Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se stabilește prețul unei cărți?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Intreb pentru ca mi se par unele carti foarte scumpe si cu un continut foarte slab,iar unele foarte ieftine sunt cu continut valoros..dar de cele mai multe ori sunt preturi piperate pentru carti de duzina..Cum se stabileste pretul?De ce depinde?de numarul de pagini,coperta,editura ?Am luat teapa cu o carte de 40 de lei care are scris mare si continut foarte slab si putine pagini pe deasupra.Uneori cartile nu sunt la pretul corect,dupa valoarea lor..:) De ce?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
E ca la muzică sau orice alt domeniu relativ și care ține de gusturi personale. Vinde bine și încasează mult aia de proastă calitate. Pentru că e promovată mai agresiv, pentru că e mai facilă pentru prostul de rând, pentru că..

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Hai ca am mai auzit una, sa cumperi cartile mai scumpe ca-s mai bune...

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E in functie de greutate, si de calitatea printului si a hartiei.
Trist dar adevarat.

Quote

Publishers of all types, from news to music, are unhappy that consumers won't pay for content anymore. At least, that's how they see it.

In fact consumers never really were paying for content, and publishers weren't really selling it either. If the content was what they were selling, why has the price of books or music or movies always depended mostly on the format? Why didn't better content cost more?

Almost every form of publishing has been organized as if the medium was what they were selling, and the content was irrelevant. Book publishers, for example, set prices based on the cost of producing and distributing books. They treat the words printed in the book the same way a textile manufacturer treats the patterns printed on its fabrics.

Economically, the print media are in the business of marking up paper. We can all imagine an old-style editor getting a scoop and saying "this will sell a lot of papers!" Cross out that final S and you're describing their business model. The reason they make less money now is that people don't need as much paper.

Edited by don_dannielo, 09 August 2017 - 04:23.


#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Marketing?

Cartea este o marfa si vanzarea ei se face dupa reguli de marketing.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Cam asa... sigur nu e numai hirtia, ar trebui ca ebookurile sa fie gratis.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai pretul devenit clasic, este de o carte=30 de zile reducere de pedeapsa. Dar trebuie sa fie stiintifica si nu stiu daca mai e valabil pretul acesta.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 august 2017 - 00:43, said:

Cum se stabileste pretul?De ce depinde?
Ai auzit de piata libera? Eh, de asta depinde!

Daca te intereseaza cum se repartizeaza cheltuielile... din 100% pretul de vanzare cu amanuntul:
- 35-40% sunt pentru librarie
- restul pentru editura care plateste si tipografia, drepturile de autor, timbrul literar/ISBN, marketingul.
- autorul primeste cam 1-5 %, in functie de boase.

Costul la tipografie depinde de: tipul si densitatea hartiei/copertii, nr. de culori, legare, nr. de pagini, dimensiune, tiraj, marimea editurii, marimea tipografiei, negociere/relatii.
O carte poate costa la tipografie 1 Euro (intre A4-A5, a/n, hartie de ziar, 300 pag, 1.000 ex.)


(E ultima oara cand raspund intrebarilor puse de tine. De ce le mai pui daca nu citesti raspunsurile?! )

#9
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 august 2017 - 00:43, said:

[..] continut foarte slab[..]
[..]o carte de 40 de lei care are scris mare [..] si putine pagini pe deasupra[..]

Foarte slab... pentru tine.
Poate altcuiva ii place la nebunie cartea.

Cumperi cartile la kilogram ?
Nu ai citit absolut nimic despre carte inainte sa o cumperi, nici o parere, ceva despre autor ?!

#10
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 august 2017 - 00:43, said:

Intreb pentru ca mi se par unele carti foarte scumpe si cu un continut foarte slab,iar unele foarte ieftine sunt cu continut valoros..dar de cele mai multe ori sunt preturi piperate pentru carti de duzina..Cum se stabileste pretul?De ce depinde?de numarul de pagini,coperta,editura ?Am luat teapa cu o carte de 40 de lei care are scris mare si continut foarte slab si putine pagini pe deasupra.Uneori cartile nu sunt la pretul corect,dupa valoarea lor..Posted Image De ce?

pe bune?

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 august 2017 - 00:24, said:

Am terminat 12 clase fara bac si nu mi-am luat diploma,cand si cum pot sa o iau?Am platit pentru ea si am dat si 2 poze.
Si nici diploma de 10 clase nu mi-am ridicat-o de la fostul liceu de la care m-am transferat la actualul..cum pot sa o obtin si pe aia?

Cumva pe cartea asta cu continut slab ai dat 40 de lei?

Edited by un_dac, 09 August 2017 - 09:31.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca se refera la diploma de bac, care intr-adevar,"carte de 40 de lei care are scris mare si continut foarte slab si putine pagini pe deasupra." Chiar nu mi se pare pretul corect.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Stiti ce e ironic? Desi unele carti au pretul mare datorat printarii de calitate, aceeasi carte in format pdf/epub costa aproximativ la fel . Si asta chiar nu o pot intelege....

Edited by Serafim606, 09 August 2017 - 10:17.


#13
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Cerere si oferta: cine are bani de dat pe o tableta/ebook, are bani de dat si pe o carte electronica = profit mult mai mare decit la cea tiparita.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostQuantum, on 09 august 2017 - 07:00, said:

Ai auzit de piata libera? Eh, de asta depinde!

La operele cu drept de autor nu exista (aproape prin definitie) piata libera, exista un monopol temporar acordat de stat pentru incurajarea autorului. Piata libera se poate vedea (si in practica chiar se vede) la operele unde au expirat drepturile de autor.

Raspunzind la intrebarea autorului eu personal nu am habar cum sa gasesti ceva foarte bun din cartile absolut "fresh" dar personal dau "din intimplare" de atitea referinte la alte carti in ceea ce citesc (atit carti cit si diverse articole de-aiurea, podcasturi, etc. cit si cit vreau eu sa mai explorez din ce a scris cutare, fara sa fie vreo carte anume recomandata) ca sigur nu o sa reusesc sa termin tot ce stiu deja ca "am de citit".

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 august 2017 - 00:43, said:

Intreb pentru ca mi se par unele carti foarte scumpe si cu un continut foarte slab,iar unele foarte ieftine sunt cu continut valoros..dar de cele mai multe ori sunt preturi piperate pentru carti de duzina..Cum se stabileste pretul?De ce depinde?de numarul de pagini,coperta,editura ?Am luat teapa cu o carte de 40 de lei care are scris mare si continut foarte slab si putine pagini pe deasupra.Uneori cartile nu sunt la pretul corect,dupa valoarea lor..Posted Image De ce?

Continutul unei carti nu poate fi cuantificat,deci nu are nici un sens sa-l catalogam drept bun sau prost,subiectivismul fiind dominanta in apreciere.
In ceea ce priveste pretul,aici eu sunt de parere ca preturile cartilor tiparite (in acest topic fiind vorba doar de asa ceva) este nesimtit de mare raportat la nivelul de trai.In capitalism totul este masurat doar in bani,in general vorbind.Azi,la fel ca in mass-media,apar tot felul de neaveniti profani care daca realizeaza ca sunt in stare sa insaileze trei propozitii pe sase randuri,isi aroga veleitatii sciitoricesti.Cantitatea de maculatura este imensa,noncalitatea primeaza,exact ca in emisiunile TV sau textele fituicilor care se autonumesc ziare sau cotidiene.
Si cand vorbesc de noncalitate,ma refer la tiraje si la vanzarile de carte.
Doresc sa-ti propun pentru studiu o poezie scrisa de un poet la moda si foarte apreciat,Mircea Cartarescu.Nu doresc sa o comentam aici,dar se incadreaza perfect in tema propusa de tine.Pe mine m-a lasat fara cuvinte.
http://www.romanianv...i/chiuvetei.php

Edited by adisz, 09 August 2017 - 11:50.


#16
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
:D
Asta inseamba poezie moderna???  Daca asta or sa invete copiii mei la scoala, mai bine ii tin acasa.

#17
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Deja se „învață”, poezia e inclusa intr-un manual de clasa a IX-a.

Edited by Zinus, 09 August 2017 - 12:45.


#18
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 09 august 2017 - 06:03, said:

Cam asa... sigur nu e numai hirtia, ar trebui ca ebookurile sa fie gratis.
da de ce?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate