Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

De ce nu e bine sa mancam seara?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Estel, on 01 august 2017 - 05:45, said:

Am aproape un an de cand fac sala regulat (3 ori pe saptamana). Vrei sa mananci ceva ce se digera usor seara ? Eu imi fac salata de ton cu legume.
Ia o conserva de ton in suc propriu adauga rosii (cherry sau simple), castraveti,ardei gras,un pic de mozarella si avocado. Sare si piper dupa gust. Garantat tine de foame

Nu au ce sa caute rosiile, mozarella si avocado in combinatia de mai sus. Iti recomand sa faci salata de ton avand ca suport salata verde sau chiar varza taiata fidelutza. Nu mai pune si alte chestii care nu-si au rostul. Ce drk sa caute pestele langa branza (fie ea si mozarella), Doamne iarta-ma... De avocado nu mai vorbesc - ar trebui consumat doar individual intre mese. Impiedica digestia celorlalte alimente.

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Seara dupa 18:00 cel mai bine merge o bere sau doua sau trei ... Depinde cat de cald a fost in ziua respectiva si cat de rece e berea.

#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe scurt, doctorii recomanda urmatoarele:
  • sa te culci inainte de ora 12 (recomandat cel tarziu ora 11 sa poti dormi si organismul sa-si faca "curatenia" in liniste intre orele 01-03)
  • sa nu mananci cu 4 ore inainte de culcare (pentru a putea avea mancarae digerata si organismul sa se poata odihni)
Din cele de mai sus reiese ca ora 7 ar fi ora maxima recomandata pentru cina (bineinteles cu ingrediente usoare, nu carne de porc, prajeli, etc)

#40
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 pasilla, on 31 iulie 2017 - 21:03, said:

Se zice ca organismul are treaba cu digestia si somnul este superficial.
Eu daca ma duc la culcare cu burta goala nu pot sa adorm si chiar daca adorm, ma trezesc noaptea sa bag ceva.


Da, mai ales daca ma duc la sala.Mananc ca un spart noaptea, ma trezesc, mai mult adormit bantui prin bucatarie uneori si de 2 ori pe noapte.@Marga32, ce fel de efort faci?

Edited by ionutz_joe2009, 01 August 2017 - 12:00.


#41
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

 ionutz_joe2009, on 01 august 2017 - 11:56, said:

Da, mai ales daca ma duc la sala.Mananc ca un spart noaptea,
Mananci macar de 5 ori pe zi?

#42
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Pololica, on 01 august 2017 - 09:31, said:

Pe scurt, doctorii recomanda urmatoarele:
  • sa te culci inainte de ora 12 (recomandat cel tarziu ora 11 sa poti dormi si organismul sa-si faca "curatenia" in liniste intre orele 01-03)
  • sa nu mananci cu 4 ore inainte de culcare (pentru a putea avea mancarae digerata si organismul sa se poata odihni)
Din cele de mai sus reiese ca ora 7 ar fi ora maxima recomandata pentru cina (bineinteles cu ingrediente usoare, nu carne de porc, prajeli, etc)

Cred ca depinde in functie de organism cand sa fie ultima masa (probabil si de cat de consistenta e masa). Pe unele site-uri am citit ca e ok sa ai o mica gustare la culcare (eu prefer ceva gen stick-uri de telina cu putin unt de arahide, ori imi pastrez desertul cam la o ora-1h30' inainte de culcare - uneori asta inseamna 2-3 felii de mar cu unt de arahide, alteori o gustare dulce cu putine calorii).  Ideal e sa distribui mesele/caloriile pe parcursul zilei, nu lasat masa principala la sfarsit pentru a recupera.

#43
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu numar mesele.Manac cand imi este foame, mananc de mai multe ori pe zi, mananc orice(poate mai putina paine) si nu iau in greutate decat daca fac sala.La inaltime 1.76 am 74 de kg acum.M-am reapucat de sala de 3 luni, in timpul asta am pus 4 kg care se vad ca 10.Simt nevoia sa manac mult dupa aprox 2 ore trecute de la terminarea programului de la sala, direct nu pot sa mananc nici obligat pt ca vomit dupa efortul ala pe care il depun.Voi ajunge iar la 80, atat aveam acum 4 ani cand faceam sala.Cam asa se manifesta la mine.

Invers, merg la sala cu un prieten, in pauza de 7 zile(slabise 7 kg plus adaugare de masa in cele 3 luni),  a pus 6 kg, a pus grasime...m-am speriat de el.Si nu a mancat mult, a mancat ca inainte de a incepe sala.Ma gandesc ca perioada de 3 luni de sala fost prea scurta pt el si corpul a revenit rapid la greutatea initiala.Ciudat e ca in cateva zile a dat cele 6 kg jor iar.Acum...nu stiu, mie unu nu-mi plac femeile schilodite  tinute din dieta, arata altfel cele care merg la sala :).Eu as recomanda ceva  efort(banda, bicicleta) la sala initiatoarei, cred ca si dieta...

Edited by ionutz_joe2009, 01 August 2017 - 17:51.


#44
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007

 rosix, on 01 august 2017 - 07:19, said:


Nu au ce sa caute rosiile, mozarella si avocado in combinatia de mai sus. Iti recomand sa faci salata de ton avand ca suport salata verde sau chiar varza taiata fidelutza. Nu mai pune si alte chestii care nu-si au rostul. Ce drk sa caute pestele langa branza (fie ea si mozarella), Doamne iarta-ma... De avocado nu mai vorbesc - ar trebui consumat doar individual intre mese. Impiedica digestia celorlalte alimente.

La mine functioneaza. Fiecare e diferit iar salata verde nu are proprietati nutritionale grozave. Varza mananc in continuare la masa principala.

#45
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

 ASCENDED, on 31 iulie 2017 - 21:23, said:

Ok.Uite ce cred eu despre chestiunea asta:
În timpul somnului,organismul este în stare de repaus.Inclusiv toate organele interne,inclusiv stomacul.
Dacă mănânci și te culci,stomacul intră în repaus,și posibil să nu-și mai facă "treaba"(funcția lui).
Astfel încât,mâncarea rămâne "neprocesată",dar nu se păstrează intactă,ci se descompune?sau fermentează?favorizează apariția microorganismelor care pot "duce" la boli?(nu știu exact ce)
În orice caz,se "transformă" în ceva ce va face rău pentru tot organismul(în ansamblu).

Foarte posibil să fie persoane care sunt "imune" la așa ceva.
Dar asta nu înseamnă că și tu ești.
De unde le scoti? Organele, inclusiv stomacul lucreaza 24/24h! In timp ce tu dormi, stomacul proceseaza tot ce bagi in tine. Mancatul seara nu este nesanatos, e chiar indicat. Nu e bine sa te culci cu stomacul gol. Mai important decat ora la care mananci este sa controlezi si sa selectezi ce mananci si cat mananci. Eu unul fac 5 antrenamente cu greutati pe saptamana si zilnic cardio. Necesarul meu de nutrienti este mai mare decat la cei sedentari. Eu mananc ultima masa intre ora 21:00 si 22:00 si ma bag la somn intre 11:30 si 12:30. Seara e bine sa mananci legume(nu fructe!), nuci, carne slaba, lactate degresate sau ciuperci. Eu sunt unul dintre cei care nu pot sa doarma cu stomacul gol. Daca mananci seara produse hiperproteice de exemplu, rata metabolica, creste. Tot mancand seara creste nivelul de insulina, cortizol, crestre nivelul de zahar in sange si in timp ce dormi, corpul pompeaza substante nutritive in tesuturi ca sa imi refaca muschii si tendoanele dupa antrenamentele zilnice. De ingrasat, nu te vei ingrasa decat daca mananci seara porcarii gen prajeli si vestitii biscuiti cu cereale care sunt chiar nesanatoase, indiferent de ora la care ii mananci. Au un continut de grasimi nesanatoase si zahar atat de mare ca mancand 2-3 bucati in fiecare seara, practic distrugi tot ce ai muncit in ziua respectiva in materie de alimentatie sanatoasa. Nu vorbesc chiar din auzite, am citit mult despre nutritie si sunt sportiv. In trecut am avut si 143kg la 1,83m iar acum am ~75kg si fac sala, calisthenics si cardio. Nutritia e foarte importanta atat in cazul sportivilor cat si in cazul celor sedentari. Ea este responsabila pentru multe probleme de sanatate daca este prost inteleasa. Eu mananc dupa urmatorul principiu: Mananc ca sa traiesc, nu traiesc ca sa mananc!

Edited by Neuronul_ganditor, 11 August 2017 - 16:36.


#46
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, dar pbl e ca multi nu inteleg ca omul nu a stat mereu la birou, trebuie facut sport...asta e cheia.vad persoane, cunoscute chiar, care in 2-3 luni de zile de cardio la sala, au slabit enorm, grasi mari care-s mult mai in regula acum.La inceput alergau in reluare(pas mai mult) pe banda, acum...pt sala de forta trebuie determinare.Atat.Corpul simte si ia masuri, e o masinarie extraordinara,reprogramabila si cu resurse ascunse care sunt apelate doar la nevoie.

Edited by ionutz_joe2009, 11 August 2017 - 17:10.


#47
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La o alergare, abia dupa 12-15 minute se regleaza pulsul, creierul incepe sa intre in stare de necesitate,elibereaza niste enzime, intra in stare de consum, arunca prin piele sau alte metode toxinele.Bei apa si procesul se intensifica.Vei fi mai odihnit dupa 45-50 min de alergat, cu siguranta se va simti starea aia de om odihnit, vei si slabi.

Edited by ionutz_joe2009, 11 August 2017 - 17:42.


#48
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Da, asta am constatat si eu, corpul este o masinarie extraordinara. Se adapteaza in functie de situatie. Ce am observat eu este urmatorul lucru. In primul rand ca sa slabesti trebuie sa faci miscare, ca sa te mentii, din nou trebuie miscare. Daca esti la inceput si vrei doar sa dai repede jos cateva kg de grasime, e suficient sa umbli putin la alimentatie. Scoti carnea grasa, painea, dulciurile si sucurile cu mult zahar din alimentatie si deja corpul isi va schimba comportamentul. Ceea ce spui este foarte adevarat, trebuie miscare si multa ambitie, mai ales la inceput. Dupa ce vezi rezultatele, sa zicem dupa 6-12 luni, deja prinzi curaj si nu mai vrei sa te intorci unde ai fost si vei deveni si mai performant si mai ambitios.

#49
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Paine mai ales.Fara gustari rapide cu paine multa.Eu , desi in familie nu am persoane supraponderale, nu am avut nici in arbore, ma ingras daca mananc multa paine.Nici nu ma satur.Ma simt umflat, dar nu satul, e starea aia cand simti ca ceva lipseste si vrei sa mananci desi ai stomacul plin.

Edited by ionutz_joe2009, 11 August 2017 - 17:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate