Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Cum se stabilește prețul unei cărți?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 19.07.2008
Am platit pe un Batranul si marea vreo 37 de lei acum cativa ani. Frumos prezentata, hardcover, plus semn de carte, hartia de calitate etc etc. Fontul atat de mare ca eu l-as fi vazut de la 3 metri fara ochelari si am ochelari pentru departare. Textul incadrat ca intr-un chenar, un patrat pe mijlocul paginii.  Daca s-ar fi pastrat niste proportii clasice, cum intalnesti in majoritatea cazurilor, din 4 pagini faceai 1 singura.

Pretul absolut nejustificat si aberant. Facea parte dintr-o colectie, serie de autori etc, era si Hemingway, ditamai omu' autoru, dar totusi... Am muscat-o. Stiam ca e scurta, dar nu ma asteptam sa fie fontul in halul ala si asa pozitionat, lungit, la umplutura.

Stiu ca la un moment dat, pe facebook, tot primeam reclame la o carte ceva gen secretul templierilor sau codul bibliei, chiar nu mai tin minte. O carte groasa, scrisa de un autor roman. Pretul era cred ca vreo 50 de lei sau peste, tot hardcover, de la editura rao. La fel, pret halucinant, calitate indoielnica. Oamenii probabil investisera masiv in reclama si trebuiau cumva sa scoata parleala.

In rest, in afara de reclama, probabil mizeaza pe faptul ca autorul e foarte cunoscut, gen Umberto Eco la care Cimitirul din Praga tot la 50 de parai era listat ori autorul e contemporan, iar pretul e unul universal, adica daca in Anglia e 8 lire cam la 40 de lei o gasesti si aici, poate mai mult, aproape niciodata mai putin. Faptul ca e hardcover atarna greu la pret intotdeuna, dar fiind hardcover nu inseamna ca si calitatea hartiei e foarte buna, ba chiar am carti hardcover cu hartie galbena, mizerabila, aspra la atingere.

A, da, mi-am amintit ca mai sunt si carti cu ilustratii multe. De obicei alea si mai scumpe. Tot Umberto Eco are niste carti despre istoria frumusetii si a uratului. Pline de poze. Hartia e si ea mai groasa. Pretul peste un sutar. E si justificat. Oarecum.

#20
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 vrajitoruldinoz, on 09 august 2017 - 06:03, said:

Cam asa... sigur nu e numai hirtia, ar trebui ca ebookurile sa fie gratis.

ebookurile sunt formate din drepturi de autor+cost de tiparire. Dispare doar cosul detiparire si raman drepturile de autor,nu?
La cele care nu au drepturi de autor se poate cere un cost minim de administrare (1-2lei): scanare, pus pe site, facut reclama online.

#21
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 cristalqw, on 09 august 2017 - 18:32, said:


ebookurile sunt formate din drepturi de autor+cost de tiparire. Dispare doar cosul detiparire si raman drepturile de autor,nu?
La cele care nu au drepturi de autor se poate cere un cost minim de administrare (1-2lei): scanare, pus pe site, facut reclama online.
mda asta-i fix ca de-abia mi-a ajuns banii de calculator, doar nu eram nebun sa dau bani si pe licentza de windows si office nu? :)

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016
Un ebook e 5-15$, si alea mai ieftine nu au nici drepturi de autor ca-s expirate dupa ~70 de ani.

 f300, on 09 august 2017 - 10:21, said:

La operele cu drept de autor nu exista (aproape prin definitie) piata libera, exista un monopol temporar acordat de stat pentru incurajarea autorului. Piata libera se poate vedea (si in practica chiar se vede) la operele unde au expirat drepturile de autor.

Pai nu-i nici un monopol. Ai vazut cite carti sint in librarie? Pe siteurile de specialitate? de ce sa o iau pe lui si nu pe a celuilalt? Chiar daca te uiti la carti cu domeniu foarte ingust tot sint nu stiu cite.

 adisz, on 09 august 2017 - 11:50, said:

Doresc sa-ti propun pentru studiu o poezie scrisa de un poet la moda si foarte apreciat,Mircea Cartarescu.Nu doresc sa o comentam aici,dar se incadreaza perfect in tema propusa de tine.Pe mine m-a lasat fara cuvinte.
http://www.romanianv...i/chiuvetei.php

Foarte frumoasa. Mi-a placut :)

#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 barbosa, on 09 august 2017 - 12:05, said:

Posted Image
Asta inseamba poezie moderna???  Daca asta or sa invete copiii mei la scoala, mai bine ii tin acasa.
Nu, asta inseamna poezie contemporana. Moderna e aia de dupa 1900, pana prin 1970.
O fi bine sa-i tii acasa...?!  
Daca te trezesti ca vor sti doar sa joace ratze pe telefon si sa se vaite pe internet ?

Edited by Quantum, 10 August 2017 - 06:04.


#24
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Inseamna ca vor fi contemporani. :P

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 vrajitoruldinoz, on 10 august 2017 - 02:40, said:

Pai nu-i nici un monopol. Ai vazut cite carti sint in librarie? Pe siteurile de specialitate? de ce sa o iau pe lui si nu pe a celuilalt?

Vrei sa spui ca-i totuna daca tu vrei sa citesti de exemplu Jules Verne (apropo, are inca un roman sub copyright) sa iei un Camil Petrescu si te-ai linistit?

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016
Pai e totuna daca vrei sa cumperi Alfa Romeo sau BMW? Tide sau Persil? Panasonic sau Samsung? Vrei sa maninci la Carul cu bere sau Fu Wan?
Autorul e doar un brand de carte, In afara de cazul in care cineva cere un brand anume (la scoala; dar asta se intimpla in anumite situatii si cu restul de produse) omul vrea sa citeasca ceva. De multe ori ceva nou, recomandat de altii, care ii ofera "statut" cultural sau doar o placere etc.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 August 2017 - 23:28.


#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Un brand de carte" e cartea respectiva scoasa la alta editura, eventual concurenta desi de obicei nu exista. Cartile sint la fel de diferite intre ele cum sint produsele mentionate de tine anterior, ce ar fi daca numai BMW ar putea sa faca masini? Stii, n-au monopol ca poate sa faca Persil detergenti. Nu vrei sa cumperi masina de la BMW poti sa te multumesti macar cu un detergent Persil sau un televizor Samsung.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016
Hai ma ca esti incapatinat :D

#29
mystic_eye

mystic_eye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.12.2010
Exemplu in Cluj:
"Maestrul si margareta" in Libraria Universitatii 34 de lei, in Carturesti 49 lei si in Auchan 24 de lei

#30
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Sper ca ai luat-o din oshan.

#31
mystic_eye

mystic_eye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.12.2010
Nu am luat-o inca :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate