Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tester EA/Ubisoft/Gameloft

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
Buna ziua.

Am aplicat in urma cu ceva saptamani prin intermediul unei cunostinte la postul de game tester la Ubisoft.
Am asteptat ce am asteptat si m-au sunat sa merg sa dau un test specific: m-au pus sa stau in cur pe scaun in fata unui monitor sa ma joc o ora si sa gasesc undeva la 4-5 bug-uri (cate recomandau ei). Am stat si m-am holbat pe acolo si am ajuns la un total de 9 din ce imi aduc aminte. Dupa testarea jocului am avut un mic test de engleza, l-am terminat si pe ala repede iar la final, fiind cu inca 2 persoane in sala, ni s-a spus ca vor reveni in maxim 7 zile cu un raspuns. M-au sunat inapoi dupa o saptmana sa ma cheme la interviu, am fost acolo urmatoarea zi..intrebari destul de basic: cum ai auzit de noi,de ce ai venit aici,ce pretentii ai..nimic ce te-ar putea pune in dificultate. La final aceeasi placa: revenim in maxim o saptamana.
Astazi am zis si eu sa mai ma uit pe mail si am vazut ca am primit un raspuns de la ei cum ca nu as fi potrivit pentru tipul de job si ca imi vor pastra CV-ul in baza lor de date in caz ca voi aplica din nou pe viitor. N-am inteles intocmai ce nu le-a convenit, probabil faptul ca n-am mai avut o experienta de munca anterioara, chiar n-am idee.

Fiind student (trec in anul 3) aveam nevoie de niste ore de practica in domeniu, sau sa fie cat de cat asemanatoare cu domeniul(automatica si calculatoare). Am stat si m-am gandit ce as putea face sa imi acopar practica si avand cunostinte care lucreaza acolo am ajuns la concluzia ca mi-ar prinde bine sa fac practica acolo. Mi-au povestit ca programul e ok, nu e nimeni strict acolo..adica mai pe scurt in mod de lucru destul de lejer sa zic asa(vorbind de Ubisoft) si nici salariul nu era unul chiar atat de rau avand in vedere ca nu am o experienta de munca anterioara si jobul la care aplic, cel putin eu eram multumit cu 1267 de ron.


Mailul primit azi m-a lasat cu mari semne de intrebare, mi-e clar doar faptul ca n-am obtinut postul si nu am cum sa repar asta. Pe de alta parte m-ar interesa sa stiu in ce conditii se poate obtine postul la EA sau la Gameloft si daca a mai fost cineva acolo, cam cum sunt conditiile? Din ce am auzit, cei de la EA sunt extrem de stricti dar nimeni nu mi-a spus in ce sens stricti..pana la urma e vorba de un loc de munca, nu iti poti permite chiar orice.


Multumesc.

#2
Yoshihideyokimi

Yoshihideyokimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.07.2017
Acelasi lucru am patit si eu la Ubisoft. Pur si simplu,   au pretentii uriase  dupa ce  li s-au raportat ca jocurile lansate din ultimii 3 ani erau pline de buguri  . Au si acum reputatia patata din cauza lui AC Unity. Din moment ce nici cu pila n-ai reusit, cam e clara treaba. Ubisoft vrea acum numai profesionisti cu experienta, si oricum, vezi ca are  destui studenti de recrutat  de la SNSPA-ul de   alaturi.
Nu te duce acolo ca oricum te muncesc ca pe hotii de cai pe un salariu de cacao.  La fel si la Gameloft.


La EA ai mai multe sanse de angajare si ceva mai multe beneficii (taxi gratis  pentru tura de seara , fructe,ceai, cafea la discretie,  posibilitatea de a comanda pizza, ai cantina, mobilier de lux, aparatura de ultima generatie).
Procesul de recrutare e mult mai ok si mai lejer, se angajeaza usor, doar ca pe un contract temporar pe 3 luni cu posibilitate de prelungire.

Dar atentie, se da afara usor daca n-ai performanta buna (deci, te poate da afara si dupa o saptamana daca te vede ca esti incurca lume, pui multe intrebari, nu pricepi  ce ti se spune).  Vezi ca o sa ai de-a face si cu consolele, nu doar cu PC-ul. O sa-ti manance timpul instalarea unor versiuni actualizate.  Nu o sa stai sa te joci (decat la stabilitate in cazul in care jocul are mod multiplayer, dar si  acolo   trebuie sa fii atent sa cauti buguri) , trebuie  sa testezi aceleasi nivele sau harti, primesti sarcini cu  termen (deci,daca ai un task de 5 minute, nu sta doua ore pe el).
In orice multinationala sunt reguli de puscarie, deci automat, n-ai voie cu telefonul mobil (ceea ce-i normal ca lucrezi la produse nelansate) si nici acces la Facebook  pentru ca  vii sa muncesti.

Problema e ca acolo o sa dai peste tot felul  de oameni. Vor fi si colegi si team-leaderi ok, dar si jeguri care iti vor pune bete-n roate, deci ai grija cu cine discuti si ce faci. Cu cat esti mai performant,   mai disciplinat si pe cont propriu, cu atat mai bine.  E bine sa inveti de unul singur furand .
Oricum,  instruirea e o bataie de joc, testul de evaluare il iau cam  toti.


Sansele de avansare sunt cam inexistente pentru ca si acolo ,ca oriunde in tara, se aplica pupincareala in fund. Salariul minim de 1260 lei nu-ti va fi de ajuns si o sa vrei sa muncesti ore suplimentare in weekend pentru cateva sute de lei in plus de o sa ajungi un Zombie. O sa intalnesti destui cocalari care sunt mana-n mana cu sefii, deci evita-i fiindca te pot aduce in situatia de a incalca niste reguli, ei sa iasa bine, tu nu.

Eu n-am rezistat decat 2 luni la EA si fiindca totul lasa de dorit acolo in ce priveste salariul mic, colectivul si manageriatul infect. Ori daca tii neaparat,   du-te la departamentul de EA Mobiles unde sunt cica conditii mai placute de lucru.

Parerea mea e ca mai bine inveti o meserie sau te specializezi pe ceva care iti place si sa te angajezi undeva pe un salariu mai decent.
Game testingul e unul dintre cele mai repetitive, obositoare, robotice  si anoste joburi din lumea asta, iar in Romania esti prost platit cu salariul minim (in Suedia sau UK, ca game tester sau dezvoltator, ai mii de euro salariu). E pierdere de vreme sa stai sa muncesti pe minimul pe economie, te si plafonezi, iti strici si sanatatea.....zau, mai bine stai acasa si inveti ceva care sa-ti aduca bani mai multi (de exemplu programare).



Naiba, in tara asta, mai mult castiga din donatii  unul care sta acasa si  face live-stream pe Twitch jucandu-se.

Edited by Yoshihideyokimi, 18 July 2017 - 18:05.


#3
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017
@initiator: probabil vor oameni cu experienta care sa abordeze intr-un mod punctual, tehnic, testarea...

 Yoshihideyokimi, on 18 iulie 2017 - 17:50, said:

(in Suedia sau UK, ca game tester sau dezvoltator, ai mii de euro salariu).
Game tester e prost platit oriunde. In UK e aproape de minim pe economie, poate chiar mai rau(multe nu-s full time): https://www.glassdoo...SRCH_KO0,11.htm

Dezvoltator e altceva. Poate acolo ar trebui sa incercat(dupa ce va pregatiti in sensul asta), daca va pasioneaza.

#4
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014

 Yoshihideyokimi, on 18 iulie 2017 - 17:50, said:

Acelasi lucru am patit si eu la Ubisoft. Pur si simplu,   au pretentii uriase  dupa ce  li s-au raportat ca jocurile lansate din ultimii 3 ani erau pline de buguri  . Au si acum reputatia patata din cauza lui AC Unity. Din moment ce nici cu pila n-ai reusit, cam e clara treaba. Ubisoft vrea acum numai profesionisti cu experienta, si oricum, vezi ca are  destui studenti de recrutat  de la SNSPA-ul de   alaturi.
Nu te duce acolo ca oricum te muncesc ca pe hotii de cai pe un salariu de cacao.  La fel si la Gameloft.


La EA ai mai multe sanse de angajare si ceva mai multe beneficii (taxi gratis  pentru tura de seara , fructe,ceai, cafea la discretie,  posibilitatea de a comanda pizza, ai cantina, mobilier de lux, aparatura de ultima generatie).
Procesul de recrutare e mult mai ok si mai lejer, se angajeaza usor, doar ca pe un contract temporar pe 3 luni cu posibilitate de prelungire.

Dar atentie, se da afara usor daca n-ai performanta buna (deci, te poate da afara si dupa o saptamana daca te vede ca esti incurca lume, pui multe intrebari, nu pricepi  ce ti se spune).  Vezi ca o sa ai de-a face si cu consolele, nu doar cu PC-ul. O sa-ti manance timpul instalarea unor versiuni actualizate.  Nu o sa stai sa te joci (decat la stabilitate in cazul in care jocul are mod multiplayer, dar si  acolo   trebuie sa fii atent sa cauti buguri) , trebuie  sa testezi aceleasi nivele sau harti, primesti sarcini cu  termen (deci,daca ai un task de 5 minute, nu sta doua ore pe el).
In orice multinationala sunt reguli de puscarie, deci automat, n-ai voie cu telefonul mobil (ceea ce-i normal ca lucrezi la produse nelansate) si nici acces la Facebook  pentru ca  vii sa muncesti.

Problema e ca acolo o sa dai peste tot felul  de oameni. Vor fi si colegi si team-leaderi ok, dar si jeguri care iti vor pune bete-n roate, deci ai grija cu cine discuti si ce faci. Cu cat esti mai performant,   mai disciplinat si pe cont propriu, cu atat mai bine.  E bine sa inveti de unul singur furand .
Oricum,  instruirea e o bataie de joc, testul de evaluare il iau cam  toti.


Sansele de avansare sunt cam inexistente pentru ca si acolo ,ca oriunde in tara, se aplica pupincareala in fund. Salariul minim de 1260 lei nu-ti va fi de ajuns si o sa vrei sa muncesti ore suplimentare in weekend pentru cateva sute de lei in plus de o sa ajungi un Zombie. O sa intalnesti destui cocalari care sunt mana-n mana cu sefii, deci evita-i fiindca te pot aduce in situatia de a incalca niste reguli, ei sa iasa bine, tu nu.

Eu n-am rezistat decat 2 luni la EA si fiindca totul lasa de dorit acolo in ce priveste salariul mic, colectivul si manageriatul infect. Ori daca tii neaparat,   du-te la departamentul de EA Mobiles unde sunt cica conditii mai placute de lucru.

Parerea mea e ca mai bine inveti o meserie sau te specializezi pe ceva care iti place si sa te angajezi undeva pe un salariu mai decent.
Game testingul e unul dintre cele mai repetitive, obositoare, robotice  si anoste joburi din lumea asta, iar in Romania esti prost platit cu salariul minim (in Suedia sau UK, ca game tester sau dezvoltator, ai mii de euro salariu). E pierdere de vreme sa stai sa muncesti pe minimul pe economie, te si plafonezi, iti strici si sanatatea.....zau, mai bine stai acasa si inveti ceva care sa-ti aduca bani mai multi (de exemplu programare).



Naiba, in tara asta, mai mult castiga din donatii  unul care sta acasa si  face live-stream pe Twitch jucandu-se.


Reguli de puscarie intr-un sens da, sunt de acord dar pe alta parte ma gandesc ca sunt la munca si nu imi pot permite sa fac chiar orice. Pot sa traiesc si fara facebook sau telefon cateva ore cat stau sa imi stric ochii in monitoarele lor. Nu mi se pare normal ce am vazut pe la aia la ubisoft in schimb, oamenii isi luau pauza dupa bunul lor plac si nu prea tinea nimeni cont de nimic, probabil si de aici vine perceptia de puscarie la EA. Cat despre colectiv..fiecare are problema asta, dai de fel si fel de oameni, atata ca am tinut pe langa mine mai mult oamenii cu care aveam ceva de discutat, in rest nu am stat sa imi bat capul. Caut mai mult sa imi acopar practica aia intr-un mod cat mai simplu si sa raman si cu ceva in urma orelor depuse, indiferent ca vorbesc de 100ron / 500ron sau o alta suma fie ea mai mica sau mai mare.

Partea cu platforma mobila suna destul de tentant, acolo poate as avea mai multe inclinatii la EA..asta daca iau in considerare faptul ca ma joc fifa mobile de cand l-au lansat si pot sa le fac o compunere intreaga pe tema jocului la cate buguri sunt in el.

Despre zilele libere se stie ceva la EA? La ubisoft am inteles ca iti iei dupa cum te taie capul.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 raduaxel, on 18 iulie 2017 - 17:17, said:

Fiind student (trec in anul 3) aveam nevoie de niste ore de practica in domeniu, sau sa fie cat de cat asemanatoare cu domeniul(automatica si calculatoare).
Eu n-am inteles de ce pui cumva egal intre postul in cauza si licenta pe care o urmezi! Testerul care are legatura cu ce absolvi tu e ala care scrie soft pt. testat o aplicatie, alta mancare de peste decat tacanitor in taste gen operator PC.

Edited by neagu_laurentiu, 18 July 2017 - 18:45.


#6
Yoshihideyokimi

Yoshihideyokimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.07.2017

 raduaxel, on 18 iulie 2017 - 18:30, said:



Despre zilele libere se stie ceva la EA? La ubisoft am inteles ca iti iei dupa cum te taie capul.
5 zile pe luna, la fel si la Ubi cred. In total 21 de zile libere platite, plus ca poti sa iei si un numar limitat de zile libere neplatite.

 raduaxel, on 18 iulie 2017 - 18:30, said:



Partea cu platforma mobila suna destul de tentant, acolo poate as avea mai multe inclinatii la EA..asta daca iau in considerare faptul ca ma joc fifa mobile de cand l-au lansat si pot sa le fac o compunere intreaga pe tema jocului la cate buguri sunt in el.



Mi-am amintit.
Nu poti sa-ti alegi de capul tau proiectul. Indiferent ce ceri la interviu, nu te baga unde vrei.  Te baga managerii unde considera ei ca trebuie.

Depinde si de scorul pe care il iei la testul de evaluare dupa saptamana de training.

Daca iei in jur de 50-60, te baga pe un proiect de shooter gen Battlefield pe tura de noapte, unde e mult mai lejer si mai usor, dar multa cocalareala.
Daca iei in jur de 70-80, te baga pe un proiect gen FIFA sau NFS....si din cate am inteles, la NFS  e ok, dar locuri putine si cam doar cei profesionisti intra acolo, la FIFA sunt locuri destule, dar mult de munca si plictiseala.
Daca iei in jur de 80-90, te baga pe un RPG gen Mass Effect sau Dragon Age, ori poate chiar pe EA Mobiles.

Edited by Yoshihideyokimi, 18 July 2017 - 18:54.


#7
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014

 neagu_laurentiu, on 18 iulie 2017 - 18:44, said:

Eu n-am inteles de ce pui cumva egal intre postul in cauza si licenta pe care o urmezi! Testerul care are legatura cu ce absolvi tu e ala care scrie soft pt. testat o aplicatie, alta mancare de peste decat tacanitor in taste gen operator PC.

S-au cerut niste ore de practica, in jur de 90 daca am retinut bine. Nu s-a impus sa mergem neaparat intr-un loc anume ci undeva unde sa ne fie si noua bine dar sa aiba si legatura cu domeniul. M-am gandit si eu ce as putea face si la cat timp imi pierd in fata monitorului am ajuns la concluzia ca n-ar fi rau daca as merge la test sa-mi acopar practica. Am intrebat si eu prin cunostinte si am ajuns la postul asta care nu e chiar asa departe de domeniu, atata ca m-am izbit de refuzul celor de la ubisoft..asta e, mergem mai departe. Nu sunt inca hotarat daca sa aplic la EA dar m-as risca.

 Yoshihideyokimi, on 18 iulie 2017 - 18:45, said:

5 zile pe luna, la fel si la Ubi cred. In total 21 de zile libere platite, plus ca poti sa iei si un numar limitat de zile libere neplatite.


Multumesc pentru raspunsuri. Vad ca au pe ejobs anunt pus cu data de astazi. M-ar tenta sa vad ce iese, problema e ca nu stiu daca imi vor accepta unele pretentii referitoare la zilele libere..as avea nevoie de 4 pentru facultate si 2 in luna august.

#8
Yoshihideyokimi

Yoshihideyokimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.07.2017

 raduaxel, on 18 iulie 2017 - 18:54, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Vad ca au pe ejobs anunt pus cu data de astazi. M-ar tenta sa vad ce iese, problema e ca nu stiu daca imi vor accepta unele pretentii referitoare la zilele libere..as avea nevoie de 4 pentru facultate si 2 in luna august.

Le vei primi in mod sigur, dar pentru asta trebuie sa accepti sa te bage  si pe tura de noapte(vezi acum si ce ti se spune la telefon)   ca sa nu te mai incurce programul de facultate.




Oricum, bafta. Eu zic ca o sa ai sanse mari sa te angajeze, totul tine doar sa-l impresionezi pe lead-testerul cate iti va tine interviul  ....... , sa nu uit, o parte din interviu se desfasoara in limba engleza. Trebuie sa stii sa enumeri buguri, dar pe un limbaj cat mai obiectiv, sa stii sa raportezi un bug si cum sa-l reproduci .
In fond, cam orice pustan cu 12 clase care s-a jucat toata viata DOTA si Counter Strike are sanse sa se angajeze acolo.




De exemplu, cum se reproduce un bug:
Boot the title, Select "   Multiplayer Mode, Select "Server Broswer", Select the "Map X", Select "Play",  Shoot with "Shotgun".

Si daca vezi ca ceva nu merge bine, raportezi rezultatul, gen  "Shotgun-ul trage cu bile rosii in loc de gloante" si  apoi enunti rezultatul asteptat.



Cam asta e limbajul standard de raportare al unui bug la orice companie de game-testing si asa o sa faci la orice joc. Ti-am zis, e ceva repetitiv si lipsit de motivatie.

Edited by Yoshihideyokimi, 18 July 2017 - 19:07.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 raduaxel, on 18 iulie 2017 - 18:54, said:

S-au cerut niste ore de practica
Pai mergi la o firma unde te pune sa scrii soft.

#10
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014

 Yoshihideyokimi, on 18 iulie 2017 - 18:55, said:

Le vei primi in mod sigur, dar pentru asta trebuie sa accepti sa te bage  (vezi acum si ce ti se spune la telefon)  si pe tura de noapte ca sa nu te mai incurce programul de facultate.




Oricum, bafta. Eu zic ca o sa ai sanse mari sa te angajeze, totul tine doar sa-l impresionezi pe lead-testerul cate iti va tine interviul  ....... , sa nu uit, o parte din interviu se desfasoara in limba engleza.

Multumesc.

Sper sa iasa bine la EA, chit ca cei mai multi sunt de parere ca e foarte strict acolo...dar cu gustul amar lasat de cei de la ubisoft chiar nu cred ca o sa conteze asa mult faptul ca n-o sa-mi pot folosi telefonul.

#11
Yoshihideyokimi

Yoshihideyokimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.07.2017
S-ar putea si ca EA sa te dezamageasca in anumite privinte.

De exemplu, Ubisoft avea sala de fitness gratuita si destule colege frumusele absolvente de  SNSPA si colegi mai ok   cu care puteai sa socializezi.
La EA s-ar putea sa te deranjeze marlania multor colegi si sefi de echipa, dar are in schimb beneficiile si conditile de lux  enumerate mai sus.

Salariul e mic si acelasi in ambele companii insa.

Pana una alta, jobul e de tip McDonald's, deci trateaza-l ca atare daca vrei sa muncesti pentru 2-3 luni ca sa iei niste bani.   E un job ok de vara, mult mai ok decat McDonalds evident unde suporti mirosul de cartofi paraind si coada de clienti furiosi si infometati si graba si statul in picioare.


Dar daca vrei sa ramai mai mult si sa-ti devina acest job un start sau un punct de propulsare in IT,  streseaza-te cat mai poti, invata un limbaj de programare ca sa te bage la proiecte mai serioase in viitorul apropiat unde efectiv nu mai intri deloc in joc.  Ca de avansare, nici nu se pune problema daca nu ai pile sau nu-i perii pe sefii de echipa de acolo. Si cand te angajezi la o firma serioasa de IT, s-ar putea sa fie un start bun.



Eu unul n-am rezistat acolo fiindca nu e pe domeniul meu si nici nu vreau sa muncesc in IT fiindca nu ma atrage, chit ca se scot bani frumosi azi.
Adica, totusi, e aiurea sa muncesti intr-un domeniu cu care  esti paralel si sa iei bani degeaba muncind ca  o ghiseista plictisita facand aceeasi munca robotica zi de zi , nu?

Edited by Yoshihideyokimi, 18 July 2017 - 19:18.


#12
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
E mai mult un job de vara, nu ceva ce as cauta sa fac pe viitor.

Referitor la bug-uri mi-am facut o oarecare idee din ceea ce imi povesteau diferite cunostinte si din ceea ce am dat la test la ubisoft, se cere un limbaj cat mai formal care sa fie inteles cat mai usor de catre aia de mai sus, sa stie ei ce sa faca sa il poata reproduce si mai apoi sa il repare..n-ar fi nimic complicat in asta. Se gasesc destul de usor, cel putin in jocul de test de la ubisoft le-am gasit pe alea fara prea mare bataie de cap, banuiesc ca nu o fi mare diferenta la inceput la EA.

Edited by raduaxel, 18 July 2017 - 19:17.


#13
Yoshihideyokimi

Yoshihideyokimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.07.2017
Ubisoftul nu are cascavalul pe care il are EA, de aia si sunt mai pretentiosi si mai selectivi.

#14
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
Ramane de vazut cum va evolua, o sa aplic la EA in seara asta si astept un raspuns din partea lor. Mi-ar fi convenit mai mult dincolo doar din faptul ca aveam mai multe cunostinte care lucreaza acolo si nu eram chiar singur pe lume dar nu s-a nimerit, n-ai ce sa ii faci. Pe de alta parte ma bucur ca nu  o sa fiu nevoit sa bat acel drum lung si obositor pana la ubisoft in fiecare zi. Stateam o ora numai pe metrou pana la 1mai. Avantaje si dezavantaje..

Multumesc de sfaturi.

#15
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
Cum traduceti cocalarisme in acest domeniu? Am ramas... wtf :D

#16
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 neagu_laurentiu, on 18 iulie 2017 - 18:44, said:

Eu n-am inteles de ce pui cumva egal intre postul in cauza si licenta pe care o urmezi! Testerul care are legatura cu ce absolvi tu e ala care scrie soft pt. testat o aplicatie, alta mancare de peste decat tacanitor in taste gen operator PC.
Ca deobicei faci doar flame cu cat de lenes e de fapt initiatorul, tu chiar nu poti pricepe ca nu exista utopia pe care tu o visezi cu oameni indragostiti de domeniile alese la facultate, intr-o relatie romantica idilica de dragoste virgina necontenita cu munca de sclav vesnic ? De ce consideri ca jobul de tester e operator de PC ? Cum poti spune asemenea lucruri ? Totusi un tester trebuie sa faca si analiza software, trebuie sa citeasca SRS (daca exista), TP sau HLD si intocmeste document de test, informeaza programatorul de buguri, analizeaza cu acesta solutiile posibile etc. Testerul este un ajutor al programatorului si trebuie sa inteleaga cum functioneaza modulele programate de programator, la o adica chiar sa il ajute pe acesta cu diverse linii de cod (analiza pe cod), SQL (adica analiza + comanda propriu zisa finala), trebuie sa ii reproduca exact programatorului bugul, sa citeasca si sa inteleaga logurile de eroare referitoare la functionalitatea testata si sa raporteze mai departe inclusiv cu analiza si solutiile posibile cu tot. Cateodata programatorul chiar se poate enerva daca tot il deranjezi cu bugurile tale gasite in cazuri de test inimaginabile pentru un simplu programator. Ca programator rezolvi doar buguri, nu gandesti lucruri in ansamblu, nu faci analiza pe tot programul, ci doar ce iti spune analistul sau testerul.
Cu toate astea sunteti mereu obositi mai programatori lui peste in limbaje de nivel suprainalt ca mai aveti putin si limbajele voaste preiau si comezi vocale.

Edited by _-AppleS-_, 18 July 2017 - 22:03.


#17
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 raduaxel, on 18 iulie 2017 - 18:30, said:

Nu mi se pare normal ce am vazut pe la aia la ubisoft in schimb, oamenii isi luau pauza dupa bunul lor plac si nu prea tinea nimeni cont de nimic, probabil si de aici vine perceptia de puscarie la EA.
Really? :)  Te asigur ca acolo unde-i puscarie, rezultatul este mediocru.
Daca omul simte nevoia de-o pauza, sa-si ia cand vrea, cat vrea... are niste deadline-uri, atata timp cat se tine cont de ele, who cares?

Din coincidenta, am lucrat si eu la Gameloft. Din fericire nu pe testare, stiu ca acolo sunt niste conditii inumane. Am lucrat pe dezvoltare unde conditiile sunt net sperioare, dar mult limitate fata de cu ceea ce eram eu obisnuit.
Da, puteam sa-mi iau pauza cand voiam daca simteam nevoia sa ma relaxez putin, insa ce m-a deranjat foarte tare era faptul ca daca-ti terminai treaba, "nu aveai voie" sa pleci inainte de terminarea programului. De exemplu, daca mai ramaneau 20 minute si eu nu aveam ce face in acele 20 minute, trebuia sa stau la lucru, ca deh.... sunt la lucru. Nu conteaza ca am ce face sau nu... sunt ca si 'inchiriat' :)  Am spus "nu aveai voie" in ghilimele deoarece nu te oprea nimeni, dar te lua lumea la ochi. Si alte limitari de genul... concluzia...? Nu am rezistat un an acolo, dupa 11 luni m-am mutat la alta firma unde admosfera e mult mai relaxata. Nu sta nimeni sa te urmareasca, sa te verifice... Ai nevoie de-o pauza in fiecare ora ti-o iei, iesi afara mai auzi la altii o gluma, mai spui tu alta, mai faci schimb de idei despre proiecte, mai intreaba unu despre-o tehnologie, ii raspunde altul, mai vine unul cu o drona si stam toti in jurul dronei ca niste copii mici... :) Apoi dupa 10-15-20 minute te intorci relaxat la birou si lucrezi.

Insa in acelasi timp deadline-urile sunt deadline-uri si trebuie sa ti cont de ele daca nu sunt cazuri exceptionale cand se ivesc probleme neprevazute. Si cam asa a fost in toate firmele in care-am lucrat din afara de gameloft. Acum sunt la al patrulea job.

#18
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014

 AndyM, on 18 iulie 2017 - 23:48, said:

Really? Posted Image  Te asigur ca acolo unde-i puscarie, rezultatul este mediocru.
Daca omul simte nevoia de-o pauza, sa-si ia cand vrea, cat vrea... are niste deadline-uri, atata timp cat se tine cont de ele, who cares?


Sunt de acord cu asta, nu zice nimeni ca daca ai nevoie de pauza sa nu o iei dar nici chiar la modul exagerat. Cat timp asteptam eu pe acolo sa vina o anume tanti sa ne preia vedeai numai aceleasi grupulete de oameni care se plimbau cu tigarea in gura prin cladire.. n-am probleme de genul asta dar ma gandesc ca tre sa fie o oarecare decenta si in lucrurile astea.

Nu poti sa lucrezi in conditii inumane dar nici intr-o astfel de lejeritate.. altfel de ce mai ma duc la munca, n-ar mai avea sens.

Edited by raduaxel, 19 July 2017 - 00:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate