Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Bani ceruti de fostii proprietari dupa ce am cumparat apartamentul

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postvmustanga, on 20 iulie 2017 - 16:29, said:

Am citit contractul, nu are nicio clauza din care sa reiasa ca trebuie sa ii mai platesc ceva. Cu fondul de rulment am lamurit, oricum, presedintele asociatiei nu vroia sa i-l dea fostului proprietar pana nu i-l plateam eu, integral si pe loc il vroia dansul (alt magar) dar am facut un mic scandal si m-a lasat sa platesc in rate, l-a returnat cui i se cuvine. Cand l-am intrebat de banii de lift a zis ca sa fac dupa cum m-am inteles cu fostul proprietar. Eu nu m-am inteles cu fp cu nimic, a zis sa ii platesc cei 980 de lei care i-a platit dansul pana atunci,cand l-am intrebat de ce nu a fost inclusa aceasta suma in pretul apartamentului mi-a raspuns ca cica nu beneficiaza de lift si ca si asa mi l-a vandut in lei si euro a crescut si se oftica...are cheltuieli...totusi...sa fiu rezonabila si sa inteleg...

atunci nu'i plati. daca asociatia isi declina orice responsabilitate si te trimite la vechiul proprietar, iar aceasta problema nu a fost discutata in prealabil, se asuma ca este inclusa in pretul de vanzare.
de vechiul proprietar este acoperit de vreo lege care il indreptateste sa ceara acesti bani, stai fara grija ca o sa ti'o aduca la cunostinta si platesti atunci de este cazul.

#38
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postvmustanga, on 20 iulie 2017 - 16:29, said:

Am citit contractul, nu are nicio clauza din care sa reiasa ca trebuie sa ii mai platesc ceva. Cu fondul de rulment am lamurit, oricum, presedintele asociatiei nu vroia sa i-l dea fostului proprietar pana nu i-l plateam eu, integral si pe loc il vroia dansul (alt magar) dar am facut un mic scandal si m-a lasat sa platesc in rate, l-a returnat cui i se cuvine. Cand l-am intrebat de banii de lift a zis ca sa fac dupa cum m-am inteles cu fostul proprietar. Eu nu m-am inteles cu fp cu nimic, a zis sa ii platesc cei 980 de lei care i-a platit dansul pana atunci,cand l-am intrebat de ce nu a fost inclusa aceasta suma in pretul apartamentului mi-a raspuns ca cica nu beneficiaza de lift si ca si asa mi l-a vandut in lei si euro a crescut si se oftica...are cheltuieli...totusi...sa fiu rezonabila si sa inteleg...

In cazul de fata nu mai aveti nimic de platit FOSTULUI PROPRIETAR! Spuneti-i asta verde in fata iar daca continua il ignorati!
Cu asociatia trebuie sa contribuiti la refacerea fondului de rulment dar esalonat in rate cum a platit toata lumea.Nu sunteti obligata sa achitati totul integral daca nu doriti asta.
Cu liftul la fel nu va intereseaza! Pur si simplu continuati ratele la asociatia ca si ceilalti vecini. Fostul proprietar nu poate sa-si mai ridice banii de lift de la asociatie si nici pe dumneavoastra nu va poate obliga sa ii restituiti odata ce s-a semnat contractul si in el nu se stipuleaza asta.
Gata, Uraaaa si la Gara.......Fiecare isi vede de drumul lui.Daca respectivul continua sa se tina de fundul dvs dupa ce ii dati ignore se poate alege si cu un dosar de hartuire.

#39
vmustanga

vmustanga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2017
Am inteles...Ne dorim sa facem ceea ce e corect si, bineinteles, sa evitam o teapa..

View Postgeo123, on 20 iulie 2017 - 17:21, said:

Gata, Uraaaa si la Gara.......Fiecare isi vede de drumul lui.Daca respectivul continua sa se tina de fundul dvs dupa ce ii dati ignore se poate alege si cu un dosar de hartuire.
Super tare asta Posted Image

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Expresia este:
Ura si la gara, inapoi la tara...

#41
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postvmustanga, on 20 iulie 2017 - 16:29, said:

Eu nu m-am inteles cu fp cu nimic, a zis sa ii platesc cei 980 de lei care i-a platit dansul pana atunci,cand l-am intrebat de ce nu a fost inclusa aceasta suma in pretul apartamentului mi-a raspuns ca cica nu beneficiaza de lift si ca si asa mi l-a vandut in lei si euro a crescut si se oftica...are cheltuieli...totusi...sa fiu rezonabila si sa inteleg...

Ce t,iganie, pe bune! La faza ca nu mai beneficiaza de lift trebuia sa-i explici ca nu mai beneficiaza nici de caloriferele de pe casa scarii, nici de uscator sau de alte spatii/utilitati comune , ca a vandut apartamentul.
Nu trebe sa platesti nimic in plus fata de ce ai in contract. Nici macar nu trebuia sa-l intrebi dc nu a fost inclusa suma in pretul apartamentului. Dupa cum vad asta a venit sa cerseasca, da macar daca aducea cu el o sticla cu apa cu detergent si o racleta.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Pe bune ca ar trebui sa inceapa ca e infundata teava de bucatarie, ca nu-s reglate usile si geamurile, ca nu merge sunaria, ca-i ars becul din debara, etc.

#43
vmustanga

vmustanga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2017

View Postarg, on 20 iulie 2017 - 20:33, said:

Pe bune ca ar trebui sa inceapa ca e infundata teava de bucatarie, ca nu-s reglate usile si geamurile, ca nu merge sunaria, ca-i ars becul din debara, etc.
  Da, dar e clar ca o sa primesc niste replici care or sa ma enerveze si incerc sa fiu zen Posted Image

View Postgabyxm, on 20 iulie 2017 - 20:00, said:


Ce t,iganie, pe bune! La faza ca nu mai beneficiaza de lift trebuia sa-i explici ca nu mai beneficiaza nici de caloriferele de pe casa scarii, nici de uscator sau de alte spatii/utilitati comune , ca a vandut apartamentul.
Nu trebe sa platesti nimic in plus fata de ce ai in contract. Nici macar nu trebuia sa-l intrebi dc nu a fost inclusa suma in pretul apartamentului. Dupa cum vad asta a venit sa cerseasca, da macar daca aducea cu el o sticla cu apa cu detergent si o racleta.

Posted Image

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
trimite-l sa recupereze de la administrator.

uite de zice goole

https://www.google.r...rulment vanzare

"HG 1588/2007 Art. 24
(4) Fondul de rulment incasat se poate restitui in situatiiIe de schimbare a domiciliului sau a dreptului de proprietate, daca prin actele de transmitere a dreptului de proprietate sau a folosintei locuintei nu se stipuleaza altfel, precum si in situatiile in care cheltuielile lunare scad conform deciziei comitetului executiv, Ia cererea proprietarului.
(5) Asociatia de proprietari va constitui un fond pentru repararea partiIor de constructii/instabatii aflate in proprietate comuna, fond cu perioada de folosire limitata, care va fi depus in contul asociatiei de proprietari si nu va putea fi folosit decat cu acordul adunarii generale a asociatiei de proprietari, in conformitate cu bugetul de venituni si cheltuieli"

Edited by arg, 21 July 2017 - 08:08.


#45
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Mă bag în discuție că de, sunt român și mă pricep la toate. :D

Domnul a fost proprietar până la data semnării contractului de vânzare. Asta înseamnă că până atunci avea și obligații față de Asociția de proprietari. Printre care și aceea să olătească și pentru reparația liftului.
Dacă el vrea să recupereze acei bani, se poate îndrepta cu o cerere către asociație. Către tine nu are temei.
Asta trebuie să-i explici și să-l rogi să nu te mai deranjeze.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu i-as da cu:
Attached File  Clipboard03.jpg   10.67K   8 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate