Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Comercializarea bovinelor vii pe piata din Romania-realitate si comparatie cu restul UE

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
In calitate de mic crescator de vaci,m-am lovit si ma lovesc in continuare de dificultatea de a comercializa bovine vii pe piata romaneasca.
   Daca vrei sa cumperi (vite cu origine) gasesti in Occident la preturi destul de mari(ma rog,preturi normale pt nivelele lor de dezvoltare),ofertele noastre,foarte putine,exagerat de putine si ,culmea,la preturi mai mari decat in UE pe aceleasi rase (pot exemplifica).
   Daca vrei sa vinzi observi ,imediat ca :
- nu exista informatie sau date de contact,site-uri,etc (ca doar suntem in sec XXI) despre cumparatori,procesatori,etc.
- daca iei legatura cu samsari din zona,preturile propuse sunt derizorii(fie ca vorbim de tineret,vaci reforma,vaci de carne,etc), majoritatea zic,citez:"eu nu am treaba cu cantarul,le apreciez la ochi".
- motive ale samsarilor : si noi le vindem greu,asteptam sa ne primim banii,nu merge piata,daca era mai tanara mai ziceam,este prea grasa si-i plina de grasime,etc !
  - se stie ca se achizitioneaza tineret pt export,se stie ca de anul trecut s-a deschis piata pt vanzari in Turcia .
       Cu ceva ani in urma primeam ,parca la doua saptamani un ziar in care erau prezentate preturile medii pt bovine,de la vitei 6 saptamani pana la vita pt abatorizare,pe categorii(tineret 0-6 saptamani,6 luni,pt ingrasare,etc),nu stiu daca acum mai exista o publicatie care sa faca acest lucru.
   - in Franta sunt locuri in care se vand la licitatie (nu vreau sa facem referire la initiative gen vanzari de Angus prin licitatii la x expozitii) si nici nu as vrea sa discutam aspecte legate de piata de Angus (asa cum a fost creeata si dezvoltata in RO de cei interesati).
- cei din Austria ,de unde am cumparat eu vand in toata Europa,nordul Africii si Asia ,iar ca particularitate vacile provin de la crescatori diferiti,deci probabil este un fel de centru de colectare( este a patra generatie care face aceasta afacere )
     Ce credeti ca am putea face noi,crescatorii sau asociatiile din care facem parte,pentru a organiza aceasta piata( eu am min 15 ani de cand ma lovesc de aceleasi pretexte si frustrari cand am vite de vanzare )si pt a determina intermediarii sa accepte o piata corecta din pct de vedere al legilor economice si in context cu restul UE ?
  Un ultim aspect si o rugaminte: sa nu-mi pomeniti de vanzari de vaci pe OLX,de ex,pt ca daca citesti anunturile te ia asa o rusine ca esti crescator de vaci ....mai ales daca compari anunturile cu cele de pe Agriaffaires,de exemplu..
  Va invit ,asadar la o dezbatere pertinenta pe tema acestei piete ( va rog ,sa excludem rautatile sau ironiile ) !

#2
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din pacate samsari exista peste tot.
Acestea sunt afaceri de familie adica un fiu de samsar de vaci tot samsar va fi pt simplul motiv ca stie cum sa faca banii ( stie cine si cu cat cumpara )
Ce puteti face in cazul de fata ar fi sa luati legatura direct cu potentialii clienti abatoare.
Ca sa aveti un contract cu un abator trebuie sa fiti sigur ca puteti livra acestui client ( abator ) marfa necesara la un pret stabilit de comun acord si tot timpul 24/24 365/365 zile.
De aceea este necesara crearea unei cooperative ca sa zic asa.
Romanii deja se sperie la auzul unei cooperative desi pe termen lung tot ei ar avea de castigat.
Poate si datorita acestei lipse de organizari in asociatii au aparut acesti samsari care au contracte cu clienti si le livreaza marfa pe tot parcursul anului

#3
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
http://romanialibera...-in-alba-141052
galda de jos, langa teius

#4
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Posttiupedix, on 13 august 2017 - 14:29, said:

http://romanialibera...-in-alba-141052
galda de jos, langa teius
Informatia dateaza din 5 decembrie 2008 ! Cat de actuala este acum in august 2017 ? Poate are cineva exemple legate de cum sunt organizati cei din Occident in acest domeniu .
Acum cativa ani am demarat o actiune care avea ca scop infiintarea unei cooperative( de ce sa ne sperie denumirile,ca doar suntem in sec xxl,si oricine poate sa se informeze ) si toate au fost bune pana la un moment dat cand au inceput toti sa invoce diverse motive si s-au dat inapoi ! Pana azi in zona s-au depus min 80 de dosare pt finantare pe "instalare tineri fermieri",dar toti raspund la unison la intrebarea :"bun si unde va veti vinde produsii pt  a atinge acel procent minim din prima transa ?"  raspuns :"las ca ne descurcam!" Ori atunci cand pe o vita de 700 de kg ti se ofera 2000 de lei (ca asa merge piata,sau asta este ca nu-i tineret),adica aprox 449 euro ,ce faci ?
  Sau ,pur si simplu cresti vaci de carne,dar putine ,ca proprietatea sau zona nu-ti permite mai multe,aduci vita la 500-700 kg si cand sa o vinzi nu mai conteaza ca este Charolaise,Limousine sau Baltata,iei 400-500 de euro si trebuie sa te declari multumit !

#5
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
abatorul functioneaza bine mersi. Am fost acolo saptamana trecuta, din pacate nu am discutat decat cu persoane care nu fac parte din conducere. Totusi se pare ca sacrifica minim 400 capete pe zi .
Desi am auzit ca si dna-ul a trecut pe acolo, cerceteaza niste fonduri europene.

#6
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am gasit un abator care are un site de prezentare foarte bine pus la punct,date de contact valabile,  si al carui reprezentant mi-a si transmis informatiile dorite. Dupa discutie mi-am dat seama ca samsarii profita foarte mult si castiga acceptabil !
Colegul @rand,nu ai amanunte,cumva,ca este aproximativ aproape de tine ?
Mai jos linkul :
http://www.agro-inve.../abator/ro/home

#7
bubutzu

bubutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.10.2005
Vad ca detin si standardul ISO 22000, ceea ce pentru un abator nu e putin lucru.

#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am ramas uimit ,si eu,cand am vazut ce acoperire au in toata lumea ,site de prezentare bine pus la punct,date de contact reale !
Bravo lor !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate