Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vaccin Anti-Rabic

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Monstruozitate, on 26 iulie 2017 - 14:10, said:

Daca te musca un animal cu potential de transmitere al rabiei, monitorizarea e obligatorie, un caine ce poate transmite boala nu mai traieste mult (sub 10 zile) si oricum e simtomatic.
O alternativa la monitorizarea animalului e diagnosticarea lui, medicul veterinar pune mostre de encefal pe sticla, le da cu un spray, si in lumina uv tesutul deteriorat se vede la microscop.

Vaccinul anti-rabic se face inainte de contact pt a fi 99 la suta sigur, si toate dozele. Dupa contact, cat mai devreme atat mai bine, iar daca animalul este pozitiv sau din grupa de risc crescut, este un tratament aditional, profilactic.

Prea tarziu este atunci cand apar simtomele, rabia devine incurabila, si decesul survine in cca 10 zile de la primele simtome.

Perioada de incubatie medie e de 86 zile, sub 6 luni. Exceptiile sunt discutabile si rare.
Vaccinarea din pacate nu mai este 100% sigura pt toti oamenii, sunt anumite serotipuri de virusi la care anumiti oameni nu raspund imunologic la vaccinare.


Vorbesti prostii. Oricand inaintea instalarii infectiei vaccinul are efect... evident, cat mai repede atat mai bine, ideal inainte de a fi muscat.
Si nici asa nu esti sigur, sfanta ramane si curatarea si dezinfectarea temeinica a ranei. nu suficienta, dar eficienta in 2 din 3 cazuri de contact usor si potential 100% fara penetrarea pielii.

Vaccinul in mod normal nu se face daca poti urmari animalul, sau aduce capul acestuia pe masa la microscop


Daca cainele mai traieste noroc bun... poti sa iei purici sau jigodie Posted Image , dar rabie e exclus!

Inseamna ca cei de la directia sanitara si cei de la infectioase sunt nebuni....cand mi-au spus aceste vorbe si tu esti mai profesor ca ei...
Intelege nene ca m-au chemat si pe mine si pe toata familia pe la ora 19 seara de urgenta pentru ca atunci au primit analiza de la directia sanitara veterinara cei de la directia sanitara umana sa mi-au spus sa mergem la sectia de infectioase unde am fost interogati de un doctor infectionist care era de garda si au anuntat-oi si pe sefa de sectie direct acasa(profesor universitar) care a dat dispozitia pentru tot tratemtnul care a trebuit facut,eu am primit si seroterapie exact in momentul respectiv+vaccinul anti rabic
a doua zi dimineata am fost iar prezent acolo si eu si familia mea pentru a fi examinati iar,de data aceasta de sefa de sectie care e si profesoara universitara si tot ce am spus aici sunt cuvintele ei
Daca tu crezi ca esti mai documentat ca ea eu ma inclin in fata ta siimi scot basca
nu vorbesc prostii doar ca sa ma aflu in treaba
si nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva nici dujmanilor mei

Edited by I2O, 26 July 2017 - 14:27.


#20
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu mai degraba ar trebui anti-tetanus?

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 sSorsy, on 26 iulie 2017 - 13:53, said:

Pai daca au trecut deja cele 72 de ore si nu prezinti simptome esti ok.

cand apar simptomele deja nu prea mai e nimic de facut.

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 41ex, on 26 iulie 2017 - 14:26, said:

nu mai degraba ar trebui anti-tetanus?
normal anti tetanosul vine la pachet cu anti rapicul

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

 Monstruozitate, on 26 iulie 2017 - 14:10, said:

Daca te musca un animal cu potential de transmitere al rabiei, monitorizarea e obligatorie, un caine ce poate transmite boala nu mai traieste mult (sub 10 zile) si oricum e simtomatic.
......
Daca cainele mai traieste noroc bun... poti sa iei purici sau jigodie Posted Image , dar rabie e exclus!
Asta  !
Si pe mine m-a muscat acum niste ani un caine/catea, tot cu pui...
Asa ca m-am interesat, poate transmite rabie doar in ultima faza a bolii, cand e aproape de moarte.
Asadar daca acel caine era bine dupa 1 sapt- manca si bea, e ok.

Edited by sirgoofy, 26 July 2017 - 15:18.


#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 I2O, on 26 iulie 2017 - 13:49, said:

Degeaba il urmareste...72 de ore e termenul maxim in care se aplica tratamentul,dupa aceasta perioada nu mai are efect tratamentul
Din cite stiu, eficienta tratamentului scade in timp dar nu e 0 dupa citeva ziel. Deci are sens sa mai mearga la doctor.

 sSorsy, on 26 iulie 2017 - 13:53, said:

Pai daca au trecut deja cele 72 de ore si nu prezinti simptome esti ok.
Vorbesti aiurea. Simptomele apar dupa 1-3 luni in medie.

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mai rau decat paranoia cu capusele . Bre , canii musca pentru ca asta stiu ei sa faca. Nu exista caine bolnav de rabie in comunitate ...exista focar de rabie si de ala stiu toti si autoritatile sunt cacate la cur si in alerta maxima ...Arafat personal prinde caini cu latul si  eutanasiaza in aceasta situatie . La tara sunt sute de muscaturi neraportate si nu ati auzit de nimeni sa moara de rabie in ultimi ani asa ca stati relaxati ca stresul dauneaza grav sanatatii . Atunci cand apar focare de rabie , toata zona este supusa unui protocol strict si sunt eutanasiate din oficiu toate canidele/felinele care circula libere .
Nene ...nu ai nimic , stai linistit . Cainele nu te-a muscat pentru ca era turbat ( caz in care a fi vazut si tu simptome la animal ) ci pentru ca te-ai aflat pe tertoriul lui si el se simtea amenintat ). 99,99999999999999999 % din cazurile de muscaturi nu sunt ca urmare a faptului ca animalele sunt turbate ...ci datorta faptului ca se apara . Un animal turbat nu traieste mult . Mai degraba sa te temi de muscatura unui tantar care a supt sange in prealabil de la un animal salbatic infectat cu rabie sau chiar mort din aceasta cauza . Dar asa-i ca te doare in cur cand te inteapa vreun tantar ? Crede-ma , este de 100 de ori mai probabil sa iei astfel rabie decat muscat de un caine de pe strada .

Edited by JurasikMan, 26 July 2017 - 15:52.


#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 JurasikMan, on 26 iulie 2017 - 15:51, said:

Mai rau decat paranoia cu capusele . Bre , canii musca pentru ca asta stiu ei sa faca. Nu exista caine bolnav de rabie in comunitate ...exista focar de rabie si de ala stiu toti si autoritatile sunt cacate la cur si in alerta maxima ...Arafat personal prinde caini cu latul si  eutanasiaza in aceasta situatie . La tara sunt sute de muscaturi neraportate si nu ati auzit de nimeni sa moara de rabie in ultimi ani asa ca stati relaxati ca stresul dauneaza grav sanatatii . Atunci cand apar focare de rabie , toata zona este supusa unui protocol strict si sunt eutanasiate din oficiu toate canidele/felinele care circula libere .
Nene ...nu ai nimic , stai linistit . Cainele nu te-a muscat pentru ca era turbat ( caz in care a fi vazut si tu simptome la animal ) ci pentru ca te-ai aflat pe tertoriul lui si el se simtea amenintat ). 99,99999999999999999 % din cazurile de muscaturi nu sunt ca urmare a faptului ca animalele sunt turbate ...ci datorta faptului ca se apara . Un animal turbat nu traieste mult . Mai degraba sa te temi de muscatura unui tantar care a supt sange in prealabil de la un animal salbatic infectat cu rabie sau chiar mort din aceasta cauza . Dar asa-i ca te doare in cur cand te inteapa vreun tantar ? Crede-ma , este de 100 de ori mai probabil sa iei astfel rabie decat muscat de un caine de pe strada .
Esti tu absolut siiigur ca o muscatura de ciine nu e periculoasa decit in zonele cu focar???

Stii sigur ca tintarii pot transmite rabia? Eu unul nu stiu.

Unii de pe aici vorbiti fara sa va pricepeti. Dar nu sunt necesare opinii, ci sfatul medicului.

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Dihorul Razboinic, on 26 iulie 2017 - 15:50, said:

Din cite stiu, eficienta tratamentului scade in timp dar nu e 0 dupa citeva ziel. Deci are sens sa mai mearga la doctor.


Vorbesti aiurea. Simptomele apar dupa 1-3 luni in medie.
chestia e ca la el a trecut 2 saptamani......nu stiu exact daca sa rezolvat inca criza vaccinurilor anti rabice si anti tetanos(daca nu sa rezoivat mai mult ca sigur nu o sa-i mai faca)
Cand am fost eu era criza mare orasul meu era ultimul din tara care inca mai avea antirabic...si cred ca le tineau numai pentru cazuri serioase
totusi sa mearga la infectioase si sa vada care-i treaba
Am intalnit un caz exact ca al lui muscat de caine si a venit dupa 2 saptamani...era o batranica si vorbeau deja ca nu prea mai are rost sa-i faca anti rabic...dar nu stiu exact daca i-au facut sau nu pana la urma

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Razboinicule , tu ai trait vreodata la tara ? Daca eu ma vaccinam de cate ori m-a muscat un caine aratam ca un arici . Cainii au in saliva un antibiotic destul de puternic . Urmele de muscaturi nu trec foarte repede si raman vizibile nu pentru ca se infecteaza ci datorita specificului muscaturilor . Carnea este intai zdrobita si dupa aceea penetrata ( si asta nu in toate cazurile ). De aceea urmele raman mult timp. O taietura cu rana deschisa se reface mai repede decat o muscatura fara piele gaurita . Am urma de muscatura de la 12 ani , care nu a fost foarte tare dar aproape mi-a disparut o taietura de drujba in picior care avea initial 10 cm lungime , pe 1 latime, pe 1 si ceva  adancime, de acum catva ani . Am batut jumatate din canisele de caini de lupta din tara asta si am vazut oameni muscati de Tosa Inu pana la os , care si-au pus niste slanina sarata peste rana si au bandajat cu o batista murdara ..si ala a fost tot tratamentul . Despre ce naiba vorbim aici ? Toti cetatenii care cred ca laptele este produs de raftul din supermarket isi dau cu parerea despre catastrofe si pandemii . Cand eram copil nu era saptamana sa nu ma muste un caine . Nu era o saptamana sa nu ma zgariu intr-un cui ruginit , nu era saptamana sa nu am o belitura in coate sau genunchi plina de praf si mizerie de pe jos si acum  este nevoie de internare la infectioase daca se taie unul cu unghiera .

Edited by JurasikMan, 26 July 2017 - 16:20.


#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 JurasikMan, on 26 iulie 2017 - 16:18, said:

Razboinicule , tu ai trait vreodata la tara ? Daca eu ma vaccinam de cate ori m-a muscat un caine aratam ca un arici . Cainii au in saliva un antibiotic destul de puternic . Urmele de muscaturi nu trec foarte repede si raman vizibile nu pentru ca se infecteaza ci datorita specificului muscaturilor . Carnea este intai zdrobita si dupa aceea penetrata ( si asta nu in toate cazurile ). De aceea urmele raman mult timp. O taietura cu rana deschisa se reface mai repede decat o muscatura fara piele gaurita . Am urma de muscatura de la 12 ani , care nu a fost foarte tare dar aproape mi-a disparut o taietura de drujba in picior care avea initial 10 cm lungime , pe 1 latime, pe 1 si ceva  adancime, de acum catva ani . Am batut jumatate din canisele de caini de lupta din tara asta si am vazut oameni muscati de Tosa Inu pana la os , care si-au pus niste slanina sarata peste rana si au bandajat cu o batista murdara ..si ala a fost tot tratamentul . Despre ce naiba vorbim aici ? Toti cetatenii care cred ca laptele este produs de raftul din supermarket isi dau cu parerea despre catastrofe si pandemii . Cand eram copil nu era saptamana sa nu ma muste un caine . Nu era o saptamana sa nu ma zgariu intr-un cui ruginit , nu era saptamana sa nu am o belitura in coate sau genunchi plina de praf si mizerie de pe jos si acum  este nevoie de internare la infectioase daca se taie unul cu unghiera .
Dar puteai sa ai ghinionul sa te si duci pe copca...fiecare decide pentru viata lui,daca face tratament sau nu.
si apropo de ce ai zis ca se eutanasiaza tot si ca sunt cacati la cur toti de la directie...nu-i chiar asa
mie mi-au eutanasiat doar pisicile,cainele nu,doar la tinut sub observatie si a primit atirabic

Edited by I2O, 26 July 2017 - 16:23.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 JurasikMan, on 26 iulie 2017 - 16:18, said:

Cainii au in saliva un antibiotic destul de puternic .

Asta e fals, poate are ceva calitati antibacteriane/bactericide. Dar oricum aici vorbim de un virus.

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 JurasikMan, on 26 iulie 2017 - 16:18, said:

Razboinicule , tu ai trait vreodata la tara ?
Da. Nu prea am fost muscat de ciini.

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 dDow12, on 26 iulie 2017 - 13:49, said:

Ok, in acest caz au trecut cele 72 de ore ce trebuie sa fac? Mă duc sau nu la doctor? Mai exact la care trebuie sa merg? Multumesc Posted Image
Stai linistit 99% nu ai patit nimic. De data asta ai scapat. Daca se mai intampla incearca sa ajungi imediat la medic.....adica in maxim 24 h. Cred ca poti chema si salvarea.....
Din poza se vede ca totul e OK , nu e infectata rana, nu supureaza....etc...

#33
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Cainii se vaccineaza anti-rabic anual toti, majoritatea muscaturilor sunt facute de caini cu stapan, al caror comportament este cvasi stiut la rabie, si sunt tinuti in captivitate.
E dincolo de mine de ce in aceste cazuri oamenii aleg sa se vaccineze in draci, desi alternativa e sigura si stiuta... pericolul oricum nu mai vine de la caini, vine de la pisici care rabide fug de acasa si transmit prin clasica zgarietura superficiala, de la animalele salbatice ce nu se mai tem de oameni si sunt nespus de blande, etc.

 I2O, on 26 iulie 2017 - 14:25, said:

Inseamna ca cei de la directia sanitara si cei de la infectioase sunt nebuni....cand mi-au spus aceste vorbe si tu esti mai profesor ca ei...
Intelege nene ca m-au chemat si pe mine si pe toata familia pe la ora 19 seara de urgenta pentru ca atunci au primit analiza de la directia sanitara veterinara cei de la directia sanitara umana sa mi-au spus sa mergem la sectia de infectioase unde am fost interogati de un doctor infectionist care era de garda si au anuntat-oi si pe sefa de sectie direct acasa(profesor universitar) care a dat dispozitia pentru tot tratemtnul care a trebuit facut,eu am primit si seroterapie exact in momentul respectiv+vaccinul anti rabic
a doua zi dimineata am fost iar prezent acolo si eu si familia mea pentru a fi examinati iar,de data aceasta de sefa de sectie care e si profesoara universitara si tot ce am spus aici sunt cuvintele ei
Daca tu crezi ca esti mai documentat ca ea eu ma inclin in fata ta siimi scot basca
nu vorbesc prostii doar ca sa ma aflu in treaba
si nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva nici dujmanilor mei
intamplator stiu ce vorbesc, eu vorbesc din cunostiinte, tu vorbesti din ce ti-au povestit aia, si aia nu minteau, exagerau sa te sperie, si bine faceau, sa-ti zic si de ce! Rabia umana este o boala eradicata in europa, in Romania in 2012 daca nu ma insel a murit o fetita care a luat de la un pisic. Fiind si o boala letala, fara tratament in faza simtomatica, normal ca exagereaza, ca verba volant scripta-manet.

Tu zici ca te-a muscat acum 15 zile si cainele traieste, dar daca nu e asa, si te cureti, vin neamurile ca a fost domne la doctor si nu i-a facut nimic! Asa ca baga in tine seroterapie ca mai bine sa suferi tu decat doctorul, si nu e pe banii lui!

Legea si procedurile sunt stupid proof, noi aici sper ca nu vb ca de la un cretin la altul!

#34
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Poate dovedi cineva ca exista rabie? Cum arata virusul rabiei? Eu am citit despre Pasteour ca a fost un mare mincinos care si-a cladit averea pe o facatura. Din 2013 Romania nu a mai inregistrat niciun caz de rabie dar sunt vaccinati milioane de copii. Suntem tampiti? Si chiar pentru 5 cazuri merita sa vaccinezi milioane de copii cand dupa vaccina exista riscuri 40% de encefalopatii. Suntem tampiti?

Edited by cincicinci, 01 September 2019 - 19:46.


#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cincicinci, on 01 septembrie 2019 - 19:40, said:

Poate dovedi cineva ca exista rabie? Cum arata virusul rabiei? Eu am citit despre Pasteour ca a fost un mare mincinos care si-a cladit averea pe o facatura. Din 2013 Romania nu a mai inregistrat niciun caz de rabie dar sunt vaccinati milioane de copii. Suntem tampiti? Si chiar pentru 5 cazuri merita sa vaccinezi milioane de copii cand dupa vaccina exista riscuri 40% de encefalopatii. Suntem tampiti?
Rabia e transmisa la animale in general de sobolani si vulpi. Eu mi-am vaccinat pisica impotriva rabiei pentru ca sta pe afara.

#36
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Nu exista rabie cum nu exista tetanos virusi sida rujeola si alte shet-uri, aveti informatii destule pe net, printre altii profesor doctor universitate Pensilvania.

Rana se spala meticulos cu apa si sapun, se protejeaza de microbi cu leucoplast cu rivanol si numai daca se suprainfecteaza,supureaza se trateaza cu antibiotic dupa antibiograma.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate