Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Actiuni politienesti, profesionalism sau un betivan se da in spectacol ?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
847 replies to this topic

#811
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Omu la beutură face urît poate fi si popă..da măcar să be acasa dacă stie că atunci cînd be e prost..
Bine ai revenit gingis :)

#812
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bine te-am gasit Sile . Daca se poate spune asa . Is pana la gat in groapa . Dar am constiinta impacata . Erau mai multi decedati asasinati miseleste si nu doar unul singur cum abera un antipolitist de pe aici .Acum sunt 14 din pacate .  Nu UNUL SINGUR ! Posted Image

Nu ma mira deci ca  din cei care aici dau cu noroi generalizand,  sunt si acolo sustinand criminalii care asasineaza copii de 3 ani pe strada si oameni nevinovati .

Edited by GingisHan2015, 20 August 2017 - 12:29.


#813
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 DeuxEx, on 20 august 2017 - 01:12, said:

Niciun politist nu opreste o masina ca sa caute in ea betivani cu care sa se ia la bataie prin santuri. Iar interventia la evenimente, din ce se plang politistii pe la colturi, e bazata pe o legislatie prost facuta...
Aici ai dreptate. Legiutorii nostri sunt atat de prosti ca nu sunt in stare sa dea legi clare, fara posibilitatea de a fi interpretata aleatoriu. Trebuie proceduri clare, asa cum sunt in alte tari mai civilizate. Ar trebui sa existe in codul rutier si reglementari in legatura cu pasagerii, ce au voie sa faca si ce nu iar politia sa aiba si ea procedura de urmat in cazuri de genul acesta. Nu sa lasi la aprecierea tablagiului ce trebuie sa faca si ce nu.

#814
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Iote ce mi-a venit in feed:

Apelativu' cap de creta are si el o justificare, nu?

Fabulos individu'. Le-a dat cu -nd militienilor. Posted Image

#815
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

 Alecsandru010, on 20 august 2017 - 19:17, said:

Iote ce mi-a venit in feed:

Apelativu' cap de creta are si el o justificare, nu?

Fabulos individu'. Le-a dat cu -nd militienilor. Posted Image

:) tare

strict pe lege are voie sa protesteze cu portavoce in fata sediului unei banci?

asta este legea la care se referea
Art. 1. - (1) Libertatea cetatenilor de a-si exprima opiniile politice, sociale sau de alta natura, de a organiza mitinguri, demonstratii, manifestatii, procesiuni si orice alte intruniri si de a participa la acestea este garantata prin lege. Asemenea activitati se pot realiza numai pasnic si fara niciun fel de arme

#816
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Toate sectiile de politie, fiecare coltisor, celula, camera de interogatoriu ( bataie ) trebuie dotate cu sisteme audio/video 24/7. lucratorii MAI obligatoriu camere audio/video POV si pe auto.

Si atunci sa vedem cine isi mai permite sa abuzeze cetateanul.

Edited by CaleaAdevarulSiViata, 20 August 2017 - 19:54.


#817
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 04.03.2014
Inca mai e la moda bataia?

#818
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

 ionutzitaly, on 20 august 2017 - 20:25, said:

Inca mai e la moda bataia?
Bătaia ca bătaia, polițiștii francezi sunt de-a dreptul sofisticați, dacă nu te omoară, te violează cu bastonul, în rect ! E de-a dreptul haute couture, sper să nu devină prêt-à-porter !
http://m.stirileprot...icle_id=3757894
Oricum, se știe că Parisul este capitala modei ! Mai grav este că de acolo se lansează noile tendințe ! Sper să nu devină un trend !

#819
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 DeuxEx, on 18 august 2017 - 22:53, said:

Pentru locuinte ai nevoie de un mandat. Cred ca putina lectura a codului penal si a codului de procedura penala te-ar scuti de modul in care te faci de ras pe aici. Daca ai permis de conducere probabil cunosti faptul ca politistii nu au nevoie de mandat sa-ti verifice autoturismul.

Uite, o lectura care va lamuri o buna parte dintre neclaritatiile cu privire la atributiile Politiei Romane. Baieti destepti, au publicat link-ul pe pagina de facebook, sa citeasca si aia care nu stiu sa dea search pe Google Posted Image
https://www.politiar...olitienesti.pdf

Legat de controlul autovehiculelor:

Controlul vehiculelor este o măsură polițienească ce constă în verificarea exteriorului și interiorului unui vehicul sau a altui mijloc de transport ori a componentelor acestora

Polițistul are dreptul să ia această măsură în următoarele situații:
- există indicii temeinice că vehiculul a fost folosit la săvârșirea unor infracţiuni, în interiorul lui se află persoane urmărite sau transportă bunuri sau valori provenite din săvârşirea unor fapte ilicite;
- conducătorul vehiculului a încălcat o normă rutieră sau are o atitudine care creează suspiciuni cu privire la starea psiho-fizică, legalitatea documentelor vehiculului, pasagerii sau bunurile aflate în vehicul;
- conducătorul vehiculului nu este cooperant, nu respectă indicațiile polițistului;
- au fost instituite măsuri speciale de protecție (carantină, protejarea unor locuri, izolarea unor zone unde s-au produs catastrofe etc.).




Unde a spus Godina ca se intra pe pile la Academie? A spus ca intrebarile sunt prost concepute. Si tind sa-i dau dreptate, din ce mi-au zis prietenii care au dat examen in anii trecuti.
  Draga, ai citit dar nu ai inteles. Era o propunere cetateneasca facuta pentru a creste eficienta activitatii. Nu ziceam ca aza zice legea, inca nu zice, dar se apropie cu pasi mari de momentul cind va zice. Ideea era ca daca controlul portbagajelor da rezultate asa de bune in prinderea infractorilor, controlul facut pe neasteptate si preferabil  dupa miezul noptii, desigur cu usi sparte fara a se mai asteta sa fie deschise (riscul ca cei din nauntru sa traga cu AG-ul este maxim) va fi si mai eficient. Ginditi-va cite flagrante de orice s-ar putea realizate dind buzna in locuintele oamenilor la nimereala si fara motiv asa cum se face pe sosele! Deci era o propunere care sa va usureze munca, nu ce rastalmacesti tu!

Si pentru a milioana oara, din ce scrie cu litere acolo, nu rezulta ca este legal sa se opreasca masini la plesneala! Este un abuz ilegal de gradul 1.

 DeuxEx, on 20 august 2017 - 01:12, said:

Niciun politist nu opreste o masina ca sa caute in ea betivani cu care sa se ia la bataie prin santuri. Iar interventia la evenimente, din ce se plang politistii pe la colturi, e bazata pe o legislatie prost facuta...
Dar de ce o opreste si ce cauta? ca se pare ca drogurile si tigarile de contrabanda trec nestingherite sau sint capturate de alte organe nu in urma perchezitiilor facute la misto prin portbagaje!

P.S. peste cazul recent cu politistul mai beat decit soferul retinut se poate observa ca s-a trecut cu eleganta!

Edited by tytysor, 20 August 2017 - 23:36.


#820
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 gradulian, on 20 august 2017 - 21:14, said:

Bătaia ca bătaia, polițiștii francezi sunt de-a dreptul sofisticați, dacă nu te omoară, te violează cu bastonul, în rect ! E de-a dreptul haute couture, sper să nu devină prêt-à-porter !
http://m.stirileprot...icle_id=3757894
Oricum, se știe că Parisul este capitala modei ! Mai grav este că de acolo se lansează noile tendințe ! Sper să nu devină un trend !
Daca tot pui stiri informeaza-te si ce s-a intamplat in realitate.
Persoana impuscata avea probleme psihice si ameninta politia cu cutitul. A fost impuscat deoarece era un element periculos fata de agentii de politie, sine insusi si cel mai probabil cetatenii din jur.
Ce ar fi trebuit sa faca, sa-l lase sa plece si sa dea cu cutitul in alta parte?

#821
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

 ionutzitaly, on 20 august 2017 - 20:25, said:

Inca mai e la moda bataia?

Este, si sunt metode rafinate in zeci de ani, un fierbator in anus nu lasa nici un fel de urma fizica, psihic in schimb ... semnezi si ca l-ai asasinat pe  Lincoln, unghiile stranse in usa si alea se refac fizic in cateva ore, bataia cu furtunul la talpi, se refac si talpile dupa 2 ore de stat pe betonul rece din sectie.

Nu dovedeste nici mama mamii legistului ce se petrece in beciurile Politiei Romane, de aia trebuie supraveghere audio/video la milimetru, politistilor, cu tot respectul pentru rolul lor in societate, sa le tremure paleta aia in mana cand opresc un cetatean in trafic.

Edited by CaleaAdevarulSiViata, 21 August 2017 - 00:00.


#822
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

 jeffy86able, on 20 august 2017 - 23:40, said:

Daca tot pui stiri informeaza-te si ce s-a intamplat in realitate.
Persoana impuscata avea probleme psihice si ameninta politia cu cutitul. A fost impuscat deoarece era un element periculos fata de agentii de politie, sine insusi si cel mai probabil cetatenii din jur.
Ce ar fi trebuit sa faca, sa-l lase sa plece si sa dea cu cutitul in alta parte?
Am citit articolul ! Încercam doar să arăt că se poate și mai rău decât să fii târât pe jos ! Eu nici nu-i apar nici nu-i condamn pe polițiști, dar dacă tot mă provoci din cauză că n-ai înțeles ce am vrut să spun te întreb și eu ceva, pentru că sigur lucrezi in domeniu și te "pricepi". Polițiștii francezi nu au auzit de TASER ? https://en.m.wikipedia.org/wiki/Taser
Dacă nu auziseră de TASER sigur trebuie să știe ce sunt acelea arme non letale și când trebuie folosite !  Voi la Câmpina sau Băneasa sigur ați învățat despre ele, dar va cred că nu există fonduri pentru așa ceva !
Dacă tot zici că ai citit articolul "cu deosebita atenție", în comparație cu mine un superficial care postează aiurea fără să înțeleagă nimic sau fara să citească înainte, încearcă să-mi explici de ce în cazul mai vechi infractorul a trebuit să fie imobilizat cu ajutorul unui baston introdus în rect. În ce manual de proceduri apare acest stil de imobilizare ? Dacă procedura este legală de ce este cercetat polițistul ? Ai citit că polițiștii sunt acuzați de violență pentru ambele cazuri ?
Godină, tu ești ? Vezi, de aceea nu ai luat examenul la academia de politie nici anul acesta ! Pentru că nu ești pregatit !  Nu ești pregătit pentru că nu citești și dacă citești ori nu înțelegi nimic ori înțelegi ce-ți convine, adică tot nimic !
Am onoarea să te salut !


#823
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014
Noapte buna sau buna dimineata !

Edited by gradulian, 21 August 2017 - 07:20.


#824
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 gradulian, on 21 august 2017 - 00:40, said:

Am citit articolul ! Încercam doar să arăt că se poate și mai rău decât să fii târât pe jos ! Eu nici nu-i apar nici nu-i condamn pe polițiști, dar dacă tot mă provoci din cauză că n-ai înțeles ce am vrut să spun te întreb și eu ceva, pentru că sigur lucrezi in domeniu și te "pricepi". Polițiștii francezi nu au auzit de TASER ? https://en.m.wikipedia.org/wiki/Taser
Dacă nu auziseră de TASER sigur trebuie să știe ce sunt acelea arme non letale și când trebuie folosite !  Voi la Câmpina sau Băneasa sigur ați învățat despre ele, dar va cred că nu există fonduri pentru așa ceva !
Dacă tot zici că ai citit articolul "cu deosebita atenție", în comparație cu mine un superficial care postează aiurea fără să înțeleagă nimic sau fara să citească înainte, încearcă să-mi explici de ce în cazul mai vechi infractorul a trebuit să fie imobilizat cu ajutorul unui baston introdus în rect. În ce manual de proceduri apare acest stil de imobilizare ? Dacă procedura este legală de ce este cercetat polițistul ? Ai citit că polițiștii sunt acuzați de violență pentru ambele cazuri ?
Godină, tu ești ? Vezi, de aceea nu ai luat examenul la academia de politie nici anul acesta ! Pentru că nu ești pregatit !  Nu ești pregătit pentru că nu citești și dacă citești ori nu înțelegi nimic ori înțelegi ce-ți convine, adică tot nimic !
Am onoarea să te salut !
Daca ai si citi cu atentie link-urile pe care le pui ai vedea ca taser-ul a fost folosit in Franta, apoi retras de "piata" deoarece nu intrunea anumite caracteristici ca el sa poate fi folosit in legalitate de fortele de ordine. Din 2010 a fost reintrodus dupa moartea unei agente de politie, dar la scara mai mica.
Asta nu inseamna ca toti agentii au fost dotati cu el.
In lipsa acestui imobilizator au folosit ce au avut la dispozitie, mai ales ca agresorul era periculos. Asta nu era un doctor beat care dadea politistii in pl lui.
De al doilea caz n-am ce comenta, ala cu bastonul in rect. Acolo agentul respectiv trebuie dat direct afara si pus sa plateasca daune.
Eu la Campina si Baneasa n-am invatat nimic, ca n-am fost acolo. Nu inteleg de ce daca iau partea unui politist sunt automat si eu politist.
Daca luam partea unui caine de pe strada, eram caine? Cum merge logica asta in capul tau?

#825
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Alecsandru010, on 20 august 2017 - 19:17, said:

Iote ce mi-a venit in feed:

Apelativu' cap de creta are si el o justificare, nu?

Fabulos individu'. Le-a dat cu -nd militienilor. Posted Image

"Cap de creta"? Individul este fabulos? Am senzatia ca nu ne vom vindeca pana cand nu ne vom educa, ca societate...

 gradulian, on 20 august 2017 - 21:14, said:

Bătaia ca bătaia, polițiștii francezi sunt de-a dreptul sofisticați, dacă nu te omoară, te violează cu bastonul, în rect ! E de-a dreptul haute couture, sper să nu devină prêt-à-porter !
http://m.stirileprot...icle_id=3757894
Oricum, se știe că Parisul este capitala modei ! Mai grav este că de acolo se lansează noile tendințe ! Sper să nu devină un trend !

Si ce te asteptai tu sa faca politistii francezi? Sa-l lase sa plece, sa se urce pe capota? Sa-l mai roage frumos sa coboare din masina? Eventual s-o roge pe nevasta-sa sa-l convinga?
Au facut exact ce trebuia sa faca, ferm si fara ezitare. Eu asta pretind politiei, sa ma apere de astfel de indivizi.

#826
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 Alecsandru010, on 20 august 2017 - 19:17, said:

Iote ce mi-a venit in feed:

Apelativu' cap de creta are si el o justificare, nu?

Fabulos individu'. Le-a dat cu -nd militienilor. Posted Image
E atat de jalnic si de idiot incat nu e nimic de comentat .Chiar mi-e jena cu tine de acum . Sper ca nu esti tu macar .

#827
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
Pe lîngă planul la amenzi și aducerea în Poliție a unor incompetenți piloși care trec cîteva luni pe la Slatina pentru a îmbrăca uniforma de polițist, cel mai mare dezastru îl reprezintă "bilanțul". Acolo se prezintă niște PowerPoint-uri frumos colorate, cu fel de fel de grafice și clasamente. Problema apare cînd șeful poliției pe județ se întoarce cu o falcă-n cer și una în pămînt. Adună comisarii-n ședință și-ncepe să-i beștelească: - suntem pe ultimul loc la numărul de amenzi date "parașutelor" de pe centură... județul limitrof e cu 8 poziții mai sus față de noi în clasamentul amenzilor de circulație... vă dau afară pe toți incapabililor... nici amenzi pentru tulburarea liniștii publice nu știți să dați nenorociților...blestemată fie ziua în care am acceptat să fiu seful unor idioți ca voi...
După ce domnii comisari "au pus botul" la critica constructivă a șefului lor, fac ședință urgentă cu agenții pentru a-i pizdui, motivîndu-i astfel încît să se autodepășească în activitatea lor zilnică. Agentul proaspăt re-instruit pleacă pe teren ca un doberman turbat cu coada și urechile tăiate, pentru a amenda și-ncătușa tot ce mișcă, inclusiv rîul, ramul. Astfel se explică atitudinea lor de a-ți căuta nod în papură, provocările, excesul de zel sau abuzul de forță. Țării cît mai mult cărbune mulți infractori la hectar! Stahanovism milițienesc concentrat, în starea pură, de origine ceaușistă.  
Personal, recomand prietenilor să caute pe internet data bilanțului M.A.I., iar în următoarele 2-3 săptămîni să nu mai circule cu autoturismul, să nu mai traverseze strada, să evite să treacă prin apropierea polițiștilor, sau chiar să plece de acasă pentru că începe sezonul mascaților cu prezervativ negru pe cap (specie protejată prin lege), care sparg ușile la 4 a.m. Posted Image Nu de alta, dar sperie copiii și trebuie să-i înveți din nou să nu mai ude patul noaptea. Nu le cumpără blonda de la drept interne pampers. Posted Image

L.E. Și nu uitați să protejați polițiștii! Exact cu aceleași metode cu care ne protejează ei pe noi. Niciun baston în plus sau în minus! Căci este scris pe aria de spiritualitate - cine scoate bulanul, de bulan va pieri! Aleluia!   Posted Image


 lucifer76, on 17 august 2017 - 14:18, said:

Corect. Injura-l, ameninta-l, prinde-i degetele in portiera, distruge-i telefonul, da-i si un cap in gura, ca doar e in slujba ta, nu?
E normal! Scopul Poliției este să-i protejeze, nu să-i abuzeze. Din acest motiv Poliția Română are o imagine plină de cacao. Cetățenii, prin taxele și impozite, plătesc inclusiv salariile polițiștilor. Ei conștientizează puțin mai greu acest lucru pentru că "milițienii" sunt deficitari la capitolul gîndire abstractă. Dacă contribuabilii ar face coadă la Poliție, în ziua lor de leafă, să achite cîte 10, 20, sau 50 de bani, ar înțelege mai ușor acest aspect - că sunt în slujba cetățeanului.
Și ce vrea cetățeanul în schimbul "sponsorizării"? Probabil se așteaptă ca atunci cînd încalcă linia continuă să primească doar o amendă, nu să fie tratat ca un criminal în serie, cu bastoane-n cap și încătușat. 99,99% din infracțiunile constate de către poliție sunt doar simple contravenții. Dar mai apare cîte un Garcea frustat care crede că-i ruginește bastonul dacă nu-l folosește. Problema e că o mare parte din colegii lui îl aprobă, în loc să-l elimine din rîndul lor. Iar apoi se miră unii pe forum că polițiștii n-au statui, iar imaginea instituției e penibilă.
S-a pierdut discernămîntul unor "curcani" în aplicarea legii! Îl declar nul! Posted Image

L.E. Dacă un polițist stă prost cu nervii și răspunde la o provocare (o înjurătură de exemplu), poate ar fi mai bine pentru el să-și caute altă ocupație. Ia 3-4 oi în leasing, le plimbă pe dealuri, admiră cerul, mai face o brînză...  În cîțiva ani poate ajunge un al doilea Becali. Posted Image

#828
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

 jeffy86able, on 21 august 2017 - 10:29, said:

Daca ai si citi cu atentie link-urile pe care le pui ai vedea ca taser-ul a fost folosit in Franta, apoi retras de "piata" deoarece nu intrunea anumite caracteristici ca el sa poate fi folosit in legalitate de fortele de ordine. Din 2010 a fost reintrodus dupa moartea unei agente de politie, dar la scara mai mica.
Asta nu inseamna ca toti agentii au fost dotati cu el.
In lipsa acestui imobilizator au folosit ce au avut la dispozitie, mai ales ca agresorul era periculos. Asta nu era un doctor beat care dadea politistii in pl lui.
De al doilea caz n-am ce comenta, ala cu bastonul in rect. Acolo agentul respectiv trebuie dat direct afara si pus sa plateasca daune.
Eu la Campina si Baneasa n-am invatat nimic, ca n-am fost acolo. Nu inteleg de ce daca iau partea unui politist sunt automat si eu politist.
Daca luam partea unui caine de pe strada, eram caine? Cum merge logica asta in capul tau?
Cred că din nou nu înțelegi ce vreau să spun ! Taser-ul l-am folosit doar ca exemplu de armă non-letala, mai departe scriam "Dacă nu auziseră de TASER sigur trebuie să știe ce sunt acelea arme non letale și când trebuie folosite !". Nu puteam să înșir toate variantele posibile (gloanțe de cauciuc, bastoane cu șocuri electrice ș.a.), acel om murind "nevinovat" din cauza nerespectării prevederilor legale cu privire la folosirea graduală a forței. Să spunem că tu ai dreptate (văd că ai și susținători), dar dacă ai/aveți dreptate de ce polițiștii sunt anchetați pentru uciderea acelui om ? Pe de altă parte, trebuie să recunosc că toți polițiștii din Europa, mai ales aceia din țările unde au avut loc atentate, sunt stresați de acele evenimente și reacționează "exagerat". Vezi că ușor, ușor ajungem să ne înțelegem ?!
Acum permite-mi o glumă ! Ai dat acel exemplu cu câinele pe care dacă l-ai fi apărat te consideram câine (părerea ta). Vezi că nu mă cunoști și de aceea câteodată nu mă înțelegi ?! Dacă era să aperi un câine pe un topic destinat apărării animalelor credeam despre tine următoarele variante: lucrezi la Vier Pfoten, ești un bătrân care adună câini vagabonzi și are grijă de ei și nu în ultimul rând, ești un Dinamovist care iubește "Câinii Roșii". Sper că nu te superi !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate