca vei fi competitiv/productiv pana la pensie ~ 70 ani?

#2
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 21.08.2003
Minim 75% din "pierderile" unui magazin sunt facute de angajati care-s mana in mana cu paza, aceasta inventie e dedicata lor in primul rand...bineintels ca suprataxarea muncii si lipsa de personal intregesc tabloul. La mai multe! Case de astea am vazut prima data in 1998 in Franta tot la aceeasi firma, in sfasit au ajuns si la noi.

Edited by cristian_sen, 18 August 2017 - 22:41.


#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
S-a implementat de un an la Auchan Titan.

In alte tari sunt pistolase de selfscan de ani de zile.

Amazon vrea sa aiba magazin fara casa deloc.
https://www.usatoday...nsors/94991612/

Esti cam in urma cu vremurile :)

#4
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 cristian_sen, on 18 august 2017 - 22:38, said:

Minim 75% din "pierderile" unui magazin sunt facute de angajati care-s mana in mana cu paza, aceasta inventie e dedicata lor in primul rand...bineintels ca suprataxarea muncii si lipsa de personal intregesc tabloul. La mai multe, case de astea am vazut prima data in 1998 in Franta tot la aceeasi firma, in sfasit au ajuns si la noi.

Și din moment ce-s de 20 de ani prin vest, cum de n-au devenit un lucru normal pe acolo?

 Jammalan-the-Prophet, on 18 august 2017 - 22:39, said:

S-a implementat de un an la Auchan Titan.

Dinastea unde îți scanezi tu singur tot? Mă îndoiesc

#5
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
In UK sint peste tot, si le prefer in dauna casierului.

#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 Velaxa, on 18 august 2017 - 22:52, said:

Cei 1942 de imigranți care o să ajungă în România o să se descurce la ele?
Apropo nu deschide nimeni thread despre ei? Că văd că nimeni nu vorbește
Lasa advertorialul asta penibil al unui penibil.
Poftim aici si aici ceva interesant si important pentru tine, ca de reclame suntem satui.

#7
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,977
  • Înscris: 04.03.2014
Astea sunt o porcarie, Ikea style in general sunt multi lenti si se blocheaza totul.

Singurul model cu adevarat interesant e ala unde iti scanezi la raft cand pui mana pe produs.



#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,619
  • Înscris: 22.11.2007
La Auchan Titan exista ceva (de peste 1 an) dar nu cred ca este identic cu ce e in film. Eu parca din ce am vazut acolo exista unele case (vreo 10-15)unde exista casierul care iti scaneaza produsele doar plata o faci la un aparat aflat la cativa metri dupa casier si nu la casier, in felul asta casierul doar scaneaza si nu mai pierde timp cu incasat banii/dat rest etc

Edited by bossake, 18 August 2017 - 23:54.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Nu sunt o soluție buna (deși am folosit și eu prin Europa )

Pentru ca la fiecare 2 case vei avea un om de paza/ trainer.  +mentenanța lor. Tot acolo ajungi cu riscurile unor pierderi mai mari


Nici in Japonia nu le-am văzut prea mult. Însă am văzut altceva:
Mașina de numărat rapid banii amestecați (mai ales monezi la grămada) și dat restul direct. Dar au un angajat, e casa normala.

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E atat de penibil Bufnici..  Cu casa lui cu tot..  A ajuns ultimul milog, doar doar, o termina casa aia demo. Pana si el era resemnat ca un prost.

Cica investitiile in casa aia sunt rentabile cand s-o scumpi gazul si energia de 3-4 ori.

Robotii nu au cum sa inlocuiasca un om 100% NICIODATA. Nu ai cum sa programezi milioane de situatii neprevazute.

Si chiar asa... cum spunea un coleg mai sus. Daca-i asa smecherie de prin anii 2000, de ce nu-i plin in vest de roboti tip casier? M-am plimbat destul si eu prin lume. Sincer n-am intalnit nicaieri.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Casele astea de marcat sunt utile in masura in care se inlocuieste cu totul factorul uman. La Auchan Titan, deocamdata, un card de casieri scaneaza produsele, apoi poporul achita cu cardul scanand codul de bare de pe bonul de casa.  Un fel de kkt in doua etape care nu-si scoate investitia.

Sunt numeroase produse gen "ceapa verde" care se cumpara la bucata si la care doar casierul stie codul, dintr-o lista.  Daca casierul ar disparea cine ar introduce acel cod in casa de marcat? Si multe altele - daca clientul ia doua napolitane la pret diferit si scaneaza la casa, de doua ori, doar codul care ii convine?

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
A aparut de cateva luni si la Auchan Vitan sistemul asta.
Pana trecem peste mentalitatea 'ei ma fura, ii fur si eu', este vitala prezenta casierilor care scaneaza marfa. Nu ai nicio garantie ca virgula clientul isi scaneaza/cantareste toata produsele pe care le are in cos.
Eventual ar insemna sa mai fie la iesire o persoana care sa verifice ce e pe bon vs ce ai in pungi, adica alta s-ar muta in alta parte coada.

Mie mi-e ok cu sistemul asta fiindca platesc cu cardul in 90% din timp. Daca vrei sa platesti cu bonuri (de masa, cadou) trebuie sa treci pe la casa clasica oricum.

#13
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Mie nu mi se pare mai rapid, bing bing bing bagi in punca, aka casiera e mai rapida.

#14
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 Damascus77, on 19 august 2017 - 01:10, said:

Eu aștept și mașinile care sa ne bage mâncarea în gură și să ne-o mestece, eventual să ne și dea una după ceafă, să înghițim.

Cică tu cat vei fi productiv ?

Mă doare in pălărie de productivitate , ce facem acum ne batem parte -n parte pe joburi cu roboțeii pe care tot noi i-am făcut?

Vedeți -va mă de treaba

De a lungul timpului au disparut o gramada de joburi: copist, tragator (ala care tragea desenele tehnice in tus), prelucrator filme foto, profesor de limba rusa, ramaiator de ciorapi, arhivar, centralist telefonic, taxatoare pe autobuz, fotograf cu maimuta la mare, sacagiu, blanar, plapumar, gazar si multe altele. Necesarul de pulime nu a scazut , e in continua crestere.
Foarte binw, n-o sa mai fie nevoie de casieri, dar poate oamenii o sa inceapa sa faca cumparaturi online, o sa fie nevoie de multi la livrare, ambalat marfa etc.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,134
  • Înscris: 30.10.2003
De 6 ani folosesc case de genul asta. Erau la inceput patru in magazin. Tot patru au ramas, pentru ca lumea nu se descurca cu ele.
La orice greseala trebuie sa vina angajatul sa deblocheze casa sau sa verifice daca cel care a luat o sticla de rachie are 18 ani.
Sunt avantaje si dezavantaje. Casele cu angajat nu or sa dispara in curand.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asta cu cumparaturile online este OK, ma refer la cumparaturile uzuale, legume, lactate, paste si tot ceea ce tine de traiul saptamanal. Comanda pe net la magazin, alegi un interval de livrare si pentru o suma modica sau gratuit chiar peste o anumita suma folosita in magazin. Nu-mi bat capul sa fug cu trolerul la supermarket. Pentru 2-3 lire in plus nu merita efortul. Alerg suficient in timpul saptamanii la servici.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

 Lex404, on 19 august 2017 - 01:03, said:

Nu sunt o soluție buna (deși am folosit și eu prin Europa )

Pentru ca la fiecare 2 case vei avea un om de paza/ trainer.  +mentenanța lor. Tot acolo ajungi cu riscurile unor pierderi mai mari


Nici in Japonia nu le-am văzut prea mult. Însă am văzut altceva:
Mașina de numărat rapid banii amestecați (mai ales monezi la grămada) și dat restul direct. Dar au un angajat, e casa normala.
Aiurea, am vazut si unul la 20 de case. ce spuneti dv. poate fi exceptia, nu regula!

#18
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Chiar acum am venit de la Tesco, un singur om la vreo 15 case de marcat.
Niciodata nu am vazut mai mult de unu.

 mariovrs, on 19 august 2017 - 06:27, said:

E atat de penibil Bufnici..  Cu casa lui cu tot..  A ajuns ultimul milog, doar doar, o termina casa aia demo. Pana si el era resemnat ca un prost.

Cica investitiile in casa aia sunt rentabile cand s-o scumpi gazul si energia de 3-4 ori.

Robotii nu au cum sa inlocuiasca un om 100% NICIODATA. Nu ai cum sa programezi milioane de situatii neprevazute.

Si chiar asa... cum spunea un coleg mai sus. Daca-i asa smecherie de prin anii 2000, de ce nu-i plin in vest de roboti tip casier? M-am plimbat destul si eu prin lume. Sincer n-am intalnit nicaieri.

Hai man, omul traieste din asta. Nu imi spune ca nu te-ai prins ca face reclama la toate review-urile lui.
Altfel de ce i-ar trimite firmele terminalele la care face el review sau la orice altceva. Doar nu le cumpara pentru asta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate