Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Samsung 850 EVO 250GB SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Buna seara, de 2 zile mi-am cumparat SSD-ul specificat in titlul topicului, de ieri si pana azi imi arata 0.2TB Writen, banuiesc ca 0.2TB inseamna 200gb,imi e cam greu sa cred ca de ieri pana, azi am scris atat pe el, pentru ca  am instalat doar windowsul pe el  si ceva programe, photoshop(dar nu l-am folosit) Mozilla,Aida64,MSI afterburner,team speak si utorent(care e setat sa descarce pe HDD)
Mie mi se pare cam mult, dar, as vrea sa imi spuneti, daca ar trebui sa schimb locatia fisierelor de paginare pe HDD, sa mut pe HDD si fisierele temporale Windows,Browser etc,sa dezactivez Superfetch(desi am w10 nu mi l-a dezactivat automat)Windows search, restaurare sistem si alte servicii? Si daca as dezactiva toate astea, as pierde din performanta?Imi e greu sa cred ca s-au scris 150 gb de date doar din fisiere temporare,tocmai de aceea va rog sa ma ajutati cu sfaturi etc.Va multumesc anticipat.

#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Uita-te la orele lucrate. Cate are?
Poate nu este nou.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Dă mai multe detalii.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postvasy86le, on 09 iulie 2017 - 19:14, said:

Buna seara, de 2 zile mi-am cumparat SSD-ul specificat in titlul topicului, de ieri si pana azi imi arata 0.2TB Writen, banuiesc ca 0.2TB inseamna 200gb,imi e cam greu sa cred ca de ieri pana, azi am scris atat pe el, pentru ca  am instalat doar windowsul pe el  si ceva programe, photoshop(dar nu l-am folosit) Mozilla,Aida64,MSI afterburner,team speak si utorent(care e setat sa descarce pe HDD)
Mie mi se pare cam mult, dar, as vrea sa imi spuneti, daca ar trebui sa schimb locatia fisierelor de paginare pe HDD, sa mut pe HDD si fisierele temporale Windows,Browser etc,sa dezactivez Superfetch(desi am w10 nu mi l-a dezactivat automat)Windows search, restaurare sistem si alte servicii? Si daca as dezactiva toate astea, as pierde din performanta?Imi e greu sa cred ca s-au scris 150 gb de date doar din fisiere temporare,tocmai de aceea va rog sa ma ajutati cu sfaturi etc.Va multumesc anticipat.

Dezactiveaza serviciul windows update si serviciul indexing files la fel ca in prima imagine de mai jos.....acestea au prostul obicei sa scrie in SSD date inutile pentru utilizator!Posted Image
Eu asa am procedat....vezi si in imaginea a doua!Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 09 July 2017 - 19:58.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
te agiti degeaba

#6
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Pai e nou, ca avea 0 TB scrisi ieri, acum are 0.2 si timp de lucru 23 ore.De ieri si pana azi nu am facut mare lucru, am bagat windowsul, am instalat programele, am facut niste teste cu programul Samsung Magician, de scriere etc, am stat pe net, am descarcat/instalat ceva jocuri, dar alea le-am instalat pe HDD nu pe SSD. Ma gandesc ca acei 200gb au fost scrisi din fisiere temporare,superfetch si alte servicii.Ce nu inteleg, am doar 30gb folositi, cum am scris 200 gb daca doar 30 imi arata? singura explicatie e ca au fost scrisi si stersi, deci,fisiere temporare. Am incercat sa mut in HDD fisierele temporare, dar cred ca asa imi ingreuneaza pc-ul, pentru ca am instalat GTA V si am folosit Photoshop in acelasi timp,dar dupa ce am inchis photoshop, mi se deschidea greu mozilla,my computer etc,am pus din nou temporarele sa fie scrise pe SSD in C unde e locatia default, am activat iar superfetch, si celelalte servicii dezactivate si am dat iar instalare la GTA, am folosit si photoshop, dar de data asta dupa ce am inchis photoshop, imi deschidea orice instant.
Apropo, am Windows10, am vazut un tutorial in care scrie ca nu trebuie sa fac nimic sa optimizez SSD pentru Windows 10, ca se ocupa windowsul, ca dezactiveaza el superfetch cand simte un SSD, dar la mine nu a dezactivat nimic. Am uitat sa specific, am activat si functia Rapid mode, are vreo legatura?

Edited by vasy86le, 09 July 2017 - 19:47.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
decat sa stai sa dezactivezi toate alea, mai bine ai scoate ssd-ul de tot din pc
pagefile ai putea dezactiva, eu am 32 GB RAM si nu i-am simtit vreodata lipsa, cu toate ca pe diverse site-uri ar scrie ca s-ar putea sa apara erori

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Eu nu știu de unde iei tu informațiile alea cu 0.2 TB.
La mine sunt utilizați 64.8 GB de către Windows + câteva unelte de dezvoltare și n-am dezactivat absolut nimic. E la zi cu actualizările.

#9
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postred46, on 09 iulie 2017 - 19:47, said:

Eu nu știu de unde iei tu informațiile alea cu 0.2 TB.
La mine sunt utilizați 64.8 GB de către Windows + câteva unelte de dezvoltare și n-am dezactivat absolut nimic. E la zi cu actualizările.
Uite
Si cu Crystal Disk infor imi spune ca am scrisi 155gb.

Attached Files


Edited by vasy86le, 09 July 2017 - 19:51.


#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postvasy86le, on 09 iulie 2017 - 19:50, said:

Uite
Si cu Crystal Disk infor imi spune ca am scrisi 155gb.
Initiator aii citit ce am scris mai sus? Sau nu?Posted Image

Windows a scris 2,6 TB de date in 48 luni de la achizitionare....

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 09 July 2017 - 20:04.


#11
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
monitorizeaza ce trafic ai pe SSD si in zilele urmatoare
s-ar putea ca cei 200gb sa fie de la windows updates + programele instalate and shiets
eu scriu cam 100 gb pe zi dar eu chiar forjalesc ssd-ul de-l ia mama drq.. in cazul tau nu prea se justifica
urmareste cum se comporta in urmatoarele zile!

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai garantie 5 ani la el, de ce iti faci probleme ? :)

#13
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
0.2TB e nimic, ai garantie pana la 70TB. Daca ai facut teste sa zicem vreo 20 de secunde cu 500 MB/s numai de acolo ai 10 GB.

#14
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Daca ai instalat vre-un client de torent nu te mai mira ca ai deja scrisi 200GB pe el.

#15
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postmacette, on 09 iulie 2017 - 20:01, said:

Daca ai instalat vre-un client de torent nu te mai mira ca ai deja scrisi 200GB pe el.
Am torent, dar locatia unde descarca e pe HDD nu pe SSD. O sa monitorizez in urmatoarele zile, momentan am dezactivat fisierele paginare din C si am lasat doar pe D

#16
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Eu am pe acelasi model 2.3 TB in aproape 2 ani (15 aug 2015), dar nu am rapid mode activat, fisierul TEMP mutat pe hdd, fara indexare, fara uTorrent pe el, etc.

Vezi ca sunt tutoriale destule cu ce setari trebuie sa-i faci la inceput, gen:
http://www.overclock...-tweaking-guide
https://www.auslogic...sd-performance/

#17
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postxmanyacs77, on 09 iulie 2017 - 19:56, said:

Initiator aii citit ce am scris mai sus? Sau nu?Posted Image

Windows a scris 2,6 TB de date in 48 luni de la achizitionare....
Am citit, ai mai facut alte setari?

#18
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
la fel am patit si io cu un intel. da io mi-am dat seama abia dupa vreo 7 luni si 10000 de gb cand deja la drive health imi arata 92%.
am dezactivat hibernarea si inca niste chestii si de atunci a mai trecut 1 an si a scazut numa 3%
deci tre sa dezactivezi o gramada de cacaturi din windows care folosesc disc aiurea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate