Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#325
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajenough1453, pe 25 noiembrie 2017 - 08:50, a scris:

iar mai inainte explica cum slavii au transformat Apulum, castrul roman,
in Belgrad, adica Cetatea Alba, pe care nemtii au facut-o Weißenburg iar
ungurii au facut-o Gyulafehérvár, tradus Cetata Alba a lui Gyula (Iulia).
Alba Jula apare  in 1291.

Cu alte cuvinte, intre perioada romana si perioada ungureasca
exista doar o singura perioada, cea slava. Cand cetatea e denumita Belgrad.

Ceea ce spune multe.
Multe de tot.
Aceeasi  slavi au  facut si  Beogradul in aceeasi perioada 3:)  aceste cetati aparau iperiul  bulgar  toate  neaurile din hoarda de aur de acolo vin ,ca si tatal lui basarab print bulgar si al hoardei de aur  a descalecat in tara roaneasca  dupa ce ungurii   au inceput o politica de respingere a lor   mai ales dupa   invazia  ongoila si lupta de la  mohi.Dupa retragerea ongola ai  nostri au trebuit sa faca singuri  fata   regatuluii  ungar   slavii tai erau numiti in acea peroada de europeni  tgartaros!

#326
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

Vizualizare mesajexxes1971, pe 08 decembrie 2017 - 01:21, a scris:

Aceeasi  slavi au  facut si  Beogradul in aceeasi perioada 3:)  aceste cetati aparau iperiul  bulgar  toate  neaurile din hoarda de aur de acolo vin ,ca si tatal lui basarab print bulgar si al hoardei de aur  a descalecat in tara roaneasca  dupa ce ungurii   au inceput o politica de respingere a lor   mai ales dupa   invazia  ongoila si lupta de la  mohi.Dupa retragerea ongola ai  nostri au trebuit sa faca singuri  fata   regatuluii  ungar   slavii tai erau numiti in acea peroada de europeni  tgartaros!

Eu inteleg ce spui si este perfect adevarat in afara de chestia cu limba turcă=limba română, dar nu vad legatura intre originea românilor si cumani.

Discutam originea românilor iar nu statalitati diverse.

Cu ce ma incalzeste pe mine ca a existat Basarab et all, idem carol Robert de Anjou, sau Statomir ..., ori Aspurah, Asan, Caloian, ...?!

Statalitati diverse s-au tot succedat in toate zonele carpatice, dar trebuie aratata legatura cu românii si cu limba română, altfel plasam tot cadrul discutiei din nou la perioada daco-romană, apoi la inexistenta perioada de continuitate daco-romană, si un sir lung de sincope si discontinuitati istorice.

Eu inteleg lucrurile altfel si mult mai logic si coerent:

Avem o reconquistă latină cruciată in vestul Europei, o avem si in est (era si alta in nord), iar cumanii, mongolii si slavii nu au facut decat sa favorizeze aceasta reconquista, la fel si alti factori precum slabirea I. Bizantin, aliantele venetienilor si genovezilor cu turco-tatarii, urcarea familiei Anjou pe tronul Ungariei, distrugerea mongolă a Europei rasaritene, avansul arabilor in Levant, idem turcii otomani, ...

In acest context bazele poporului român l-au pus cavalerii latini si puhoiul de refugiati latini-crestini expatriati din Levantul ce cadea in mainile arabilor si din zona balcanică unde Imperiul Romania se replia si cunoștea o redivivă la fel oscilatiile Bulgariei si a Serbiei, cat si orasele port veneto-genoveze de pe Dunăre si din helespont, iar slavii localnici au servit fie ca sclavi in comertul cu sclavi, fie mai tariu ca bază genetică pentru fondarea poporului român prin românizare.

#327
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Eu te-am întrebat altceva, dar răspunsul tău se potrivește ca nuca-n perete, ca de obicei.
Aserțiunea ta este următoarea: un text continuu scris într-o limbă nu se poate despărți decât într-un singur fel, și anume după terminații.
Or tu ai mai afirmat că sabella, etrusca, umbriana ș.a.m.d. erau limbi italiene ce au conviețuit paralel cu latina înca de pe vremea arhaică a Romei. Eu unul m-am uitat la multe texte etrusce și nu seamănă deloc cu italiana, ca de exemplu:


itatmiaicache
ramaąvavatiexe
unialastresθemia
samexθutaθefa
rie[i]velianassal
cluveniasturu
ce munistas


#328
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 08 decembrie 2017 - 11:14, a scris:

Eu te-am întrebat altceva, dar răspunsul tău se potrivește ca nuca-n perete, ca de obicei.
Aserțiunea ta este următoarea: un text continuu scris într-o limbă nu se poate despărți decât într-un singur fel, și anume după terminații.
Or tu ai mai afirmat că sabella, etrusca, umbriana ș.a.m.d. erau limbi italiene ce au conviețuit paralel cu latina înca de pe vremea arhaică a Romei. Eu unul m-am uitat la multe texte etrusce și nu seamănă deloc cu italiana, ca de exemplu:


itatmiaicache
ramašvavatiexe
unialastresθemia
samexθutaθefa
rievelianassal
cluveniasturu
ce munistas
nu numai după terminaţii. Asta ştie orice descifrator.
Ţi-am mai spus de 30 de ori că sînt greşit descifrate acele texte.
Înţelegi greşit, nu ţii mine ce am scris eu, îmi reproşezi aiureli, eşti obraznic şi nu ai nici cel mai mic talent. De aceea nici nu poţi pricepe. Nu iti mai explic nimic că tot nu pricepi!

Vizualizare mesajInfinitty, pe 08 decembrie 2017 - 08:54, a scris:

Eu inteleg lucrurile altfel si mult mai logic si coerent:
Tu inţelegi coerent? Coerent este pt exprimare nu pt înţelegere: exprimare coerentă. Tu, Fane şi Yermom folosiţi de multe ori greşit unele cuvinte. Uite aici ce e aia coerent:
coerént, ~ă a [At: Lm / V: cohe~, (nob; înv) conhe~ / P: co-e~ / Pl: ~nți, ~e / E: fr cohérent] 1 Care se compune din elemente strâns legate (și armonizate) între ele Si: coeziv (1), închegat. 2 (Fiz; d. unde) Care are aceeași lungime și diferențe de fază constante în timp Si: [i]coeziv
(2). 3 Alcătuit din elemente strâns legate între ele, care se succed în mod logic. 4-5 (Pex) Care (se) exprimă clar și logic.

Vizualizare mesajexxes1971, pe 08 decembrie 2017 - 01:21, a scris:

Aceeasi  slavi au  facut si  Beogradul in aceeasi perioada 3:)  aceste cetati aparau iperiul  bulgar  toate  neaurile din hoarda de aur de acolo vin ,ca si tatal lui basarab print bulgar si al hoardei de aur  a descalecat in tara roaneasca  dupa ce ungurii   au inceput o politica de respingere a lor   mai ales dupa   invazia  ongoila si lupta de la  mohi.Dupa retragerea ongola ai  nostri au trebuit sa faca singuri  fata   regatuluii  ungar   slavii tai erau numiti in acea peroada de europeni  tgartaros!
dar de ce scrii cu asemnea greşeli mari de tastare şi de exprimare? Scrii mai rău decît marcuzzo, care este italian.

#329
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Deci până la urmă nu știi, cum era de așteptat.

#330
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 08 decembrie 2017 - 11:14, a scris:

Eu te-am întrebat altceva, dar răspunsul tău se potrivește ca nuca-n perete, ca de obicei.
1. Ca să nu mai dau răspunsuri degeaba.
2. Mă gîndesc să îţi dau o pauză şi să discut cu unii mai bine educaţi.

#331
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
aceasta harta este rodul unor cercetari personale.studiaza cu atentie .

Attached Files



#332
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajpro-civilizatie, pe 09 decembrie 2017 - 02:28, a scris:

aceasta harta este rodul unor cercetari personale.studiaza cu atentie .
studii personale care se bazeaza pe ce?

mai mare prostie precum limba panonica, dalmata, si romaneasca la 500
numai de la dacopati mai auzi.

#333
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajpro-civilizatie, pe 09 decembrie 2017 - 02:28, a scris:

aceasta harta este rodul unor cercetari personale.studiaza cu atentie .
Ceva asemănător spun şi eu. Dacă pui limba română şi la nord de Dunăre , în est, adică Ucraina de azi, în Panonia, Iugoslavia şi in nord, adică slovacia etc, este ceea ce spun eu.La anul 500 deja slavii erau răspîndiţi in nord şi formau poate jumate din populaţie; în rest vlahi, adică vorbitori de graiuri româneşti, aşa cum au fost pînă tîrziu in sec 19 LEMKII şi GORALII. Ei nu sint veniţi de pe teritoriul României cu oile, aş cum e o teorie. Erau acolo şi in vechime, î e n, deci a fost imposibil să se fi romanizat, prin urmare limba română nu provine din latină. Teoria lingvistică spune că limbile noi sînt de regulă aglutinante, de ex maghiara şi engleza ar fi limbi noi. Limbile vechi sint complicate şi flexionare, adică substantuivul se declină iar verbul se conjugă. Mulţi lingvişti sînt de părere că limbile mai complicate sint cele mai vechi, adică în Europa ar fi letona şi lituaniana, ambele mult mai complicate decît romîna. Această teorie contrazice clar teoria derivării  limbilor romanice din latină. Ea spune că dacă din latină ar fi derivat, atunci multe dintre ele ar fi fost de tip aglutinant. Nu ar fi avut genuri, aşa cum nici maghiara sau engleza nu au: one man...one woman; a man...a woman. Exprimarea e tot aşa indiferent de genul persoanei.
Nu sint trecute pe hartă dialectele aromâneşti, care la anul 500 erau vorbite pe cea mai mare parte a teritoriului grecesc de azi. Aromâna nu provine din română ci e limba tracilor de acolo, ea fiind mai veche decît limba greacă în acel teritoriu.
Harta ta nu e perfectă şi nici nu ar avea cum să fie pt că ne lipsesc multe date, dar e cu mult mai bună decît cele făcute în cărţile de istorie pt uz şcolar sau in ediţiile scoase de diversele academii.
Ai pus RETIC pe un mare teritoriu, ceea ce mi se pare corect. Pe teritoriul de azi al Austriei, al Elveţiei  şi al Bavariei s-au vorbit limbi şi dialecte celtice; asta au scris mai toţi istoricii. Tot ei spun că aceştia s-au romanizat, adică au invăţat latină din care au derivat dialectele reto-romane. Eu zic că aceştia nu s-au romanizat ci aşa vorbeau ei, adică dialecte de tipul celor ce se mai vorbesc in Elveţia se vorbeau in trecut pe un teritoriu foarte mare. Aşa se explică felul de a vorbi al elveţienilor, al austriecilor, al bavarezilor. Ei au păstrat fără să vrea intonaţia de la dialectele lor vechi. Hitler de ex, care era austriac, pronunţa în acest fel.

#334
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajInfinitty, pe 08 decembrie 2017 - 08:54, a scris:

Eu inteleg ce spui si este perfect adevarat in afara de chestia cu limba turcă=limba română, dar nu vad legatura intre originea românilor si cumani.

Discutam originea românilor iar nu statalitati diverse.

Cu ce ma incalzeste pe mine ca a existat Basarab et all, idem carol Robert de Anjou, sau Statomir ..., ori Aspurah, Asan, Caloian, ...?!

Statalitati diverse s-au tot succedat in toate zonele carpatice, dar trebuie aratata legatura cu românii si cu limba română, altfel plasam tot cadrul discutiei din nou la perioada daco-romană, apoi la inexistenta perioada de continuitate daco-romană, si un sir lung de sincope si discontinuitati istorice.

Eu inteleg lucrurile altfel si mult mai logic si coerent:

Avem o reconquistă latină cruciată in vestul Europei, o avem si in est (era si alta in nord), iar cumanii, mongolii si slavii nu au facut decat sa favorizeze aceasta reconquista, la fel si alti factori precum slabirea I. Bizantin, aliantele venetienilor si genovezilor cu turco-tatarii, urcarea familiei Anjou pe tronul Ungariei, distrugerea mongolă a Europei rasaritene, avansul arabilor in Levant, idem turcii otomani, ...

In acest context bazele poporului român l-au pus cavalerii latini si puhoiul de refugiati latini-crestini expatriati din Levantul ce cadea in mainile arabilor si din zona balcanică unde Imperiul Romania se replia si cunoștea o redivivă la fel oscilatiile Bulgariei si a Serbiei, cat si orasele port veneto-genoveze de pe Dunăre si din helespont, iar slavii localnici au servit fie ca sclavi in comertul cu sclavi, fie mai tariu ca bază genetică pentru fondarea poporului român prin românizare.

Vizualizare mesajInfinitty, pe 08 decembrie 2017 - 08:54, a scris:

Eu inteleg ce spui si este perfect adevarat in afara de chestia cu limba turcă=limba română, dar nu vad legatura intre originea românilor si cumani.

Discutam originea românilor iar nu statalitati diverse.

Cu ce ma incalzeste pe mine ca a existat Basarab et all, idem carol Robert de Anjou, sau Statomir ..., ori Aspurah, Asan, Caloian, ...?!

Statalitati diverse s-au tot succedat in toate zonele carpatice, dar trebuie aratata legatura cu românii si cu limba română, altfel plasam tot cadrul discutiei din nou la perioada daco-romană, apoi la inexistenta perioada de continuitate daco-romană, si un sir lung de sincope si discontinuitati istorice.

Eu inteleg lucrurile altfel si mult mai logic si coerent:

Avem o reconquistă latină cruciată in vestul Europei, o avem si in est (era si alta in nord), iar cumanii, mongolii si slavii nu au facut decat sa favorizeze aceasta reconquista, la fel si alti factori precum slabirea I. Bizantin, aliantele venetienilor si genovezilor cu turco-tatarii, urcarea familiei Anjou pe tronul Ungariei, distrugerea mongolă a Europei rasaritene, avansul arabilor in Levant, idem turcii otomani, ...

In acest context bazele poporului român l-au pus cavalerii latini si puhoiul de refugiati latini-crestini expatriati din Levantul ce cadea in mainile arabilor si din zona balcanică unde Imperiul Romania se replia si cunoștea o redivivă la fel oscilatiile Bulgariei si a Serbiei, cat si orasele port veneto-genoveze de pe Dunăre si din helespont, iar slavii localnici au servit fie ca sclavi in comertul cu sclavi, fie mai tariu ca bază genetică pentru fondarea poporului român prin românizare.
limba turcica nu turca:) pai imperiul bizantin nu a fost condus de cumani ? sau regatul maghiar ? sau nu vezi legatura cu mongolii? Tata-su lu Basarab a fost print al Hoardei de aur  si probabil si fiu-su la fel ! Dar de balada lui Toma Alimos ai auzit? sti ca alecsandri a cules poeul ortii Hanului Atlamas al dobrogei marzacul cu trei tuiuri .Nu vezi legatura? Noi sunte ei  de bourul luyi Kutlu Buga la acvila steppei de pe steag .Cel ai  wicked popor kipchak Posted image))))Numele muntilor si tinuturilor sunt date doar de eisi chiar numele noastre , arcurile recurve kipchak si  de la Balcesti la codreni Panduri .Cuanii negrii denuiti dupa cusmele negre ,adevarati stapanitori insa , salbatici .Nici acu nu ne-au civilizat europenii

Attached Files



#335
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Te rog sa aduci dovada ca la nord de Dunare erau slavi peste cca 50% la anul 500, idem restul vlahi.

Deci lemkii si goralii erau acolo din BC? ... Adu dovada iarasi.

Adu dovezi cu retica romanșă, friuliana, tiroleză BC.

Dar vezi sa fie surse credibile nu aiureli ca de obicei.

... altfel iar bați câmpii aiurând cu veselie ca de obicei!

Vizualizare mesajexxes1971, pe 09 decembrie 2017 - 09:58, a scris:

limba turcica nu turca:) pai imperiul bizantin nu a fost condus de cumani ? sau regatul maghiar ? sau nu vezi legatura cu mongolii? Tata-su lu Basarab a fost print al Hoardei de aur  si probabil si fiu-su la fel ! Dar de balada lui Toma Alimos ai auzit? sti ca alecsandri a cules poeul ortii Hanului Atlamas al dobrogei marzacul cu trei tuiuri .Nu vezi legatura? Noi sunte ei  de bourul luyi Kutlu Buga la acvila steppei de pe steag .Cel ai  wicked popor kipchak Posted image))))Numele muntilor si tinuturilor sunt date doar de eisi chiar numele noastre , arcurile recurve kipchak si  de la Balcesti la codreni Panduri .Cuanii negrii denuiti dupa cusmele negre ,adevarati stapanitori insa , salbatici .Nici acu nu ne-au civilizat europenii

Da, au fost a doua componenta hegemona dupa cavalerii latini, corect. S-au mixat cu cruciatii in final dar limba română a castigat desigur.

Mai recent avem si origini culturale regionale germano-unguresti in Ardeal, turcesti in Teleorman, ... rus-rutene in Basarabia, samd.

Edited by Infinitty, 09 December 2017 - 10:18.


#336
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Ţigăneşti nu aveţi? că la tot pasul vezi ţigani in Romania.

#337
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

Vizualizare mesajenough1453, pe 09 decembrie 2017 - 05:22, a scris:

studii personale care se bazeaza pe ce?

mai mare prostie precum limba panonica, dalmata, si romaneasca la 500
numai de la dacopati mai auzi.
evident, prin retica inteleg reto-romana,prin romaneasca inteleg proto-romana,prin dalmata inteleg dalmata romanica,nu dalmata ilirica etc.

#338
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajInfinitty, pe 09 decembrie 2017 - 10:16, a scris:

Te rog sa aduci dovada ca la nord de Dunare erau slavi peste cca 50% la anul 500, idem restul vlahi.

Deci lemkii si goralii erau acolo din BC? ... Adu dovada iarasi.

Adu dovezi cu retica romanșă, friuliana, tiroleză BC.

Dar vezi sa fie surse credibile nu aiureli ca de obicei.

... altfel iar bați câmpii aiurând cu veselie ca de obicei!


Tu cui ii ceri? Exprimă-te clar!

Vizualizare mesajpro-civilizatie, pe 09 decembrie 2017 - 16:02, a scris:

evident, prin retica inteleg reto-romana,prin romaneasca inteleg proto-romana,prin dalmata inteleg dalmata romanica,nu dalmata ilirica etc.
reto-romană e clar, că avem exemple
proto românească nu e clar. Vrei să spui ceva ca albaneza sau ca româna de dinainte de sec 19 cind s-au introdus numeroase cuvinte din franceză?
Care  e dalmata romanică şi care e dalmata ilirică?
E bine că ai răbdare cu Fane şi nu iei in seamă jignirile.

Vizualizare mesajInfinitty, pe 09 decembrie 2017 - 10:16, a scris:

Te rog sa aduci dovada ca la nord de Dunare erau slavi peste cca 50% la anul 500, idem restul vlahi.
Mai recent avem si origini culturale regionale germano-unguresti in Ardeal, turcesti in Teleorman, ... rus-rutene in Basarabia, samd.
Nu am scris că la nord de dunăre ar fi fost 50% slavi. Am scris că prin Polonia, Cehia....puteau fi, nu că...erau, 50% slavi in sec 5 e n. Şi nu am dovadă dar sint indicii, avind in vedere răspîndirea din sec 19 a vorbitorilor de limbi slave in acele regiuni.
Origini culturale ţigăneşti nu aveţi? Genetice?Am întrebat doar.

#339
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajexxes1971, pe 09 decembrie 2017 - 09:58, a scris:

limba turcica nu turca:) pai imperiul bizantin nu a fost condus de cumani ? sau regatul maghiar ? sau nu vezi legatura cu mongolii? Tata-su lu Basarab a fost print al Hoardei de aur  si probabil si fiu-su la fel ! Dar de balada lui Toma Alimos ai auzit? sti ca alecsandri a cules poeul ortii Hanului Atlamas al dobrogei marzacul cu trei tuiuri .Nu vezi legatura? Noi sunte ei  de bourul luyi Kutlu Buga la acvila steppei de pe steag .Cel ai  wicked popor kipchak Posted image))))Numele muntilor si tinuturilor sunt date doar de eisi chiar numele noastre , arcurile recurve kipchak si  de la Balcesti la codreni Panduri .Cuanii negrii denuiti dupa cusmele negre ,adevarati stapanitori insa , salbatici .Nici acu nu ne-au civilizat europenii
pai imperiul bizantin nu a fost condus de cumani ?
Nu, nu a fost.
sau regatul maghiar ?
Nici el.
sau nu vezi legatura cu mongolii?
Nu văd. Luminează-ne!
sti ca alecsandri a cules poeul ortii Hanului Atlamas al dobrogei marzacul cu trei tuiuri
NU. Ce relevanţă are?
Cuanii negrii denuiti dupa cusmele negre
Erau denumiţi negri pt că locuiau la nord de alţi cumani, nu că purtau căciuli negre. În turceşte punctele cardinale se desemnează cu culori. Negru...nord, de aceea Marea Neagră. Roşu...sud; de aceea Marea Roşie. Răsărit cu galben şi Apus cu albastru. Cuşme negre aveau mulţi. Îţi inchipui tu că numai acei cumani aveau căciuli negre!
Numele muntilor si tinuturilor sunt date doar de eisi chiar numele noastre.
Unde asta? La noi nu sint nume cumane. Comana, Caraiman, Vaslui, Bahlui sînt atribuite aiurea cumanilor de lingvişti idioţi. Nu au nici o dovadă şi nici nu pot face vreo demonstraţie veridică precum că aşa a fost. Numele localităţilor Comana nu e de la cumani ci de la numele unor persoane care se numeau Coman. Caraiman e un tip de nume aromânesc precum Caragiale, Caracostea, Caramitru, Caravasiliu, deci faci afirmaţii nesusţinute de ceva.

#340
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajpro-civilizatie, pe 09 decembrie 2017 - 16:02, a scris:

prin dalmata inteleg dalmata romanica,nu dalmata ilirica etc.
Nu exista asa ceva: DALMATA.
Nici n-a existat asa ceva.
Este doar inventia unor lingvisti din sec XIX, cel mai important fiind Mateo Bartoli.

In teritoriul locuit azi de croati, bosnieni, sarbi, muntenegreni
a existat o singura limba, cea vorbita de vlahi. Iar acei vlahi,
ramasitele lor, au fost denumiti moro-vlahi.

Iar acesti moro-vlahi, sunt astazi identificati ca istro-romani.
Iar ei, stau la baza graiului ardelenesc.
Dar daca esti continuatist, nu poti intelege cum Ardealul a fost colonizat
pornind din vestul Balcanilor incepand cu sec X.

Ce sa mai vorbesc de limba panonica!?
Alta inventie.

Edited by enough1453, 09 December 2017 - 22:44.


#341
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajionelmironescu, pe 09 decembrie 2017 - 16:39, a scris:

pai imperiul bizantin nu a fost condus de cumani ?
Nu, nu a fost.
sau regatul maghiar ?
Nici el.
sau nu vezi legatura cu mongolii?
Nu văd. Luminează-ne!
sti ca alecsandri a cules poeul ortii Hanului Atlamas al dobrogei marzacul cu trei tuiuri
NU. Ce relevanţă are?
Cuanii negrii denuiti dupa cusmele negre
Erau denumiţi negri pt că locuiau la nord de alţi cumani, nu că purtau căciuli negre. În turceşte punctele cardinale se desemnează cu culori. Negru...nord, de aceea Marea Neagră. Roşu...sud; de aceea Marea Roşie. Răsărit cu galben şi Apus cu albastru. Cuşme negre aveau mulţi. Îţi inchipui tu că numai acei cumani aveau căciuli negre!
Numele muntilor si tinuturilor sunt date doar de eisi chiar numele noastre.
Unde asta? La noi nu sint nume cumane. Comana, Caraiman, Vaslui, Bahlui sînt atribuite aiurea cumanilor de lingvişti idioţi. Nu au nici o dovadă şi nici nu pot face vreo demonstraţie veridică precum că aşa a fost. Numele localităţilor Comana nu e de la cumani ci de la numele unor persoane care se numeau Coman. Caraiman e un tip de nume aromânesc precum Caragiale, Caracostea, Caramitru, Caravasiliu, deci faci afirmaţii nesusţinute de ceva.
Ladislau al IV-lea ce a fost ? Hunyady care chiar ungurii recunosc ca a fost  cuan   iarasi nu a fost cuman? Nu aveau doar acei cuani cusme negre le-au lasat si la urmasii lor romanii la fel ca toate cuvintele  si toponiele  din CARAS in fagaras DIN mARAURES IN VADUL CUMANILOR SI TELEORMAN  de la Dobrudja la Posada....fac afirmatii sustinute de  toti din jurul nostru si de testul ADN-ul care a costat doar 54 usd :) dar banuiesc ca  lingvistii ,istoricii si biologii astia tampiti nu se copara cu Hassotti care blocheaza in parlaentu prelevare de teste din teseutul osos a lui Mihai Viteaz la fel de stapanitor ca  stramosii sai pana dincolo de stepa kipchak....eu totusi  sper ca acest stat secretos sa-si dezvaluie fata istorica si in fata propriilor cetateni in tipl vietii noastre , daca nu ne baza pe Thocomerius (Voivode) de WALLACHIA cunoscut si ca Prince of the TATARS; aka Tihomir `Quiet Peace' (Toktemir Toqtemir Toq-Temu) of BULGARIA......chiar dacanu ave legaturi cu mongolii , tatarii stepei si turcii selgiucizicineva ne-a strecurat in sange  genele lor!stiu cine ! Istoria !Prin magia practicata de Negru Voda . Cu ocazia asta ne-a extras si genetica ilirica :))))

Poate gasi parti din istoria noastra in istoria hoardei de aur ! :

TABEL CRONOLOGIC CU EVENIMENTELE DIN TIMPUL LUI NOGAI

1250 - Orașul Bolgar este cel mai important centru comercial în Hanatul Kypchak (Hoarda de Aur)
1250 - Kypchakii (cumanii) vorbeau limba turcică, cel mai important document descoperit până acum este un Dicționar kypchak-latin-persan, scris de misionarii creștini
1250 - Prezența în Egipt a mamelucilor vorbitori de kypchakă a determinat realizarea unor dicționare kypchak-cumane și gramatici kypchake scrise în Egipt și Siria
1250 - Fiul lui Béla IV', viitorul Ștefan V, se căsătorește cu o prințesă cumană, și, sub domnia fiului lor, Ladislas IV (László) Cumanul (1272–90), influența cumanilor în nobilimea ungară a fost foarte mare
1250 - Cumanii încă nu erau asimilați în societatea ungară
1250 - Bulgarii (turcici de pe Volga) aveau savanți și poeți. Poemul lui Kul-Gali, "Povestea lui Yusuf" (secolul 13) era cunoscut și in afara Bulgariei Mari (stat islamic) și a influențat literatura tătărească.
1251 - Alexandru Nevsky vine în Sarai Batu, se împrietenește și devine frate declarat cu Sartaq, adoptă pe fiul lui Batu Han. Aleksandru, cu o armată de tătari înfrange pe teutoni, primește yarlyk de numire pentru cneaz al Principatului Rus, în vasalitate față de Hanatul Kypchak (Hoarda de Aur).
1251 - Principatele rusești care au refuzat protectoratul tătarilor au fost cucerite de Lituania.
1251 - Mongke devine hanul imperiului mongol (1251-1258)
1255 - Hulegu capturează Samarkand
1255 - Prima dezbatere Buddhistă-Taoistă în Karakorum
1255 - Hanul Batu al Kypchakului moare (1227-1255), Sartaq Creștinul devine hanul Kypchakului (1255-1257), apoi Ulagchi Copilul (1257-1257)
1257 - Moare hanul Ulagchi Copilul al Kypchakului (1257-1257), Berke Musulmanul devine han (1257-1266)
1258 - După Mongke (1251-1258), Ariq-Buqa (1258-1260) devine hanul imperiului mongol.
1258 - A doua dezbatere Buddhistă-Taoistă în Karakorum.
1259 - Ofensiva lui Ariq-Buqa Han asupra cruciaților din Ierusalim. În bătălia de la Ain-Djalud, noyonul Kit-Buga este învins de armata mamelucilor
1260 - După Ariq-Buqa (1258-1260), Kublai este han al imperiului mongol (1260-1294)
1261 - Hanul Berke al Kypchakului schimbă ambasadori cu Egiptul mameluc.
1262 - Primul război între Hanatul Kypchak și Ilkhanat.
1263 - Alianța lui Berke cu Mamelucii din Egipt.
1263 - Hanatul Kypchak are comerț intensiv pe ruta Mediterană cu mamelucii și genovezii.
1265 - 20,000 călăreți ai lui Nogai împotriva imperiului bizantin
1266 - Hanul Berke Musulmanul al Kypchakului moare (1257-1266), Mangu Timur devine han (1266-1280).
1269 - 50,000 războinici kypchaki pentru a ajuta pe Qaidu.
1278 - Tătarii în alianță cu rușii atacă orașul alan Dediak.
1279 - Nogai întronează pe cumanul George Terter I ca țar al Vlaho-Bulgariei de la Dunăre, cu capitala la Trnovo (1280-1292)
1280 - Hanul Mangu Timur (1266-1280) al Hanatului Kypchak (Hoarda de Aur) moare, Tode Mangu Musulmanul este întronat han (1280-1287)
1281 - Războiul dintre mameluci și mongoli.
Distrugerea flotei mongole pe coastele japoneze.
1286 - Kypchak (Hoarda de Aur) pierde controlul asupra Moldovei în fața Lituaniei (Moldova a fost teritoriul lui Nogai între 1241-1286 )
1287- Hanul Kypchakului, Tode Mangu Musulmanul (1280-1287) moare, Tole Buqa devine Han (1287-1290)
1290 - Moare hanul Kypchakului, Tole Buqa (1287-1290), Tokhtaga (Toqta) devine han (1290-1312).
1295 - Ascensiunea lui Ghazan pe tronul Ilkhanataului.
Iunie 19: Convertirea publică a lui Ghazan la islam.
1297 - Adoptarea de către Hanul Ilkhanatului a simbolurilor islamice ca însemne de stat.
1298 - Armata ungaro-cumană se confruntă în bătălia de la Gollheim cu armata lui Albrecht I de Habsburg
1299 - moare Nogai

CONTRIBUfiII PRIVIND RELAfiIILE DINTRE MOLDOVA LUI STEFAN CEL MARE  si TÃTARI   http://fig.usv.ro/ww...CC10/tatari.pdf

#342
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu ştiu ce a fost ladislau al 4 -lea. Dacă zici că a fost cuman turc pune tu o sursă.
Văd că nu ştii cum merge treaba la istorie. Nu se afirmă cu tărie ceva şi gata.
Huniazii au fost de roigine valahă, nu cumană. Pote le spunea unor valahi cumani atunci. Asta e altceva, dar Huniazii nu au fost turci ci valahi maghiarizaţi. Pt sint date, dovezi, mărturii, dar nu le pun eu acum aici, că ştiu toţi acest lucru.
Scrii îngrozitor de agramat. Tu eşti romîn sau faci parte din vreo minoritate etnică din Romînia?
"Nu aveau doar acei cuani cusme negre le-au lasat si la urmasii lor romanii la fel ca toate cuvintele  si toponiele  din CARAS in fagaras DIN mARAURES IN VADUL CUMANILOR SI TELEORMAN  de la Dobrudja la Posada....fac afirmatii sustinute de  toti din jurul nostru si de testul ADN-ul care a costat doar 54 usd Posted image dar banuiesc ca  lingvistii ,istoricii si biologii astia tampiti nu se copara cu Hassotti care blocheaza in parlaentu prelevare de teste din teseutul osos a lui Mihai Viteaz la fel de stapanitor ca  stramosii sai pana dincolo de stepa kipchak....eu totusi  sper ca acest stat secretos sa-si dezvaluie fata istorica si in fata propriilor cetateni in tipl vietii noastre , daca nu ne baza pe Thocomerius (Voivode) de WALLACHIA cunoscut si ca Prince of the TATARS; aka Tihomir `Quiet Peace' (Toktemir Toqtemir Toq-Temu) of BULGARIA......chiar dacanu ave legaturi cu mongolii , tatarii stepei si turcii selgiucizicineva ne-a strecurat in sange  genele lor!stiu cine ! Istoria !Prin magia practicata de Negru Voda"
Mostră de exprimare agramată, arogantă şi prostească:
-căciulile negre nu le avem noi de la nişte turci! E imaginaţia ta. Ungurii, bulgarii etc i-au aşteptat pe turcii cumani ca să inveţe să poarte căciuli negre? Ai scris o prostie.
-nu sînt denumiri rămase de la nişte turci prin Romînia. Faci afirmaţii greşite. Dobrogea nu e denumire turcească. Vine de la denumirea oraşului DOBRICI, aflat azi în Bulgaria. Dobrici...Dobgogea. Făgăraş, Caraş, Timiş, Caraiman, Cozia...sint denumiri romîneşti, nu turceşti. Dacă mă contrazici trebuie să arăţi denumiri de acest tip în teritorii locuite de popoare de limbă turcă, adică Turcia, Azerbaigean, Cazahstan. Faci o etimologie absolut eronată.
-nu ştiu despre ce test ADN vorbeşti. Dă amănunte.
-testul adn al domnitorilor s-a făcut între timp. Au adn acelaşi cu al nostru, deci nu au fost altceva.
ÎNCEARCĂ SĂ SCRII MAI BINE

-

între lista pe care ai copiat-o aici şi ţările romîne sau Ungaria nu e absolut nici o legătură, adică scrii aiureli.

Vizualizare mesajInfinitty, pe 09 decembrie 2017 - 10:16, a scris:

Da, au fost a doua componenta hegemona dupa cavalerii latini, corect. S-au mixat cu cruciatii in final dar limba română a castigat desigur.

Mai recent avem si origini culturale regionale germano-unguresti in Ardeal, turcesti in Teleorman, ... rus-rutene in Basarabia, samd.
S-au mixat cu cruciaţii?  Ce bine ştii tu cu cine s-au nixat romînii cu sute de ani in urmă!  Şi citi cruciaţi au fost de  e aşa de importantă mixarea asta? Ţigani sint foarte mulţi. Tu eşti mixat cu ţigani? Romînii pe la voi sînt tare mixaţi cu ţigani? Ţigani sînt foarte mulţi. Coform teoriei tale şi multora de pe aici romînii s-au mixat tare cu migratorii cu romanii. Ia, zi tu aici: cu unguri şi cu ţigani sînteţi mixaţi voi prin Maramureş? că noi prin Muntenia nu sîntem. Ia, uită-te la avatarul meu. Vezi poza mea. Am faţă de ţigan?
Văd că ţi-a pierit graiul cînd te-am întrebat. E a treia oară cind te întreb.Ţi-am luat piuitul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate