Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Excursie în zona Praid

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Am două zile de petrecut  la Praid. În prima o să văd salina și ce mai e pe-acolo. În a doua aș vrea să fac o excursie la ceva care merită, eventual ceva castel abandonat, vreun lac cu vrăjitoare etc (sunt însoțit de un copil de 15 ani care vrea musai să vadă chestii de acest gen). A treia zi plecăm spre Cluj. Îmi puteți recomanda ceva?

#2
alterman666

alterman666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.09.2009
Cazare in Sovata, pensiunea Elisabeta e destul de ok. In Praid, in afara de salina nu ai ce vedea. Mai multe puncte de atractie in Sovata, gen lacul Ursu, ceva parc de aventuri...

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Doar daca vrei sa ajungi aici
(Dar cred ca mai bine o lasi pt alta excursie, daca ai in gand sa vizitezi Vatra Dornei)
Zona in sine e foarte pitoreasca, au ceva dracula prin beci, te sperie o data si aia e tot, plus portile imense si ce mai au amenajat pe acolo de aduce a dracula.

Nu e nevoie sa te cazezi neaparat acolo, poti intra doar sa vizitezi, parca aveau ceva bilet pt beci.

Edited by gumball3000, 25 July 2017 - 17:43.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Citeste aici:
https://www.google.r...3k1.SdZKBTYzgrY

#5
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Hmmm, noi plecăm luni de dimineață de la Timișoara, să zicem că la 14 suntem în Praid. Mergem o tură în mină - doar pentru nostalgie, am fost acolo acum 8 ani și am stat zece zile. A doua zi e fără program, miercuri la fel, joi plecăm spre Cluj (Untold). Asta e programul.

View Postadisz, on 25 iulie 2017 - 17:50, said:

Asta pare ceva deosebit!

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrebroff, on 25 iulie 2017 - 17:33, said:

Am două zile de petrecut  la Praid. În prima o să văd salina și ce mai e pe-acolo. În a doua aș vrea să fac o excursie la ceva care merită, eventual ceva castel abandonat, vreun lac cu vrăjitoare etc (sunt însoțit de un copil de 15 ani care vrea musai să vadă chestii de acest gen). A treia zi plecăm spre Cluj. Îmi puteți recomanda ceva?

E nebunie in Sovata, preturi mari, aglomeratie, nu ai unde parca fara taxa... Incearca sa te cazezi in Praid la particulari.. chiar daca nu vorbesc bine limba romana sunt foarte civilizati si ospitalieri. Acu vreo 3 ani mi-a lasat un Zoli pensiunea de 30 de camere pe mana si a plecat.  Nu eram decat noi cazati acolo... Nu i-a fost frica ca sparg, ca daram, ca plec cu mobila... nici nu mi-a luat bani, decat a doua zi.

Ca si chestii de vazut, nu stiu ce sa-ti recomand, eu m-as concentra exclusiv pe natura, pe drumetii si as evita la maxim aglomeratia.

Edited by rosix, 25 July 2017 - 17:58.


#7
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Am fost cativa ani la rand prin zona in concedii, nu in ultima vreme. Dar nu cred ca s-a schimbat cine stie ce. Asa ca eu zic ca cea mai buna optiune e o zi la salina Praid (acolo chiar nu ai ce altceva de vazut) iar cealalta la Sovata. Cetati/castele bantuite prin zona accesibile si vizitabile nu sunt. Doar trasee de plimbat prin jurul lacului sau statiunii - una mai rasarita ar fi traseul pana la Schitul 14 Cruci. Si parca a mai aparut si o Aventura Park.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu va recomand zona Praid Sovata. Mergeti degeaba. Nu-i nimic de vazut.

Nici macar munti nu-s pe acolo. La Sovata...2 lacuri obosite, preturi de Mamaia. Eu chiar nu inteleg ce face lumea acolo? In 2 ore stii si pietrele din statiunea lu' peste. Am fost si eu, cu gandul sa stau 3 zile...  Seara eram inapoi acasa...  trebuie sa fii nebun sa stai 2 zile la Sovata..

Mai bine Bicaz- Lacu Rosu- Gheorgheni.

#9
emi99

emi99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.07.2017
Faci un drum si pana la Tg. Mures. Mergi la Zoo . Ai ce sa vezi acolo. E cea mai tare gradina zoologica din Romania. Apoi mergi Gheorgheni, Lacu Rosu, Bicaz, Cheile Bicazului, Piatra Neamt, mergi pe la Agapia si Varatec, vezi si Cetatea Neamtului din Tg. Neamt. Toate astea le poti vedea intr-o singura zi. Am fost eu acum 2 saptamani. Numai ca eu am plecat Bucuresti-Rm. Valcea- Transalpina-Sebes-Deva-Arieseni-Cluj-Turda-Tg.Mures-Praid-Gheorgheni-Piatra Neamt-Tg.Neamt-apoi  inapoi spre casa...Bacau-Adjud-Focsani-Buzau-Buc.

#10
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Sovata:

► Lacul Ursu – “perla statiunii” - este singurul lac helioterm (se incalzeste cu ajutorul razelor solare) din intreaga Europa;
► Muntele de sare – aparut odata cu disparitia marii care acoperea depresiunea Transilvaniei in tertiarul geologic;
► Salina Praid – una din cele mai spectaculoase saline din tara, aflata in localitatea cu acelasi nume la numai 8 Km. distanta de centrul Sovatei;
► Partia de ski – amplasata langa cabana Alunis - ofera iubitorilor sporturilor de iarna, recreere, adrenalina si distractie;
► Lacul Negru – cel mai vechi lac din Sovata, format in anul 1710 prin surparea unei ocne;
► Vila Justitiei – o superba cladire datata 1920, in prezent aici functionand Centrul Regional de Pregatire Profesionala a Magistratilor;
► Muzeul Palariilor de Paie - localizat in Praid ofera o interesanta incursiune in traditia acestei zone minunate;
► Mocanita – pentru cei ce doresc sa faca o plimbare inedita si spectaculoasa de 1 h 45’ (dus-intors) din Sovata pana in Campu Cetatii;
► Lacul Rosu si Lacul Verde – mai sunt numite si “spitalul fara plata al turistilor” datorita namolului terapeutic de aici;
► Centrul Cultural Dommokos Kazmer - o alta cladire inedita inscrisa in Lista Monumentelor Istorice din Romania;
► Biserica romano - catolica - care a fost construita in anul 1878 si care a fost renovata intre 1993-1995;
► Lacul Alunis – considerat a fi “fratele geaman” al mult mai celebrului Lac Ursu si care se afla la 50 de metri spre vest de acesta;
► Muzeul de Aragonit “Knop Vencel”- care se afla amplasat in comuna imediat invecinata Sovatei, Corund;
► Centrul de Perfectionare Teleki - o cladire impozanta aflata in proprietatea Uniunii Pedagogilor Maghiari din Romania;
► Vila Bernady – o alta constructie monument istoric ce a fost construita in memoria primarului din municipiul Targu Mures, Bernady Gyorgy;
► Casa Fluturilor Tropicali -  aflata in Praid, deschisa din mai pana in septembrie, reuneste peste 350 exemplare din 12 specii de fluturi tropicali;

#11
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Cu mancarea cum este in zona,  se poate manca la localnici la pret decent?

#12
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostBibulus, on 25 iulie 2017 - 20:29, said:

Cu mancarea cum este in zona,  se poate manca la localnici la pret decent?
Preţ decent în Sovata la Brădet sau Făget !!!

#13
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003
Merita vazut Canionul de sare din Praid un fel de chei facut de riul care trece pe acolo.
Sunt peisaje frumoase, traseul este usor cam 2 ore si se vad zacaminte de sare pe versanti.
La 15 min cu masina este Corund unde e un fel de bazar imens cu ceramica, suveniruri.

#14
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
La Praid am fost acum 2 sapt.10 lei parcarea indiferent ca stai o ora sa o zi.30lei intrare salina/adult.Nu ai ce sa vezi efectiv decat tarabe cu Kurtos si pungi/pietre cu sare.Foarte aglomerat.Sovata exagerat de aglomerata si foarte scumpa (este ca la mare,fiecare terasa are cate o formatie cu lautari).Ce iti pot recomanda ca tot esti in zona sa mergi la Cheile Bicazului(sunt 96km).Dar ce vei vedea de la Gheorgheni pana la Cheile Bicazului nu vei vedea in toata tara.

#15
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Dar dacă alegem să plecăm miercuri dimineață și să ne apropiem de Cluj, ar fi un loc bun de oprit peste noapte și de văzut și ceva deosebit?

#16
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postluka, on 25 iulie 2017 - 22:58, said:

Merita vazut Canionul de sare din Praid un fel de chei facut de riul care trece pe acolo.
Sunt peisaje frumoase, traseul este usor cam 2 ore si se vad zacaminte de sare pe versanti.
La 15 min cu masina este Corund unde e un fel de bazar imens cu ceramica, suveniruri.
Bazarul e deschis zilnic, sau doar în week-end?

#17
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003
Pai sunt o multime de tarabe de-a lungul soselei prin toata localitatea, nu e ceva organizat,

#18
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postrebroff, on 26 iulie 2017 - 16:46, said:

Bazarul e deschis zilnic, sau doar în week-end?
În Corund, pe DN 13A, găseşti zilnic, artizanat !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate