Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vaccin Anti-Rabic

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
dDow12

dDow12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2015
Salutari, acum o saptamana si ceva am fost puțin ciupit de un cățel care din ce am auzit avea pui si ii apăra, mă rog.. am observat câinele o saptamana si nu dadea semne! Nu am putut merge la un spital pentru ca eram intr-o tabără, coordonatorii tabere au spus sa nu imi fac griji, oamenii din jur au zis tot asa pe baza semnului lăsat de cățel, doar ca dupa ce am aprofundat eu cu ce se mănâncă mi-am dat seama ca poate trebuie un vaccin ceva! Intrebarea este daca mai pot merge la doctor dupa doua saptămâni si ce să ii spun ca de arătat nu am ce pt ca ciupitura aia a dispărut, mi-e sa nu creada că il iau la mișto! Am apucat totusi sa fac o poză a doua zi si arăta cam asa https://s21.postimg....3_185952956.jpg , daca aveti informatii care ma pot ajuta va rog sa le scrieți aici, multumesc!

Edited by dDow12, 26 July 2017 - 13:05.


#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Poti sa mergi si acum la doctor. Regula cu rabia e sa faci vaccinul cit mai repede. Dupa 1-2 zile e mai putin eficient, dar mai bine decit nimic.

Cei din tabara te-au sfatuit prost. Doar un medic poate lua decizia tratamentului, nu coordonatorii taberei.

LE: Trebuia sa te speli cu apa si sapun dupa muscatura.

Edited by Dihorul Razboinic, 26 July 2017 - 13:17.


#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 dDow12, on 26 iulie 2017 - 13:04, said:

Nu am putut merge la un spital pentru ca eram intr-o tabără, coordonatorii tabere au spus sa nu imi fac griji,

Pe bune? Cam tragic am ajuns daca in tabere nu exista posturi de prim-ajutor macar sau personal specializat.

http://www.romedic.r...tirabic-0P34105

Citeste acolo dupa ce te duci la medic.

#4
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Nu cred ca a intrat in contact cu sangele, deci stai calm. (cred sau r.i.p)

Edited by sSorsy, 26 July 2017 - 13:25.


#5
dDow12

dDow12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2015
Am spălat bine locul cu apa si săpun+ceva lichid dezinfectant! Aveam si cadru medical doar ca, coordonatorii au spus ca nu e nevoie, sunt doi catei care isi fac veacul pe acolo si au mai capsat niste copii inainte cu o saptamana sa vin eu! Deci pot sa merg la doctor si sa ii spun ce si cum chiar daca rana nu se mai vede?

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 dDow12, on 26 iulie 2017 - 13:26, said:

Am spălat bine locul cu apa si săpun+ceva lichid dezinfectant! Aveam si cadru medical doar ca, coordonatorii au spus ca nu e nevoie, sunt doi catei care isi fac veacul pe acolo si au mai capsat niste copii inainte cu o saptamana sa vin eu! Deci pot sa merg la doctor si sa ii spun ce si cum chiar daca rana nu se mai vede?
Da. Am fost si eu cu o zgirietura de ciine, dupa 1 zi de la muscatura; zgirietura nu se mai vedea dar tot mi-a facut vaccinul.

Nu e deloc in regula ca tin ciini agresivi pe linga copii. Iar coordonatorii aia isi dau cu parerea aiurea; trebuia sa te vada medicul taberei sau ce o fi fost si poate iti facea si vaccinul pe loc.

Edited by Dihorul Razboinic, 26 July 2017 - 13:32.


#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am fost muscat (prin blugi!) acum cativa ani de un caine (care avea faima de muscacios din fire), asa ca m-am dus la spital. Acolo mi-au facut o injectie si au zis sa vad cum mai este cu cainele, daca are un comportament normal (de caine). Daca in urmatoarele 2-3 zile aveam probleme in zona injectiei facute sau alte probleme, sa ma duc sa urmez un alt tratament, d'ala cu nu stiu cate injectii facute in buric.

Asa ca in cazul in care amandoi va comportati normal, vedeti-va de treaba - nici tu si nici cainele nu aveti nimic.

Apropo, dupa ce m-a gustat am devenit bun prieten cu patrupedul :D

#8
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009
Chiar daca riscul este aproape inexistent, orice doctor responsabil te va pune sa faci vaccinul antirabic sau sa refuzi pe propria semnatura, deoarece nimeni nu vrea sa fie responsabil in caz ca se intampla ceva.

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
LE: Coordonatorii trebuiau sa precizeze macar daca ciinii au fost vaccinati antirabic. Era o chestie minimala ca sa se asigure ei in primul rind ca nu pateste vreun copil ceva.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Tratamentul antirabic se face in primele 72 de ore de la muscatura,daca se constata in cele maxim 72 de ore ca animalul are rabie(animalul trebuie eutanasiat si dus la anailza,analiza se recolteaza din creierul animalului),in cazul in care are rabie se face seroterapie+schema de vaccin antirabic
Stiu toate procedurile astea pentru ca am avut o pisica cu rabie....
aia cu urmaritul animalului 10 zile e o aberatie...pentru ca tu trebuie sa faci tratamentul in maxim 72 de ore....altfel rabia e mortala,singurul tratament e ala...dupa ce incep simptomele esti pa si pusi
sa inregistrat caz de moarte prin rabie chiar si dupa 7 ani de zile(asa mi-a spus veterinarul din cartier ca stia un caz)

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Trebuie urmarit ciinele ala pe o perioada de ordinul saptaminilor, macar ca sa stai linistit. Cu rabia chiar nu-i de glumit ci de murit...

#12
dDow12

dDow12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2015
Ok, in acest caz au trecut cele 72 de ore ce trebuie sa fac? Mă duc sau nu la doctor? Mai exact la care trebuie sa merg? Multumesc :)

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 f300, on 26 iulie 2017 - 13:45, said:

Trebuie urmarit ciinele ala pe o perioada de ordinul saptaminilor, macar ca sa stai linistit. Cu rabia chiar nu-i de glumit ci de murit...
Degeaba il urmareste...72 de ore e termenul maxim in care se aplica tratamentul,dupa aceasta perioada nu mai are efect tratamentul

 dDow12, on 26 iulie 2017 - 13:49, said:

Ok, in acest caz au trecut cele 72 de ore ce trebuie sa fac? Mă duc sau nu la doctor? Mai exact la care trebuie sa merg? Multumesc Posted Image
Sectia de infectioase

#14
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 dDow12, on 26 iulie 2017 - 13:49, said:

Ok, in acest caz au trecut cele 72 de ore ce trebuie sa fac? Mă duc sau nu la doctor? Mai exact la care trebuie sa merg? Multumesc Posted Image
Pai daca au trecut deja cele 72 de ore si nu prezinti simptome esti ok.

#15
dDow12

dDow12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2015
Ok, o să merg la spital să intreb si de acolo mă descurc!

@sSorsy, stiu ca ii ia mai mult de 72 de ore până la incubare, daca am inteles bine, in cele 72 de ore vaccinul isi atinge maximul potential, după cele 72 de ore ( ca in cazul meu ) vaccinul nu isi mai face efectul 100%.. ceva de genul ăsta!

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 sSorsy, on 26 iulie 2017 - 13:53, said:

Pai daca au trecut deja cele 72 de ore si nu prezinti simptome esti ok.
Simptomele apar dupa 2 luni de zile
Nu vreau sa il sperii pe om sau chestii dinastea
eu am trait intr-un stres enorm in momentele alea...si chiar si acum ma mai gandesc daca sunt bine chiar si acum dupa 2 ani de zile

#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Pentru linistea ta, du-te la doctor sa se uite un pic la rana. Din ce se vede acum in poza nu arata rau deloc. E mai mult o zgarietura. Daca zici ca ai spalat cu sapun si ai dat cu dezinfectant, ar trebui sa fie ok. Oricum, daca in 2 saptamani nu ai inceput sa latri, inseamna ca e ok.

"...sunt doi catei care isi fac veacul pe acolo si au mai capsat niste copii inainte cu o saptamana sa vin eu..."
Urmareste si copiii, nu numai cainele. :P

#18
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Daca te musca un animal cu potential de transmitere al rabiei, monitorizarea e obligatorie, un caine ce poate transmite boala nu mai traieste mult (sub 10 zile) si oricum e simtomatic.
O alternativa la monitorizarea animalului e diagnosticarea lui, medicul veterinar pune mostre de encefal pe sticla, le da cu un spray, si in lumina uv tesutul deteriorat se vede la microscop.

Vaccinul anti-rabic se face inainte de contact pt a fi 99 la suta sigur, si toate dozele. Dupa contact, cat mai devreme atat mai bine, iar daca animalul este pozitiv sau din grupa de risc crescut, este un tratament aditional, profilactic.

Prea tarziu este atunci cand apar simtomele, rabia devine incurabila, si decesul survine in cca 10 zile de la primele simtome.

Perioada de incubatie medie e de 86 zile, sub 6 luni. Exceptiile sunt discutabile si rare.
Vaccinarea din pacate nu mai este 100% sigura pt toti oamenii, sunt anumite serotipuri de virusi la care anumiti oameni nu raspund imunologic la vaccinare.

 I2O, on 26 iulie 2017 - 13:49, said:

Degeaba il urmareste...72 de ore e termenul maxim
Vorbesti prostii. Oricand inaintea instalarii infectiei vaccinul are efect... evident, cat mai repede atat mai bine, ideal inainte de a fi muscat.
Si nici asa nu esti sigur, sfanta ramane si curatarea si dezinfectarea temeinica a ranei. nu suficienta, dar eficienta in 2 din 3 cazuri de contact usor si potential 100% fara penetrarea pielii.

Vaccinul in mod normal nu se face daca poti urmari animalul, sau aduce capul acestuia pe masa la microscop

 dDow12, on 26 iulie 2017 - 13:04, said:

Salutari, acum o saptamana si ceva
Daca cainele mai traieste noroc bun... poti sa iei purici sau jigodie Posted Image , dar rabie e exclus!

Edited by Monstruozitate, 26 July 2017 - 14:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate