Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tester EA/Ubisoft/Gameloft

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Clar, daca se exagereaza, nu-i ok.

#20
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Daca abia esti tester junior si deja te plangi ca alti colegi iau pauze, nu vreau sa imi imaginez ce vei face cand vei fi managerul lor...

#21
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
Nu ma intelege gresit, nu ma deranjeaza in mod special ce fac ei ci doar am facut un studiu in timpul scurt pe care l-am petrecut acolo si am observat una alta. Daca tot ma duc parca as face si ceva productiv nu sa-mi omor plamanii din 10 in 10 minute :D .

#22
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Ai trecut exact prin situatia in care postul este deja dat da' il obliga legea pe angajator sa scoata postul la concurs si sa-l declare ca vacant la ajofm. Toti care se prezinta sunt trimisi la plimbare in mod politicos "va pastram cv-ul in baza noastra de date" ...iar cine are postul asigurat NICI MACAR nu se prezinta la acel concurs.
Concluzia.... "Bun venit in Romania!"... asa se intampla cu posturile bune si date pe relatii. Trebuia sa-ti dea de gandit ca este ceva putred la mijloc din clipa in care ti-au spus ca te vor anunta peste o saptamana, in loc sa-ti spuna decizia lor pe loc... De ce au facut asta? simplu.... in situatia in care "prostul" lor nu se descurca la locul de munca, te chema pe tine sau pe cei care au mai fost cu tine la acel concurs.

Edited by bogdan181180, 19 July 2017 - 07:17.


#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Doar instituțiile de stat sunt obligate să scoată posturile vacante la concurs. Te-ai gândit că poate în săptămâna aia sunt mai mulți programați pentru interviu și de aia ești anunțat la urmă?

#24
bambustan

bambustan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2017
Nu, chiar are dreptate ce zice,   Ubisoft chiar e recunoscut pe plan international pentru porcariile pe care le face.  Se vede ca multi nu v-ati jucat ultimele jocuri lansate de ei care sunt  de-a dreptul PETARDE.  Ultimele lor aparitii pe care le-am testat pe anul asta de exemplu au fost For Honor si Ghost Recon Wildlans......deci bai frate, jocuri mai plictisitoare si mai praf ca alea n-am jucat vreodata.  Cam de cand au lansat  Watch Dogs si AC Unity pline de buguri sunt intr-un continuu declin in ce priveste calitatea.
Sunt recunoscuti si pentru cat de mizerabili se comporta in relatiile cu clientii, dar HR-istele lui peste prajit in ce priveste procesul de angajare.

Ubisoft era compania aia care acuza exclusiv  TOTI  jucatorii de PC pentru piraterie si care implementa DRM-uri  si conexiune online obligatorie cu toate ca nu aveau mod multiplayer( DRM care evident ca erau sparte dupa o anumita perioada, dar se dovedeau paguboase pentru clienti).
Adica, cancer de companie frantuzeasca.......

Nici EA nu-i mai prejos (cum s-a vazut la Mass Effect Andromeda sau modul cum mulg NFS si FIFA), dar mai scot si titluri decente  din cand in vand (Titanfall 2, Battlefield 1).  Macar la EA mai faci  un meci  , adica stabilitate  (adica te joci efectiv cu ceilalti colegi ca sa vanezi un bug)  pe cand la Ubisoft, cum majoritatea jocurilor de acolo sunt single-player, te plictisesti efectiv sa testesi si sa retestezi acelasi nivel  o luna intreaga.
Sunt curios cum se descurca initiatorul acolo

In ce priveste procesul de recrutare, EA  sunt cu mult peste Ubisoft,  adica te cheama la interviu fiindca au nevoie de oameni si iti dau raspunsul la 2-3 ore dupa sustinerea interviului.   Partea proasta e ca nu prea se investeste in angajat,  ai contract limitat care poate fi oricand intrerupt,   instruirea si testul de evaluare  sunt  la caterinca ca sa zic asa, colectivul, in mare, e infect si e pupincureala la sefii de echipe  la maxim.

Edited by bambustan, 19 July 2017 - 10:02.


#25
bambustan

bambustan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2017
Nu stiu de ce se agita initiatorul sa se angajeze pe un job subplatit unde muncesti robotic cand  pana si un barman, shaormar , spalator de masina,   taximetrist sau un ospatar  cu 8 clase  din tara asta  castiga  mult  mai bine  + mai primeste si bacsisuri.  Nu mai zic de meseriasi.  A fost recent la mine un instalator care m-a casapit de 800 lei doar ca sa-mi repare o teava si sa-mi instaleze un robinet nou......si iti dai seama ca ala are vreo 10-15 clienti pe luna.

Dar nu, facem facultate inutila  pentru ca asa ne-au zis parintii, sa luam o diploma ca sa muncim la birou si sa ne storcim creierii pe 1200 lei.



Am impresia ca la companiile respective, pana si paznicul si femeia se serviciu cu  8 clase  castiga mai bine decat un game tester jr care are facultate.


Gasesti joburi de vara mult mai ok.
Stiu o gramada care pleaca din Bucuresti sa se angajeze Mamaia ca  supraveghetor de sezlonguri, barman, dansatoare, ospatar,  pizzar, DJ,   vanzatori de inghetata ......evident, se duc pe chirie, deci trebuie sa te duci si cu ceva banet strans pentru  prima   luna , dar   se intorc  cu sute de euro castigati  in toamna.
Plus ca e mare, e nisip, e soare,  e cald,  e frumos, mult mia ok decat sa stai la birou cu fundul pe scaun si cu ochii beliti in monitor.

Edited by bambustan, 19 July 2017 - 10:18.


#26
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
Dupa posibilitati si preferinte.
Deocamdata am gasit un training care imi acopera ce am nevoie si mai adaug si niste experienta pe partea de programare web.
Intre timp daca ma suna EA vad eu ce fac.

#27
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View Postraduaxel, on 18 iulie 2017 - 17:17, said:

Buna ziua.

Am aplicat in urma cu ceva saptamani prin intermediul unei cunostinte la postul de game tester la Ubisoft.
Am asteptat ce am asteptat si m-au sunat sa merg sa dau un test specific: m-au pus sa stau in cur pe scaun in fata unui monitor sa ma joc o ora si sa gasesc undeva la 4-5 bug-uri (cate recomandau ei). Am stat si m-am holbat pe acolo si am ajuns la un total de 9 din ce imi aduc aminte. Dupa testarea jocului am avut un mic test de engleza, l-am terminat si pe ala repede iar la final, fiind cu inca 2 persoane in sala, ni s-a spus ca vor reveni in maxim 7 zile cu un raspuns. M-au sunat inapoi dupa o saptmana sa ma cheme la interviu, am fost acolo urmatoarea zi..intrebari destul de basic: cum ai auzit de noi,de ce ai venit aici,ce pretentii ai..nimic ce te-ar putea pune in dificultate. La final aceeasi placa: revenim in maxim o saptamana.
Astazi am zis si eu sa mai ma uit pe mail si am vazut ca am primit un raspuns de la ei cum ca nu as fi potrivit pentru tipul de job si ca imi vor pastra CV-ul in baza lor de date in caz ca voi aplica din nou pe viitor. N-am inteles intocmai ce nu le-a convenit, probabil faptul ca n-am mai avut o experienta de munca anterioara, chiar n-am idee.

Fiind student (trec in anul 3) aveam nevoie de niste ore de practica in domeniu, sau sa fie cat de cat asemanatoare cu domeniul(automatica si calculatoare). Am stat si m-am gandit ce as putea face sa imi acopar practica si avand cunostinte care lucreaza acolo am ajuns la concluzia ca mi-ar prinde bine sa fac practica acolo. Mi-au povestit ca programul e ok, nu e nimeni strict acolo..adica mai pe scurt in mod de lucru destul de lejer sa zic asa(vorbind de Ubisoft) si nici salariul nu era unul chiar atat de rau avand in vedere ca nu am o experienta de munca anterioara si jobul la care aplic, cel putin eu eram multumit cu 1267 de ron.


Mailul primit azi m-a lasat cu mari semne de intrebare, mi-e clar doar faptul ca n-am obtinut postul si nu am cum sa repar asta. Pe de alta parte m-ar interesa sa stiu in ce conditii se poate obtine postul la EA sau la Gameloft si daca a mai fost cineva acolo, cam cum sunt conditiile? Din ce am auzit, cei de la EA sunt extrem de stricti dar nimeni nu mi-a spus in ce sens stricti..pana la urma e vorba de un loc de munca, nu iti poti permite chiar orice.


Multumesc.


La Gameloft ii cam tot asa, ti se da un joc pe pc la care trebuie sa gasesti minim 3-4 buguri in aproximativ 30 de min, sper sa nu ma insel in privinta timpului acordat. Apoi ai un test de limba engleza, scris. Daca treci de etapele astea 2 o sa te cheme la un interviu cu Project Managerul sau cu Leadul. Am lucrat aproape un an la ei in Cluj, in prima luna nu intalegeam de ce erau toti asa frustrati, de ce vroiau toti sa plece, dupa vreo 6 luni am intales. Intr-un an cat am stat acolo cred ca au plecat undeva la 20 de colegi dintr-o echipa de 25.  Conteaza foarte mult din punctul meu de vedere pe ce proiect ii echipa, daca prinzi o tampenie de joc sau daca in fiecare zi esti suport la alta echipa atunci ii cam nasol. Salarul ii foarte mic din punctul meu de vedere, tot asa undeva la 1300 ron, nu prea ai cum sa avansezi, senior poti deveni dupa ce ai cam un an vechime, daca este post liber in echipa si daca nu mai sunt inca vreo 3-4 care sa astepte la rand pentru pozitia respectiva. Nu ii de stat mai mult de 6-12 luni la o firma de genul. Nici Ubisoft sau EA nu-s cu mult mai grozave.

#28
Cat1993

Cat1993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.08.2019
Hello, as avea si eu o intrebare pentru cei care au fost angajati la Ubisoft. Stiti cumva in ce consta testul de excel? A dat cineva pana acum? Nu prea vad legatura ca junior recruiter sa dai test din excel. Ma poate lamuri cineva, va rog?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate