Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Trusa de chei! Care e mai buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salutare colegi! In primul rand, scuze, pentru ca stiu ca s.a mai discutat, dar nu prea am putut sa iau o drcizie.Tot am facut cateva reparatii pe la masina si m-am chinuit cu tot felul de chei pe care le am pe acasa. Doresc sa-mi iau o trusa de chei mai buna, semi-profesionala sau chiar profesionala. Ce ma sfătuiti sa aleg? Eu inclinam spre o trusa de 216 piese. Am citit despre Yato fel si fel de pareri, am gasit ceva spniola jbm, si tot felul de firme. Despre material am inteles ca cel mai bun este cr mo, apoi cr vd. Cr mo nu prea gasesc, vad ca majoritatea sunt cr vd. Am citit si pareri ca 216 piese ar fii prea multe. Daca nu as lua trusa de 216 piese si as lua 2 truse combinate in vreun fel sa ies mai bine? As vrea sa ma incadrez in 500, maxim 600 de lei. Mulțumesc si scuze de exprimare.

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Incearca o trusa IUS sau una Unior. Eu ti-as recomanda IUS. Sunt foarte bune si sunt fabricate in Romania.

#3
SanGold

SanGold

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2017
Eu recomand USAG, de calitate.

#4
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Si m.as incadra in bugetul asta? La trusa de 216 piese?

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
O trusa Manesmann intra în buget.

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Nu. De banii aia abia daca iti iei un clichet si cateva tubulare Usag Posted Image
Am vazut si io pe aia de 216 sub diferite branduri.
Eu cred ca e ok. Dif de calitate la tubulare intre firme consacrate si cele chinezesti nu cred ca is. La clicheti si la biti e alta poveste.
Prea multe piese - nu exista asa ceva.

Edited by alx42, 10 August 2017 - 17:24.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Yato XXL 216 piese

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Trusele nu se iau dupa nr de piese, ci dupa ce ai tu nevoie la masina ta. Ca idee, sunt chei tubulare, inelare, de impact, doar un singur cap depaseste jumatate din bugetul tau. Trusele astea cu x piese, arata frumos, organizat, dar mai mult de trei sferturi din piese nu le vei folosi veci, cele de care ai nevoie, nu exista in trusa. Acum depinde si ce masina ai,ce anume vrei sa lucrezi la ea. eu zic sa iei un set de chei fixe, inelare uzuale, doua-trei antrenoare cu clichet, apoi tubulare la bucata, scurte si adanci, la bucata, functie de nevoi, sau o trusa de tubulare/ biti gen Proxxon, care are tubulare, clicheti, biti si e ok la calitate/pret, de restul banilor iei fixe, inelare, clesti, surubelnite etc.

#9
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
mannessmann mammut 215 piese  http://sculemannesma...annesmann-98430

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti iei un pistol cu impact , pneumatic ( alea electrice is slabe ) , compresor , tubulare si vezi ce-ti mai trebuie ( uzuale ) . Dpmdv nu merita sa iei o trusa ca ai multe piese care nu le vei folosi dar ai dat bani pe ele ; o sa arate frumos totusi ...

Edited by Baxon, 10 August 2017 - 18:07.


#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
F bine punctat rumegus! Subscriu!
600 de lei, 216 piese, calitate semiprofesionala, ceva e in plus sau in minus in aceasta ecuatie.
Un  singur clichet pro costa de la 40 de euro (Facom, IUS) pina la 60 (Hazet) sau peste (Stahlwille).
Pentru uz casnic sunt bune cele la 500-600 de lei, dar sunt departe de a fi macar semipro.

Edited by petit_christian, 10 August 2017 - 18:09.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 Baxon, on 10 august 2017 - 18:06, said:

Iti iei un pistol cu impact , pneumatic ( alea electrice is slabe ) , compresor , tubulare si vezi ce-ti mai trebuie ( uzuale ) . Dpmdv nu merita sa iei o trusa ca ai multe piese care nu le vei folosi dar ai dat bani pe ele ; o sa arate frumos totusi ...

E inutil pentru mecanica. Nu il poti folosi la strans (nu are cuplu variabil destul de precis, unele chiar deloc), iar la desfacut te descurci la fel de bine cu un prelungitor mai mic sau mai mare.
A doua problema e ca la impact iti trebuie biti si capete de calitate, altfel risti sa ti le reteze.
Eu am unul, electric, bineinteles, cuplu cam cat dieselul mic de pe Logan. Il folosesc in general la bagat suruburi mari si lungi in lemn.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu prea e utila aia cu multe piese. Majoritatea stau nefolosite.  Eu îmi iau toate cheile la bucata. Inclusiv tubulare, fixe , inelare, cardane, prelungitoare și ce mai am nevoie.  În timp poate ajung la același buget dar măcar le folosesc pe toate.

#14
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 rumegus, on 10 august 2017 - 17:36, said:

Trusele nu se iau dupa nr de piese, ci dupa ce ai tu nevoie la masina ta. Ca idee, sunt chei tubulare, inelare, de impact, doar un singur cap depaseste jumatate din bugetul tau. Trusele astea cu x piese, arata frumos, organizat, dar mai mult de trei sferturi din piese nu le vei folosi veci, cele de care ai nevoie, nu exista in trusa. Acum depinde si ce masina ai,ce anume vrei sa lucrezi la ea. eu zic sa iei un set de chei fixe, inelare uzuale, doua-trei antrenoare cu clichet, apoi tubulare la bucata, scurte si adanci, la bucata, functie de nevoi, sau o trusa de tubulare/ biti gen Proxxon, care are tubulare, clicheti, biti si e ok la calitate/pret, de restul banilor iei fixe, inelare, clesti, surubelnite etc.
Exact de aia si intreb. E cam complicat sa stau sa fac pe bucati..si m.am gândit ca n.o sa le folosesc pe toate alea 216, dar am zis ca sa fie acolo ca na, n.oi folosi.o doar pentru masina

Ceva mini truse mai mici sa iau separat n.as gasi?

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Strict la subiect,  eu mi am facut o trusa din "bucati", numai calitatea I si tot mai cumpar una alta, cind gasesc pe la tîrguri, că nu ma grabesc.
In practica se vede diferenta intre un no name si calitatea intîi.
Ce am dublura vind meseriasilor si chiar se cauta.
Ma gindesc ca nu de prosti dau pe 40 de lei pe un clichet Facom (vreo 120 la nou) SH, cind isi pot cumpara 4 noi la banii aia.
Tu stii.
Cum nu pui Hilti lîngă Parkside, nu pui nici marcile mari linga Magnusson, Yatto, etc.
Strugurii is acri ( si eu ma includ), dar calitatea are un pret si il merita.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Tavi_Octavian, on 10 august 2017 - 21:04, said:

Ceva mini truse mai mici sa iau separat n.as gasi?
Pai mergi in Dedeman si iti iei chei fixe de la 8 la24 la bucata, sunt alea negre de IUS. Eu doar din alea iau. Sunt ieftine si bune. La fel de bune ca alea cromate dar mai ieftine, atat ca nu sunt asa frumoase Posted Image
https://www.dedeman....0505d/p/7000247
Iti faci un set de tubulare , alea merg yato sau tot IUS de la 7 la13 mm pa 1/4" si de la 13 la 24 pe 3/4" la astea mari iei si clichet si parghie. Plus 1-2 prelungitoare si cate un cardan la fiecare.
  Parghie asa, dar nu marca asta, am pus doar modelul https://www.dedeman....4-1/4/p/1035983
  Pe urma iei inelare cotite de la 8 la 24 si combinate tot asa. Si pe urma iun set de imbusuri de IUS si unul de TORX.  La imbusurile de IUS am bagat prelungitor din teava de 40 cm sa desfac un surub si au rezistat fara probleme.
  Pe urma mai iei pe parcurs strict ce vezi ca ai nevoie.
  Eventua la tubulare poti lua truse ca se gasesc.

Edited by PoeOvidiu, 11 August 2017 - 07:57.


#17
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Vezi ca alea din targuri de "calitatea I" sunt modelele vechi fara colturi rotunjite. Astea noi toate au colturi rotunjite si sunt mult mai rezistente si nu rotunjesc suruburi

#18
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
M.am mai gandit. Chei fixe mai am acasa. Stau foarte prost cu tubularele si nu am nici boraci. Vad si truse la 108 piese. As putea inclina catre o asemenea trusa si apoi sa mai completez cu ce am nevoie. Restul de 108 piese in ce consta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate