Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sala, Regim sau Sport? Cum pot slabi mai repede?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
Am  varsta de 25 ani, inaltime de 1,69, si greutate de aprox. 90 kg.
Sunt disperat fiindca de mai bine de 10-15 ani am burta si de la an la an iau in greutate.  Acum 7 ani, aveam 70 kg.
Mentionez ca nu consum alcool si nu fumez (si nici nu intentionez sa ma apuc de asa ceva pentru a slabi), dar mananc foarte multe alimente bogate in proteine (carne, oua, branza),  salate/supe de  legume si fructe la un interval de 1-2 zile, si foarte des glucide(dulciuri, bauturi racoritoare) si amidon  (paine si cartofi)
Mers la sala mai rar, asta fiindca eram mai pasionat de gaming si nu aveam timp, ba din cauza liceului, ba apoi din cauza facultatii, mai  apoi din cauza jobului.
Sunt foarte pofticios la mancare si mananc cam prea des si mult, chit ca nu mi-e foame.
Sunt foarte sedentar, fiindca stau mai toata ziua pe scaun (stateam pe scaun si  la job, si acasa). Am inceput sa am dureri de spate ori sa ma aplec din cauza burtii si am si reflux digestiv cand mananc seara.
Acum, fiind vara si avand mai mult timp liber, as vrea sa slabesc si sa-mi schimb regimul de viata pentru a-mi mentine constant o greutate specifica varstei si inaltimii mele.


Ma gandesc serios la un regim si sa ma apuc de un sport sau de sala, desi am auzit ca mai intai trebuie sa ma duc la medicul de familie (oricum trebuie sa fac si analizele de sange) ,  apoi sa consult un nutitionist (cica ma costa mii de lei) si un psiholog.


Mentionez ca am luat cel mai mult in greutate cam din  liceu/facultate incoace, de cand am intrat in depresie din cauza unor fete dupa care eram indragostit si m-au dezamagit in cel mai crunt posibil.

Edited by tropicalsamurai, 09 July 2017 - 21:15.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Cea mai eficientă e dieta ce presupune limitarea numărului de calorii. Elimină definitiv băuturile răcoritoare, redu cu 90-100% dulciurile și pâinea.

Edited by Digix, 09 July 2017 - 21:12.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
E simplu... incerci sa mananci mai putin treptat, nu sa te fortezi dintr-o data ca apoi sa iti fie foame si sa mananci mult ca sa pui si mai multe kg. Reduci din mancare usor si incerci sa nu mai vezi mancare ca sa ti se faca pofta :)). Si mai faci putin sport pe langa asta. E foarte usor sa slabesti, e mai greu sa te ingrasi (din punctul meu de vedere).

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Mănâncă strict 1800- 2000 de calorii pe zi din orice aliment îți place și sigur vei slăbi. Sportul ar fi un bonus.

#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Elimina sucurile,dulciurile si inlocuiestele cu sucuri naturale cand mai ai pofta si cand zic natural alea la 20RON sau sirop natural din fructe cu apa.Renunta apoi paste si paine.Incearca sa mananci  mai mult peste(conserve,la gratar cu mujdei etc) si piept de pui cu orez,mazare,morcovi+salata de rosi si castraveti in otet ulei si ceapa+samanta cand ai chief de rontait .Eu cam slabesc vreo 2 kg pe luna cu dieta asta.Seara mananca iaurt sau fructe si daca vrei sa dormi bine ceai verde.

Edited by ZIGZAG20, 09 July 2017 - 21:20.


#6
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
Dieta asta m-ar ajuta?  Cica trebuie sa mananc cat mai disociat:  o zi proteine, o zi amidon, o zi carbohidrati, o zi vitamine, o zi numai lichide, si tot asa !  

Dieta Rina - Cum scapi de 10 kg cu dieta disociata 90 zile


 Digix, on 09 iulie 2017 - 21:14, said:

Mănâncă strict 1800- 2000 de calorii pe zi din orice aliment îți place și sigur vei slăbi. Sportul ar fi un bonus.
2000 calorii, adica:  

Dimineata:  salata cu cruditati
Pranz: supa sau orice fel de mancare fiarta (banuiesc ca trebuie sa renunt la gratar si prajeli, si la desert)
Cina: un iaurt sau niste fructe

 ZIGZAG20, on 09 iulie 2017 - 21:17, said:

nlocuiestele cu sucuri naturale cand mai ai pofta si cand zic natural alea la 20RON sau sirop natural din fructe cu apa.

Asta cica-i cel mai scump suc din Mega-Image (costa 13 lei)  si sucul la punga (17 lei)......banuiesc  ca trebuie consumate  cat mai rar

Attached Files


Edited by tropicalsamurai, 09 July 2017 - 21:22.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu-i usor , samuraie .
Ai un singur aliat :
- Varsta ...si implicit viteza metabolismului.
Si ai urmatori adversari :
- lipsa unei culturi a traitului sanatos
- lenea aferenta varstei
- inertia ( ai deja burta de mult ani )
- lipsa unei informari corecte in ceea ce priveste eficenta miscarii fizice
- tipul somatic - endomorf
- lipsa de ambitie si de motivatie . Daca aveai macar una dintre ele nu stateai cu burta atatia ani .
Lupta este inegala . Propovaduiesc ca vei incepe in forta si vei ceda repede . Se spune " s-a repezit ca un leu si a cazut ca o musca"  .

#8
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
Deci, fiindca sunt endomorf,  trebuie sa fac antrenament zilnic:
Tipuri somatice: ectomorf, endomorf, mezomorf - generalitati


Desi, ar trebui neaparat sa consult si un psiholog daca am lipsa de ambitie si motivatie?

Edited by tropicalsamurai, 09 July 2017 - 21:25.


#9
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Dieta recomandata de mine+miscare incearca alergatul si abdomenul pentru inceput si cand zic tinete vreo 6 luni sa vezi macar un pic de rezultat.Mananca de multe ori si putin.La inceput o sa ai o stare de ameteala pentru ca organismul tau nu primeste cantitatea de zahar necesara dar dupa vreo 5 zile te vei obisnui.

Edited by ZIGZAG20, 09 July 2017 - 21:26.


#10
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Eu ti-as recomanda un control la medicul endocrinolog sa vezi daca nu ai probleme cu tiroida. Daca totul e in ordine cu regim si miscare ar trebui sa slabesti. Trebuie sa te inveti sa mananci mai putin cantitativ si incearca sa elimini total sucurile carbogazoase, painea alba, grosul dulciurilor. Incearca sa faci mai multa miscare, macar mers pe jos si urcat pe scari.

#11
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017

 jadcomp, on 09 iulie 2017 - 21:29, said:

Eu ti-as recomanda un control la medicul endocrinolog sa vezi daca nu ai probleme cu tiroida. Daca totul e in ordine cu regim si miscare ar trebui sa slabesti. Trebuie sa te inveti sa mananci mai putin cantitativ si incearca sa elimini total sucurile carbogazoase, painea alba, grosul dulciurilor. Incearca sa faci mai multa miscare, macar mers pe jos si urcat pe scari.
Nu prezint simptome de tiroida. Problemele cu glanda tiroida - simptome, tratament

Adica, am avut perioade cand m-am dus la sala  sau am tinut regim in ultimii 3 ani  si greutatea mi-a scazut de la 90 la 87-88 kg

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si cam  ce crezi tu ca va face psihologul ? Va face antrenament in locul tau ? Noaptea cand te va chema frigiderul se va pune pavaza in fata lui ?

#13
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017

 JurasikMan, on 09 iulie 2017 - 21:33, said:

Si cam  ce crezi tu ca va face psihologul ? Va face antrenament in locul tau ? Noaptea cand te va chema frigiderul se va pune pavaza in fata lui ?

Pai atunci la ce mai exista psihologul?

Eu stiu sigur ca sursa ingrasarii mele  e mancatul  pe fond nervos (am avut perioade de depresie din motive sociale, cand m-am simtit dat la o parte, cand o fata mi-a frant inima, cand multi colegi si-au batut joc de mine, cand am pierdut ceva, cand am ratat o oportunitate),  adica mancam si cand eram nervos, suparat, trist,   si cand eram pofticios.

Edited by tropicalsamurai, 09 July 2017 - 21:37.


#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Mai mult descurajezi omul, de ce?

#15
BT-OO5

BT-OO5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 06.07.2017

 tropicalsamurai, on 09 iulie 2017 - 21:31, said:

greutatea mi-a scazut de la 90 la 87-88 kg

Eu scad atata doar cand merg la buda.... ce regim ziceai ca ai tinut?

#16
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017

 BT-OO5, on 09 iulie 2017 - 21:37, said:


Eu scad atata doar cand merg la buda.... ce regim ziceai ca ai tinut?
Dieta Rina+mers la sala.....dar am tinut asta doar o luna.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017

 tropicalsamurai, on 09 iulie 2017 - 21:02, said:

Mentionez ca nu consum alcool si nu fumez (si nici nu intentionez sa ma apuc de asa ceva pentru a slabi), dar mananc foarte multe alimente bogate in proteine (carne, oua, branza),  salate/supe de  legume si fructe la un interval de 1-2 zile, si foarte des glucide(dulciuri, bauturi racoritoare) si amidon  (paine si cartofi)
Carne , oua, branza - mai rar
supe legume - ok dar mai bine mananca-le crude , idem si la fructe iar acestea foarte des
dulciuri procesate - porcarii , incearca sa le inlocuiesti cu miere de albine
bauturi racoritoare- bombe pentru organism, inlocuite obligatoriu cu apa plata, sucuri de fructe naturale dar atentie, nu in exces pentru ca si acestea contin mult zahar .
Zaharul de la cafea , ceai etc se poate inlocui cu stevie .
Pentru accelerarea metabolismului se poate folosi ghimbir , extract in casete (pastile) ce se gasesc la farmacie , te vei minuna ce pot sa faca (scoata ) din tine in timp scurt , 7 lei costa o cutie asa ca nu te speria ca dai o avere dar efectul este exploziv in sensul bun.
Un mic secret : cand doresti sa resetezi metabolismul si sa slabesti trebuie tinut cont dde cateva amanunte - nu faci sport , detoxifici ficatul care cel mai simplu il rezolvi luand carbune activat 2 pastile de 3 ori pe zi si dupa eviti ce am scris mai sus .

Edited by ldpe, 09 July 2017 - 21:43.


#18
BT-OO5

BT-OO5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 06.07.2017
Eu am variatii de 2-3 kg in cursul saptamanii, depinde cat e de cald si daca ies duminica la gratar sau nu.
Deci 3 kg, nu e slabit. De la 5 in sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate