Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cerere si oferta pe piata bovinelor,de carne sau nu !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Seara buna !
Colegii am nevoie de un sfat !Este un samsar.din zona,interesat de vaca care-i de vanzare !Aveti o idee c-am ce pret ar fi ,in viu!Nu am deloc informatii despre cererea si oferta din piata !Cineva ,din Brad zicea ca a vandut un taur de aprox 625 kg,2,5 ani,cuiva din Alba care vinde la turci ,cu 4000 lei !
Din pacate nu am avut timp sa masor si sa aproximez greutatea vacii,dar este foarte grasa,eu zic ca are 600-700 kg in viu !
Dimineata ar trebui sa fac o oferta !

Attached Files



#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
La abatoare e 3-4 lei kilogramul, cel putin in zona bunicilor mei.

#3
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
Eu zic că are mai mult de 600 kg vad că  e grasa.eu am vandut 2 vitele vii având cam  520 kg cu 3000 lei la cineva care are boxa de carne în piața. Oricum la abator am văzut că e 8.5 lei kg carcasă la vitei și la vaci 7 lei.

#4
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Azi am primit o oferta....2000 lei...!
Aiii ce-as mai comenta pe tema asta,dar ma abtin!

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Da' de ce să te abții?
Deschide un topic pe dezbateri și hai să discutăm!

#6
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsoftaipan, on 12 august 2017 - 07:25, said:

Azi am primit o oferta....2000 lei...!
Aiii ce-as mai comenta pe tema asta,dar ma abtin!
In iunie a vandut un cunoscut o vaca Baltata Romaneasca, de 3 ani, care nu a fatat niciodata si nici nu ramanea gestanta cu 1800 RON. Din moment ce o vaca gestanta sau cu lapte este 2500-3000 RON, cam acolo este pretul pentru cele defecte.
Sau o abatorizezi tu si o vinzi la cunoscutorii consumatorii de carne de vita :)

#7
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postbudalanic, on 10 august 2017 - 11:48, said:

Eu zic că are mai mult de 600 kg vad că  e grasa.eu am vandut 2 vitele vii având cam  520 kg cu 3000 lei la cineva care are boxa de carne în piața. Oricum la abator am văzut că e 8.5 lei kg carcasă la vitei și la vaci 7 lei.
Impreuna 3000 sau fiecare?

#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postscaiba, on 12 august 2017 - 15:25, said:

Da' de ce să te abții?
Deschide un topic pe dezbateri și hai să discutăm!
Am deschis un topic pe acest subiect ,si tare mi-as dori sa facem ceva ! Invit colegii interesati sau din domeniu ,la discutie !
https://forum.softpe...e-cu-restul-ue/

Edited by softaipan, 13 August 2017 - 13:33.


#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postrand, on 12 august 2017 - 19:01, said:

In iunie a vandut un cunoscut o vaca Baltata Romaneasca, de 3 ani, care nu a fatat niciodata si nici nu ramanea gestanta cu 1800 RON. Din moment ce o vaca gestanta sau cu lapte este 2500-3000 RON, cam acolo este pretul pentru cele defecte.
Sau o abatorizezi tu si o vinzi la cunoscutorii consumatorii de carne de vita Posted Image
O greutate aproximativa ,un pret /kg ?Totusi o discutie referitoare la pret in lei/kg este mult mai relevant.De asemenea greutatea unei vaci ! Pt ca o vaca defecta care nu ramane gestanta,poate sa aiba 600 kg sau 300 kg,iar una gestanta sau cu lapte,poate avea multe calitati sau defecte care duc la un anume pret !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate