Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transformator toroidal

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrobbie_ro, on 12 iulie 2017 - 07:59, said:

Alimentand cu 9V infasurarea de 200V, cam ce camp electromagnetic se obtine pentru a induce o tensiune care "sa te ciupe serios" in infasurarea primara de 65V?
Nu "alimentand cu 9 volti" pentruca in cc, nu se obtine decat eventual scurcitcuitarea bateriei.Problema e aceeasi ca  atunci cand vrei sa aprinzi un bec in camera, ala face "poc si se arde la aparitia scanteii pe contactele intrerupatorului. moment in care pe bec, se aplica o tensiune de inductie mult mai mare decat tensiunea retelei.Acelasi fenomen de inductie apare si la conectarea/deconectarea bateriei de 9 V. Nu sustin ca te va omora, dar nici o senzatie de placere nu vei avea, ca atare, iti vei retrage mana brusc. Si daca in spatele mainii se afla un calorifer de care vei da cu cotul, durerea va deveni insuportabila, gura sloboda si toti Dumnezeii, sfintii si alte alea vor fi lansate in spatiul virtual

View Postmihaicozac, on 12 iulie 2017 - 18:53, said:

Aia e o bobină şoc pe miez imens, cu spire multe nu transformator.
Ăsta al lui e un traf de 10VA, nu cred că are mai mult de 40mm diametru şi 100g, deci nu încape comparaţie.
Dupa pozitia/raport marime mana/ traf, poate avea cel mult 60mm. Iar limitarea la 10w, ma face sa cred ca ai dreptate. Asta insa nu insemna ca, in functie de grosimea pielii, umiditatea acesteia,rezistenta interna a corpului,si experienta initiatorului in a fi "curentat", acesta nu va reactiona nasol la "furnicatura" care va aparea, in mod inerent.

#56
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postmyshyk, on 12 iulie 2017 - 20:36, said:

Nu "alimentand cu 9 volti" pentruca in cc, nu se obtine decat eventual scurcitcuitarea bateriei.Problema e aceeasi ca  atunci cand vrei sa aprinzi un bec in camera, ala face "poc si se arde la aparitia scanteii pe contactele intrerupatorului. moment in care pe bec, se aplica o tensiune de inductie mult mai mare decat tensiunea retelei.Acelasi fenomen de inductie apare si la conectarea/deconectarea bateriei de 9 V. Nu sustin ca te va omora, dar nici o senzatie de placere nu vei avea, ca atare, iti vei retrage mana brusc. Si daca in spatele mainii se afla un calorifer de care vei da cu cotul, durerea va deveni insuportabila, gura sloboda si toti Dumnezeii, sfintii si alte alea vor fi lansate in spatiul virtual

Chiar si pentru o fractiune de secunda daca aplici 9 Vcc pe bobina secundara, tot alimentare se numeste. Pe frontul crescator al tensiunii in secundar, ai tensiune indusa in secundar. La fel si la intreruperea alimentarii.
Iar la faza cu becul vezi ca nu e inductia, cat e resistenta mica a filamentului cand e rece. Dar deja asta e in off-topic.

Edited by robbie_ro, 13 July 2017 - 09:16.


#57
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View Postmaccip, on 12 iulie 2017 - 18:03, said:

Uite o bobina asemanatoare, dar pentru 400V... are 12H.
La 200V ar trebui sa aiba cam de 4 ori mai putina inductanta, la aceiasi constructie (numar dublu de spire de sectiune jumate), deci un 3H.
Până la urmă tu ai avut dreptate, azi mi-a venit testerul comandat în China şi m-am repezit să verific un secundar de transformator de 18V şi 15VA, valoarea de pe tester e de 1,5H.

#58
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Multitester din ala kinezesc de masoara tranzistori & stuff?
Ma gandeam la un moment dat sa-mi iau si eu unul dar nu stiam de care (sunt mai multe variante) si daca-i bun de ceva.

#59
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
E unul din ăla de duzină, cu 6 Euro, realizat cu ATMega32. Este şi cod la liber pt. el, dar la banii ăştia nu se merită făcut acasă. Măsoară surprinzător de precis, identifică piesele corect, în afară de leduri. La condensatoare dă şi unghiul de pierderi sau ESR-ul, la mosfeturi tensiunea de prag, pe scurt e foarte folositor la casa... electronistului.

#60
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Da, am vazut o jucarie de asta pe youtube, dar nu si in realitate.
Unele aveau si functie de masuratoare continua pentru elemente pasive.

#61
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmihaicozac, on 14 iulie 2017 - 14:13, said:

. Măsoară surprinzător de precis, identifică piesele corect, în afară de leduri. La condensatoare dă şi unghiul de pierderi sau ESR-ul, la mosfeturi tensiunea de prag,
Cum arata acest tester sau cum il cheama?

#62
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
E ăsta e aici: http://www.ebay.at/i...872.m2749.l2649

#63
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate