Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Bani ceruti de fostii proprietari dupa ce am cumparat apartamentul

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Problema este intre fostul propietar si asociatie. El a depus bani pt fondul de rulment si pt fondul de reparatii lift. Fondul de rulment trebuie sa-l recupereze de la asociatie nu de la tine. El exista in contul asociatie pe numele lui, chiar daca este inscris si numarul apartamentului. Cred ca asociatia nu vrea sa-i dea banii. Este un abuz. La randul tau, tu trebuie sa depui la asociatie fondul de rulment si trebuie sa primesti o chitanta pe numele tau.  La fel se face si pt fondul de reparatii lift, daca acesta nu a fost cheltuit(ca plata avans de reparatie). Daca tu ii dai lui banii, la asociatie nu va exista o chitanta pe numele tau si nu-ti vei putea recupera banii atunci cand pleci din bloc (valabil pt fondul de rulment). Daca este un "escroc", el poate lua de la tine banii pt fondul de rulment, poate lua si de la asociatie banii pe baza chitantei si te poti trezii ulterior cu solicitarea asociatiei de a constitui fondul de rulment. Fondul de rulment nu este o suma care se cheltuieste si gata. Este o suma de rezerva din care se fac plati urgente si pe urma se reconstituie de la asociati. Cand pleaca un propietar, fondul trebuie restituit acestuia.


ups. am scris in acelasi timp cu _Smiley_

Edited by bobocul, 20 July 2017 - 06:20.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator,

Fostul proprietar are dreptul sa incaseze fondul de rulment, de la Asociatia de proprietari, la data vanzarii, iar noul proprietar are obligatia de a constitui, la loc, fondul de rulment, scrie in Lege.

Chestia cu liftul: noul proprietar are obligatia de a achita, in continuare, de la data preluarii apartaementului, ratele ramase de achitat in lista de intretinere - deci nu datorati nimic vechiului proprietar, din urma.

Edited by rosix, 20 July 2017 - 06:56.


#21
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Cred ca 9 din 10 persone care au raspuns nu au vandut/cumparat o locuinta, deci probabil vorbesc din auzite.
In contractul de C-V sunt specificate toate detaliile gen cheltuieli ulterioare. Daca nu, e o problema a notarului.
Notarul nu da drumul la acte daca nu are adeverinta de la asociatie de locatari ca nu sunt sume restante, iar daca sunt acestea trebuiesc mentionate in contract.

Initiator ia dumneata contractual si citeste atent fiecare paragraf, de obicei pe ultima pagina scrie cine plateste ¨alte cheltuieli¨.
Daca chiar nu scrie nimic si nu ai fost anuntat inainte de a incheia afacerea ca ai si alte cheltuieli e normal sa nu mai platesti nimic vanzatorului.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
ce p....... sunt unii
adica voi dupa ce faceti C.V. mai inventati o fituica pe la notar,alti bani
cand se vinde un imobil se aduc acte de peste tot ca este liber de sarcini si alte obligatii,restul cheltuiala aiurea
acum urmeaza sa ceara banii pe impozit daca l-a platit ca pierde bani
vezi te rog daca bulangiul nu si-a retras banii de la fondul de rulment si va trebui sa mai platesti o data,de data asta unde trebuie nu lui
nu mai da nici un leu,din contra cere tu banii napoi

Edited by ceanu1980, 20 July 2017 - 10:07.


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ceanu1980, on 20 iulie 2017 - 10:03, said:

vezi te rog daca bulangiul nu si-a retras banii de la fondul de rulment si va trebui sa mai platesti o data,de data asta unde trebuie nu lui
nu mai da nici un leu,din contra cere tu banii napoi

E dreptul lui sa-si retraga banii din fondul de rulment, scrie in Lege... dar de la Asociatie, nu de la noul proprietar.  Noul proprietar are obligatia sa reintregeasca fondul de rulment la valoarea stabilitata de Asociatie.

Edited by rosix, 20 July 2017 - 10:06.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
dar au tupeu fostii proprietari, nu gluma.
daca plateau integral pentru lift si vindeau apartamentul la o luna dupa inlocuirea acestuia, tot asa aveau pretentii, sa le platiti voi toata suma achitata de el pentru inlocuirea lifltului ?
nu esti obligata sa-i platesti banii pe care i-au achitat ei pana acum pentru inlocuirea liftului.
trebuie sa inteleaga fostii proprietari ca acea cheltuiala (viitoare) pentru inlocuirea liftului este achitata de catre toti proprietarii, in functie de cota-parte indiviza alocata fiecarui apartament.
acei bani achitati de ei reprezinta fond de reparatii si nu se restituie, ramane la dispozitia asociatiei de proprietari. singurul fond care se restituie este cel de rulment.
cat a fost proprietar, si-a achitat obligatia pana la data vanzarii apartamentului/transferului de proprietate.
voi o sa achitati de acum inainte. nu e treaba ta ce a platit sau nu fostul proprietar, pe tine te intereseaza de acum inainte ce vei avea de platit si punct.
se calicesc la 1000 de lei, cand pentru vanzarea apartamentului au incasat niste banuti frumosi ? urat din partea lui/lor, intrerupe orice relatie, legatura sau discutie, nu sunt oameni de treaba, ci sunt pusi pe jupuiala, daca tine - bine, daca nu - iar bine.

Edited by corinadaniela, 20 July 2017 - 10:14.


#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
rosix au achitat lu ala fondul de rulment,moral nu mai are nici un drept,dar putin probabil la calicu ala

#26
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

 _Smiley_, on 20 iulie 2017 - 06:14, said:

fondul de rulment se recupereaza la vanzarea apartamentului, iar noul proprietar trebuie sa-l achite la randul lui.
banii stransi pentru diverse scopuri dar necheltuiti se recupereaza si ei (vanzatorul ii cere de la asociatie/administrator). noul proprietar are datoria sa-si achita partea lui de contributie pentru aceste reparatii/imbunatatiri viitoare.

in mod normal ambele actiuni se desfasoara prin intermediul asociatiei de proprietari (vanzatorul recupereaza de la ei banii, cumparatorul achita acolo) dar se poate aranja si o "preluare" a sumelor, cumparatorul achitand direct vanzatorului cat are acesta de recuperat. e de preferat varianta cu asociatia, pentru a se evita situatii de genul "a spus ca e vorba de aproximativ 1100 ron, dar am aflat ca era de fapt putin peste 300"

Vânzătorul își poate recupera banii, de la administrație corect.

Cumpărătoul nu trebuie să reîntregească ce și-a recuperat Vânzătorul, trebuie să plăterască din prezent, pentru viitor. În niciun caz nu cred că trebuie să acopere ce și-a recuperat Vânzătorul.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@vmustanga
bla bla bla, la notar a semnat ca apartamentul nu are debite-credite bla bla, citeste in contractul de vanzare-cumparare si punel si pe el sa citeasca paragraful.

 cosmincebuc, on 20 iulie 2017 - 10:57, said:

Vânzătorul își poate recupera banii, de la administrație corect.....
de unde le scoti nene?
din care lege, hai pune textul aici.

Edited by arg, 20 July 2017 - 11:21.


#28
vmustanga

vmustanga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2017
Va multumesc mult pentru raspunsuri, chiar m-am mai linistit!  De multe ori am fost luati de buni, intr-adevar, dar am sperat sa fim tratati la randul nostru asa cum am tratat si noi oamenii cu care am intrat in contact... Urmeaza azi-maine sa discut cu el, postez urmarile Posted Image

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu este trecut nimic in contractul de vanzare-cumparare teoretic fondul de rulment este al fostului proprietar, dar daca este trecut ceva despre el, se respecta ce este trecut in contract.

#30
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai uite de asta nu se semneaza nici un contract pana nu se citesc cu mare atentie toate obligatiile si stipularile!
Sunt fel de fel de excroci care baga clauze aditionale  tampite pe la contracte mascate inteligent in context si care o musca e bun de plata.
Daca CV nu prevede altfel, nu datorezi absolut nici un leu vechiului proprietar! El isi poate retrage oricand fondul de rulment de la asociatie!
Chestia cu liftul si banca din fata blocului sunt copilarii.Daca vroia bani pe ele trebuia sa ii includa in pretul apartamentului!
Deci mare atentie ce negociati si ce semnati la moentul cumpararii!
Eu cand cumpar un imobil, un teren sau auto belesc foarte bine ochii.Daca simt ca sunt tras in piept cu bunul sau cu, contractul il scuip direct intre ochi pe jegos de fata cu notarul.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ge0123
cel mai simplu ii intrebi ce-i cu paragraful ala scapat la copy-paste....

pe urma daca nu-s atenti "isi dau singuri pantalojii jos si se dau cu vaselina"

Edited by arg, 20 July 2017 - 14:28.


#32
vmustanga

vmustanga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2017
Am citit contractul, nu are nicio clauza din care sa reiasa ca trebuie sa ii mai platesc ceva. Cu fondul de rulment am lamurit, oricum, presedintele asociatiei nu vroia sa i-l dea fostului proprietar pana nu i-l plateam eu, integral si pe loc il vroia dansul (alt magar) dar am facut un mic scandal si m-a lasat sa platesc in rate, l-a returnat cui i se cuvine. Cand l-am intrebat de banii de lift a zis ca sa fac dupa cum m-am inteles cu fostul proprietar. Eu nu m-am inteles cu fp cu nimic, a zis sa ii platesc cei 980 de lei care i-a platit dansul pana atunci,cand l-am intrebat de ce nu a fost inclusa aceasta suma in pretul apartamentului mi-a raspuns ca cica nu beneficiaza de lift si ca si asa mi l-a vandut in lei si euro a crescut si se oftica...are cheltuieli...totusi...sa fiu rezonabila si sa inteleg...

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 corinadaniela, on 20 iulie 2017 - 10:13, said:

dar au tupeu fostii proprietari, nu gluma.
daca plateau integral pentru lift si vindeau apartamentul la o luna dupa inlocuirea acestuia, tot asa aveau pretentii, sa le platiti voi toata suma achitata de el pentru inlocuirea lifltului ?
nu esti obligata sa-i platesti banii pe care i-au achitat ei pana acum pentru inlocuirea liftului.


nu reusesc sa inteleg de ce unii nu pot intelege niste lucruri simple si readuc a doua oara in discutie cu o paralela ce nu suporta comparatie.
daca liftul era instalat, problema nu mai exista. gata. altfel la fel ajungem sa cerem bani pt usa de la intrare in bloc si scarile din bloc.

cum intiatorul a pus problema, liftul nu este inlocuit inca. banii nu sunt inca cheltuiti. ei se strang, sunt un depozit. cu atati administratori care mai de care mai deosebiti, e posibil sa scoti si hartie ca nu datorezi nimic si vinzi. si daca fostul proprietar nu ar fi platit nimic si ar fi fost in urma cu platile la acest fond de reparatii, acum ca apartamentul e vandut, ce ar fi insemnat, sa il cautam pe fostul proprietar sa faca bine sa plateasca? sau cade in sarcina noului proprietar?

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
???
ce sa platit sa platit pana ai cumparat si punct, nu exista restante sau debite.

eu cand am cumparat am semnat o hartie cum ca preiau eu restantele (erau pe 2luni).

#35
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 ceanu1980, on 20 iulie 2017 - 10:03, said:

ce p....... sunt unii
adica voi dupa ce faceti C.V. mai inventati o fituica pe la notar,alti bani
cand se vinde un imobil se aduc acte de peste tot ca este liber de sarcini si alte obligatii,restul cheltuiala aiurea
acum urmeaza sa ceara banii pe impozit daca l-a platit ca pierde bani
vezi te rog daca bulangiul nu si-a retras banii de la fondul de rulment si va trebui sa mai platesti o data,de data asta unde trebuie nu lui
nu mai da nici un leu,din contra cere tu banii napoi

daca ai avea mai multa intelegere in cap decat un p.... si ai trece dincolo de nivelul de exprimare demonstrat, ai intelege ca legile in Romania sunt destul de complexe, uneori nu cuprind toate cazurile particulare si in general procesul de v-c este foarte anevoios lasand loc la f multe probleme. o hartie aditionala poate ajuta f mult mai tarziu, daca se ajunge in instanta, la o rezolvare rapida a cazului. banii cheltuiti sunt f putini in comparatie cu problemele ce pot aparea

in mod normal, o v-c ar trebui sa se faca prin avocati. fara batai de cap, fara mers si adunat hartii etc. ei sa se ocupe, tu mergi si semnezi. da, in momentul ala nu te'ar mai durea capul, interesele iti sunt aparate.
iar notarul sa dispara din ecuatie, ca nu te protejeaza cu nimic, nu isi asuma mari responsabilitati. de banii primiti nu face mare lucru.

Edited by argentum, 20 July 2017 - 16:46.


#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, OP e femeie, de aia isi permite nesimtitul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate