Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ce acte trebuie sa aiba o masina adusa din Belgia?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.08.2009
Salut, vreau sa cumpar un Golf V adus din Belgia, masina este neinmatriculata, probabil a fost adusa pe platforma. Vreau sa stiu ce acte trebuie sa-mi dea vanzatorul si cum arata ele. Daca ati pune si poze cu ele ar fi minunat. Multumesc

#2
parolauitata

parolauitata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.04.2017
Aici este site-ul official pentru inmatriculari in Belgia https://www.belgium....ilite/vehicules (varianta in franceza).

In linii mari, ar trebui sa ti se prezinte:

- cartea gri (certificatul de inmatriculare). Vezi ca e formata din doua jumatati - o parte care se tine in masina de obicei si alta care se tine in casa. Cele doua sunt evidentiate prin simbolul casei sau masinii pe prima pagina in partea stanga jos. Jumatatea de document cu simbolul casei se foloseste doar la vanzarea masinii
- ITP-ul Belgian - un document verde, valabil un an de zile. Daca documentul are culoarea roz, inseamna ca e temporar si masina nu a trecut ITP-ul ultima data
- cartea verde
- certificatul de conformitate
- Car-Pass (e o ceritificare ca masina a fost inspectata tehnic si nu are probleme majore). Nu toti il au (pentru ca mai si costa) - dar in Belgia e cvasi-obligatoriu pentru a vinde masina in tara.

E o lista non-comprehensiva - nu am cumparat masina second hand din Belgia pana acum, doar am inmatriculat.

#3
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.08.2009
Multumesc mult. Am fost astazi si am vazut masina pe viu, nu mi-a placut. I-am spus pas.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate