Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Samsung 850 EVO 250GB SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
Ssd-urile din ziua de azi sunt foarte fiabile, nu vad niciun motiv pentru optimizări extreme, altele decât cele care le face w10. Eventual scoasa indexarea. Dar chiar și cu aia, pana ajungi la limita de utilizare, iti pica toate celelalte componente la calculator. Deci nu e niciun stres.

#38
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Mi se pare ciudat, o simpla instalare de driver video mi-a scris 5 gb de date pe ssd, fisierul are 250-300 mb, cum se poate sa scrie asa mult, ce anume ii face? Asta nu am inteles, de ce atunci cand instalezi un driver, iti scrie de 10 ori mai mult decat dimensiunea fisierului, daca puteti sa imi explicati, v-as fi recunoscator.

#39
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Haide mah frate, tu tot nu ai inteles sa nu mai analizezi asa punctual ?!
Poate era activ update windows sau update alt program in acel moment.
Poate era vreo alta operatiune, de pe la alt program.
Poate nu raporteaza corect programul si taman atunci s-a trezit sa faca totalul.
Poate... pana mea....
Care sint ACUM cifrele, dupa ce perioada EXACT ?
Calculeaza media TOTALA, nu doar asa punctual.
Exemplu:  baba este violata la fiecare 3 ore.
Intelegi, da, ca NU este violata aceeasi baba si NU sint violate TOATE babele din Romania la fiecare 3 ore, da ?!

Edited by roxanaRabinowitz, 22 July 2017 - 09:42.


#40
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Nu analizez punctual, dar cand bag un driver video de 500 mb si imiscrie 5 gb, ma cam pune pe ganduri. Update nu facea, ca atunci cand mi-a facut ultima data update a sarit de la 277gb la 304 gb, dar nu ma deranjeaza asta, pur si simplu incerc sa inteleg de ce scrie asa mult la o simpla instalare de driver. In momentul de fata, a scris 370gb in 200 ore ,dar am reinstalat si windowsul odata saptamana trecuta.

#41
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Cum frate nu analizezi punctul, cind tu vorbesti, din nou, de o singura operatiune.
Poate nu stii ce inseamna punctual.
Apropo driverul avea prima data 250-300, acum are 500 Mb.
Poate ai o problema si cu cifrele.
Vezi ca scrie EXACT ce marime are un driver, ca de altfel orice fisier Posted Image

Poate TU faceai o singura operatiune, instalare driver, dar windows si programele... crezi ca stateau degeaba ?!

200 de ore este timpul TOTAL de functionare?
Si citi Tb scrisi ?

Vrei neaparat sa probezi punctual ?
Copiaza 1 fisier (vezi sa afli marimea inainte) de pe HDD pe SSD.
Noteaza CU ATENTIE, inainte si dupa, cifrele raportate de program pentru SSD.
Repeta asta de 18 ori, pina ti se potoleste OCD-ul.

Edited by roxanaRabinowitz, 22 July 2017 - 11:07.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
@vasy , vezi ca driverele vin in general in format arhivat cu factor de compresie de cca 10:1 ... pe panga asta, daca driverul contine multe fisiere mici, in functie de ce cluster size ai tu la NTFS-ul tau, spatiul ocupat raportat poate fi mai mare decat in relaitate din cauza neocuparii eficiente a clusterelor.

#43
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca muti totul de pe SSD dispare avantajul SSD-ului... doar zic.

P.S. Cauti problema unde nu trebuie, ti-a spus si @neagu_laurentiu ca browser-ul web probabil face cele mai multe scrieri.

#44
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 27.06.2009
Te stresezi prea mult pentru nimic. Programul nu minte, atata a fost scris dar nu e un motiv de panica, nu actualizezi driverul de 3 ori pe zi. Nu mai reinstala windowsul aiurea ca nu o sa castigi nimic. Mai mult o sa scrie sa iti faca din nou toate update-urile si sa instaleze driverele. Lasa sistemul sa se stabilizeze si peste o luna verifica iara cat a scris.

#45
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008

View PostroxanaRabinowitz, on 22 iulie 2017 - 10:59, said:

Cum frate nu analizezi punctul, cind tu vorbesti, din nou, de o singura operatiune.
Poate nu stii ce inseamna punctual.
Apropo driverul avea prima data 250-300, acum are 500 Mb.
Poate ai o problema si cu cifrele.
Vezi ca scrie EXACT ce marime are un driver, ca de altfel orice fisier Posted Image

Poate TU faceai o singura operatiune, instalare driver, dar windows si programele... crezi ca stateau degeaba ?!

200 de ore este timpul TOTAL de functionare?
Si citi Tb scrisi ?

Vrei neaparat sa probezi punctual ?
Copiaza 1 fisier (vezi sa afli marimea inainte) de pe HDD pe SSD.
Noteaza CU ATENTIE, inainte si dupa, cifrele raportate de program pentru SSD.
Repeta asta de 18 ori, pina ti se potoleste OCD-ul.
O dai in altele, da, am zis ca are undeva la 250-300 mb pentru ca atat aveau alte versiuni mai vechi,insa m-am uitat sa vad cat are exact si are aproximativ 500 mb, ce e asa greu de inteles?In fine, daca subiectul o ia intr-o directie gresita, atunci o sa ma opresc din postat. Nu sunt acum ingrijorat de cat scrie , ca vai Doamne, se strica SSD-ul, doar nu intelegeam de ce scrie atat un rahat de driver.
Djbiti@  Eu nu ma stresez ca  imi scrie mult, doar incerc sa imi dau seama ce scrie si de ce scrie atat, mie personal mi se pare cam mult 5gb dintr-o simpla instalare a unui driver de 500 mb, asta nu inseamna ca acum o sa ma dau cu capul de pereti din cauza asta, doar vroiam sa aflu  de ce se intampla asta.
LensFlare@ Nu am mutat mare lucru de pe SSD, doar temporarele browserului, am dezactivat hibernarea si am dezactivat pagefile, dar astea doar sa vad ce diferenta e cu si fara acele servicii, in rest totul e ON, indexarea ON, Superfetch/prefetch ON, fisierele temporare, windows si aplicatii le-am restabilit in locatia default. Toate astea au avut rol de test, sa stiu cum e mai bine.
RoExplorer@ Stiu asta, am descarcat driverul video, l-am extras in D: si am comparat dimensiunile, de la 500 mb arhivat a ajuns la 1 gb dezarhivat, daca mai punem si instalarea propriuzisa  tot la 1 gb, ar veni 2.5gb de date scrise, jumatate din acei 5 gb scrisi, dar probabil nu am tinut cont de toate criteriile instalarii unui driver, ce anume scrie si unde, ce operatiuni face inainte de instalare, poate ii creeaza un backup inainte etc.
Acestea fiind spuse, nu voi mai posta intrebari legate de scrierile pe SSD.Va multumesc pt raspunsuri.

#46
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

View Postvasy86le, on 22 iulie 2017 - 16:41, said:

ce operatiuni face inainte de instalare, poate ii creeaza un backup inainte etc.
Acestea fiind spuse, nu voi mai posta intrebari legate de scrierile pe SSD.Va multumesc pt raspunsuri.

Hehehe, incet incet de apropii de lumina:
1. mai sint si alte operatiuni, "invizibile", in afara de instalarea driverului. Iar calculul respectiv, da, poate e ceva mai bine. Ai despachetat tot, unele au arhive in arhive... ?
2. nu mai postezi pe softpedia.... si eu m-am incurajat de nu stiu cite ori sa fac asta, se da in balarii rau de tot.

PS: sint tot userul cu logo galben de mai sus Posted Image

Edited by downanddirty95, 22 July 2017 - 17:29.


#47
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008

View Postdownanddirty95, on 22 iulie 2017 - 17:28, said:

Hehehe, incet incet de apropii de lumina:
1. mai sint si alte operatiuni, "invizibile", in afara de instalarea driverului. Iar calculul respectiv, da, poate e ceva mai bine. Ai despachetat tot, unele au arhive in arhive... ?
2. nu mai postezi pe softpedia.... si eu m-am incurajat de nu stiu cite ori sa fac asta, se da in balarii rau de tot.

PS: sint tot userul cu logo galben de mai sus Posted Image
Nu am zis ca nu mai postez pe Softpedia, dar nu voi mai posta intrebari legate de scrieri pe SSD. Mie imi place sa stiu mai mult decat trebuie, sunt interesat de detalii, de aceea am despicat firul in 4.

#48
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Am inteles ca nu mai postezi despre SSD, eu ziceam spre ce te indrepti, poate ;)
Da, ai despicat firul in 4, dar nu asa aiurea, fara metodologie si fara sa analizezi cum trebuie.
Adica, ok driverul de 500 mb a generat scrieri de 5 Gb.
In mod concret, tu nu ai absolut nici o dovada ca asa a fost, deoarece ai analizat strict 1 proces (instalare driver) si 1 rezultat (afisat de program ssd).
Asta in situatia in care, in spate, mai rulau 187 de alte procese, care puteau foarte bine sa genereze grosul din acei 5 Gb.
Deci, metodologia ta este viciata de la inceput, dar tu insisti in continuare.

#49
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
vasy fa-ti viata mai usoara.. nu mai incerca sa intelegi de ce scrie si nu scrie
nu te complica sa muti fisierele pe hdd.. lasa doar torrentul si fisierele mari pe hdd si restul pe SSD. chiar si asa o sa-ti reziste undeva la cel putin 5-7 ani, timp in care probabil vei schimba pc-ul cu totul iar ssd-urile vor ajunge atat de ieftine incat nu o sa mai merite sa-ti bati capu

nu mai muta nu mai fa setari aiurea, lasa-l sa-si traiasca viata si sa-si faca treaba.. pierzi avantajul ssd-ului facand mutari de-an pulea din stanga in dreapta
pana la urma samsungurile sunt ssduri foarte bune daca nu chiar cele mai bune in momentul de fata, n-ai de ce sa te stresezi!

PS: uite aici studiu de caz, pe un samsung 850 pro 256GB
https://packet.company/blog/
a rezistat la forjeala pana la 7PB! da 7000 TB scrisi in forjare
pe siteul samsung scrie ca duce pana in 150TB insa el a mers de 46 ori mai mult. hai ca fratele mai mic EVO nu duce atat, poate nici jumate dar 1PB sigur duce linistit, asa ca stai fara griji! o sa te plicitsesti tu de SSD si o sa-l schimbi inainte sa-si dea el duhu!

#50
SidTheKid

SidTheKid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 07.01.2009
Am achizitionat ieri un SSD 850Evo de 500 GB si mai am un kingston de 250 GB pe care e instalat windowsul.
Faza e ca am decuplat vechiul HDD si nu stiu daca merita sa-l mai bag in functiune.
N-am decat un i3 ca procesor. Ce spuneti, il mai pun si pe ala, mi-ar ingreuna sistemul sau merg doar cu ssd-urile?

Edited by SidTheKid, 22 June 2018 - 11:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate