Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

In Romania de ce nu sunt cupoane de reducere?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
A zis cupoane (de reducere). Nu tichete de masa. Se uita prea mult la TLC :D

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNytro84, on 22 iulie 2017 - 23:07, said:

Cupoane?
Vrei sa spui bonuri de masa.
Tu inca nu te-ai intalnit pe la Mtro sau Carrefour cu cate unul cu 3/4/5 carucioare pline cu varf care in loc de teancuri de bani scoate teancuri de bonuri de masa?
Aia ce crezi ca sunt?
Buticari/patroni de magazine de la tara cu cate o duba care isi aprovizioneaza magazinul
Nu cred ca ai idee despre ce e vorba.
Ceva gen :"Buy one, and get one free", fara ca produsul sa expire in 24 ore..

Edited by pasilla, 22 July 2017 - 23:36.


#21
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postgumball3000, on 22 iulie 2017 - 23:00, said:

Lasa ca am eu la Flanco, am ajuns in magazin, am intrebat de reducere, a scos slugoiu din cutie si a testat produsul, apoi dupa ce a aplicat reducerea ma costa mai mult decat pe site, unde era si transportul gratuit si nu aveam nevoie nici de card.

"Desarta-l inapoi pe raft, boss!"
eu la flanco am facut comanda online, cu livrare in magazin, de pe un PC de al lor, sa primesc reducerea pt fidelizare si ceva in plus ce se dadea doar pt produsul cumparat online! Asta acum jumatate de an.

Edited by easy90rider, 22 July 2017 - 23:55.


#22
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View Postpasilla, on 22 iulie 2017 - 23:35, said:

Nu cred ca ai idee despre ce e vorba.
Ceva gen :"Buy one, and get one free", fara ca produsul sa expire in 24 ore..
Si nu miroase de la o posta ca este vorba despre un show regizat?
Adica sa fim seriosi voi chiar nu ati citit niciodata ce scrie cu litere mici la cupoanele respective?
Pe aceste cupoane scrie clar respectiva reducere nu se cumuleaza cu alte cupoane.
Deci nu mergi cu 1000 de cupoane in valoare de 1000 de lei sperand sa cumperi totul cu 50 de lei.
In realitate daca cumperi de 1000 de lei si ai cupoane beneficiezi de o eventuala reducere de 50 de lei din pretul totul ( tva inclus )

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteasy90rider, on 22 iulie 2017 - 23:55, said:

eu la flanco am facut comanda online, cu livrare in magazin, de pe un PC de al lor, sa primesc reducerea pt fidelizare si ceva in plus ce se dadea doar pt produsul cumparat online! Asta acum jumatate de an.
eu spun ca se pune si semnatura la "cupoane"
pana sa-mi puna angajatorul bonurile de masa pe card primeam pe langa bonuri cupoane (parca as fi pensionar) de reducere la cosmetice, medicamente, bijuterii, si alte chestii* care nu ma atrag in mod special.

* mi-am amintit ca trebuie sa vorbesc frumos.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostNytro84, on 22 iulie 2017 - 23:07, said:

Vrei sa spui bonuri de masa.
Tu inca nu te-ai intalnit pe la Mtro sau Carrefour cu cate unul cu 3/4/5 carucioare pline cu varf care in loc de teancuri de bani scoate teancuri de bonuri de masa?
Aia ce crezi ca sunt?
Buticari/patroni de magazine de la tara cu cate o duba care isi aprovizioneaza magazinul

Tu cum crezi ca functioneaza ideea (ca sa nu zic frustrarea) asta a ta? Crezi ca exista vreo tiparnita a SRL-urilor de ei pot sa vina sa cumpere la supermarket pe ce-au tiparit in timp ce tu trebuie sa muncesti pentru bani? Sau crezi ca-i vreo smecherie fiscala in loc sa iei cu factura pe firma si tot astfel incit sa poti deduce TVA-ul si sa pui cheltuieli sa inventezi fictiv angajati si sa le platesti toate contributiile? Vorbesc la plural, pentru ca de vreo 15 lei/zi lucratoare nu faci mari cumparaturi ca butic pe spinarea unui singur angajat.

#25
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Bucurati-va de bonurile de masa ( ca bugetarii nu au...dar au si salarii mai mari ). Vreti sa cumparati otravurile ce le consuma americanii ??? La noi inca se mai gaseste mancare sanatoasa !

#26
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Bugetari au lefuri mai mici ca in privat.

Astea nu sunt tichete de masa, sunt cupoane care se decupeaza din reviste si ziare.

Mai departe am preferat sa nu mai scriu nimic, mi-a parut ciudat ca intr-o tara asa de saraca ca a noastra cupoanele de reducere nu sunt mai populare.
Poate sunt eu prea sarac si m-ar interesa sa cumpar anumite produse mai ieftin.
Fac referire la produse gen sapun, dero, ulei, pasta de dinti, suc, ceva ce observ si in videoclipurile de pe youtube.

#27
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Dupa  ce ca esti sarac, mai vrei si pomana.

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
dupa cum a spus cineva, avea kaufland niste cupoane, cred ca daca luai un an intreg gunoaiele (parizer, branza topita samd) pt care erau valabile, scuteai 10 lei

#29
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postf300, on 23 iulie 2017 - 08:30, said:

Tu cum crezi ca functioneaza ideea (ca sa nu zic frustrarea) asta a ta? Crezi ca exista vreo tiparnita a SRL-urilor de ei pot sa vina sa cumpere la supermarket pe ce-au tiparit in timp ce tu trebuie sa muncesti pentru bani? Sau crezi ca-i vreo smecherie fiscala in loc sa iei cu factura pe firma si tot astfel incit sa poti deduce TVA-ul si sa pui cheltuieli sa inventezi fictiv angajati si sa le platesti toate contributiile? Vorbesc la plural, pentru ca de vreo 15 lei/zi lucratoare nu faci mari cumparaturi ca butic pe spinarea unui singur angajat.

Nu ai inteles. Se duce oarecine si cumpara tigari sau bautura si plateste cu bonuri, care bonuri sunt folosite la metro sau carrefour pentru achizitii.

Edited by omuspan, 23 July 2017 - 11:30.


#30
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 18.06.2009
Cora ofera cupoane de reducere, de obicei afiseaza la intrare in magazin la ce categorii de produse se aplica.

#31
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostMateiEvi, on 23 iulie 2017 - 10:44, said:

Bugetari au lefuri mai mici ca in privat.

Astea nu sunt tichete de masa, sunt cupoane care se decupeaza din reviste si ziare.

Mai departe am preferat sa nu mai scriu nimic, mi-a parut ciudat ca intr-o tara asa de saraca ca a noastra cupoanele de reducere nu sunt mai populare.
Poate sunt eu prea sarac si m-ar interesa sa cumpar anumite produse mai ieftin.
Fac referire la produse gen sapun, dero, ulei, pasta de dinti, suc, ceva ce observ si in videoclipurile de pe youtube.
Stiu ca sunt altfel de cupoane si nu ''alerg'' dupa asa ceva.
Cativa prieteni de-ai mei sunt bugetari si au incadrarea si salariul mult mai mare decat am eu ( minim pe economie ). Poate ca depinde si unde lucreaza daca sunt bugetari.

#32
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 22.04.2017

View PostMateiEvi, on 22 iulie 2017 - 21:30, said:

Ma uitam astazi la TV si am observat o emisiune din America, urmaresc cum aia acolo folosesc cupoane si cumpara produse la pret de nimic, aproape gratuit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NASlgfmM20Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La noi de ce nu exista genul asta de oferta?
Pentru ca noi shoppinguim ca fraierii: nu studiem etichete, gramaje, "promotii", pozitionari, etc. Cand o sa le ajunga cutitul la os, o sa inceapa si cu d.astea. Suntem buni de muls pana atunci.

#33
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostMateiEvi, on 23 iulie 2017 - 10:44, said:

mi-a parut ciudat ca intr-o tara asa de saraca ca a noastra cupoanele de reducere nu sunt mai populare.
Si cam care ar fi logica dpdv a vanzatorului sa fie cupoane de reducere cat mai mari si mai multe(de ce nu reduceri direct) intr-o tara saraca?

#34
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Sunt si la noi cupoane de reducere. Ofertele de genul cumpara 1 si primesti altul gratis, etc sunt facute de producatori sau in parteneriat cu ei. Exista si din astea. Gasesti mereu la iaurt/sana, etc.


Ultima data cand am fost la Cora am primit ceva cupon de cativa lei pe care sa il pot folosi la urmatoarea vizita in magazin.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,833
  • Înscris: 21.06.2016
Cupoanele alea nu sint pomana pentru saraci ci au scopul sa te aduca in magazin, si anume in magazinul LOR nu al concurentei.
Supermaketurile au niste trucuri, de exemplu chestia cu "loss leaders": unele produse, din cele care se consuma frecvent, se vind in piedere (ouale de exemplu) ca sa intri in magazin. Te si face sa treci prin tot magazinul ca sint in capatul celalalt. O data intrat in magazin cumperi multe alte lucruri.
Eu nu am folosit in viata mea cupoane dar din cite am auzit de la altii sint in general pentru gunoaie pe care eu oricum nu le cumpar, gen bauturi racoritoare si sucuri, chips, brinza proasta etc, nu pentru legume, fructe, carne de oarece calitate etc.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 23 iulie 2017 - 22:47, said:

Supermaketurile au niste trucuri, de exemplu chestia cu "loss leaders": unele produse, din cele care se consuma frecvent, se vind in piedere (ouale de exemplu) ca sa intri in magazin. Te si face sa treci prin tot magazinul ca sint in capatul celalalt. O data intrat in magazin cumperi multe alte lucruri.
Eu nu am folosit in viata mea cupoane dar din cite am auzit de la altii sint in general pentru gunoaie pe care eu oricum nu le cumpar, gen bauturi racoritoare si sucuri, chips, brinza proasta etc, nu pentru legume, fructe, carne de oarece calitate etc.
Mentalitate imprimata de realitatea romaneasca.
Daca treci oceanul, ai sa constati ca poti cumpara produsele favorite, proaspete, la preturi mult reduse, cu acele cupoane, cupoate pe care le gasesti chiar la raft cateodata.
Bineinteles ca e mult marketing in treaba asta, dar nu te simti inselat ca la noi.

Edited by pasilla, 23 July 2017 - 22:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate