Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat pentru alegerea un camin pentru batrani in Bucuresti/Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Jackob

Jackob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.01.2005
Salutare, stie cineva o lista cu azile de batrani din bucuresti, apropiere de bucuresti? si cam care sunt conditiile in care un batran poate fi internat intrun azil?

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
unul ar fi prin zona mea ( bobocica, aproape de targul vitan ) , din afara pare frumos, a fost renovat vara trecuta

#3
Jackob

Jackob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.01.2005
multam,
cum se numeste?

View Postagain, on Apr 9 2006, 11:41, said:

unul ar fi prin zona mea ( bobocica, aproape de targul vitan ) , din afara pare frumos, a fost renovat vara trecuta


#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
cred ca mihai eminescu, se spune ca in acel azil a stat si mihai eminescu

#5
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Mai e unul in Berceni, langa spitalul 9 (nu e de nebuni). De cand au dat afara directorul si acolitii lui care furau pe rupte e aproape binisor.

#6
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View PostJackob, on Apr 9 2006, 09:55, said:

si cam care sunt conditiile in care un batran poate fi internat intrun azil?

Actele necesare:
-cerere din partea solicitantului;
-declaratie pe propria raspundere ca nu are copii sau intretinatori legali; in cazul in care are intretinatori legali, acestia trebuie sa dea o declaratie cu motivele pentru care nu isi pot ingriji parintele si sa prezinte eventualele acte medicale daca sunt bolnavi;
-recomadare medicala de la medicul de familie din care sa rezulte tipul de institutie care este indicata potrivit starii de sanatate;
-certificat medical din care sa rezulte ca s-au efectuat analizele medicale: RBW, radiografie plamani, test SIDA;
-adeverinta care sa precizeze ca nu sufera de boli infectocontagioase;
- adeverinta de venit impozabil (act de stare materiala de la Circa Financiara);
-copie buletin de identitate;
- copie certificat de nastere;
- copie certificat de casatorie;
-copie hotarare de divort, certificat de deces al sotului/sotiei (dupa caz);
-talon de pensie recent (daca este pensionar);
- situatia locativa (dupa caz);
-ancheta sociala de la primaria de sector;
-dosar cu sina.
Dosarul se depune la Serviciul de Ingrijire la Domiciliu a Persoanelor Varstnice din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala a fiecarui sector.

#7
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
şi daca nu are casa? :w00t:
cum ajut o bătrânică fără locuinţă să poată fi cazată la un astfel de cămin de bătrâni?

#8
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View Postshumilica, on Apr 10 2006, 14:49, said:

și daca nu are casa? :w00t:
cum ajut o bătrânică fără locuință să poată fi cazată la un astfel de cămin de bătrâni?


Mergi la Directia de Asistenta Sociala a sectorului de care apartine (presupun ca a avut o casa la un moment dat) si intrebi acolo care sunt pasii de urmat.Numai sa gasesti loc undeva,stiu ca azilele de batrani sunt foarte aglomerate,uneori trebuie sa astepti foarte mult timp  ca sa se elibereze un loc.

#9
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Stiu un azil la Balaceanca, zona Cernica; nu doar pentru batrani, pentru "abandonati" in general. Sper insa ca nu e reprezentativ pentru institutiile de genul asta pentru ca e un film de groaza acolo.

#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostTuliman, on Apr 11 2006, 13:40, said:

Stiu un azil la Balaceanca, zona Cernica; nu doar pentru batrani, pentru "abandonati" in general. Sper insa ca nu e reprezentativ pentru institutiile de genul asta pentru ca e un film de groaza acolo.
la balaceanca e ingrozitor...cred ca e cea mai mare mafie a spitalelor pe care am vazut-o ever! si chiar si acolo e foarte aglomerat...mai era si la manastirea cernica, sau pasarea, sau nu mai stiu sigur cum se numeste, la maicute, un fel de azil..dar se ajunge foarte greu acolo, si nu doar acolo. in toate azilele de batrani/ centrele de recuperare/dezintoxicare/spitale de psihiatrie e un cosmar! :death:

#11
Jackob

Jackob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.01.2005
multam, acum incep alergaturile...

#12
alia_atreides

alia_atreides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.07.2006
Salutare!

Caut si eu un camin, azil, casa de batrani, pentru o batranica. Daca stiti cumva o asemenea institutie, dar care sa ofere conditii mai mult decat demne, oricare ar fi pretul, va rog sa postati. Femeia are casa si copii, pensie de asemenea, dar distanta dintre rude si ea este prea mare pentru a se putea descurca. Deci, cautam ceva de calitate, cu bani pe masura.
Pentru judetele Constanta sau Bucuresti.

Va multumesc,

#13
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postalia_atreides, on Nov 10 2006, 21:56, said:

Salutare!

Caut si eu un camin, azil, casa de batrani, pentru o batranica. Daca stiti cumva o asemenea institutie, dar care sa ofere conditii mai mult decat demne, oricare ar fi pretul, va rog sa postati. Femeia are casa si copii, pensie de asemenea, dar distanta dintre rude si ea este prea mare pentru a se putea descurca. Deci, cautam ceva de calitate, cu bani pe masura.
Pentru judetele Constanta sau Bucuresti.

Va multumesc,

in constanta e un azil in zona delfinariu - faleza nord. (strada Pescarilor)
din cate stiu conditiile sunt ok, dar nu prea se gasesc locuri. daca ai bani cred ca se poate rezolva cu o spaga pe masura... fa un drum pe acolo...

#14
alia_atreides

alia_atreides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.07.2006

View Postbubalus, on Nov 10 2006, 23:36, said:

in constanta e un azil in zona delfinariu - faleza nord. (strada Pescarilor)
din cate stiu conditiile sunt ok, dar nu prea se gasesc locuri. daca ai bani cred ca se poate rezolva cu o spaga pe masura... fa un drum pe acolo...

Mersi, am fost si incepem cu dosarul. Sunt 500 de insi inainte. ...

#15
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postalia_atreides, on Nov 28 2006, 02:35, said:

Mersi, am fost si incepem cu dosarul. Sunt 500 de insi inainte. ...

500 inainte?
inseamna ca va apuca un loc probabil intr-o alta viata. e enorm de mult.
am avut o amica care a lucrat acolo intr-o vreme si-mi spunea ca se intra f f greu.
nu ai incercat cu o spaga ceva?

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Daca 500 nu l-a descurajat, cred ca are un as in mineca (buzunar) sau a gasit  o portita (unde se intilneste cu ghita)...

#17
alia_atreides

alia_atreides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.07.2006

View Postbubalus, on Nov 29 2006, 00:20, said:

500 inainte?
inseamna ca va apuca un loc probabil intr-o alta viata. e enorm de mult.
am avut o amica care a lucrat acolo intr-o vreme si-mi spunea ca se intra f f greu.
nu ai incercat cu o spaga ceva?

Mda, cred ca intr-o alta viata. De spaga nu se pune inca vorba, ca tb. macar sa aiba dosarul facut si apoi sa incep sa fac cu ochiul.
Amica n-a lasat vreo alta amica in locul ei? Cine stie...

Mersi.

#18
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postalia_atreides, on Nov 29 2006, 18:29, said:

Mda, cred ca intr-o alta viata. De spaga nu se pune inca vorba, ca tb. macar sa aiba dosarul facut si apoi sa incep sa fac cu ochiul.
Amica n-a lasat vreo alta amica in locul ei? Cine stie...

Mersi.
nu mai tinem legatura.... ale tineretii valuri ...:)
oricummerita sa incerci sa te zbati sa intre acolo...am inteles ca-s  ingrijiti f bine (sau macar bine...ca doa rnu sntem in west)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate