Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce bancile isi dau in cap singure?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Fatihh

Fatihh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017
Am vrut sa fac un credit la o banca cu renume mare in jur de 15000 de lei si nu mi s-a acceptat desi am istoric bun in spate plus o rata la aceiasi banca facuta de vreun an. De la banca mi s-a spus doar ca am fost refuzat fara sa imi zica de ce. Am 24 de ani si muncesc de 3 ani pe perioada nedeterminata. Daca mi-au acceptat de prima data un imprumut ce e drept mai mic in jur de 3000 de lei de ce nu au acceptat si acum desi aveam istoric la ei si plateam in fiecare luna rata la timp? Creditul se intindea pe o perioada de 5 ani daca eram acceptat. De ce bancile isi dau in cap singure si refuza bun platnici? Unele banci dau credit doar daca ai peste 26 de ani si esti casatorit ceea ce e e o tampenie.

Edited by Fatihh, 31 July 2017 - 20:14.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
analiza de risc, si robotul  a spus NU.
de la 3000 la 15000 e un salt destul de mare.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Probabil ca nu te incadrezi la procentul de indatorare. Adica oricat de inconstient ar fi cineva incat sa fara rata de 80% din venituri, pana la urma are nevoie si de mancare, plata utilitatilor, etc. asa ca e foarte bine ca banca refuza pt. ca alternativa ar fi incapacitatea de plata si executarea silita.

Edited by Kroghy, 31 July 2017 - 20:19.


#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Un an nu e tocmai un "istoric" relevant. Analiza lor de risc zice ca esti un risc prea mare pentru ei din diverse motive (varsta, venituri, faptul ca mai ai deja un credit, istoric prea scurt, etc). Am colegi de 28 de ani carora li s-a facut card de credit dar li s-a aprobat o suma mult mai mica decat maximul teoretic chiar daca aveau venituri bune ... doar dupa o vreme le-au marit limita, cand au strans ceva istoric cu ei. Motivul principal cred ca a fost ca mai aveau alte credite deja ...

Edited by utopium, 31 July 2017 - 20:21.


#5
Fatihh

Fatihh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017
Le-am zis sa-mi faca si o refinantare si tot nu am fost acceptat. Rata la suma de 15000 de lei venea in jur de 300 de lei pe luna deci nu e ceva mare mai ales ca rata actuala e de 170

#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Care este venitul tau lunar?

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si fiindca te-au pierdut de client, ai impresia  ca "si-au dat in cap"? Nu realizezi ca de fapt, TIE ti-au dat in cap? Ei n-or sa moara de foame fara tine, dar tu poti sa nu te descurci fara ajutorul lor. Asa ca, cine cui ii "da  la cap"?

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Asta cu refinanţarea nu cred că merge la aceiaşi bancă, doar nu sunt proşti să-şi micşoreze singuri comisioanele.

Edited by mihaicozac, 31 July 2017 - 20:39.


#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am un credit mic, am fost la banca si pot sa obtin pe loc un credit imens. M-am interesat just in case. Totul tine de istoric si de venituri. Bancile abia asteapta sa dea credite asa ca stai linistit, daca nu ti-au dat credit atunci e mai bine pt. tine.

#10
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Rata de 300 de lei la un credit de 15 mii de lei inseamna rate pe 5 ani.
Deci ai facut un credit acum 1 an de zile, te-ai dus la banca ca vrei inca 15 mii de lei si banca a zis nu.
Ai observat ca banca refuza creditul si ai zis sa mergi spre refinantare, banca iara a zis nu.

Nu iti pare dubios ca in nici 1 an de zile tu vrei inca un credit sau o suma mult mai mare?
Istoricul la banca se construieste greu.

Edited by MateiEvi, 31 July 2017 - 20:44.


#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
da zi si banca...asa ca sa nu murim nestiutori...ca eu nu prea am auzit la 15,000 lei pe 5 ani sa fie refuzat....doar daca ai sub 1500 lei/luna....

#12
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View PostFatihh, on 31 iulie 2017 - 20:23, said:

Rata la suma de 15000 de lei venea in jur de 300 de lei pe luna deci nu e ceva mare mai ales ca rata actuala e de 170
Daca mai ai rate si prin alte parti, atunci au calculat ca ar fi dificil de platit inca una, mai ales daca ai salariu mic (sau mic pe cartea de munca).

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFatihh, on 31 iulie 2017 - 20:10, said:

De ce bancile isi dau in cap singure si refuza bun platnici? Unele banci dau credit doar daca ai peste 26 de ani si esti casatorit ceea ce e e o tampenie.

Pentru ca, un bun platnic se poate transforma peste noapte in rau platnic si pentru ca veniturile unui tanar sunt in cele mai multe cazuri, de mizerie - mici si instabile pe termen lung.
E intr-adevar o umilinta sa ai job si sa nu poti imprumuta 15000 lei.  E bine sa te intrebi, in acest caz, pentru ce muncesti, daca nu poti sa-ti permiti nimic. De foame?

#14
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pentru ca se apropie criza Posted Image

#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
incearca si la alte banci, cu refinantare. cred ca ar fi predispuse sa castige un client nou decat banca actuala care te are deja in captivitate
daca nici asa nu merge, ai putea sa faci un efort sa te imprumuti de la cineva cunoscut, sa inchizi primul credit si sa te prezinti la banca curat fara credite cu o noua solicitare

#16
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
E greu sa te lamuresti care sunt criteriile de acceptare la bani, incearca sa ii intrebi la ce suma te incadrezi pe un credit de 5 ani de zile. Intreaba-i si ce alte criterii sunt relevante pentru ei. unii functionari iti spun. De exemplu cu multi ani in urma (vreo 10-11), Raiffeisen mi-a limitat drastic limita de creditare pentru ca nu aveam telefon mobil pe numele meu. Aveam telefon mobil pe firma, fusese pe numele meu 5 ani dar asta nu conta pentru ei, ci doar sa am telefon mobil pe numele meu.

Acum am insa un istoric de credit de nu mai stie ce sa-mi faca BT sa-mi dea credit, eu nu mi-as fi dat creditele pe care mi le dau ei.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFatihh, on 31 iulie 2017 - 20:10, said:

Unele banci dau credit doar daca ai peste 26 de ani si esti casatorit ceea ce e e o tampenie.

Pentru tine o fi tampenie, insa stiu ei de ce. Nu te teme, ca nu-s prosti.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMateiEvi, on 31 iulie 2017 - 20:43, said:

Deci ai facut un credit acum 1 an de zile, te-ai dus la banca ca vrei inca 15 mii de lei si banca a zis nu.
Ai observat ca banca refuza creditul si ai zis sa mergi spre refinantare, banca iara a zis nu.

Data viitoare du-te cu pistolul.

View PostPhobos, on 31 iulie 2017 - 23:46, said:

Pentru tine o fi tampenie, insa stiu ei de ce. Nu te teme, ca nu-s prosti.

Ba e o tampenie. De unde stie banca ca nu divortezi a doua zi ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 August 2017 - 00:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate