Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Activitate fizica pentru inima

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Treaba cu rezistenta e numai la inot, acolo e ugigatoare; cu bicicleta pot merge la nivelul unui ritm cardiac accelerat moderat, dar sa vad daca nu ma apuca iar genuchii.
Acuma oricum nu pot merge nici pe jos, nici cu bicicleta, am recidivat ieri cu genuchiul stg; trebuie sa fac pauza cateva zile.

#20
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Fa pauza atunci cateva zile si apoi bicicleta. Si mergi in ritm mai alert macar 40 de minute. 22-25 km/h.

#21
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 overseas, on 20 iulie 2017 - 08:50, said:

Kinetoterapie specifica pentru muschii ce sustin genunchiul.
Te dor amandoi la fel ?
Ia Artrohelp pentru articulatii, cu avizul medicului, desi e complet natural - are si magneziu.
Miscarea "ma sperie" in situaita actuala; baile termale e posibil sa fie o solutie; poate si fizioterapia?
In ultimele luni ma doare numai stg si numai daca merg zilnic 30-60 min.

 usrnm, on 20 iulie 2017 - 08:54, said:

Fa pauza atunci cateva zile si apoi bicicleta. Si mergi in ritm mai alert macar 40 de minute. 22-25 km/h.
O sa incep de saptamana viitoare sau posibil din weekend daca raman acasa.

#22
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Mare atentie cum iti potrivesti saua. 1 cm mai jos sau mai sus si 0.5 prea in fata sau prea in spate face diferenta intre pedalat corect si dureri de genunchi. Cauta pe youtube metode cum sa determini pozitia corecta. Te va ajuta enorm o sa potrivita corect.

Edited by usrnm, 20 July 2017 - 09:01.


#23
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Si ce daca te dor genunchii si ce daca te sufoci cand inoti? Rabda si alearga sau inoata. In plus trezeste-te cat mai devreme in fiecare dimineata, cam pe la 5.00 daca nu chiar la 4.30 si culca-te devreme maxim pe la 21.00 sau 22.00. Incearca si sa executi posturi de hatha yoga si sa fii vegetarian. Daca vei face doar astea vei realiza o schimbare colosala in viata ta.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Neparat sedinte de kineto pentru picioare, genunchi, recuperare.
Inveti exercitiile si apoi faci acasa.

 Testosteron, on 20 iulie 2017 - 09:06, said:

Si ce daca te dor genunchii si ce daca te sufoci cand inoti? Rabda si alearga sau inoata. In plus trezeste-te cat mai devreme in fiecare dimineata, cam pe la 5.00 daca nu chiar la 4.30 si culca-te devreme maxim pe la 21.00 sau 22.00. Incearca si sa executi posturi de hatha yoga si sa fii vegetarian. Daca vei face doar astea vei realiza o schimbare colosala in viata ta.

Lasa-l sa alerge ca Rocky, pana ajunge la cutit pentru menisc sau ligamente.
Sa rabde, daca vrea sfaturi pe net.
Cu yoga sigur se rezolva, ce kinetoterapie !
Vegan e bine poate iese ieftin. Daca se abtine total de la mancare sa vezi schimbare, o sa atraga prana din Univers fix prin buric. Se face un vartej.

#25
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 altnume, on 20 iulie 2017 - 07:27, said:

Ce fel de miscare pot sa fac, care sa imi accelereze nu prea mult ritmul cardiac (ma apuca palpitatiile daca e prea mult), dar care sa suplineasca imposibilitatea aplicarii recomandarii medicale?
... ce pot sa zic...si fara chef de misto.... la o astfel de boala este si o vorba batraneasca ..."se recomanda statu in fund si datu din booci"... pe moment pare caterinca da' intr-o ora de asa ceva arzi la calorii de rupi, fara sa mai luam in calcul ca muschii din juru coloanei se detensioneaza

#26
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 bogdan181180, on 20 iulie 2017 - 09:20, said:

... ce pot sa zic...si fara chef de misto.... la o astfel de boala este si o vorba batraneasca ..."se recomanda statu in fund si datu din booci"... pe moment pare caterinca da' intr-o ora de asa ceva arzi la calorii de rupi, fara sa mai luam in calcul ca muschii din juru coloanei se detensioneaza
Posted Image de unde veniti ma nene....Posted Image

#27
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 overseas, on 20 iulie 2017 - 09:08, said:

Neparat sedinte de kineto pentru picioare, genunchi, recuperare.
Inveti exercitiile si apoi faci acasa.



Lasa-l sa alerge ca Rocky, pana ajunge la cutit pentru menisc sau ligamente.
Sa rabde, daca vrea sfaturi pe net.
Cu yoga sigur se rezolva, ce kinetoterapie !
Vegan e bine poate iese ieftin. Daca se abtine total de la mancare sa vezi schimbare, o sa atraga prana din Univers fix prin buric. Se face un vartej.

Din partea mea poate sa treaca numa pe mici si caltabosi si sa stea toata ziua cu curu in pat. Ce-mi pasa mie.....

#28
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
a venit veganu sa ne spuna ca daca mancam iarba ne trece durerea de oase. Corpul uman nu e facut sa fie ierbivor, d-aia avem canini. Ca mananci tu iarba nu inseamna ca e bine si ca e solutia tuturor problemelor de sanatate. De notiunea de alimentatie echilibrata ai auzit? Sa vii sa-i spui unui om ca daca o arde vegan si se culca devreme nu i se mai taie respiratia cand inoata si nu il mai dor articulatiile, e frectie la picior de lemn si pe langa subiect. Ca si cand un ligament f00tut trece cu rugaciune de 3 ori pe zi.

Edited by usrnm, 20 July 2017 - 11:36.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Culmea e ca la articulatii trebe niste colagen, care nu prea e vegan.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Este si colagen vegetal, da ce faci cu colagenul ca ala are efect doar daca il bagi in articulatie.
Daca il inghiti ca pe tampeniile alea de le fac reclama pe la TV e fix pix - este digerat si numai colagen nu mai ramane.

Initiator, la tine e cam complicat.
Probabil va trebui sa vezi si de un ortoped - ca sa identifici problema cu genuchii. O pereche de adidasi performanti ajuta enorm si in acest caz, dar trebuei intai vazuta problema.
Legat de suflu - iei ceva medicamente banuiesc ? Ca n-ar fi exclus ca unul din ele sa fie cu belea - cazul meu acum cativa ani - mi-au zis ca am tensiuena cam mare si mi-au dat diverse medicamente ca sa o scada - au avut efect, dar daca inainte sa iau primele pastile iti mergeam pe jos fara probleme 15-20 km ( maximum cred ca am facut maratonul ) in doar o luna, dupa 100m incepeam sa gafai. Am tot schimbat medicamente si dozaj pana am iesit relativ ok. Iti fac si acum 20 km fara probleme, in ritm alert, dar ce-i drept nu la nivelul avut inainte de medicamente. Inca am unul care ma relaxeaza usor muscular.

#31
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Iau numai Nebilet pentru inima, de asta toamna; problema cu suflul e de toata viata.

Multumesc tuturor pentru implicarea constructiva.

Am fost la strand ieri (mi-am facut abonament) si am incercat sa inot (ca sa evit problema cu genuchiul):
-mi-am reamintit ca nu pot sa inot intrucat, mie, nu stiu cum se face dar imediat imi intra apa pe nas si ma "ineaca".
-mai nou am si ameteli daca incerc stilul craul (miscarea capului stg. dr.).
Intru a evita cele doua neajunsuri am descoperit inotul pe spate cu miscarea alternativa a mainilor aflate sub apa:
-nu obosesc imediat ca la orice alt stil; pot doza usor eforul.
-nu ajunge apa la nas.
-nu ametesc intrucat nu misc capul.

#32
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 altnume, on 23 iulie 2017 - 02:29, said:

Iau numai Nebilet pentru inima, de asta toamna; problema cu suflul e de toata viata.

Multumesc tuturor pentru implicarea constructiva.

Am fost la strand ieri (mi-am facut abonament) si am incercat sa inot (ca sa evit problema cu genuchiul):
-mi-am reamintit ca nu pot sa inot intrucat, mie, nu stiu cum se face dar imediat imi intra apa pe nas si ma "ineaca".
-mai nou am si ameteli daca incerc stilul craul (miscarea capului stg. dr.).


nu așa se înoată craul. Trunchiul trebuie să stea drept ca o scândură. Capul îl miști numai un pic când inspiri.
Din cauza tehnicii greșite obosești repede.

Ia niște lecții de înot, învață să respiri ”în apă”.

#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Ei vezi si daca esti perseverent vei putea inota si in alte stiluri si pe urma vei putea alerga etc etc. Chestia este sa fii perseverent si sa accepti durerea, sa nu fugi de ea pentru ca oricum te ajunge din urma.\
In general cand faci sport ar trebui sa impingi efortul pana la limta posibilitatilor tale.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 altnume, on 23 iulie 2017 - 02:29, said:

Iau numai Nebilet pentru inima, de asta toamna; problema cu suflul e de toata viata.

Asta e medicamentul care pe mine m-a facut handicapat in doar o luna.

Si nu e ptr inima - e beta-blocant - ptr tensiune.

#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
A, pai daca luati beta blocante ati cam pus-o.

#36
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 DaculScoril0, on 23 iulie 2017 - 09:43, said:


nu așa se înoată craul. Trunchiul trebuie să stea drept ca o scândură. Capul îl miști numai un pic când inspiri.
Din cauza tehnicii greșite obosești repede.

Ia niște lecții de înot, învață să respiri ”în apă”.
Nu o sa combat ceea e ai scris intrucat la general e logic.

O gimnasta si prietenul ei au plecat in excursie.
Era un podet din care mai ramasesera doar barnele.
Gimnasta a mers normal ca si pana atunci, prietenul insa a mers de-a buselea.

 Testosteron, on 23 iulie 2017 - 09:45, said:

Ei vezi si daca esti perseverent vei putea inota si in alte stiluri si pe urma vei putea alerga etc etc. Chestia este sa fii perseverent si sa accepti durerea, sa nu fugi de ea pentru ca oricum te ajunge din urma.\
In general cand faci sport ar trebui sa impingi efortul pana la limta posibilitatilor tale.
Tu daca ai entorsa de exemplu, ce faci, fortezi piciorul?

 eiffel, on 23 iulie 2017 - 09:54, said:

Asta e medicamentul care pe mine m-a facut handicapat in doar o luna.

e beta-blocant - ptr tensiune.
Problemele despre are scrieis mai sus probabil.
Sper sa nu aiba acelasi efect si la mine. Deocamdata iau de aprox. 1 an si ma simt foarte bine, destul de rar mai apar palpitatii (cand am fost prima data la doctor, la urgenta, anul trecut, avem, posibil, cateva sute de palpitatii pe zi).
Da, este pentru tensiune (si eu am tensiune); este si pentru aritmie: "Nebiletul este un medicament pentru sistemul cardiovascular. Acesta previne creşterea frecvenţei bătăilor inimii şi controlează forţa de pompare a inimii. De asemenea, dilată vasele de sânge, ceea ce contribuie la scăderea tensiunii arteriale".

 eiffel, on 23 iulie 2017 - 09:54, said:

e beta-blocant

 Testosteron, on 23 iulie 2017 - 09:56, said:

A, pai daca luati beta blocante ati cam pus-o.
Despre ce vorbiti? Care e problema cu beta blocantele?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate