Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce bancile isi dau in cap singure?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Statistica spune ca cei mai multi restantieri la banci sunt cei care au facut credite pe durata mare si sume de pste 10.000 lei. Au platit 1-2 ani, apoi s-au plictisit si au uitat sa mai treaca pe la banca sa plateasca ratele sau firma unde lucrau i-a trimis acasa

Edited by mariancristea1982, 01 August 2017 - 06:49.


#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
300+170 lei = 470 lei; daca ai salariu sub 1500 si nu mai platesti iti pun poprire pe salariu si iti trag 30%, dar nu le iese la fel de mult.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator, n-ai dat informatiile cele mai importante: daca ai terminat creditul anterior (daca nu, contribuie si asta la gradul curent de indatorare) si ce salariu ai (credite de consum cu rata mai mare de 30% din venitul lunar nu se mai accepta ca sunt prea riscante pt banca).

#22
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu cred ca isi dau singure in cap.

E vorba de minimizarea riscului de neplata, ceea ce e bine, inseamna ca le-a mai venit mintea la cap.

Daca dpdv contabil chiar ar fi avut nevoie de dobanzile platite de tine pe creditul solicitat, procesul de aprobare ar fi fost mai permisiv si ti l-ar fi dat :))

#23
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Ce venituri lunare ai?

#24
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu zic ca trebuie sa incerci sa faci refinantare la alta banca si sa soliciti si tu 10 000 de lei.
Ai mare grija ca daca ai vreun card de credit, iti scade scoringul asa ca trebuie sa-l refinantei si pe ala, chiar daca are comisiob de disbursare.
Probabil te-ai dus la BCR, ca daca te duceai la BRD nu era problema.
Mai conteaza foarte mult si situatia financiara a angajatorului tau.

Edited by buteliearagaz, 06 August 2017 - 21:59.


#25
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostFatihh, on 31 iulie 2017 - 20:10, said:

Am vrut sa fac un credit la o banca cu renume mare in jur de 15000 de lei si nu mi s-a acceptat desi am istoric bun in spate plus o rata la aceiasi banca facuta de vreun an. De la banca mi s-a spus doar ca am fost refuzat fara sa imi zica de ce. Am 24 de ani si muncesc de 3 ani pe perioada nedeterminata. Daca mi-au acceptat de prima data un imprumut ce e drept mai mic in jur de 3000 de lei de ce nu au acceptat si acum desi aveam istoric la ei si plateam in fiecare luna rata la timp? Creditul se intindea pe o perioada de 5 ani daca eram acceptat. De ce bancile isi dau in cap singure si refuza bun platnici? Unele banci dau credit doar daca ai peste 26 de ani si esti casatorit ceea ce e e o tampenie.
Nu-si dau in cap deloc, din contra, se feresc de tot felul de smecheri.

Tu ai un credit neachitat si deja vrei altul de 5 ori ai mare, iar istoricul e foarte scurt(un an e frectie, dupa cum e si vechimea aia in munca). E fishy din capul locului. Si mai esti si foarte tanar. Apoi sunt niste reguli cu rata ca procent din venit, care variaza cat poate sa fie, de la banca la banca. Pur si simplu nu prezinti incredere pentru ei. Poti incerca la altii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate