Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Excursie în zona Praid

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
In Corund, acum cativa ani, dupa ce am intrat in toate tarabele cu artizanat, am gasit undeva in spatele lor (de fapt ne-a indrumat cineva de la o taraba) o pensiune care avea pastravarie. Mi s-a parut un colt de rai: o gradina superba, cu foisoare unde sa mananci, apa curgea pe acolo iar gazda ne-a facut pastravi proaspeti la gratar in timp ce noi ne-am plimbat prin gradina si am gustat din bauturile aflate la discretie pe masa din foisor. La plecare, am primit ca amintire doua canite mici din ceramica. Mi-a placut mult, doamna era unguroaica, nu vorbea bine romaneste, dar a fost foarte amabila. Dupa agitatia cu tarabele a fost o schimbare radicala a peisajului.

#20
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postkerkyra, on 27 iulie 2017 - 07:15, said:

In Corund, acum cativa ani, dupa ce am intrat in toate tarabele cu artizanat, am gasit undeva in spatele lor (de fapt ne-a indrumat cineva de la o taraba) o pensiune care avea pastravarie. ...
Nu mai știi cum îi zice?

#21
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Ma intereseaza si pe mine zona, n-am fost niciodata acolo si am auzit ca este printre cele mai frumoase din Romania. Dar am auzit [si am citit apoi si aici] ca sunt preturi foarte mari la cazare si mancare. Stiti niste preturi la cazare si mancare, la localnici ?

#22
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003
Variante de masa pe care le-am incercat in ordinea pret si calitate:
1. autoservire pe Strada Minei spre strand la cateva minute de mers pe stanga, repede si ieftin
2. restaurant la hotel Praid, mancare si preturi foarte ok, terasa, locuri berechet, famillii cu copii
3. Casa Telegy vizavi de intrarea in mina, mancare foarte buna, mai selecta, 10-12 lei ciorba, 20 lei felu doi gen ceafa
Pentru cazare vezi pe turist info.

Edited by luka, 27 July 2017 - 23:39.


#23
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Eu nu am simtit asa niste preturi exorbitante cand am fost, cazarea a fost chiar ok, era o pensiune recent deschisa (La Izvor) si nici cu masa nu a fost o problema. Pastravaria, din ce am gasit poze pe net, este la Pensiunea Vizimalom in Corund, o sa gasiti poze si impresii pe alt forum dedicat impresiilor din calatorii. Acolo, intr-adevar, nu a fost foarte ieftin, dar a meritat.

Edited by kerkyra, 28 July 2017 - 07:55.


#24
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Multumesc pentru raspunsuri, vreau sa ajung acolo pana la sfarsitul anului .... zona mi-a fost laudata de mai multi prieteni si cunoscuti, unii referindu-se la ea ca "cea mai frumoasa si mai autentica din Romania".

#25
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Nu stiu daca as numi-o chiar asa, dar o vacanta acolo merita.

#26
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016

View PostBibulus, on 28 iulie 2017 - 08:14, said:

zona mi-a fost laudata de mai multi prieteni si cunoscuti, unii referindu-se la ea ca "cea mai frumoasa si mai autentica din Romania".
Am vizitat zona in urma cu cativa ani: este interesanta si merita o vacanta, dar nu este nici pe departe cea mai "frumoasa" sau cea mai "autentica" din Romania. Preturile mi s-au parut acceptabile, noi am avut cazare la pensiune, insa inteleg ca tu vrei sa te cazezi si sa mananci direct la un taran din zona respectiva; probabil se poate si asta, dar ai grija ca "autenticitatea" s-ar putea sa nu-ti ofere confortul la care te astepti.

#27
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostBibulus, on 28 iulie 2017 - 08:14, said:

"cea mai frumoasa si mai autentica din Romania".
Nu stiu ce ar fi autentic acolo...limba? locuitorii? Tinutul secuiesc cred ca e departe de a fi autentic in comparatie cu Bucovina, Maramures, etc...

#28
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostManasu, on 28 iulie 2017 - 11:17, said:

Am vizitat zona in urma cu cativa ani: este interesanta si merita o vacanta, dar nu este nici pe departe cea mai "frumoasa" sau cea mai "autentica" din Romania. Preturile mi s-au parut acceptabile, noi am avut cazare la pensiune, insa inteleg ca tu vrei sa te cazezi si sa mananci direct la un taran din zona respectiva; probabil se poate si asta, dar ai grija ca "autenticitatea" s-ar putea sa nu-ti ofere confortul la care te astepti.
Eu da asa as dori , sa stau in gazda la un localnic, sa-mi taie o gaina, sa mananc branza, oua, lapte si alte produse naturale din gospodarie.

View Postshadow_x3x, on 28 iulie 2017 - 13:44, said:

Nu stiu ce ar fi autentic acolo...limba? locuitorii? Tinutul secuiesc cred ca e departe de a fi autentic in comparatie cu Bucovina, Maramures, etc...
Poate ca au fost prea entuziasmati dar toti au laudat locurile si oamenii.

rebroff ---> daca te cazezi la tarani te rog sa imi spui si mie ce preturi sunt. multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate