Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sala, Regim sau Sport? Cum pot slabi mai repede?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttropicalsamurai, on 09 iulie 2017 - 21:02, said:

Mentionez ca nu consum alcool si nu fumez (si nici nu intentionez sa ma apuc de asa ceva pentru a slabi)
ar fi culmea, nu pretinde nimeni ca alcoolul sau fumatul ajuta la slabit :)

#38
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
la cate sfaturi pe aici, ma bag si eu in seama Posted Image)
sa-ti spun cum am slabit eu, in jur de 13-15 kg, de prin iarna pana la sfarsitul primaverii. aveam peste 95 de kg, acu am 81 kg.
fara paine prea multa, fara zahar (nu pun zahar in nimic), fara sucuri (rar, la cate o zi de nastere. pana si la zile de nastere m-am abtinut), fara chipsuri (tot asa, rar, la cate o zi de nastere).
dimineata mananc un sandvis, la amiazi felu 2 si supa (nu intotdeauna si supa)-mananc la cantina de la lucru si mananc ce este, ce-mi face cu ochiul. printre, mai strecor fruncte (imi plac fructele foarte mult, as manca fructe intruna )). si dupa masa mai mancam 3-4 mere. rar cand mancam altceva dupamasa. de asta nici nu prea este mancare in frigiderul meu Posted Image)

acum ar trebui sa fac o sala, un inot ceva, ca sa mai pun un pic de muschi pe mine si sa scap de grasimea pe care nu o pot da jos din alimentatie.

Edited by takecare, 10 July 2017 - 00:07.


#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Posttropicalsamurai, on 09 iulie 2017 - 21:42, said:


Asta cu alimente care ard calorii e buna de tot. Vorba lu sor-mea "ce sa mai mananc  ca sa slabesc"

#40
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
In primul rand sa nu te astepti sa ai rezultate imediate, o sa dai in depresie. Nu te apuca de sala sau dieta cu asteptari imediate, am vazut si vad oameni care fac asta. Ii apuca rasu/plansu.
Umbla intai la moral, fa-ti un plan pe termen lung, tine-te de el strict. Slabesti frumos cu dieta, odihna si sala ... Exact in ordinea asta. Sfaturi de dieta ai primit destule, alege ce crezi tu ca e mai bine pentru tine. Si eu tin dieta, si eu fac sala ... Numai ca o personalizez in functie de nevoi si disponibilitatate. Nu e cel mai bun lucru, e next best thing. Sunt resemnat si constient de aceasta "iesire".
O sa iti repet si eu ce e de evitat ca sa iti ramana bine in cap: zahar, carbogazoase, semiprocesate (pateuri, strudele, rahaturi de la covrigarii, pizzerii de coltul strazii), paine, paste, tot ce inseamna prajit in ulei!, prajituri/cake's/prostioare in folie din magazine.
Bea multa apa ... multa ...

#41
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postandreiutzu000, on 09 iulie 2017 - 22:59, said:

Uite un plan alimentar de până in 1800. Momentan îți recomand, totuși, să stai pe 2000 o perioada, și să vezi cum merg treburile (mai mult orez și paste/cartofi).
Încearcă să te apuci de mers pe jos, sau, dacă reușești să îți faci timp, de antrenamente la sală. După un antrenament+30 de minute de banda pe inclinat, vei reuși să pierzi in greutate considerabil, fara probleme.
Nu-ți recomand sa mergi la un nutriționist, decat dacă ești sigur că e bun și știe despre ce vorbește...multi au niste idei "minune" (am auzit de un caz căruia i-a dat să mănânce pătrunjel și castraveți-ma refer doar astea, nimic altceva, pentru a pierde în greutate cică... Posted Image) ).

Attachment Screenshot_20170709-235601.pngAttachment Screenshot_20170709-235556.pngAttachment Screenshot_20170709-235551.png
Merge vreo 2-3 zile apoi sa schimbe pe ceva asemanator.Nu poti manca tot acelasi lucru zilnic dupa vreo 3 zile ti se face scarba.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Dieta e baza in slabire. Sala si sportul sunt factori secundari.
Nu trebuie sa te infometezi, ci sa gasesti alimentele care sa-ti dea satietate cu putine calorii.

#43
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
@ZIGZAG20

Depinde de voința, poți mânca asta dacă îți doresti. Eu am mâncat pe toată perioada dietei orez+piept de pui, și nu mi s-a făcut scârbă nici acum, spre exemplu.

Oricum, poate varia alimentele, dar baza e să nu depășească numărul de calorii.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Inca ceva fratica: daca ai un junk in casa, o sa-l mananci, smecheria e sa nu-l cumperi sau sa-l arunci repede, daca-l ai.
Nu poti sa stai cu frigiderul plin de bunatati pentru familie, iar tu sa o arzi cu iaurt degresat.

#45
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Cateva sfaturi utile:
- Ia-o încet astfel încât să poți face același lucru pe perioadă indelungata.
- Fă-ți o poza în chiloți acum pentru a vedea progresul mai târziu deoarece te poate motiva atunci când cantarul nu vrea să mai coboare.
- Un pahar de apă înainte de masă e binevenit.
- Dacă îți este poftă sau foame și consideri că nu este ora mesei vreo 10 minute de exerciții intense te ajuta să uiți pentru cel puțin o oră de pofte.
- Urcă orice scară o întâlnești, de cat mai multe ori.
- Pentru hidratare bea doar apa. Sucurile sunt pentru petreceri.
- Fără ambiție nu faci nimic, doar te chinui o perioada.


#46
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Omul intreaba cum poate slabi rapid. iata ce raspuns primeste:

View PostMariusvlad2, on 10 iulie 2017 - 16:49, said:

sfaturi utile:
- Ia-o încet astfel încât să poți face același lucru pe perioadă indelungata.
- Fă-ți o poza în chiloți
Inteleptule, daca erai ruda cu mine, te bateam cu motzul de la basca pana ramaneai fara pistrui.

@initiator:
1. daca ai bani si organismul suporta: poti face liposuctie in clinicile specializate (iti scoate chimic/mecanic grasimea din corp)
2. daca n-ai bani si organismul suporta: nu mananci 3 saptamani (bei doar apa, te monitorizeaza un doctor).

#47
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ia pune mai desteptule o poză cu burdihanul tau sa vedem dacă ești mandatat să dai sfaturi în materie. Eu vin de la burdihanul de bere la pătrățele pe abdomen așa că am voie să dau sfaturi.
Am fugit toată viața de oameni care dau sfaturi simpliste fără să aibă habar așa că ai ignore.
Ia povestește puțin ce se întâmplă după liposuctie dacă ești deștept.Ii piere brusc pofta de mâncare sau i se accelerează metabolismul ca sa nu se îngrașe la loc? Dar după postul negru asistat?
Ei zic să treci pe aria de gaming căci aici vorbim despre sport și sănătate.

#48
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă scoți cuvintele din context și ai mai și fumat ceva atunci iese ce vrei tu.
Pistruii i-am pierdut de vreo 30 de ani, am familie și copii așa că mă prind mai greu la aluziile tale sexuale.
Dacă tu ai fost bătut cu basca poți să mergi la psiholog, acum sunt tratamente pentru orice. Sau să stai nemâncat o perioada sub atentă supraveghere.

Edited by Mariusvlad2, 11 July 2017 - 08:11.


#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View PostJurasikMan, on 09 iulie 2017 - 21:33, said:

Si cam  ce crezi tu ca va face psihologul ? Va face antrenament in locul tau ? Noaptea cand te va chema frigiderul se va pune pavaza in fata lui ?
Face mult mai multe decat ai crede tu. Te ajuta sa intelegi de ce nu ai motivatie sa faci antrenament, de ce te cheama frigiderul, de ce mananci "de pofta" si nu doar cand ti-e foame.....Toate acestea isi au baza in chestii infipte adanc in comportament. Te poti motiva si singur si trece peste ele? Desigur. Dar cu riscul aproape iminent de a nu reusi sa mentii rezultatele pe termen lung.

#50
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

View Postrichelieu, on 11 iulie 2017 - 08:08, said:

Face mult mai multe decat ai crede tu. Te ajuta sa intelegi de ce nu ai motivatie sa faci antrenament, de ce te cheama frigiderul, de ce mananci "de pofta" si nu doar cand ti-e foame.....Toate acestea isi au baza in chestii infipte adanc in comportament. Te poti motiva si singur si trece peste ele? Desigur. Dar cu riscul aproape iminent de a nu reusi sa mentii rezultatele pe termen lung.

Exemplu concret ? Tammy is interested

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Nu sunt psiholog tammy :). Iar exemplele concrete plecare le pot da, nu țin de slăbit, ci de alte chestiuni, despre care nu vreau sa vorbesc aici. Dar poți plăti o ședința la un psiholog și vei vedea concret. Nu apar rezultate foarte rapid, dar funcționează, trust me.

Ontopic: in cazul de fata, chiar sunt de acord cu Billic: https://m.caplimpede...ramele-in-plus/

#52
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
Am inceput de azi regimul si sa merg la sala .

Dimineata am mancat o felie de cascaval si de branza cu o rosie - FARA PAINE.

La pranz am mancat peste si o rosie-  FARA PAINE.

Doar apa am baut.

Seara ma gandesc sa nu mai mananc nimic.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Baga niste fructe seara, mai putin dulci.

#54
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
N-o tii 5 zile in ritmul asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate