Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Restaurare usi lemn vechi sau achizitionare noi mdf

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Nu da lemnul masiv pe mdf (rumegus)....Posted Image
*Adica nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard...

Edited by xmanyacs77, 08 July 2017 - 18:41.


#20
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am inteles cum e cu compozitia, am cazut toti de acord ca lemn>mdf dar cum arata ele din punct de vedere decorativ? doar 2 mi-au raspuns.

cum am zis urmeaza sa renovez, de exemplu in baie cat e cada de lunga voi pune 2 pereti de sticla si va fi o cabina moderna de dus, wc cu bazin in perete etc, usa care o am acum se mai potriveste? eu nu cred...

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 08 iulie 2017 - 18:25, said:

Baga niste poze te rog , m-ai facut curios cat de bine pot sa arate usile de furnir lacuite .

P.S. Ce stii , poate ii plac si intiatorului si-i vin ceva idei ...
[attachment=1906736:IMG_20170708_204428.jpg]

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postarg, on 08 iulie 2017 - 19:47, said:

Arata foarte bine....Posted Image


Quote

MDF

Ce trebuie sa stim despre MDF (medium density fiberboard)
  • sunt placi fabricate din resturi de lemn tocate foarte marunt
  • se gasesc in mai multe grosimi : 8, 10, 12, 16, 18, 19, 22, 28, 38 mm. Uzual pentru fronturi se
  • folosesc grosimile 18 si 22 mm
  • datorita resturilor tocate foarte marunt se poate freza si astfel obtine fronturi decorative foarte frumoase
  • dupa frezare MDFul se inobileaza prin infoliere sau vopsire
  • in stare initiala, o foaie de MDF are 2800x2070x18 mm si are un cost cu 50% mai mare fata de pal.
  • in urma proceselor de infoliere sau vopsire, MDF-ul ajunge la costuri de 60- 100 eur/mp
Avantaje MDF
  • rezistenta mult mai mare la umezeala
  • permite frezare pe suprafata placii astfel obtinand forme deosebite ale fronturilor
  • la mobilierul de baie, unde este foarte mare umezeala, este indicat sa folosim suprafete vopsite care sunt cele mai rezistente. Cum palul nu poate fi vopsit, folosirea mdf-ului este cea mai indicata.
Lemn
  • Lemnul, se poate utilzia ca lemn natur sau lacuit. In zilele noastre, lumea nu mai are timp. Iar acest material cald ‐ lemnul ‐ este un material care are nevoie de mai mult timp: de uscare, de pregatire, de prelucrare, de finisare, de montaj. Astfel, fiind un material mai pretentios din acest punct de vedere, a ajuns sa fie un material scump in forma finisata.
  • Panourile incleiate, sunt fabricate din lamele de molid, fag sau pin si sunt recomandate pentru diferite articole de interior.  In functie de tipul lamelelor care intra in structura panoului, acestea pot fii de doua feluri: cu lamele imbinate in dinti sau cu fibra continua.
  • Furnirul este o foita de lemn, de 0.6mm. Acesta poate fii din fag, mahon, stejar, paltin si are avantajul de a putea fi aplicat prin lipire pe pal sau mdf. Ulterior se poate lacui sau baitui.
  • Placajul este format din mai multe foi de furnir, lipite si presate intre ele. Acestea trebuie sa fie in numar impar, intr-un numar de minim 3 buc.

Edited by xmanyacs77, 08 July 2017 - 20:14.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postxmanyacs77, on 08 iulie 2017 - 20:04, said:

Arata foarte bine...
multumesc,
furnirul avea cca 1mm
eu am curatat mecanic lacul si am luat din furnir pana am ajuns la lemn curat, pe care am dat cu lac, slefuit, lac, slefuit, lac.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cele noi arata mult mai bine, iti schimba aspectul interior. Degeaba renovezi daca pastrezi usile astea cu design vechi. Or fi ele de lemn, dar numai o viata ai Posted Image).
Si in plus nu ai de dansat pe ele, deci o sa reziste mult si bine.

Edited by TruculMagic, 08 July 2017 - 21:24.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde cati bani iti permiti sa dai pe usi ca orice usa cat o fi ea de ieftina tot sare de 5oolei cu tot cu montaj.

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Toate usile sunt destul de ieftine, iar ca sa le montezi nu ai nevoie de facultate.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Corect, doar de bani.

Cand ai cumparat ultima oara o usa buna?

#28
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
http://www.muzu.ro/p...usi-ppc251.html
Poti scoate pragul si montezi pe ambele fete ale ușii banda etanșoare. Se acoperă spațiul rămas si este si etanș.

#29
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
de curiozitate m-am uitat si la ce usi de interior din lemn se mai vand acum si estetic arata aproape identic cu ce am eu, si pe o nuanta ceva mai inchisa si nu sunt deloc ieftine usile

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
te duci usor la 1000lei/usa cu tot cu montat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate