Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Durere de rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Am reușit performanța de a mă neglija până la nivelul de a mă durea foarte puternic pe partea stânga, un pic mai jos de zona lombară (bănuiesc că e vorba de rinichi). Am mai avut dureri de gen, dar am crezut ca e spatele, fiind si înalt și sportiv am zis că e normal, plus că durerile mă țineau maxim două zile, dar ce e drept treceau cam greu și doar cu piafen sau mai multe doze de ketonal. De data asta durerea persistă de o vreme, nu e chiar așa puternică ca pe vremuri, dar acum am realizat că de fapt nu e vorba de spate.

În afară de rinichi mai am probleme și în alte zone. Îmi simt picioarele grele, am impresia că mi s-a umflat burta și vă asigur că nu m-am îngrășat din cauza mâncării sau sedentarismului. Plus că îmi simt testiculele foarte grele, parcă am două pietre, nu pot să zic că mă doare, nu e senzația aceia care se manifestă când te lovești acolo, pur și simplu simt ca o greutate care mă apasă. Există corelație între toate astea?

Nu prea am timp de medic, abia am terminat cu facultatea, iar peste câteva zile începe sezonul de cules prune, care pentru o lună și ceva mă va ține cantonat și aplecat la greu de spate, de asta sper să mă refac rapid. Nu am timp de stat prin spitale sau Doamne ferește de o internare. Am luat Nospa de 80 azi, dar nu prea simt nimic bun în ceea ce privește ameliorarea.

Ce vreau să vă întreb: Sunt rinichii sau altceva? Nu am dureri urâte, dar sunt apăsătoare și constante, poate fi nisip sau piatră? Poate fi din cauza stresului (am avut și încă am o perioadă grea)? Scap de spital sau e mai bine să mă ocup de problemele de sănătate o vreme?

#2
Mikaelson

Mikaelson

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2017

View PostDaian95, on 24 iulie 2017 - 20:50, said:

Plus că îmi simt testiculele foarte grele, parcă am două pietre, nu pot să zic că mă doare, nu e senzația aceia care se manifestă când te lovești acolo, pur și simplu simt ca o greutate care mă apasă. Există corelație între toate astea?

Da. Se cheama ca esti NF.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Fiind simptome mixte, nu putem sa ne dam cu presupusul. Fa o vizita la medic. Bolile de rinichi nu se stabilesc pe bajbaite.

Edited by rosix, 24 July 2017 - 21:00.


#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostMikaelson, on 24 iulie 2017 - 20:59, said:

Da. Se cheama ca esti NF.

Nu e asta, te asigur :)

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDaian95, on 24 iulie 2017 - 20:50, said:

Eu am nisip la rinichi. Cu Nurofen de 40 trece durerea. Mai am si un chist pe un rinichi. Am urmat o cura cu Uricol si inca ceva, nu-mi mai amintesc, la sfatul mediculuui, odata dupa ecograf, a doua oara...de la mine. Nu mai am probleme de atunci, dar chistul inca, zic eu, il simt, ca o jena asa.
Nu despre mine am vrut sa-ti vorbesc. Cu rinichii nu este de gluma. Recuperare mai rapida, daca nu ai nisip, nu exista. Mergi ma medic ieri, pentru ca esti tanar si nu trebuie sa-ti asumi riscuri aiurea.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca era piatra sau nisip durerile să spunem ar fi fost marii.
Nu ai fi putut merge ușor, îți venea să urinezi foarte des și nu ieșea nimic.

Eu am avut 2 crize prima data am crezut că este ampeticita.

În general daca ai pietre ai durere maricica de întinde spre picior,  nu poți să stai într-o poziție anume, îți vine să urinezi des din 5 in 5 minute.

Sfatul meu e sa te duci la doctor macar pt o ecografie la rinichi chiar și la privat din ce îmi amintesc nu e foarte scumpă.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa simptomele descrise s-ar putea sa ai hernie testiculara.
Fuguta la doctor. Nu vreau sa te sperii, dar si Denisa a ignorat durerile pana ce a fost prea tarziu.

Edited by MembruAnonim, 24 July 2017 - 21:16.


#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostYOUR_GOD, on 24 iulie 2017 - 21:12, said:


Eu am nisip la rinichi. Cu Nurofen de 40 trece durerea.

Faptul ca trece durerea nu inseamna neaparat ca trece si cauza durerii. Nu va mai culcati pe o ureche.

#9
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Nu ai timp de medic??????? Wake the fuck up, e vorba de sanatatea ta!!!

#10
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostUteib, on 24 iulie 2017 - 21:17, said:

Nu ai timp de medic??????? Wake the fuck up, e vorba de sanatatea ta!!!

Trebuie să mai plim niște acte vreo 2-3 zile, apoi să mă înscriu la modulul pedagogic, după care am de cules prune o lună și ceva. Nu prea am timp doar dacă chiar e ceva serios, pentru o durere superficială nu m-aș duce.

#11
Mikaelson

Mikaelson

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2017

View Postzzhunt, on 24 iulie 2017 - 21:12, said:

Eu am avut 2 crize prima data am crezut că este ampeticita.

Posted Image Posted Image

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@Daian95

Crede-ma ca, daca ar fi o chestie care sa poata fi tratata cu aspirina si apa chioara, eu as fi fost primul care ti-ar fi spus...
Din ce descrii tu acolo, trebuie musai investigatie medicala, ecograf, analize... tot tacamul.  Pietrele la rinichi nu trec, din pacate, cu busuioc si agheazma.
Sa nu fie drk vreo hernie... pe undeva, vreun disc deplasat... sunt multe chestii care trebuie investigate, inclusiv balonarea abdominala care nu are ce sa caute la un tip sportiv.

PS:  Lasa-le drk de prune....

Edited by rosix, 24 July 2017 - 21:24.


#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostMembruAnonim, on 24 iulie 2017 - 21:15, said:

Dupa simptomele descrise s-ar putea sa ai hernie testiculara.
Fuguta la doctor. Nu vreau sa te sperii, dar si Denisa a ignorat durerile pana ce a fost prea tarziu.

Știu că unii alergători de distanțe mari (printre care mă număr) au astfel de probleme, dar eu folosesc echipament foarte bun și nu am cum să pățesc așa ceva, plus că durerea mea principală o constituie cea la nivelul rinichilor.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbarbosa, on 24 iulie 2017 - 21:15, said:

Faptul ca trece durerea nu inseamna neaparat ca trece si cauza durerii. Nu va mai culcati pe o ureche.
Am fost, mi-a facut ecograf, verdictul: nisip. Durerea resimtita era crancena (am fost chiar programat pentru operatie de apendicita, lol) si aparea din cauza nisipului eliminat. Mai am chistul acela pe care mi-a zis sa-l urmaresc (era marisor atunci). Nu am prea facut-o. Parca mi-a zis ca daca se mareste, doare.

#15
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostDaian95, on 24 iulie 2017 - 21:19, said:



după care am de cules prune o lună și ceva.

Esti din Arges? :)

Am avut azi o pacienta de 18 ani cu dintii praf. Tot asa se plangea ca nu a avut timp, ca a fost clasa 12-a, ca a avut bac-ul. In schimb avea unghiile de juma de metru vopsite in 15 culori, sprancenele tatuate, buzele injectate. Pentru alea a avut timp. Dar cand deschidea gura, parca era Dragnea.

Timpul e ceva relativ. Daca nu il ai, il faci. Daca nu il faci tu, te face el pe tine.

#16
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postbarbosa, on 24 iulie 2017 - 21:27, said:

Esti din Arges? Posted Image

Am avut azi o pacienta de 18 ani cu dintii praf. Tot asa se plangea ca nu a avut timp, ca a fost clasa 12-a, ca a avut bac-ul. In schimb avea unghiile de juma de metru vopsite in 15 culori, sprancenele tatuate, buzele injectate. Pentru alea a avut timp. Dar cand deschidea gura, parca era Dragnea.

Timpul e ceva relativ. Daca nu il ai, il faci. Daca nu il faci tu, te face el pe tine.

Nu, sunt din Cluj. Stai liniștit că și eu am acum părul frumos dat cu ceară și sprâncenele aranjate, că doar nu pot vorbi cu voi oricum, trebuie să arăt bine Posted Image Ar fi culmea acuma să nu mă îngrijesc puțin de aspectul fizic. Dacă e să o luăm așa ar fi culmea să nu ne mai îngrijim.

Edited by Daian95, 24 July 2017 - 21:29.


#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pai ingrijeste-te si de interior.

View PostDaian95, on 24 iulie 2017 - 21:29, said:



Nu, sunt din Cluj.

Stiam ca esti din Cluj. A fost o gluma. Eu sunt din Arges si am cules si eu multi ani la prune.

#18
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postbarbosa, on 24 iulie 2017 - 21:31, said:

Pai ingrijeste-te si de interior.



Stiam ca esti din Cluj. A fost o gluma. Eu sunt din Arges si am cules si eu multi ani la prune.

Mă îngrijesc: nu beau, nu fumez, nu mănânc nesănătos, mai ales că sunt acasă acum, de 3 săptămâni doar mâncare gătită am servit. Și chiar nu înțeleg de unde au apărut durerile, consider că stilul meu de viață e cât de cât bun.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate